Συζήτηση για την αναβάθμιση 2.75

DeletedUser13572

Guest
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους. Προσωπικά όπως πολλοί θα γνωρίζουν έχω, αρχής εξαρχής, τεθεί κατά του προσανατολισμού της Innogames τα τελευταία 2 χρόνια ως προς την ελληνική κοινότητα. Το Grepolis όλοι το γνωρίσαμε σαν το απολαυστικό παιχνίδι στρατηγικής που ήταν στον Delta, τον Kappa, τον Epsilon. Κόσμους ταχύτατους και με πάρα πολλές μάχες. Παρ'όλα αυτά, παρατηρείται από τις αρχές του 2013 μία κλίση της εταιρείας προς την αισχροκέρδεια, ένα σχέδιο για να αυξηθεί η εισροή των κερδών τους εις βάρος των παικτών. Αυτό ξεκίνησε με την άτυπη ανακοίνωση της Ο.Δ πως δε θα ξανανοίξουν, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον, κόσμοι με ταχύτητα άνω της τρίτης(3). Φυσικά, όπως είθισται από την Innogames, η δικαιολογία ήταν ασαφής και ουσιαστικά για γέλια. Δήθεν κολλούσαν οι κόσμοι τετάρτης ταχύτητας. Εγώ που έπαιζα επί χρόνια σε κόσμους της προαναφερθείσας ταχύτητας, διαβεβαιώ πως ουδέποτε κόλλησε. Εν αντιθέσει, οι κόσμοι με ταχύτητα 2 κολλούν συνεχώς. Πέρα από αυτό, με τις εξελίξεις της τελευταίας εβδομάδας μπαίνει ταφόπλακα στο Grepolis, το ελληνικό τουλάχιστον. 100 χρυσά για 3 διήρεις δεν έδωσα και ούτε πρόκειται να δώσω!!! Η εξισορρόπηση των μονάδων είναι καλή και έπρεπε να γίνει, αλλά δε θα έπρεπε να εφαρμοστεί σε ήδη ανοιχτούς κόσμους... Είναι άδικο για τα παιδιά που ξόδεψαν τόσο χρόνο και χρήμα να αλλάζουν όλη τη στρατηγική τους τώρα. Τρανό παράδειγμα ο Chi, ο οποίος βρίσκεται προ των πυλών των θαυμάτων.

ΥΓ: Βάζω ένα στοίχημα... Ο Omega που θα ανοίξει λογικά σε 1,5 εβδομάδα θα είναι εξέγερση ταχύτητας 1! Εκεί θα έχουμε γλέντια!

Προς όλη την ελληνική κοινότητα... Ας σταματήσουμε ΌΛΟΙ εδώ και τώρα να βάζουμε χρυσό. Δεν είμαστε δορυφόροι κανενός. Με συνεννόηση όλων δε θα υπάρξει χάσμα δυναμικής ανάμεσα στους παίκτες και έτσι δε θα έχουν έσοδα, αλλά τα έξοδα θα παραμένουν. Τότε να δείτε για πότε θα αλλάξουν τροπάριο και θα μας ακούνε. Προσωπικά, λόγω και πολλών υποχρεώσεων, αλλά κυρίως, λόγω της ταχύτητας των κόσμων, έχω να παίξω 1,5 χρόνο.. Και δεν είμαι ο μόνος. Η πλειοψηφία των παλαιών παικτών το ίδιο κάνει.
 

dmscts

Ξιφομάχος
δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι όσες θετικές αλλαγές έγιναν σ αυτήν την αναβάθμιση η αλλαγή της μείωσης του χρόνου επισκιάζει όλα τα άλλα......δυστυχώς έτσι στο παιχνίδι θα μείνουν λίγα άτομα που παίζουν με πολύ χρυσό και όλοι οι άλλοι θα πάμε σπιτάκι μας...
Διαμαντής - ευχαριστώ
 

DeletedUser4519

Guest
Φέρτε το Grepolis 1.0 δε θέλουμε αναβαθμίσεις, μας αρέσει το πραγματικό original παιχνίδι. Ευχαριστούμε !!
 

DeletedUser11752

Guest
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ..ΚΑΘΙΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΙΣΟΡΟΠΙΣΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ,ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ,ΓΤ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑΣ!ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΣΕΡΒΕΡ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΜΕ 4ΑΡΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΟΛΛΑΓΑΝ,ΣΕ ΔΕΛΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΠΑ ΟΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΕ,ΕΚΕΙ ΝΑΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ,ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΘΑΡΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13705

Guest
Πραγματικα τωρα με αυτες τις αλλαγες στα κοψιματα κτιριων σε συνδιασμο με τους καταπελτες και αυτες τις τρελες ταχυτητες πιστευεται οτι θα ειναι παιχνιδι στρατηγικης για πολυ ακομη; Ας μοιρασουμε θαλασσες κ παμε να χτισει ο καθενας την αυτοκρατορια του. Υπεροχα!!!
 

DeletedUser7828

Guest
Καλημερα και απο εμενα,ας εξαιρεσουμε το γεγονος οτι σε μια χωρα που μαστιζετε απο την κριση,εχουμε πιο ακριβα πακετα αγορας χρυσου απο αλλους σερβερ,βλεπω στην αρχη του θεματος μνμ στα αγγλικα που η μειωση τους ανερχεται στα πακετα που ειχαμε εμεις προ μειωσης.
Η πρωτη απορια που μου γεννιεται στο μυαλο ειναι αν η ομαδα διαχειρησης εχει αποψη και λογο στα κεντρα αποφασεων,θελω να ελπιζω πως οχι...Η δευτερη και πιο σοβαρη μου απορια ειναι αν οι υπευθυνοι της INNOGAMES εχουν υπολογισει το γεγονος οτι με την καινοτομια που εισηγαγαν στο παιχνιδι μας κανουν οικονομια...γιατι το διαβασα αυτο απο καποιον απο την ομαδα διαχειρησης..οτι το καναν και καλα για λογους οικονομιας....Μην μας δουλευετε μπροστα στα μουτρα μας ρε παιδια.Για να καταληξω καπου μετα απ ολα αυτα το μονο που καταφερατε με αυτο ειναι να ΜΗN ξαναχρησημοποιησω χρυσο και δυστυχως για εσας και για εμενα να μην ΞΑΝΑΠΑΙΞΩ grepolis....Ελπιζω οτι η ομαδα διαχειρησης να μεταβιβαζει εστω καποια απο τα μνματα που εκφραζουν την αγανακτηση μας...Πριν τουλαχιστον ειχαμε την επιλογη να κοψουμε χρονους απο κατασκευες στρατου πλοιων η κτιριων τωρα με αυτες τις αλλαγες σαμποταρετε το ιδιο το προιον σας..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Στο φόρουμ μας ενας φίλος έκανε μια σωστη παρατήρηση και θελω να την αναφέρω, σε έναν σχετικά προχωρημένο κοσμο σου σηκώνουν 5 με 6 ταυτόχρονες εξεγέρσεις, μιας και οι καταπέλτες είναι πιο φτηνοί ευκολα σου κατεβάζουν και το τείχος, και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης τωρα, για να ανεβάσω τείχος μέσα σε ένα 12ωρο έστω σε 5 με 6 πόλεις για ποσο χρυσο μιλάμε??
Μην σκάτε το κεφαλάκι σας θα σας πω εγω, 20 ευρω Paysafe θα σας στοιχίσει!!

Αν σας βγάλει η συμμαχία μου σε εξέγερση , είστε άνεργοι , μικροεισοδηματίες ή έχετε ανήλικα τεκνα στείλτε μας μήνυμα...δεν θα έρθουμε,,, έχουμε κοινωνικές ευαισθησίες!!!
 

DeletedUser

Guest
Ας μεταβιβασει καποιος την απεχθεια μου προς τους υπευθυνους, ουτε το σαλιο μου για φτυσιμο δεν αξιζουν.
Απο εδω και περα θα παω στην ακρη του κοσμου και θα χτιζω μονος μου, γιατι το επομενο βημα ειναι να αρχισουμε την μονοπολη.
 

DeletedUser

Guest
Συμφωνώ κι επαυξάνω με όλες τις προαναφερθείσες αιτιάσεις! ;)

Θα προσθέσω και τους δικούς μου προβληματισμούς:
Oι κανόνες του παιχνιδιού 1) είναι εν πολλοίς άγραφοι (κι ερμηνεύονται απ' την εταιρία, κατά το δοκούν) και 2) οι αλλαγές των κανόνων παιχνιδιού είναι πάμπολλες και υψίσυχνες (άρα πρέπει εν μέσω παιχνιδιού, να το ξαναμαθαίνεις απ' την αρχή).

Αναφορικά με τον 1ο προβληματισμό μου: To γραπτό δίκαιο, ισχύει απ' τα χρόνια της Αρχαίας Ελλάδας. Το Ρωμαϊκό Δίκαιο, είναι βάση του σύγχρονου Δικαίου κσι ήτσν γραπτό κι εκτενέστατο.
Όχι όπως εδώ, που πολλοί κανόνες, δεν υπάρχουν, ούτε στο wiki, ούτε πουθενά αλλού.

Αναφορικά με τον 2ο προβληματισμό μου: Φανταστείτε να συμμετέχετε σ' ένα τουρνουά σκακιού και μόλις μπείτε στην αίθουσα, να σας πληροφορήσουν: "Αγαπητέ κε. Λεύκιε, οι κανόνες του παιχνιδιού άλλαξαν, με στόχο το σκάκι να γίνει πιο ενδιαφέρον"!!!
Εγκεφαλικό!!! :d

Αυτά εν ολίγεις από εμέ και η προσωπική μου άποψη συμπερασματικά:
Χάλια οι αλλαγούλες, χάλια!!! :d

ΥΓ. Ούτε 'γω, βλέπω να παραμένω ενεργός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser14090

Guest
μια ερωτηση να προωθηθει...κοστιζει το ιδιο να βγαλω 26 φαρους με 30 λιμανι και τι ιδιο με 1....και μετα λεμε δεν ειναι μονο για τα λεφτα...οποτε η τους αγοραζεις η οχι...πριν ειχε μια αναλογικοτητα με χρονο, τωρα μονο ο χρυσος...
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω με όλα οσα ειπατε και επισης δεν εχουν σχεδιασει καλα το ποσο πρεπει να δινεις αναλογα με τον αριθμο των μοναδων
π.χ. 20 ξιφη κοστιζουν 125 χρυσα και 80 ξιφη κοστιζουν 190
δηλαδή ο αριθμος αυξάνεται 400% και το κοστος μονο 50%
επισης για ένα μονο ξιφος δινεις 25 χρυσα
θα επρεπε να κανει 1 χρυσο ανα πληθυσμο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΠΟΥ Η ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΗ ΦΙΛΑΡΓΥΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ.
ΤΟ GREPOLIS ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΞΑΚΑΘΑΡΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ.
ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΜΑΡΑΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΜΕ ΛΙΓΟΥΣ ΕΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ. ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΞΩ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ(?) ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ GREPOLIS ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΦΟΒΕΡΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟΥ OYTE TO ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ GAMEPLAY ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΑΜΕ ΣΕ ΚΟΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΡΑΜΕ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΕΣ-ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ. ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΦΙΛΙΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΠΑΡΕΑ" ΜΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΝΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ ΑΗΔΟΝΙ. ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ (ΜΕ ΧΡΗΜΑ Ή ΧΩΡΙΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ) ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ, ΕΑΝ ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΤΟΥΣ ΜΕ 10-15 ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ ΑΔΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ 1.000 ΧΤΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΥΣ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣ ΤΗΝ ΚΟΡΩΝΑ ΤΟΥΣ ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ.

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΞΟΔΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΣΤΑ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Η ΑΓΟΡΑ ΧΡΥΣΟΥ (PREMIUM) ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΕΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΑΝΟΥΣΙΟ ΠΛΕΟΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ, ΕΜΠΟΡΟ κλπ.


ΥΓ1: ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΔ, ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΟΣΗΜΟ!!! ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΟ ΚΟΣΜΟ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΤΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ή ΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ. ΕΔΩ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

ΥΓ2: H ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΑΙΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΕΚ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ-ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΦΑΙΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΠΑΝΤΑ ΤΩΝ "ΔΙΚΩΝ" ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ-ΠΕΛΑΤΩΝ-ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ. ΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ Ο ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΤΕ ΑΠΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΩΣ ΕΙΤΕ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Τι έγινε ρε παιδιά? ΓΙατί τόση γκρίνια? Σας χαλάσαν το παιχνίδι και ήρθατε να κλαψετε τώρα?

Φυσικά και η εταιρεία είναι αισχροκερδής. Φυσικά και κοιτάει να βγάλει τα μαλλιοκέφαλά της, ακόμη και εις βάρος του ίδιου του παιχνιδιού τησ.
Συμφωνώ μαζί σας. Το νέο σύστημα αυτόματου χτισίματοσ είναι αίσχοσ!
Αλλά ξεχάσατε κάτι... ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΑΓΕ????
ΕΣΕΙΣ!

ΜΑΛΙΣΤΑ! ΕΣΕΙΣ!
Εσείς που τώρα κλαίτε. Τόσα χρόνια χώνετε κάργα ευρώ... 500 ευρώ το μήνα λέει ο ένας, χιλιάδες ευρώ σε 4 χρόνια λέει ο άλλος.... και σίγουρα δεν είστε ένας και δύο. Είναι κοινό μυστικό, ότι από τότε που ξεκίνησε να μπαίνει χρυσός στο κάθε τι, για να είσαι μέσα στους 100πρώτους, πρέπει να χώνεις ευρώ συχνά πυκνά. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΗΣΑΤΕ ΤΩΡΑ?

ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΖΕΤΕ ΧΟΝΤΡΟ ΧΡΗΜΑ, ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ.

Όλα ξεκίνησαν όταν η εταιρεία, μας δοκίμασε με το να βάλει χρυσό στην παραγωγή στρατού. Κάποιοι το είπαν ήδη, συμφωνώ σε αυτό.
Μέχρι τότε, μπορούσες να βάλεις χρυσό μόνο για τους 5 χαρακτήρες (διαχειριστή, κλπ), άντε να ανεβάσεις και κάνα τείχος όταν στο κατέβαζαν. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ. Αλλά μετά άρχισαν με την μείωση χρόνου στο στρατό. Αλλά δεν θυμάμαι κανέναν να γκρινιάζει. Και μετά βάλαν και παράταση στισ θεϊκέσ στην πόλη. Πάλι δεν θυμάμαι κανέναν να γκρινιάζει. Μετά, με κάθε event χριστούγεννα, πάσχα κλπ, όποιοσ έχωνε χρυσό, τσάκωνε ένα κάρο ωφέλη. Μπα, γιατί να γκρινιάξεισ για αυτό! Αποθέματα που ανοίγουν με ΜΟΛΙσ 50 χρυσό η κάθε θέση. Καμμιά ανησυχία.... όλα μια χαρά! Ε?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ?
Η εταιρεία κοιτάει το συμφέρον τησ, που είναι ένα και πολύ απλό: αύξηση κέρδουσ! Αν μπορεί να αυξήσει το κέρδοσ τησ χωρίσ πρόβλημα, απλά το κάνει.
Οπότε, κάνει μια αλλαγή, δοκιμάζει αν υπάρχει πρόβλημα με τουσ πελάτεσ τησ, και αν την “παίρνει”, κρατάει την αλλαγή.
Αφού το χρήμα έρρεε αφθονο, γιατί να κάνει πίσω η εταιρεία? Τόσο χρυσό χώνατε τόσα χρόνια, γιατί να κάνει πίσω?
Δεν το καταλαβαίνατε? Φυσικά και το καταλαβαίνετε. Όλοι ξέρουμε πωσ παίζεται αυτό το παιχνίδι, εκτόσ από τουσ αφελείσ. Τότε ΓΙΑΤΙ χΩΝΕΤΕ χΡΗΜΑ ΤΟσΟ ΚΑΙΡΟ? ΝΑ σασ πω εγώ γιατί. Γιατί απλά μπορούσατε, ή απλά σασ βόλευε.
Το πλεονέκτημα που είχατε τόσα χρόνια λόγω χρυσού, ήταν ωραιότατο για να φιγουράρετε στισ πρώτεσ θέσεισ. Οπότε όλα ήταν μια χαρά. Μπορεί να μην σασ άρεσε, σύμφωνοι. Αλλά στο τέλοσ το αποδεχόσασταν και παίζατε με αυτό το τρόπο.

ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ? ΕσΕΙσ υποκινήσατε και υποθάλψατε αυτή την κατάσταση! Εσείσ δείξατε στην innogames ότι μπορείτε να παίζετε με 500 και 1000 ευρώ το μήνα. Η εταιρεία, φταίει δεν φταίει, απλά έκανε το επόμενο λογικό βήμα. Μασ εκμεταλλεύται όλουσ τόσα χρόνια, εσάσ σασ παίρνει τα λεφτά σασ και σασ αφήνει να κερδίσετε. Εμάσ, δηλαδή όσουσ παίζουμε με ελάχιστο χρυσό ή καθόλου, μασ εκμεταλλεύεται με το να μασ βάζει να παίξουμε ένα τόσο άνισο παιχνίδι! Free to play, Pay to Win. Και μιλάμε για pay όχι αστεία...

Προσωπικά, θεωρώ ότι μάλλον θα κάνει πίσω τελικά, και θα το αλλάξει αυτό το σύστημα, γιατί παραείναι αισχροκερδέσ. σε περίπτωση που γκρινιάζουν και στισ άλλεσ χώρεσ (υποθέτω έχει εφαρμοστεί παντού), πιστεύω θα το αλλάξει, γιατί παραείναι ακριβό. Αλλά η ουσία παραμένει ίδια: όσο σασ παίρνει, χρησιμοποιείτε το ίδιο σάπιο σύστημα στο παιχνίδι, την ίδια σάπια λογική, που οι ίδιοι βγαίνετε και κατηγορείτε τώρα. Απλά επειδή τώρα δεν σασ παίρνει άλλο. Είστε αστείοι!

Το πιο αστείο στην υπόθεση ξέρετε πιο είναι? Ότι όλο αυτό θυμίζει εν μέρει τα τελευταία χρόνια τησ Ελλαδίτσασ μασ. Τρώμε τρώμε με χρυσά κουτάλια, όσο μπορούμε, και αρπάζουμε από όπου μπορούμε. Δεν μασ καίγεται καρφί παραπέρα. Και μόλισ τα πράγματα ξεφύγουν για τα δικά μασ κυβικά, τότε βγάινουμε και γκρινιάζουμε γιατί νιώθουμε αδικία! Ενώ τόσα χρόνια είμασταν οι ίδιοι τα πιόνια αυτού του συστήματοσ, και όλα κυλούσαν μια χαρά!
ΑΝΤΕ ΜΕ ΓΕΙΑ ΜΑσ ΜΑΓΚΕσ!


ΥΓ1. Προσ αποφυγή παρεξηγήσεων, τα λόγια μου απευθύνονται σε όσουσ χώναν χρήμα κάργα όλα αυτά τα χρόνια, και εκμεταλλεύονταν έτσι τισ απίστευτεσ ανισορροπίεσ που δημιουργούνταν εντόσ παιχνιδιού. Ποιοι ακριβώσ είστε αυτοί, δεν σασ ξέρω ούτε με ενδιαφέρει, δεν είναι προφανώσ προσωπικό το ζήτημα. Φυσικά, από την στιγμή που δεχόμαστε να παίξουμε το παιχνίδι, όλα αυτά αυτομάτωσ τα αποδεχόμαστε, οπότε δεν βγαίνω να κατηγορήσω εσάσ που παίζετε με πολύ χρήμα. Δικαίωμά σασ είναι. Εγώ μιλάω για το ότι ξαφνικά βγαίνετε να παραπονεθείτε. ΥΠΟΚΡΙσΙΑ σε όλο τησ το μεγαλείο!

ΥΓ2. Γιατί κανείσ δεν γκρινιάζει για την, γνωστή τοισ πάσι, ύπαρξη ΥΠΕΡ-άδικου μποτ, που ξεφτιλίζει το παιχνίδι? Μιλάω φυσικά για το πασίγνωστο μποτ που σου επιτρέπει να κολλάσ επιθέσεισ σε οποιοδήποτε δευτερόλεπτο, να ξέρεισ όλα τα αποικιακά που σου έρχονται, να βγάζεισ αυτόματα εθνοφρουρέσ και άλλα γλυκούλια…. ΑΥΤΟ ΔΕΝ σασ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙχΤΑΡΑΔΕσ ΜΟΥ? ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ χΡΥσΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ε?
Τι τυχαίο! Με το συγκεκριμένο μποτ παίζουν όλοι οι πρώτοι παίχτεσ σε κάθε κόσμο! Είναι κοινό μυστικό, το ξέρει και η θεια Κατίνα στο χωριό! Και γιατί δεν τρώνε μπαν, αφού είναι ήδη απαγορευμένο το μποτ? Γιατί απλά αυτοί οι παίχτεσ φέρνουν και το περισσότερο χρήμα στην εταιρεία! χαχααχαχα και τώρα γκρινιάζουν αυτοί οι ίδιοι παίχτεσ! χαχαχα είπαμε υποκρισία!

ΥΓ3. σχετικά με τα παράπονα στουσ διαχειριστέσ που ειπώθηκαν από τον Panagiotis the Great στο 2ο υγ του: Οι διαχειριστέσ δεν είναι συνδικαλιστέσ αγαπητέ! Γιατί έπρεπε να υπερασπιστούν όπωσ λεσ τα συμφέροντά σου και να διεκδικήσουν για σένα?! σιγά μην κάνουμε και πορεία στο σύνταγμα για το γκρέπολισ! συνέλθετε ρε! Την δουλειά τουσ κάνουν οι τύποι, τι είναι αυτά που λετε?

ΥΓ4. Ζητώ συγγνώμη για μερικά περίεργα μικρά γράμματα, το πληκτρολόγιο τα έπαιξε και δεν πατιούνται μερικά όπωσ το "σ" το τελικό.
 

DeletedUser

Guest
Τι έγινε ρε παιδιά? ΓΙατί τόση γκρίνια? Σας χαλάσαν το παιχνίδι και ήρθατε να κλαψετε τώρα?

Φυσικά και η εταιρεία είναι αισχροκερδής. Φυσικά και κοιτάει να βγάλει τα μαλλιοκέφαλά της, ακόμη και εις βάρος του ίδιου του παιχνιδιού τησ.
Συμφωνώ μαζί σας. Το νέο σύστημα αυτόματου χτισίματοσ είναι αίσχοσ!
Αλλά ξεχάσατε κάτι... ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΑΓΕ????
ΕΣΕΙΣ!

ΜΑΛΙΣΤΑ! ΕΣΕΙΣ!
Εσείς που τώρα κλαίτε. Τόσα χρόνια χώνετε κάργα ευρώ... 500 ευρώ το μήνα λέει ο ένας, χιλιάδες ευρώ σε 4 χρόνια λέει ο άλλος.... και σίγουρα δεν είστε ένας και δύο. Είναι κοινό μυστικό, ότι από τότε που ξεκίνησε να μπαίνει χρυσός στο κάθε τι, για να είσαι μέσα στους 100πρώτους, πρέπει να χώνεις ευρώ συχνά πυκνά. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΗΣΑΤΕ ΤΩΡΑ?

ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΖΕΤΕ ΧΟΝΤΡΟ ΧΡΗΜΑ, ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ.

Όλα ξεκίνησαν όταν η εταιρεία, μας δοκίμασε με το να βάλει χρυσό στην παραγωγή στρατού. Κάποιοι το είπαν ήδη, συμφωνώ σε αυτό.
Μέχρι τότε, μπορούσες να βάλεις χρυσό μόνο για τους 5 χαρακτήρες (διαχειριστή, κλπ), άντε να ανεβάσεις και κάνα τείχος όταν στο κατέβαζαν. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ. Αλλά μετά άρχισαν με την μείωση χρόνου στο στρατό. Αλλά δεν θυμάμαι κανέναν να γκρινιάζει. Και μετά βάλαν και παράταση στισ θεϊκέσ στην πόλη. Πάλι δεν θυμάμαι κανέναν να γκρινιάζει. Μετά, με κάθε event χριστούγεννα, πάσχα κλπ, όποιοσ έχωνε χρυσό, τσάκωνε ένα κάρο ωφέλη. Μπα, γιατί να γκρινιάξεισ για αυτό! Αποθέματα που ανοίγουν με ΜΟΛΙσ 50 χρυσό η κάθε θέση. Καμμιά ανησυχία.... όλα μια χαρά! Ε?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ?
Η εταιρεία κοιτάει το συμφέρον τησ, που είναι ένα και πολύ απλό: αύξηση κέρδουσ! Αν μπορεί να αυξήσει το κέρδοσ τησ χωρίσ πρόβλημα, απλά το κάνει.
Οπότε, κάνει μια αλλαγή, δοκιμάζει αν υπάρχει πρόβλημα με τουσ πελάτεσ τησ, και αν την “παίρνει”, κρατάει την αλλαγή.
Αφού το χρήμα έρρεε αφθονο, γιατί να κάνει πίσω η εταιρεία? Τόσο χρυσό χώνατε τόσα χρόνια, γιατί να κάνει πίσω?
Δεν το καταλαβαίνατε? Φυσικά και το καταλαβαίνετε. Όλοι ξέρουμε πωσ παίζεται αυτό το παιχνίδι, εκτόσ από τουσ αφελείσ. Τότε ΓΙΑΤΙ χΩΝΕΤΕ χΡΗΜΑ ΤΟσΟ ΚΑΙΡΟ? ΝΑ σασ πω εγώ γιατί. Γιατί απλά μπορούσατε, ή απλά σασ βόλευε.
Το πλεονέκτημα που είχατε τόσα χρόνια λόγω χρυσού, ήταν ωραιότατο για να φιγουράρετε στισ πρώτεσ θέσεισ. Οπότε όλα ήταν μια χαρά. Μπορεί να μην σασ άρεσε, σύμφωνοι. Αλλά στο τέλοσ το αποδεχόσασταν και παίζατε με αυτό το τρόπο.

ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ? ΕσΕΙσ υποκινήσατε και υποθάλψατε αυτή την κατάσταση! Εσείσ δείξατε στην innogames ότι μπορείτε να παίζετε με 500 και 1000 ευρώ το μήνα. Η εταιρεία, φταίει δεν φταίει, απλά έκανε το επόμενο λογικό βήμα. Μασ εκμεταλλεύται όλουσ τόσα χρόνια, εσάσ σασ παίρνει τα λεφτά σασ και σασ αφήνει να κερδίσετε. Εμάσ, δηλαδή όσουσ παίζουμε με ελάχιστο χρυσό ή καθόλου, μασ εκμεταλλεύεται με το να μασ βάζει να παίξουμε ένα τόσο άνισο παιχνίδι! Free to play, Pay to Win. Και μιλάμε για pay όχι αστεία...

Προσωπικά, θεωρώ ότι μάλλον θα κάνει πίσω τελικά, και θα το αλλάξει αυτό το σύστημα, γιατί παραείναι αισχροκερδέσ. σε περίπτωση που γκρινιάζουν και στισ άλλεσ χώρεσ (υποθέτω έχει εφαρμοστεί παντού), πιστεύω θα το αλλάξει, γιατί παραείναι ακριβό. Αλλά η ουσία παραμένει ίδια: όσο σασ παίρνει, χρησιμοποιείτε το ίδιο σάπιο σύστημα στο παιχνίδι, την ίδια σάπια λογική, που οι ίδιοι βγαίνετε και κατηγορείτε τώρα. Απλά επειδή τώρα δεν σασ παίρνει άλλο. Είστε αστείοι!

Το πιο αστείο στην υπόθεση ξέρετε πιο είναι? Ότι όλο αυτό θυμίζει εν μέρει τα τελευταία χρόνια τησ Ελλαδίτσασ μασ. Τρώμε τρώμε με χρυσά κουτάλια, όσο μπορούμε, και αρπάζουμε από όπου μπορούμε. Δεν μασ καίγεται καρφί παραπέρα. Και μόλισ τα πράγματα ξεφύγουν για τα δικά μασ κυβικά, τότε βγάινουμε και γκρινιάζουμε γιατί νιώθουμε αδικία! Ενώ τόσα χρόνια είμασταν οι ίδιοι τα πιόνια αυτού του συστήματοσ, και όλα κυλούσαν μια χαρά!
ΑΝΤΕ ΜΕ ΓΕΙΑ ΜΑσ ΜΑΓΚΕσ!


ΥΓ1. Προσ αποφυγή παρεξηγήσεων, τα λόγια μου απευθύνονται σε όσουσ χώναν χρήμα κάργα όλα αυτά τα χρόνια, και εκμεταλλεύονταν έτσι τισ απίστευτεσ ανισορροπίεσ που δημιουργούνταν εντόσ παιχνιδιού. Ποιοι ακριβώσ είστε αυτοί, δεν σασ ξέρω ούτε με ενδιαφέρει, δεν είναι προφανώσ προσωπικό το ζήτημα. Φυσικά, από την στιγμή που δεχόμαστε να παίξουμε το παιχνίδι, όλα αυτά αυτομάτωσ τα αποδεχόμαστε, οπότε δεν βγαίνω να κατηγορήσω εσάσ που παίζετε με πολύ χρήμα. Δικαίωμά σασ είναι. Εγώ μιλάω για το ότι ξαφνικά βγαίνετε να παραπονεθείτε. ΥΠΟΚΡΙσΙΑ σε όλο τησ το μεγαλείο!

ΥΓ2. Γιατί κανείσ δεν γκρινιάζει για την, γνωστή τοισ πάσι, ύπαρξη ΥΠΕΡ-άδικου μποτ, που ξεφτιλίζει το παιχνίδι? Μιλάω φυσικά για το πασίγνωστο μποτ που σου επιτρέπει να κολλάσ επιθέσεισ σε οποιοδήποτε δευτερόλεπτο, να ξέρεισ όλα τα αποικιακά που σου έρχονται, να βγάζεισ αυτόματα εθνοφρουρέσ και άλλα γλυκούλια…. ΑΥΤΟ ΔΕΝ σασ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙχΤΑΡΑΔΕσ ΜΟΥ? ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ χΡΥσΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ Ε?
Τι τυχαίο! Με το συγκεκριμένο μποτ παίζουν όλοι οι πρώτοι παίχτεσ σε κάθε κόσμο! Είναι κοινό μυστικό, το ξέρει και η θεια Κατίνα στο χωριό! Και γιατί δεν τρώνε μπαν, αφού είναι ήδη απαγορευμένο το μποτ? Γιατί απλά αυτοί οι παίχτεσ φέρνουν και το περισσότερο χρήμα στην εταιρεία! χαχααχαχα και τώρα γκρινιάζουν αυτοί οι ίδιοι παίχτεσ! χαχαχα είπαμε υποκρισία!

ΥΓ3. σχετικά με τα παράπονα στουσ διαχειριστέσ που ειπώθηκαν από τον Panagiotis the Great στο 2ο υγ του: Οι διαχειριστέσ δεν είναι συνδικαλιστέσ αγαπητέ! Γιατί έπρεπε να υπερασπιστούν όπωσ λεσ τα συμφέροντά σου και να διεκδικήσουν για σένα?! σιγά μην κάνουμε και πορεία στο σύνταγμα για το γκρέπολισ! συνέλθετε ρε! Την δουλειά τουσ κάνουν οι τύποι, τι είναι αυτά που λετε?

ΥΓ4. Ζητώ συγγνώμη για μερικά περίεργα μικρά γράμματα, το πληκτρολόγιο τα έπαιξε και δεν πατιούνται μερικά όπωσ το "σ" το τελικό.
Πόσο σύμφωνο με βρίσκει Βασίλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

DeletedUser7828

Guest
Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι σε εχουν πειραξει οι πολλες εξεγερσεις στο παιχνιδι...
Τι επιθεση ειναι αυτη και κατα ποιου?στεκεις με τα καλα σου?Κατα βαση οι παιχτες που χωνουν απιστευτο χρυσο σε εναν κοσμο δεν ειναι παραπανω απο 3 η 4,και μιλαω για ποσα ανω των 150 ευρω ανα μηνα.
Ο κλαψας εσυ εισαι με αυτα που γραφεις και επιτιθεσαι σε παιδια που ειναι και στην δικια σου συμμαχια...
Η INNOGAMES εκανε μια αλλαγη η οποια εκτος απο αισχροκερδια δεν βοηθαει και σε τιποτα αλλο με την εννοια οτι και ας πουμε καποιος που χρησιμοποιει αρκετο χρυσο στο παιχνιδι θα βαλει μια 7αδα στην παραγωγη και πατησει θα την εχει ετοιμη σε ενα λεπτο,καλα ως εδω?ναι.μετα και να θελει να βαλει δευτερη σειρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΛΕΣ!
Το ζητουμενο ειναι να μπορεις να παιζεις,εγω ας πουμε βαζω γυρω στο 50ρικο το μηνα και με το μεχρι τωρα συστημα με βολευε και ευχαριστιομουνα το παιχνιδι μου,ουτε μποτ ουτε ξεμποτ,Γεμιζα μια φαρουπολη σε 5 μερες και ημουνα ευχαριστημενος,εκοβα χρονους με 150 χρυσα και μετα καθομουνα μεχρι να ξαναγεμισω υλες .
Τωρα πια εκτος του οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα δεν μου κανει και αισθηση να περιμενω 10 μερες να γεμισω μια φαρουπολη.Αν ειχες παιξει σε κοσμους που δεν ειχαν χρυσο στους στρατωνες θα καταλαβαινες τι εννοω.
Και ενα ακομα θεμα που αφορα την ΟΔ.Θεωρω οτι ειναι ντροπη σας ολο αυτο που εγινε με τις αλλαγες στις τιμες χρυσου μια μερα πριν την αναβαθμιση που εκανε αυτη την σαρωτικη αλλαγη στην χρηση χρυσου στο παιχνιδι.
Αναγκασατε κοσμο να αγορασει χρυσο και μετα κανατε την αλλαγη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΥΣΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΣΤΥΓΝΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
Και ενα ακομα θεμα που αφορα την ΟΔ.Θεωρω οτι ειναι ντροπη σας ολο αυτο που εγινε με τις αλλαγες στις τιμες χρυσου μια μερα πριν την αναβαθμιση που εκανε αυτη την σαρωτικη αλλαγη στην χρηση χρυσου στο παιχνιδι.
Αναγκασατε κοσμο να αγορασει χρυσο και μετα κανατε την αλλαγη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΥΣΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΣΤΥΓΝΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[8ea]Επειδή μερικά πράγματα που λέγονται αντέχονται και προκαλούν και θυμηδίες, μερικά άλλα όμως όχι και προκαλούν δυσφορία όσο καλή θέληση κι αν έχει κάποιος να σας "ακούσει", πάρτε το χαμπάρι πως η ΟΔ δεν κάνει τις αλλαγές ούτε στο παιχνίδι αλλά ούτε και στις οικονομικές συναλλαγές. Η ΟΔ είναι ένα μικρό κομμάτι του μηχανισμού ελέγχου για να διατηρείται η ισονομία στο παιχνίδι. Σε όλα τα άλλα το πάνω χέρι έχει η εταιρεία. Έχετε οι περισσότεροι την γκρίνια και το παράπονο στην πρώτη γραμμή, αλλά ακόμη δεν έχετε μάθει τι δουλειά κάνει ο καθένας στην διαχειριστική αλυσίδα της ζωής του παιχνιδιού. Δεν έχετε εντοπίσει ποιος φταίει και πόσο, γιατί δυστυχώς το βλέμμα σας χαρακτηρίζεται από πολύ στενό φάσμα και η οπτική γωνία μέσα απ' την οποία βλέπετε τα πράγματα δεν ξεπερνά τις 5°.
Και σε κάτι άλλο που ειπώθηκε πιο πάνω, και καλά δηλαδή ότι η ΟΔ πρέπει να επαναστατήσει έναντι των αλλαγών που επιβάλλονται στο παιχνίδι, έχω να πω: "γιατί παρακαλώ να το κάνουμε αυτό; εσείς δεν είστε σε θέση να αντιδράσετε με 1002 τρόπους; γιατί δεν το κάνετε; τι σας λείπει; μήπως η ομοψυχία; η σύμπνοια; η έλλειψη θέλησης για οργάνωση και η υποταγή σε μια κοινή θέση; η απώλεια βολέματος; ο φόβος για επωμισμό ευθυνών; όλα αυτά τα πιο πάνω;" Η μεταφορά των παραπόνων όχι μόνον γίνεται αμέσως, αλλά και ίδια στελέχη της εταιρείας έχουν άμεση πρόσβαση σε όλα αυτά που γράφονται και στο φόρουμ αλλά και στα αιτήματα υποστήριξης που στέλνουν οι παίκτες. Εμείς και να παραιτηθούμε (που λέει ο λόγος αλλά σιγά να μην το κάνουμε, δεν έχουμε λόγο), που ίσως θεωρείται και η πιο σοβαρή αντίδραση, θα βρεθούν άλλοι διαχειριστές. Η σκληροπυρηνική, όπως την χαρακτηρίζετε, στάση της εταιρείας υπάρχει και ευδοκιμεί γιατί απλούστατα βρίσκει γόνιμο έδαφος. Δώστε ένα τέλος στην γκρίνια κι οργανωθείτε, κάντε τα παράπονά σας πράξη, όσο μένουν παράπονα θα προκαλείτε μόνον τον οίκτο και τα χαμόγελα και θα συνεχίσετε να πληρώνετε.
[/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Καλά για αυτό με τισ εξεγέρσεισ δεν το σχολιάζω καν.. στα λόγια όλα ωραία.
Με όλα αυτά που λεσ, είπα ότι συμφωνώ, δεν διαφωνώ. Ξέρω καλά τι συμβαίνει, εδώ είμαστε και όλοι το βλέπουμε. Δεν είμαι υπέρ τησ inno, ούτε υπέρ τησ αλλαγήσ. Αυτό που είπα, είναι ότι το να χώνουμε συνέχεια χρυσό στο παιχνίδι, και μάλιστα κάποιοι σε τρελό βαθμό, είναι ο λόγοσ που μασ έφερε εδώ. Όταν παίχτησ από την συμμαχία σου (δεν έχει σημασία από ποια συμμαχία, αλλά μιασ και θίχτηκεσ...) μέσα σε μια στιγμή τερμάτισε το πληθυσμό τησ πόλησ που μόλισ είχε κατακτήσει, και έκανε επί τόπου επίθεση, καταλαβαίνεισ για πόσο χρυσό μιλάμε. Και σου έχω άσχημα νέα: όχι δεν είναι 2-3 παίχτεσ ανά κόσμο, αλλά πολύ περισσότεροι. Εσύ 50 το μήνα (που δεν είναι και λίγα..), αλλά άλλοι 500 το μήνα ή και περισσότερα. Δεν είσαι μόνο εσύ και γω.
Ξαναλέω, ο καθένασ μπορεί να παίζει όπωσ γουστάρει, αλλά μην βγαίνει και κλέγεται μετά, όταν τουσ έχει καλομάθει στο χρυσό.

Είμαι πολύ πριν μπουν τα χρυσά στουσ στρατώνεσ, οπότε ξέρω για τι πράγμα μιλάσ. Το ανέφερα ήδη, δεν το διάβασεσ?

Τέλοσπάντων για να μην το κουράζουμε, το παιχνίδι από την εποχή που μπήκαν τα λεφτά στο στρατώνα και μετά όλο και πιο πολύ, ευνοεί υπερβολικά τουσ μπρούκληδεσ. Όσο πιο μπρούκλησ τόσο πιο μεγάλη η διαφορά που κάνεισ. Άρα ασ μην κλαιγόμαστε τώρα. Το πρόβλημα υπήρχε πάντα, απλώσ τώρα παράγινε και οι περισσότεροι μπρούκληδεσ μένουν έξω από το χορό.. αυτό πονάει.

Ο κλαψας εσυ εισαι με αυτα που γραφεις και επιτιθεσαι σε παιδια που ειναι και στην δικια σου συμμαχια...
Δεν είπα ότι η συμμαχία μου εξαιρείται, και ξέρω καλά τι συμβαίνει μέσα στην συμμαχία μου, ευχαριστώ.
Όπωσ είπα ήδη, όλοι οι πρώτοι παίχτεσ, 100-200, σε κάθε κόσμο παίζουν με το γνωστό μποτ, εκτόσ ίσωσ από ελάχιστεσ εξαιρέσεισ, δεν έχει σημασία. Οι πρώτοι πρώτοι, παίζουν και με το premium bot, που είναι ακόμη πιο αίσχοσ. Δεν είπα ότι το πρόβλημα αφορά μόνο τουσ άλλουσ και όχι εμάσ.
 

DeletedUser14373

Guest
δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα με την αναβαθμιση οσο αφορα καθαρα το παιχνιδι αλλα οσο αφορα τ premium ειναι καθαρη αισχοκερδια. κριμα αλλα να ξερουν οτι αυτοι θα χασουν . εγω προσωπικα δεν ξανα αγοραζω .
 

DeletedUser

Guest
Καταρχας να πω ότι χαιρομαι που βγηκε καποιος από την ΟΔ και σχολιασε, είμαι σιγουρος ότι βλέπετε οσα γραφοντε αλλα ένα παρον ποτε δεν είναι κακο.

Θα υπενθυμίσω ότι σε πολλές αλλαγές που εγιναν δεν είμασταν σύμφωνοι, ουσιαστικά όμως δεν κάναμε κατι για αυτό και τα φάγαμε αμάσητα, συνεχίσαμε να παιζουμε και καποιοι να τα χώνουμε.
Ανηκω στη κατηγορία αυτων που παιζουν με Premium , το ταΐζω οσο αντεχει η τσεπη μου και οσο θεωρω ότι είναι λογικο για τα δικα μου δεδομενα.
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να απολογηθω σε αυτους που παιζουν χωρις χρυσο, μαγκια τους αν το κάνουν και αν μπορουν να σταθουν στο παιχνιδι χωρις αυτό, η ιστορια παντως εχει δειξει ότι χωρις Premium δεν επιβιωνεις και οσοι βρισκοντε στη πρωτη κατοσταδα ενεργού κόσμου και λενε πως δεν εχουν Premium κατά τη γνωμη μου μας δουλεύουν κανονικα.

Για να συνοψισω , τα σημεία στα οποια πιστεύω πως η εταιρεία εχει πράξει λάθος είναι τα εξης:

1) Αύξησης κόστους χρυσου ανευ ουσιαστικού λογου , το παιχνιδι εγινε ένα από τα πιο ακριβα του είδους.
2) Μη δυνατοτητα μειωσης κατασκευών , μεγιστο λαθος καθως λιγοι εχουν την οικονομικη δυνατότητά να κανουν τις αμεσες αγορες.
Η ψαλίδα μεταξύ έχοντες και μη ανοιγει επικίνδυνα.
3) Δεν ανοιγουν πλεον στην Ελλαδα γρηγοροι κοσμοι, πολλοι παιχτες σταματουν το Γκρεπο ή εχουν φυγει για ξενους σερβερ, με το κλείσιμο του Ομικρον φεύγουν πολλοι έμπειροι παιχτες χωρις σκοπο να συνεχίσουν αλλού, σε αυτό τουλάχιστον πρεπει να ενεργήσετε άμεσα!!

υγ.Συγνώμη για το ότι εχω ποσταρει τόσες φορες, με πνίγει το δικιο αδέλφια!
υγ1. Γεια σου βρε Βασίλη.
 

DeletedUser

Guest
συμφωνώ με όσα είπεσ. Δυστυχώσ έτσι έχουν τα πράγματα.
Μια διευκρύνιση νομίζω το τόνισα αρκετά, δεν θεωρώ ότι πρέπει να απολογηθεί αυτόσ που τα χώνει σε αυτόν που δεν τα χώνει, αλλα άλλο αυτό άλλο να γκρινιάζει κι απο πάνω. Το πρόβλημα είναι παρόν εδώ και χρόνια, και είναι αυτό που είπεσ, ότι δηλαδή έχει αυξηθεί το κόστοσ άνευ ουσιαστικού λόγου. Αν διαφωνούμε στο πότε έγινε αυτό, σεβαστό, αλλά διατηρώ την γνώμη μου ότι δεν έγινε τώρα.
Απλά τώρα το ξεφτίλησαν εντελώσ πλέον.

υγ> Γεια σου ρε Νικόλα!
smiley_emoticons_winken4.gif
 
Κορυφή