Νήμα Ορθογραφίας

  • Δημιουργός θέματος Επίδαυρος
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser2397

Guest
Το γνωστό λάθος είναι στο θάλασσα..Έχω δεί πάρα πολλούς να γράφουν την θάλασσα με ΘΑΛΑΣΑ/ΘΑΛΛΑΣΑ 2 λάθη παρατηρώ σε μια λέξη
 

DeletedUser

Guest
Σπαμαρω ενω το σωστο ειναι Spamαρω...!!!


Βγαινει εκ του αγγλικου spam...Και εμεις του κολλαμε και διπλα την ελληνικη καταληξη αρω...!!!!
:d:d:p

Μόλις έλαβες 10 πόντους ποινής για spam
8EAGENHS


Ευχαριστω πολυυυυ 8EAGENHS............!!!!(αν και ηταν ειρωνικο το σχολιο μου για την καταντια της γλωσσας λογω τον greeklish,no houmor at all)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ελεγχους ποτε παιρνουμε; :p

10 πόντοι ποινής για spam
8EAGENHS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Αυτοί οι πόντοι ποινής προς τον «1ος Ελοχίμ» νομίζω πως θα σε έκαναν να γελάσεις πολύ με την ειρωνία του πράγματος :D
---
Συγνώμη που χάθηκα, μάλλον απέκτησα ανοσία στην ανορθογραφία φαίνεται :d

Ας θεωρητικίσουμε όμως λίγο ακόμη, και επανέρχομαι σε παραδείγματα ορθογραφικών λαθών ύστερα. Με την πάροδο των χρόνων η ελληνική γλώσσα άλλαξε αρκετά. Από τις εύκολες διαφορές, πρώτα πήγαμε από την γραφή με κεφαλαία γράμματα (ας μην αρχίσουμε από την γραμμική Β᾿) και χωρίς κενά ανάμεσα στις λέξεις, στα πεζά γράμματα με κενά.

Κάπου τότε, αν όχι πιο μετά καθιερώθηκαν στους ελληνιστικούς χρόνους το πολυτονικό σύστημα τονισμού όπως έχουμε αναφέρει πιο πάνω.

Έπειτα, υπήρξε η γλωσσική παράνοια με την καθαρεύουσα και την δημοτική. Καθαρεύουσα στο σχολείο και στις δημόσιες υπηρεσίες και δημοτική στο σπίτι και στον λαό.

To 1942 ο καθηγητής του πανεπιστημίου Αθηνών Ι.Θ.Κακριδής παραπέμφθηκε σε πειθαρχική εξέταση με αφορμή και ότι «εἰς τὰ ἐν λὸγῳ δημοσιεύματά σας μεταχειρίζεσθε γλωσσικὸν ἰδίωμα καὶ λεκτικοὺς σχηματισμοὺς ἐντελῶς τεχνικοὺς καὶ ξένους ἢ ἀκαταλήπτους διὰ τοὺς πολλούς, καὶ δὴ κατ᾿ὀρθογραφικὸν σύστημα τελείως ἀπομακρυνόμενον τῆς Ὲλληνικῆς γλώσσης», δηλαδή χρησιμοποίησε δημοτική και μονοτονικό στο βιβλίο του «Ελληνική Κλασσική παιδεία». Αργότερα παύθηκε από καθηγητής, και τελικά εκδιώχθηκε. Πράξη που αργότερα χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα από τους θιασώτες του μονοτονισμού. Αρκετά φιλελεύθερο πνεύμα για την εποχή του, παρόλαυτά δεν ξέρω πόσο θα συμφωνούσε με την σημερινή κατάσταση στην ελληνική παιδεία. Στην ελληνική wikipedia δεν υπάρχει το όνομά του καν. Υπάρχει στην αγγλική και γερμανική όμως...

Το 1976-77 ο Γ.Ράλλης και η κυβέρνηση Κ.Καραμανλή καθιερώνει ως επίσημη γλώσσα του κράτους την δημοτική. Και από τότε μόνο αυτή διδάσκεται στα σχολεία.

Το 1982, εν μια νυχτί, καταργείται το πολυτονικό σύστημα γραφής (η βαρεία είχε καταργηθεί πιο πριν), και «Μετὰ τὴ δημοσίευση τοῦ παρόντος νόμου, ὁ τονισμὸς τοῦ γραπτοῦ ἑλληνικοῦ λόγου γίνεται σύμφωνα μὲ τὸ μονοτονικὸ σύστημα».

Οπότε τι άλλο μένει; Μήπως «φυσική» εξέλιξη είναι να καταργηθούν και τα φωνήεντα και δίφθογγοι που αντιστοιχούν στον ήχο «ι» (ι, η, υ, ει, οι) καθώς και ομοίως για τον ήχο «ε» (ε, αι), και για το «ο» (ο, ω);

Ίσως κάποια στιγμή γίνει αυτό, γιατί η γραφή αργά ή γρήγορα συναντά τον προφορικό λόγο, αν αφήσεις την φυσική εξέλιξη να δράσει ανελέητα...Αλλά αν χαθούν όλα αυτά, μήπως χαθεί η ιστορική συνέχεια; Μήπως όπως κατάφεραν το 1982 με την κατάργηση του πολυτονικού δεν ενδιαφέρεται πλέον ο νέος για την ελληνική γλώσσα από τον Όμηρο μέχρι τον Σαχτούρη;

Πολύ φοβάμαι πως είναι λάθος ότι η γραφή θα πρέπει να συμβαδίζει απόλυτα με τον προφορικό λόγο, και δεν εμπιστεύομαι όσους το υποστηρίζουν. Ναι πολλά γράμματα χάνονται, η γραφή αλλάζει, αλλά μέχρι ποιο σημείο; Γιατί να χαθεί η όποια οπτική έστω (αφού η μορφολογία -γραμματική και σύνταξη- αναπόφευκτα αλλάζει) ομοιότητα με την παλιά γραφή που αντικατόπτριζε παλαιότερο τρόπο ομιλίας;

Ξεκίνησα αυτές τις σκέψεις για να απαντήσω στο ερώτημα αν έχει νόημα η ορθογραφία. Και μήπως εν τέλει, αργα η γριγορα θα γραφυμε ολι καπος ετσι. Αμφιβάλλοντας αρχικά για την αξία της ορθογραφίας, φθάνω στο σημείο να πιστεύω πως είναι καλό να είμαστε συντηρητικοί και να μην προβαίνουμε σε τεράστιες αλλαγές όπως αυτή του 1982 χωρίς πολλή σκέψη.

Είναι άραγε χαζοί οι Γερμανοί που συνεχίζουν να γράφουν με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε ουσιαστικού ή και γλωσσικού τύπου που λειτουργεί ως ουσιαστικό; Είναι χαζοί οι Άγγλοι που δεν αλλάζουν την γραφή των λέξεών τους όταν κάποια γράμματα δεν προφέρονται (βλ. σιωπηλά γράμματα) ; Μήπως είναι οι Γάλλοι;

Όχι. Η γραφή δεν αντικατοπτρίζει μονάχα την γλώσσα. Αλλά και την ιστορία του τόπου και των ανθρώπων του. Τα όσα πέρασαν για να φθάσει να γίνει ό,τι είναι σήμερα. Είναι άρρηκτα συνεδεμένη με το χθες, και αν δεν βλέπεις μπροστά σου συνεχώς το χθες, τότε πώς θα το θυμάσαι; Και αν δεν το θυμάσαι, για ποιο μέλλον θα μιλάμε; Έχει μέλλον ένας λαός χωρίς ιστορία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα και από μένα παιδιά...

Παραλλαγές της λέξης έχω δει ουκ ολίγες..διήρις, δοιιρις, δειήρεις κλπ..κλπ..

Διήρεις, λοιπόν, για τον πληθυντικό (μιας και χρησιμοποιείται πιο συχνά στο παιχνίδι). Και διήρη για τον ενικό.

Ουσιαστικό γένους θηλυκού.

η διήρης
οι διήρεις

το πρώτο συνθετικό προέρχεται από τη λέξη δυο, η οποία παίρνει τη μορφή δι- κατά τη σύνθεση (παράβαλε δι-ώροφος, δι-πολικός κ.ο.κ.)

η κατάληξη -ήρης αναφέρεται στον αριθμό των σειρών των κωπηλατών ανά πλευρά, (διήρης, τριήρης, τετρήρης), κατά την wikipedia...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%B9%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%82

Επομένως, δι-ήρης= πολεμικό πλοίο με δύο σειρές κωπηλατών σε κάθε πλευρά
τρι-ήρης= ομοίως αλλά με τρεις σειρές κωπηλατών σε κάθε πλευρά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Το καλό με το να αλλάζεις συμμαχίες είναι το άφθονο υλικό που σου δίνουν.


Μερικά διαμάντια που είδα:

μπωρό
ανταποδώσο
δέχωμαι
το νησή
ο πέχτης
γραμένες
αγράματος
ύμαρτον
χριάζωμαι
η ευτηχία
ο χαζούλις
μάλων


Και τα σωστά τους:

μάλλον
ο χαζούλης
η ευτυχία
χρειάζομαι
ήμαρτον
ο αγράμματος
γραμμένες
ο παίχτης
το νησί
δέχομαι
ανταποδώσω
μπορώ


Και μερικοί κανόνες:


A) Τα ρήματα που τελειώνουν σε ήχο «ο», παίρνουν πάντα ωμέγα.
Παραδείγματα: Εγώ πεθαίνω, κλαίω, καίω, πίνω, σκίζω, σκοτώνω, ράβω...

B) Τα ουσιαστικά:

α)Τα ουδέτερα που τελειώνουν σε ήχο «ι» παίρνουν πάντα γιώτα.
Παραδείγματα:
Το μάτι, παραθύρι, σκυλί, νησί, σχοινί, αυτί, γατί...

β)Ουσιαστικά που παράγονται από ρήματα:

Γράφονται συνήθως με ίδια ορθογραφία με του ρήματος:
Παραδείγματα:
Ο παίχτης < παίζω,
O νικητής < νικώ
O πνίχτης < πνίγω
O καθηγητής < καθηγέομαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Εδώ χρειαζόμαστε τον Κορνήλιο να παραδώσει μερικά μαθήματα..

Warning για Spam.
Επίσης δεν είμαστε ειρωνικοί και δε σχολιάζουμε την ορθογραφία των άλλων μελών. Παρακαλώ διάβασε τους κανόνες.
...CholericFade...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
..........................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Η κλίση των ουσιαστικών

Τα ουσιαστικά χωρίζονται σε δύο ομάδες ανάλογα με τον τρόπο
που κλίνονται, τα ισοσύλλαβα και τα ανισοσύλλαβα.

Ισοσύλλαβα είναι τα ουσιαστικά που έχουν τον ίδιο αριθμό
συλλαβών και στον ενικό και στον πληθυντικό αριθμό.

Ενικός: το βι - βλί - ο
Πληθυντικός: τα βι - βλί - α

Ανισοσύλλαβα είναι τα ουσιαστικά που δεν έχουν τον ίδιο αριθμό
συλλαβών σε όλες τις πτώσεις του ενικού και του πληθυντικού
αριθμού.

Ενικός: ο μπα - μπάς
Πληθυντικός: οι μπα - μπά - δες

Τα ανισοσύλλαβα χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες:
1. Σε μερικά προστίθεται μια συλλαβή στον πληθυντικό.
Ενικός: η μα - μά
Πληθυντικός: οι μα - μά - δες

2. Σε μερικά προστίθεται μια συλλαβή στη γενική ενικού και στον
πληθυντικό.

Ενικός: το γράμ - μα , του γράμ - μα - τος
Πληθυντικός: τα γράμ - μα- τα, των γραμ - μά-των

3. Σε μερικά προστίθεται μια συλλαβή στη γενική πληθυντικού.
Ενικός: η πό - λη
Πληθυντικός: οι πό - λεις, των πό - λε - ων

4. Σε μερικά αφαιρείται μια συλλαβή από την ονομαστική και
αιτιατική πληθυντικού.
Ενικός: ο κου - ρέ - ας
Πληθυντικός: οι κου - ρείς, τους κου - ρείς
 

DeletedUser

Guest
Επίθετα σε -ος, -η, -ο

Ενικός αριθμός:

Αρσενικό..............Θηλυκό......Ουδέτερο

Ονομ. καλός...........καλή..........καλό
Αιτ.....καλό.............καλή..........καλό
Γεν....καλού............καλής........καλού

Πληθυντικός αριθμός:

Αρσενικό..............Θηλυκό......Ουδέτερο

Ονομ. καλοί..........καλές...........καλά
Αιτ.....καλούς.........καλές..........καλά
Γεν.....καλών.........καλών........καλών

Στα επίθετα αυτά ο τόνος μένει πάντα στην ίδια συλλαβή.
Με τον ίδιο τρόπο κλίνονται τα όμορφος, ακριβός, άσπρος,
δυνατός, γεμάτος, μεγάλος, μικρός, εύκολος κτλ.

π.χ.

1)Στη γειτονιά μου υπάρχει ένας καλός κινηματογράφος.
2)Είναι πολύ καλή η μαρμελάδα!
3)Έχω διαβάσει πολλά καλά βιβλία.
 

DeletedUser

Guest
Βρήκα μια ιστοσελίδα που τα έχει αυτά. Θα ακολουθήσουν και άλλα!
 

DeletedUser

Guest
Χρήσιμα Γλωσσικά Εργαλεία

Από το να τα ποστάρουμε όλα, νομίζω θα ήταν πιο πρακτικό (με την άδεια των υπευθύνων) να ποστάρουμε κάποια χρήσιμα links για γραμματικά φαινόμενα και ένα λεξικό. Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία να παραθέσω μερικα:

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ


ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ (PDF ΑΡΧΕΙΟ)


Άλλα χρήσιμα εργαλεία:


ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ GREEKLISH ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ


ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ <-> ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Αν γνωρίζετε κιάλα ποστάρετέ τα και μπορώ να τα ενσωματώσω στο ποστ μου για να τα έχουμε μαζεμένα.
 

DeletedUser3491

Guest
Θα μπορούσε να γίνει συγχώνευση των δύο θεμάτων περί ορθογραφίας αν οι δημιουργοί και των δύο θεμάτων συμφωνούν, έτσι ώστε να μη χρειάζεται ο αναγνώστης να ανατρέχει πότε στο ένα θέμα και πότε στο άλλο. Το να έχεις δύο θέματα που πραγματεύονται το ίδιο πράγμα δεν είναι και πολύ πρακτικό.
 

DeletedUser

Guest
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκ μέρους μου. Ίσως να έχεις δίκαιο.
 

DeletedUser

Guest
Για οσους χρησιμοποιουν ή θελουν να κανουν μια πρωτη γνωριμια με το πολυτονικο συστημα υπαρχει καταλληλη γραμματοσειρα.
 

DeletedUser

Guest
Θα μπορούσε να γίνει συγχώνευση των δύο θεμάτων περί ορθογραφίας αν οι δημιουργοί και των δύο θεμάτων συμφωνούν, έτσι ώστε να μη χρειάζεται ο αναγνώστης να ανατρέχει πότε στο ένα θέμα και πότε στο άλλο. Το να έχεις δύο θέματα που πραγματεύονται το ίδιο πράγμα δεν είναι και πολύ πρακτικό.


Ούτε εγώ έχω πρόβλημα, αν όντως υπάρχει παρόμοιο θέμα.
 
Κορυφή