[ΕΡΩΤΗΣΗ] ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser11307
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser13883

Guest
Θέλω να κάνω μια ερώτηση.Σε περίπτωση αποκλεισμού υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος και ο παίκτης να έχει αποκλειστεί χωρίς να έχει παραβιάσει κάποιον κανόνα.
 

DeletedUser13883

Guest
ομολογω οτι οταν εγραφα αυτα που εγραφα το μυαλο μου δεν πηγε καθολου στο παιχνιδι αυτο καθ'αυτο κανιβαλλισμους κλπ.
θα απαντησω ομως..
η δημοσιοποιηση στοιχειων του οποιουδηποτε παραβατη ανεξαρτητου συμμαχιας και το ειδος της τιμωριας θα εκλεινε πολλα στοματα και ισως να απετρεπε αλλους απο το να πραξουν το ιδιο..
αν θελεις να το παμε και στο παιχνιδι μεσα σαν παικτες...ναι...η γνωση οτι η δημοσιοποιηση των στοιχειων θα προκαλεσει πιθανες ή και ολικες απωλειες πολεων μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικα..
στην προκειμενη περιπτωση τι γινεται??
με τις επιλογες της η εταιρια τι ακριβως κανει??
προσπαθει να προστατεψει τους παραβατες ??
και η προστασια που οφειλει να παρεχει σε οσους δεν κανουν παραβασεις που ακριβως βρισκεται???
θα πρεπει να ντρεπομαι εγω σαν παικτης και οι πραξεις μου θα ειναι <<ηθικα κολασιμες>>που ισως <<κανιβαλισω>> εναν αντιπαλλο που φταιει και οχι ο αντιπαλος που εκανε οτι εκανε και επαιζε εναντιον μου με επιπλεον παρανομα μεσα???
και μην ξεχνας οτι αυτο που γραφω αναφερεται σε ολους τους παικτες ανεξαρτητα συμμαχιων και συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου
ηδη υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ των παικτων λογω του χρυσου...δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να αυξανει αυτη η διαφορα και με την προστασια των παραβατων....

Όσο για το χρυσό δυο πράγματα.
1)Είναι λίγο άδικο να πληρώνει κάποιος παίκτης και να έχει τα προνόμια δύναμης πάνω στο παιχνίδι.Τα πρόσθετα ποσοστά από το premium να δίνονται μόνο σε παίκτες που έχουν την οικονομική κατάσταση ή που τους το επιτρέπουν είναι άδικο.Έτσι ερχόμαστε στο όποιος έχει λεφτά κυριαρχεί.
2)Είχα βάλει χρυσό και όταν έφαγα μπαν συνέχιζε να ισχύει χωρίς να κάνει επέκταση στις μέρες αυτό κατε με είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!



[8EA]Το διπλοποστάρισμα δεν επιτρέπεται στο κεντρικό φόρουμ. 10 πόντοι ποινής γιατί η προειδοποίηση δεν έπιασε τόπο.
8EAGENHS[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser11555

Guest
η δημοσιοποιηση στοιχειων του οποιουδηποτε παραβατη ανεξαρτητου συμμαχιας και το ειδος της τιμωριας θα εκλεινε πολλα στοματα και ισως να απετρεπε αλλους απο το να πραξουν το ιδιο..
αν θελεις να το παμε και στο παιχνιδι μεσα σαν παικτες...ναι...η γνωση οτι η δημοσιοποιηση των στοιχειων θα προκαλεσει πιθανες ή και ολικες απωλειες πολεων μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικα..

[zer]Έχει μία βάση αυτό που λες, δεν μπορώ να πω. Όπως προείπα όμως και παραπάνω, πιστεύω ότι η εταιρεία δεν δημοσιεύει τη λίστα των παραβατών λόγω των ποινών που υπάρχουν με δικαίωμα επιθέσεων. Μπορεί να υπάρχουν 1002 λόγοι, δεν μπορώ να τους ξέρω. Σκέψου τώρα μία ποινή, με δικαίωμα επιθέσεων, δημοσιοποιημένη ώστε να την βλέπουν όλοι. Πάει, καταδικάστηκε σε θάνατο ο παίκτης. Η αισχάτη των ποινών. Τέλος το παιχνίδι γι' αυτόν τον παίκτη, του κόβεις το κεφάλι με το πρώτο στραβοπάτημα. Και μαζί με αυτόν θα τιμωρηθούν και οι συμμαχοί του οι οποίοι θα τρέχουν να καλύψουν πόλεις και πυρήνες, άτομα δηλαδή που δεν φταίνε σε τίποτα, απλά είχαν την ατυχία να είναι στην ίδια συμμαχία με του παραβάτη.[/zer]
 

DeletedUser

Guest
ενταξει τωρα....ας μην το κανουμε και μελο...
η εσχατη των ποινων δεν δινεται με το πρωτο στραβοπατημα και το ξερετε καλα αυτο γιατι εσεις τις δινεται (τις ποινες εννοω)...
και μην ξεχνατε οτι για να οδηγηθει ενας παικτης στην εσχατη των ποινων εχει παιξει με ατιμο τροπο εναντιων αλλων παικτων περισοτερες απο μια φορες...και ισως τους οδηγησε και σε πυξιδα..
αυτους ποιος τους λυπαται και ποια ειναι η δικη τους ηθικη και ουσιαστικη δικαιωση????

την γενικοτερη αποψη μου την εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου...
ας μην επαναλαμβανομαι..!!!

συμπληρωματικα...οσων αφορα τα ατομα της συμμαχιας του παραβατη που θα παθουν ζημια...
καποιοι απο αυτους το ξερουνε συνηθως και κανουν τα στραβα ματια...
χαιρονται κιολας για τις επιτυχιες τους και τους συγχαιρουν
ε...κατι τετοιο θα αποτρεψει πιθανες συγκαλυψεις και θα τους κανει ολους λιγο πιο προσεκτικους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser11555

Guest
[zer]Ίσως να σε μπέρδεψα έτσι όπως το είπα, επέτρεψε μου να το εξηγήσω περαιτέρω.
Εσχάτη των ποινών θεωρώ το ανοικτό μπαν, όταν γνωρίζει γι' αυτό ο αντίπαλος. Και το αναλύω με παράδειγμα: Στις αρχές του κόσμου chi, ένας σύμμαχος μου τιμωρήθηκε με 3 μέρες ανοικτό μπαν, για το οποίο έμαθε ο αντίπαλος εντός 10λέπτου, μέσω κατασκόπου που υπήρχε στη συμμαχία μας. Το παιδί έχασε τα 2/3 των πολεών του. Το κακό όμως δεν ήταν αυτό, αλλά το γεγονός ότι είχαμε 3 μέρες να κοιμηθούμε, το μεγαλύτερο μέρος των πυρήνων μας χάθηκε και είχαν σπάσει όλες οι άμυνες τις συμμαχίας προσπαθώντας να σώσουμε τους πυρήνες αυτούς. Εν τέλει αναγκαστήκαμε να μετακομίσουμε σε άλλη θάλασσα και να αρχίσουμε από την αρχή. Ολόκληρη δηλαδή η συμμαχία πλήρωσε την απερισκεψία ενός και τον δόλο ενός άλλου (του κατασκόπου).

Έχοντας αυτήν την εμπειρία στο ιστορικό μου λοιπόν, θεωρώ ότι σε περίπτωση που βγει δημόσια λίστα τιμωριών, το ανοικτό μπαν θα είναι η εσχάτη των ποινών και θα ισοδυναμεί με το να σταματάει ο παραβάτης το παιχνίδι. Και για τον λόγο αυτόν, θεωρώ ότι δεν έχει υιoθετηθεί από την εταιρεία.[/zer]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
καταλαβα παρα πολυ καλα τι ηθελες να πεις και απαντησα ηδη.....
και εχεις διαβασει και την απαντηση μου...
το ανοιχτο μπαν δεν δωθηκε για πλακα ή επειδη δεν αρεσε το ονομα του παικτη....σωστα???
κατι χοντρουτσικο θα εκανε το οποιο γινοταν εις βαρος αλλων παικτων.........και δεν ξερω για ποσο καιρο...
και παλι ομως ερχεσαι στα λογια μου....
για χατηρι ενος παραβατη τιμωρηθηκε μια συμμαχια...γιατι λοιπον να προστατευονται???
ο συγκεκριμενος παραβατης δεν σεβαστηκε πρωτος αυτος ουτε τους κανονες ουτε τους αντιπαλους τους αλλα ουτε και τους συμμαχους του και βασικα ουτε τον εαυτο του τον ιδιο
ισως ο φοβος της δημοσιας τιμωριας να τους συνετισει και λιγακι προκαταβολικα.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
παλι καλα που δεν γινονται γνωστα τα μπαν τουλαχιστον οσο συνεχιζουν να γινονται λαθη..
αν ειχα χασει πολεις τοτε που μου εφαγα μπαν χωρις να εχω μποτ δεν προκειται να ξαναεπαιζα grepolis και αποτι ξερω εχουν πατησει διαγραφη ολοκληρες συμμαχιες γι αυτον τον λογο
τωρα αν ειναι σιγουροι οι διαχειριστες για την παραβαση θα μπορουσαν την πρωτη φορα να προειδοποιουν και την δευτερη να το δημοσιοπουν
ετσι δεν θα εχει καμια δικαιολογια ο παικτης και θα μειωθουν πολυ οι παραβασεις
 

DeletedUser3204

Guest
Ας γράψω και εγώ με τη σειρά μου.

Κατά την γνώμη μου ο λόγος που η εταιρία δεν δημοσιεύει τους παραβάτες ειδικά αυτούς που τιμωρούνται με ανοιχτά μπαν είναι διότι αν το έκανε θα έχανε πελάτες. Είναι λίγοι οι παίκτες που αν έτρωγαν ανοιχτό μπαν και τους έπαιρναν πόλεις με αποτέλεσμα να σπάνε και πυρήνες της συμμαχίας θα συνέχιζαν να παίζουν, δεν θα τα παράταγαν μόνο οι παραβάτες κατά την γνώμη μου αλλά και σύμμαχοι τους διότι θα ξενέρωναν με αποτέλεσμα η εταιρία να έχανε και άλλους πελάτες.

Κατά δεύτερον ποίος ο λόγος να τους δημοσιεύει? Το μόνο εύκολο είναι να καταλάβεις αν είναι μπαναρισμένος η όχι. Από την στιγμή που θα του κάνεις καταγγελία και σου απαντήσουν τον δοκιμάζεις κάθε 3 ώρες με κατασκοπείες να δεις αν οι ύλες του ανέβηκαν, με επιθέσεις να δεις αν ανοίγει εθνοφρουρά, του χτυπάς τις επιθετικές να δεις αν τις βγάζει έξω. Υπάρχουν πολύ τρόποι μην τα θέλετε μασημένα πολεμικό παιχνίδι είναι βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.
 

DeletedUser

Guest
Ας γράψω και εγώ με τη σειρά μου.

Κατά την γνώμη μου ο λόγος που η εταιρία δεν δημοσιεύει τους παραβάτες ειδικά αυτούς που τιμωρούνται με ανοιχτά μπαν είναι διότι αν το έκανε θα έχανε πελάτες. Είναι λίγοι οι παίκτες που αν έτρωγαν ανοιχτό μπαν και τους έπαιρναν πόλεις με αποτέλεσμα να σπάνε και πυρήνες της συμμαχίας θα συνέχιζαν να παίζουν, δεν θα τα παράταγαν μόνο οι παραβάτες κατά την γνώμη μου αλλά και σύμμαχοι τους διότι θα ξενέρωναν με αποτέλεσμα η εταιρία να έχανε και άλλους πελάτες.

Κατά δεύτερον ποίος ο λόγος να τους δημοσιεύει? Το μόνο εύκολο είναι να καταλάβεις αν είναι μπαναρισμένος η όχι. Από την στιγμή που θα του κάνεις καταγγελία και σου απαντήσουν τον δοκιμάζεις κάθε 3 ώρες με κατασκοπείες να δεις αν οι ύλες του ανέβηκαν, με επιθέσεις να δεις αν ανοίγει εθνοφρουρά, του χτυπάς τις επιθετικές να δεις αν τις βγάζει έξω. Υπάρχουν πολύ τρόποι μην τα θέλετε μασημένα πολεμικό παιχνίδι είναι βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.

να σε ρωτησω κατι??
εγραψες νωριτερα οτι εφαγες μπαν γιατι παρανομησες...
αν εκ των προτερων ηξερες ποια τιμωρια σε περιμενει και οτι θα ηταν δημοσιοποιημενη...εισαι σιγουρος οτι θα το εκανες??
 

DeletedUser3204

Guest
Πριν παρανομήσω ήξερα τη τιμωρία και ήξερα και ότι θα την φάω αλλά αυτό που μου πρόσφερε το μποτ όσο το είχα άξιζε το κόπο για τις 3 μέρες και 7 ανοιχτό που έφαγα. Επίσης ήξερα και τρόπο για να μην με μπανάρουν και ας μην ήμουν και νόμιμος αλλά αυτά που θα μου πρόσφερε το μποτ στις ρυθμίσεις "ασφαλείας" για εμένα δεν ήταν αρκετό και προτίμησα να το βάλω 100% 5 λεπτο να γεμίζω ύλες.
 

DeletedUser13883

Guest
Άρα θα έπρεπε να είναι πιο σκληρές οι τιμωρίες και να μην τις γνωρίζουν οι παικτες!
 

DeletedUser3204

Guest
Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν το μποτ μόνιμο μπαν ανοιχτό αλλά με αυτό το τρόπο η εταιρία θα έχανε πελάτες. Σε ξένους κόσμους πάντως κάτι φιλαράκια μου όπου έπαιζαν με μποτ έτρωγαν μόνιμο ανοιχτό από το πρώτο μπαν για μποτ.
 

DeletedUser13883

Guest
Απλά επειδή η Ελλάδα δεν φημίζεται για τον αριθμό παικτών που παίζουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΩΡΕΣ σε όλα τα παιχνίδια(Ηλεκτρονικές κονσόλες,bowse games και παιχνίδια δράσης στον υπολογιστή) και με αποτέλεσμα να την νοιάζει αν θα χάσει παίκτες.
 

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]
Κατ αρχάς μη πιστεύετε στις φήμες, όσο και αν σε μερικούς φαίνεται περίεργο η Ελλάδα έχει μεγάλη κοινότητα και σχετικά μεγάλη φήμη, δε θα μιλήσω για τ άλλα παιχνίδια, αλλά η ελληνική κοινότητα του Grepolis αν και μικρή αφιερώνει περισσότερο χρόνο σε σχέση με άλλες χώρες με πολύ μεγαλύτερο αριθμό παικτών, αλλά επειδή δεν είναι αυτό το θέμα μας δε θα το συνεχίσω άλλο.

Όσο αφορά τη δημοσίευση των παικτών που έχουν αποκλειστεί. Η εταιρεία θεωρεί πως με τη κοινοποίηση αυτής της λίστας, παραβιάζονται προσωπικά δεδομένα παικτών. Δική μου γνώμη είναι ότι καλά κάνει και δε τη κοινοποιεί, διότι ακόμα και με τη κοινοποίησή της μεγαλύτερο κακό θα υπήρχε. Όλοι θα βλέπατε ποιος αποκλείστηκε και αργότερα θα δημιουργούσε μεγαλύτερη αναξιοπιστία, γιατί ο τάδε ενώ έχει ήδη αποκλειστεί 2 φορές, συνεχίζει ακόμα κτλ

Για να μη δημιουργούνται περισσότερες ανακρίβειες, σε καμία άλλη χώρα δεν υπάρχει ποινή με μόνιμο αποκλεισμό απ' τη πρώτη απόπειρα, εκτός απ' τις απόπειρες κατά πραγματικής ζωής. Και το τονίζω αυτό. Σκοπός της κάθε ομάδας διαχείρισης και πρωτίστως της εταιρείας, δεν είναι να τιμωρεί τους παίκτες αλλά να τους συμμορφώνει σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Τέλος, επειδή κάποια στιγμή αναφέρθηκε ότι είναι απαράδεκτο να "τρέχει" το premium ενώ κάποιος είναι αποκλεισμένος, θα πω απλά ότι απ τη στιγμή που κάποιος χρησιμοποιεί τους συμβούλους, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να παρέχει στους παίκτες αυτά που της "πουλάει", κάποια συγκεκριμένα πλεονεκτήματα δηλαδή. Όταν όμως ο παίκτης αποφασίζει να παραβεί τους κανονισμούς, τότε η εταιρεία προφανώς και δε φέρει καμία ευθύνη και συνεχίζει να τηρεί τις δυνατότητες που πούλησε.

[/kni]
 

DeletedUser3204

Guest
[kni]
Για να μη δημιουργούνται περισσότερες ανακρίβειες, σε καμία άλλη χώρα δεν υπάρχει ποινή με μόνιμο αποκλεισμό απ' τη πρώτη απόπειρα, εκτός απ' τις απόπειρες κατά πραγματικής ζωής.
[/kni]

Ισχύει βλακεία έγραψα πριν όσο αφορά το σχετικό κομμάτι μόλις ρώτησα κάτι παιδεία που παίζουν κυρίως σε ξένους και μου είπαν ότι είναι 3ημερο το πρώτο όσο αφορά το μποτ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser14703

Guest
Τέλος θα κλείσω αυτήν την παράγραφο λέγοντας ότι έχω κάνει 5 φορές καταγγελία για εξύβριση μέσω Π.Μ. και τίποτα δεν έχει συμβεί.
Θα απαντησω σε αυτο που λες...αναφεροντας πως απο τις αναφορες σου εχουμε φαει μπαν..αρα αυτα που λες δεν ισχυουν




[h=1]Δυο πράγματα είναι άπειρα το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.[/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13883

Guest
Ασφαλώς και θα έπρεπε να αποκλειστούν τα άτομα που έκανα καταγγελία,αλλά επίσης λες με BOLT ότι Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ αν δεν είναι υπογραφή θα έπρεπε πρώτα να θεωρείς την συμμαχία σου που το μόνο που κάνει είναι βλακείες.Διέλυσε με τους ανίκανους αρχηγούς της την συμμαχία και την χώρισε σε δυο αντίπαλες συμμαχίες.Και όχι να το γράφεις για αυτό που έγραψα αρχικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser14703

Guest
Δεν θα κατσω να ασχοληθω με βλακειες πλεον,απλως ανεφερα κατι,το πως το λαμβανει ο καθενας ειναι δικο του ζητημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13883

Guest
Ποιος ο λόγος.Όταν βρίζει παίκτη σας και δεν σέβεται τον αντίπαλο του τι θα έπρεπε να γίνει.Οι διάφοροι λόγοι δεν είναι διάφοροι αλλά συγκεκριμένοι.Ένας είναι το υβριστικό λεξιλόγιο και ο άλλος ότι η συμμαχία έχει τουλάχιστον 10 διπλούς λογαριασμούς.Αν θεωρείς τον αποκλεισμό βλακεία και την συμπεριφορά των μελών της συμμαχίας βλακείες είστε άξιοι της τύχης σας ΑΛΛΑ ακόμα ποιο άξιοι είστε καθώς δεν τους διώχνετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser14703

Guest
Δεν θα μπω στον κοπο να σου απαντησω,ειμαστε μια παρεα και διαλυθηκαμε χωρις πραγματικο λογο και αιτια,δεν με νοιαζει ποιος θα νικησει(ναι θελω να κερδισω εγω,παρολο που ειναι ενα παιχνιδι για να περνας την ωρα σου δεν θελεις να χανεις)και μονος μου,οτι εχω καιδεν εχω θα το στειλω για να βοηθησω συμμαχους μου,προσπαθω...οπως προσπαθουν και αλλοι,προσπαθω να αφησω το στιγμα μου.Οσο για το αλλο θεμα,καλως τρωμε μπαν,ειμαι κατα των διπλων λογαριασμων,οσο για το βρισιδι,καποιες φορες το αναζητατε εσεις οι ιδιοι
 
Κορυφή