[ΕΡΩΤΗΣΗ] ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser11307
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
οσο οι παραβατες το ειδος τις παραβασης και το ποινολογιο παραμενουν εφτασφραγιστα μυστικα (ποτε δεν καταλαβα το γιατι ειδικα οταν μιλατε για δικαιο και ισονομο παιχνιδι )θα υπαρχουν ιστοριες συνωμοσίας
και κακα τα ψεματα το κρυφο αφηνει παντα περιθωρια ελιγμων για τη διοικηση του παιχνιδιου χωρις ουσιαστικο ελεγχο και συγκρισεις απο τους παικτες /πελατες

προσωπικη αποψη παντα.!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser3204

Guest
Το ποινολόγιο μπορεί να το έχουν κρυφό αλλά είναι παράλληλα φανερό. Τι θέλω να πω όσο αφορά πχ το μποτ.

Το πρώτο είναι 3 μέρες ανοιχτό το δεύτερο 7 μέρες ανοιχτό το τρίτο μόνιμο ανοιχτό. Όλοι έχουμε φίλους που τους έχουν μπανάρει και ξέρουμε έτσι το ποινολόγιο.Βέβαια υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να το μάθεις αλλά δεν χρειάζεται.
 

DeletedUser

Guest
δεν εχει αναρτηθει ποτε τιποτα πουθενα επισημως
και επαναλαμβανω οτι εκτος απο το ποινολογιο επρεπε και οι παραβατες και το ειδος της παραβασης να ειναι ανοιχτα
αυτο θα ελυνε πολλα προβληματα και κυριως της καραμελας περι δικαιου και ισονομου παιχνιδιου
 

8EAGENHS

Forum Leader
και επαναλαμβανω οτι εκτος απο το ποινολογιο επρεπε και οι παραβατες και το ειδος της παραβασης να ειναι ανοιχτα
αυτο θα ελυνε πολλα προβληματα και κυριως της καραμελας περι δικαιου και ισονομου παιχνιδιου

[8ea]Αφού 5+ χρόνια δεν έχει γίνει, μάλλον δεν θα γίνει ποτέ. Υπάρχει όμως κάτι πιο απλό που θα έπρεπε να ενδαφέρει τους παίκτες περισσότερο απ' το ποινολόγιο: να μελετήσουν, να κατανοήσουν και να τηρήσουν τους κανόνες πιστά, έτσι δεν θα νοιαζόταν για το είδος της ποινή τους, αφού δεν θα υφίσταντο καμία ποινή. [/8ea]
 

DeletedUser3204

Guest
Όταν είχε ανοίξει ο Τούρκικος είχαν βάλει το ποινολόγιο στο φόρουμ τους από λάθος τους μάλλον και είχε πολλά κοινά με το Ελληνικό ποινολόγιο. Και εγώ συμφωνώ με το Θεαγένη τηρείτε τους κανόνες και μην σας νοιάζει τίποτα εγώ πάλι δεν τους τηρώ πάντα αλλά τουλάχιστον το κάνω εις γνώσιν μου σε αντίθεση με κάτι άλλους όπου τους μπανάρουν και νομίζουν ότι είναι και νόμιμοι δίχως να έχουν διαβάσει τους κανόνες.
 

DeletedUser

Guest
δεν θα διαφωνησω καθολου μαζι σας για το πως οφειλει να συμπεριφερεται καθε παικτης οσων αφορα την τηρηση των κανονων
αλλα θα επιμεινω στην αποψη μου οτι οσο οι παραβατες και το ποινολογιο κατα παραβαση παραμενει κρυφο οι θεωριες συνομωσιας περι αδικιων και ευνοιας διαχειριστων κλπ δεν προκειται να εκλειψουν
 

DeletedUser

Guest
Προσωπικά έχω δεχθεί μπαν για διπλό λογαριασμό,καλά έκαναν οι διαχειριστές δεν λέω.Αυτό που πραγματικά με έκανε σχεδόν να το παρατήσω είναι ότι το premium μου λειτουργούσε κανονικά.ΑΝΕΠΊΤΡΕΠΤΟ δηλαδή πληρώσαμε το παιχνίδι και ενώ εγώ ήμουν κλειδωμένος το premium δηλαδή ο διαχειριστής,η αρχιέρεια,καπετάνιος,Στρατηγός και έμπορας εξακολουθούσαν να λήγουν την ίδια μέρα.Ένα ακόμα παράπονο που δεν πίστευα ότι ίσχυε και ακόμα δεν θέλω να το πιστεύω στον κόσμο achilles που παίζω είναι το λεγόμενο Bot ή ότι άλλο υπάρχει που δεν έχουν οι κοινοί παίκτες.Ο παίκτης Taniman από την συμμαχία ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ μου έκανε σεισμό και κεραυνό κάθε 1 ώρα στην ίδια πόλη από ότι επιτρέπουν οι ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ.Για αυτό το λόγο και η συμμαχία *ANGELS AND DEMONS* διαλύθηκαν ως ένδειξη διαμαρτυρίας γιατί η συμμαχία ΑΘΑΝΑΤΕ ΓΕΩΡΓΗ είχε απεριόριστα ξόρκια και εύνοια.Μια ακόμα ανάξια κίνηση της InnoGames είναι ότι κλείνει κόσμους για λόγο συντήρησης όταν τα άτομα φτάσουν το κατώτερο όριο 300ων παικτώ.Εγώ δηλαδή που έχω κάτσει έως τις 4 το πρωί στον iota πάνε και τον κλείνουν!Τέλος θα κλείσω αυτήν την παράγραφο λέγοντας ότι έχω κάνει 5 φορές καταγγελία για εξύβριση μέσω Π.Μ. και τίποτα δεν έχει συμβεί.Οι κανόνες είναι λίγο ασαφέστατοι.Έχω κάτσει αρκετές φόρες να τους μελετήσω και σχεδόν ποτέ και κατάφερα,δεν νομίζω ότι όσα άτομα δεν κατανοούν τους κανόνες είναι άνθρωποι μικρής νοημοσύνης και αυτό το λέω από την συμπεριφορά της ΟΔ αν μου ζητηθεί θα φέρω και ένα παράδειγμα ίσως θα έπρεπε να κάνετε τους κανόνες πιο προσιτούς σε ΟΛΟΥΣ ώστε να μην μπορεί ο καθένας να τους χρησιμοποιεί προς όφελος του.


ο tani εχει λαδωσει τον Δια και μπορει και στελνει κερυνους καθε μια ωρα
οσο για τους σεισμους τσεκαρε εδω http://www.meteoclub.gr/ergaleia/bonus1/live-earthquakes-greece
να δεις οτι υπαρχουν και χειροτερα
αυτα τα ολιγα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
αλλα θα επιμεινω στην αποψη μου οτι οσο οι παραβατες και το ποινολογιο κατα παραβαση παραμενει κρυφο οι θεωριες συνομωσιας περι αδικιων και ευνοιας διαχειριστων κλπ δεν προκειται να εκλειψουν

[8ea]Οι θεωρίες συνομωσίας δεν φαίνεται να ανησυχούν στο ελάχιστο την εταιρεία, μιας κι έχει τον απόλυτο έλεγχο των κινήσεων των μελών της ΟΔ. Το γεγονός δε, ότι είναι τα ίδια άτομα στις ίδιες θέσεις εδώ και χρόνια και μάλιστα όσοι θέλουν (επιδεικνύοντας βεβαίως επιμέλεια κι εργατικότητα) προάγονται κιόλας, πάει να πει ότι αρέσουμε. [/8ea]
 

DeletedUser13883

Guest
ο tani εχει λαδωσει τον Δια και μπορει και στελνει κερυνους καθε μια ωρα
οσο για τους σεισμους τσεκαρε εδω http://www.meteoclub.gr/ergaleia/bonus1/live-earthquakes-greece
να δεις οτι υπαρχουν και χειροτερα
αυτα τα ολιγα....


Θα σε παρακαλούσα να μην ειρωνεύεσαι όπως και εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.
 

DeletedUser

Guest
απο τα γραπτα κειμενα δεν μπορεις να διακρινεις υφος
οποτε σου λεω οτι δεν σε ειρωνευτικα
 

DeletedUser13883

Guest
Τότε στην ποίηση στην Νεότερη Λογοτεχνία στην αρχαία σάτιρα και τραγωδία πως μπορούμε μέσα από τα ΄΄γραπτά΄΄ να διακρίνουμε ύφος;
 

DeletedUser

Guest
[8ea]Οι θεωρίες συνομωσίας δεν φαίνεται να ανησυχούν στο ελάχιστο την εταιρεία, μιας κι έχει τον απόλυτο έλεγχο των κινήσεων των μελών της ΟΔ. Το γεγονός δε, ότι είναι τα ίδια άτομα στις ίδιες θέσεις εδώ και χρόνια και μάλιστα όσοι θέλουν (επιδεικνύοντας βεβαίως επιμέλεια κι εργατικότητα) προάγονται κιόλας, πάει να πει ότι αρέσουμε. [/8ea]

θεωρω οτι πουθενα στα στα γραφομενα μου δεν αφησα να εννοηθει η οποιαδηποτε κριτικη για τα μελη της ΟΔ,δεν ηταν αυτη η προθεση μου
η κριτικη μου και η αποψη που εξεφρασα αφορα κανονα της εταιριας που ειστε υποχρεωμενοι να ακολουθειτε
η δημοσια εμφανιση παραβατων και ποινολογιου θα εκλεινε πολλα στοματα <<αδικημενων>> αλλα οπως πολυ ομορφα θεσατε την εταιρια δεν την ενδιαφερει ή μαλον δεν την ανησυχουν ουτε οι συνεχεις κατηγοριες προς εσας ουτε οι εριδες μεταξυ των παικτων
αλλωστε οπως προειπα το κρυφο αφηνει μεγαλα περιθωρια ελιγμων.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]
οσο οι παραβατες και το ποινολογιο κατα παραβαση παραμενει κρυφο οι θεωριες συνομωσιας περι αδικιων και ευνοιας διαχειριστων κλπ δεν προκειται να εκλειψουν

Αυτό ακριβώς ξεδιάλυνα. Δεν την ανησυχεί την εταιρεία αυτό, απ' την στιγμή που έχει τον απόλυτο έλεγχο των κινήσεων των διαχειριστών. Εξ άλλου θα ήταν αδιανόητο σε ένα παιχνίδι πολεμικό να μην υπήρχαν κάθε είδους υποψίες σε περιπτώσεις ήττας ή στην καλύτερη, μη επίτευξης νίκης.[/8ea]
 

DeletedUser

Guest
εχω μια αποριαν ομως...
αφου η εταιρια ειναι τοσο σιγουρη οτι εχει τον απολυτο ελεγχο και οτι ολα γινονται σωστα...γιατι δεν φανερωνει τους παραβατες και το ποινολογιο??
απλα για να δυναμιτιζει το περιβαλλον καθοτι πολεμικον παιχνιδι???
ή ισως γιατι μερικες φορες οι συγκρισεις και οι ερωτησεις σε δημοσιο πλεον επιπεδο μπορει να αποδειχτουν δυσαρεστες??
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
εχω μια αποριαν ομως...
αφου η εταιρια ειναι τοσο σιγουρη οτι εχει τον απολυτο ελεγχο και οτι ολα γινονται σωστα...γιατι δεν φανερωνει τους παραβατες και το ποινολογιο??

Χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε θέματα της εταιρείας και βασιζόμενος καθαρά στην εμπειρία μου σαν παίκτης σε διάφορα τέτοια παιχνίδια, θα αναφέρω την δική μου εκδοχή.
Τι όφελος πιστεύεις ότι θα υπάρχει από ένα τέτοιο γεγονός; Ότι ο παίκτης τιμωρήθηκε;
Ή μήπως χρειάζεσαι και την επιβεβαίωση ώστε να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι κάποιες ποινές της εταιρείας αφήνουν την δυνατότητα επιθέσεων ώστε να κανιβαλίσεις τις πόλεις τους;

Όλα βασίζονται στις επιλογές που έχει κάνει η εταιρεία όταν ξεκίνησε να σχεδιάζει και να υλοποιεί το παιχνίδι.
 

DeletedUser13883

Guest
Η άποψή σου έχει βάση αλλά ποιος ο λόγος να δέχεσαι ανοιχτό μπαν και να μην γνωρίζει ο αντίπαλος ότι δεν μπορείς να παίξεις.Στο κλειστό παίζεις ποιο πολύ με την ψυχολογία του παίκτη και τον βάζεις στην διαδικασία να σκεφτεί ότι δεν πρέπει να ξανά παραβιάσει τους κανόνες διότι αν το κάνει θα δεχθεί μόνιμο αποκλεισμό.Αλλά όσο αναφορά το ανοιχτό θα έπρεπε να δημοσιεύεται.Αν κανένας δεν γνωρίζει ότι έχει δεχθεί μπαν ποιος ο λόγος να υπάρχει αφού εκεί δεν θα χάσει και τίποτα.Ασφαλώς και πάλι θα τον επηρεάσει ψυχολογικά υποτίθεται ότι το αν ξέραμε ότι είναι αποκλεισμένος θα τιμωρηθεί και από "εμάς" αλλά αυτό δεν είναι και το νόημα του ανοιχτού μπαν.Υπάρχει και η περίπτωση να καταλάβουν οι παίκτες ότι κάποιος δεν παίζει αλλά θα πάρει χρόνο και μπορεί να το καταλάβουν στις τελευταίες μέρες λήξης του μπαν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Το αναφέρω και στην τελευταία μου πρόταση.

Όλα βασίζονται στις επιλογές που έχει κάνει η εταιρεία όταν ξεκίνησε να σχεδιάζει και να υλοποιεί το παιχνίδι.

Από κει και πέρα μόνο οι δημιουργοί του παιχνιδιού γνωρίζουν για ποιο λόγο ισχύουν αυτές οι αποφάσεις. Ό,τι και να λέμε είναι απλές εικασίες.
 

DeletedUser11555

Guest
[zer]Ας πεταχτώ κι εγώ να σας χαλάσω λίγο τη ροή της συζήτησης :d
Σχετικά με την ασάφεια των κανόνων που αναφέρθηκε παραπάνω, εγώ πάλι τους βρίσκω ξεκάθαρους. Με 3 παιχνίδια φυλλομετρητή έχω ασχοληθεί στη ζωή μου, ποτέ δεν αποκλείστηκα. Γιατί; Γιατί ποτέ δεν προσπάθησα να κινηθώ στα όρια μεταξύ νόμιμου και παράνομου. Άμα προσπαθείς να κάνεις κομπίνα πάνω στην κομπίνα, κάποια στιγμή είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα σου ξεφύγει και θα βρεθείς αποκλεισμένος. "Όποιος ανακατέυεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες", λένε οι παλιοί. Όποιος όμως σέβεται τον συμπαίκτη του και στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις, δεν έχει κάτι να φοβηθεί.

Όσον αφορά τώρα την δημόσια λίστα τιμωριών, δεν ξέρω κατά πόσο θα εξυπηρετούσε σε κάτι. Έτσι κι αλλιώς το ποιος είναι αποκλεισμένος μπορούν να το δουν οι αρχηγοί/ιδρυτές της εκάστοτε συμμαχίας και οι υπόλοιποι παίκτες, όταν πάνε να στείλουν επίθεση. Το μόνο που θα άλλαζε είναι οι τιμωρίες με δικαίωμα επιθέσεων. Αν ανακοινώνονται δημόσια αυτές οι τιμωρίες είναι σκέτος θάνατος. Ίσως και αύτος να είναι ο λόγος που η εταιρεία δεν την υιοθετεί, δεν ξέρω.

Τέλος, θα κλείσω αναφερόμενος στις θεωρίες συνωμοσίας που συναντάμε κατά καιρούς. Όπως είναι και ο Θεαγένης, το γεγονός ότι εδώ και τόσα χρόνια καποιοι διαχειριστές κρατάνε τη θέση τους και προάγωνται κιόλας, εμένα με κάνει να υποπτεύομαι ότι τελικά ίσως και να δουλεύει κάλα η "μηχανή". Εκτός κι αν προσθέσουμε στην εξίσωση την παραδοχή ότι μία σοβαρή εταιρεία θα άφηνε τον οποιονδήποτε εθελοντή να κάνει ό,τι θέλει στο προϊόν της χωρίς επιπτώσεις. Τότε αλλάζει το πράγμα.[/zer]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13883

Guest
Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε και με ποιο κριτήριο επιλέγοντες αυτές οι αποφάσεις.Είτε μας αρέσει είτε όχι έτσι είναι αυτό το παιχνίδι,από ότι φαίνεται βέβαια μας αρέσει γεια να συνεχίζουμε να παίζουμε.
 

DeletedUser

Guest
Χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε θέματα της εταιρείας και βασιζόμενος καθαρά στην εμπειρία μου σαν παίκτης σε διάφορα τέτοια παιχνίδια, θα αναφέρω την δική μου εκδοχή.
Τι όφελος πιστεύεις ότι θα υπάρχει από ένα τέτοιο γεγονός; Ότι ο παίκτης τιμωρήθηκε;
Ή μήπως χρειάζεσαι και την επιβεβαίωση ώστε να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι κάποιες ποινές της εταιρείας αφήνουν την δυνατότητα επιθέσεων ώστε να κανιβαλίσεις τις πόλεις τους;

Όλα βασίζονται στις επιλογές που έχει κάνει η εταιρεία όταν ξεκίνησε να σχεδιάζει και να υλοποιεί το παιχνίδι.

ομολογω οτι οταν εγραφα αυτα που εγραφα το μυαλο μου δεν πηγε καθολου στο παιχνιδι αυτο καθ'αυτο κανιβαλλισμους κλπ.
θα απαντησω ομως..
η δημοσιοποιηση στοιχειων του οποιουδηποτε παραβατη ανεξαρτητου συμμαχιας και το ειδος της τιμωριας θα εκλεινε πολλα στοματα και ισως να απετρεπε αλλους απο το να πραξουν το ιδιο..
αν θελεις να το παμε και στο παιχνιδι μεσα σαν παικτες...ναι...η γνωση οτι η δημοσιοποιηση των στοιχειων θα προκαλεσει πιθανες ή και ολικες απωλειες πολεων μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικα..
στην προκειμενη περιπτωση τι γινεται??
με τις επιλογες της η εταιρια τι ακριβως κανει??
προσπαθει να προστατεψει τους παραβατες ??
και η προστασια που οφειλει να παρεχει σε οσους δεν κανουν παραβασεις που ακριβως βρισκεται???
θα πρεπει να ντρεπομαι εγω σαν παικτης και οι πραξεις μου θα ειναι <<ηθικα κολασιμες>>που ισως <<κανιβαλισω>> εναν αντιπαλλο που φταιει και οχι ο αντιπαλος που εκανε οτι εκανε και επαιζε εναντιον μου με επιπλεον παρανομα μεσα???
και μην ξεχνας οτι αυτο που γραφω αναφερεται σε ολους τους παικτες ανεξαρτητα συμμαχιων και συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου
ηδη υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ των παικτων λογω του χρυσου...δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να αυξανει αυτη η διαφορα και με την προστασια των παραβατων....

τελος παντων...απαντηση ουσιαστικη δεν θα λαβω...
ο καθενας απο μας ειτε σαν ατομο ειτε σαν παικτης εχει τις αποψεις για πολλα πραγματα...
και εσεις απο τη μερια σας σαν μελη της ΟΔ ειστε υποχρεωμενοι να κρατατε μια συγκεκριμενη στο εμφανες τουλαχιστον σταση
καλη συνεχεια σε ολους μας..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή