Γίνε μπουρλοτιέρης και... δεν θα χάσεις !!!

  • Δημιουργός θέματος Publius Scipio Africanus
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
εγω ειχα στειλει αποικιακο ενω η αντιπαλη πολη ειχε πυρπολικα και τα καραβια μου (εκτος του αποικιακου) καταστραφηκαν και υστερα το αποικιακο μπηκε στην πολη και αρχισε να την κατακταει βαζοντας τα πυρπολικα του αντιπαλου ως υποστηρικτες του αποκιακου....3 φορες μου εχει συμβει...οποτε το αποικιακο μπαινει κανονικα...απλως καταστρεφονται τα πλοια που ειχες και ετσι πρεπει να στειλεις υποστηριξεις μιας και τα πυρπολικα καταστρεφονται μετα το αποικιακο
 

DeletedUser7570

Guest
Τα πυρπολικά θέλουν συγκεκριμένη μεταχείρηση όπως φένεται.
 

DeletedUser

Guest
ΑΜΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΛΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΟΧΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ!
ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΠΛΟΙΑ!
 

8EAGENHS

Forum Leader
ΑΜΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΛΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ, ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΟΧΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ!
ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΠΛΟΙΑ!
[8EA]Αν όλα τα πολεμικά πλοία που συνοδεύουν το αποικιακό χαθούν με το ξόρκι Καταιγίδα στη θάλασσα, το αποικιακό δεν κάθεται. Αν όλα τα πολεμικά πλοία χαθούν με ναυμαχία, και εννοείται δεν έχει απομείνει πολεμικό πλοίο του αντιπάλου πλην πυρπολικών, τότε το αποικιακό κάθεται.[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
αρά σε μια αμυντική πολύ συμφέρει να βγάλεις διήρεις ή πυρπολικά ή και τα 2;;; οεο;
 

-PNS-

Άρμα
Διήρεις... δαγκωτό. Επιπλέον, οι διήρεις στην ανάγκη μεταφέρονται γρήγορα, είτε σε άλλες πόλεις σου, είτε σε συμμάχους. Τα πυρπολικά δεν στρίβουν με τίποτα και είναι πολύ πιο ακριβά...
 

DeletedUser9193

Guest
σε γρηγορους κοσμους το πυρπολικο θεωρω οτι μπορει να χρησιμευσει σαν κυματοθραυστης... με τρεις μετριες πολεις 320 πυρπολικων βγαζεις οφφ σχεδον 4 φαρουπολεις αναλογου πλυθησμου.. κερδιζοντας περισσοτερους ποντους μαχης, χανοντας λιγοτερες υλες και κερδιζοντας πολυ περισσοτερο χρονο! αν ο εχθρος εχει την ευστροφια να χρησιμοποιησει διηρεις παλι κερδισμενος εισαι αφου ειναι φθηνοτερα τα πυρπολικα και παραγονται πιο γρηγορα( + το οτι μπορεις να το γυρισεις στην επιθεση ξερωντας οτι ο εχθρος εχει αποδυναμωθει στο αμυντικο στολο)..! για τριηρεις ουτε λογος... αυτο ομως δεν κανει το πυρπολικο ιδανικη μοναδα αμυνας... αν χρησιμοποιηθουν με διηρεις οι οποιες θα μπαινουν σφηνα σε επιθεσεις βουλιαζοντας ετσι πολλα μεταφορικα και αποφευγωντας τις αντιπαλες ΦΠ θα κανουν παπαδες...Προσωπικα δεν εχω φτιαξει ποτε εστω και ενα πυρπολικο αλλα ειχα μπει πολλες φορες στο τρυπακι.. το παν στο παιχνιδι ειναι η στρατιγικη και η αλληλουποστηριξη με τους συμμαχους... αν δηλαδη ημαστε μια συμμαχια 30 ατομων και παιζουμε παρεα, αν ο καθενας μας στις 40 πολεις εχει 3 με πυρπολικα, συγκεντρωνεται ενας ικανοποιητικος αριθμος πυρπολικων τα οποια θα παιξουν σημαντικοτατο ρολο σε περιπτωση ομαδικης επιθεσεις εις βαρος μας, οπου οι φαροι κανουν κανονικη παρελαση απο τα λιμανια και οι οποιοι θα σπανε πανω σε σαπιοκαραβα.. οι 3 αυτες πολεις πρεπει να βρισκονται σε σημεια τα οποια θα εχουν καθοριστει απο ολοκληρη την συμμαχια, ομοιομορφα κατανεμημενα και δεν θα τα βαζει ο καθενας οπου το καπνισει... ετσι θα γινονται πιο ευκολες και πιο γρηγορες υποστηριξεις σε πολεις συμμαχων...

Υ.Γ. αν καποιος επιτεθει σε καποια πολη με 5000 πυρπολικα δεν νομιζω να ξανασκεφτει να επιτεθει στον συγκεκριμενο/η παικτη/συμμαχια ευκολα...

Υ.Γ.2 δεν υπαρχει σωστη αμυνα χωρις στρατο ξηρας και ψηλο τειχος... δεν πας να εχεις και υποβρηχια για στολο :)

ευχαριστω για τον χρονο σας( κοντευω να 40ρισω μακρια απο το παιχνιδι και γραφω για πυρπολικα, ειμαι ελεος.....)
 

-PNS-

Άρμα
Σε αυτό το παιχνίδι, πάνω από όλα παίζει ρόλο η ταχύτητα στις αντιδράσεις. Δεν υπάρχει σοβαρή συμμαχία που να έχει παίκτες που να φτιάχνουν πυρπολικά. Γιατί πραγματικά δεν στρίβουν με τίποτα. Το θέμα είναι να μπορείς να υποστηρίζεις και τους συμμάχους σου όταν χρειαστεί, αλλά βασικά και τον ίδιο τον εαυτό σου, τόσο με μεταφορά αμυντικών πλοίων από πόλη σου σε πόλη σου, αλλά κυρίως, σε κόσμους με σύστημα κατάκτησης και όχι εξέγερσης, να μπορείς να υποστηρίζεις αμυντικά τις κατακτήσεις σου. Και των συμμάχων σου βέβαια.

Με πυρπολικά δεν μπορείς ούτε τον εαυτό σου να υποστηρίξεις, ούτε και τους συμμάχους σου. Μπορεί να φτιάχνονται πολύ πιο γρήγορα από τις διήρεις και να κοστίζουν λιγότερα σε ύλες, αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι.

Συνοπτικά, τα πυρπολικά μάλλον είναι απόλυτα άχρηστα σε κόσμους με το παλιό σύστημα κατάκτησης, αφού οι διήρεις χρησιμεύουν και στο να παίρνουν πόλεις, ουσιαστικά ως επιθετικό όπλο. Τα πυρπολικά, λόγω ταχύτητας, δεν μπορούν να το κάνουν αυτό.

Στους κόσμους με εξέγερση, ίσως να έχουν κάποια χρησιμότητα, αλλά και πάλι βασικά για προσωπικά οφέλη, και όχι για όφελος κάποιας συμμαχίας. Και πόλεις με μόνο πυρπολικά να έχεις και να θες να φτιάξεις μία πυρπολούπολη, όπως είπε ο προηγούμενος φίλος, θα θέλουν ένα... αιώνα να φτάσουν. Εδώ οι τριήρεις, με σχεδόν διπλάσια ταχύτητα από τα πυρπολικά, είναι επίσης ξεπερασμένες, λόγω ταχύτητας.

Από εκεί και πέρα, σε δύσκολες περιοχές, είναι πολύ προτιμότερο να μην υπάρχουν πλοία. Μια... μπετονιέρα με φουλ αμυντικό στρατό 25άρι τείχος και πύργο σπάει πολύ δύσκολα, ειδικά αν έχει και μυθικά Κέρβερους ή Πήγασους. Οι φάροι των αντιπάλων θα κάνουν απλά... βόλτες, ενώ ακόμα και όταν δεν είναι μέσα ο αμυνόμενος θα πρέπει να δεχθεί τρελή ομαδική για να έχει πρόβλημα.

Για να επανέλθω όμως στα πυρπολικά, όσα και να μαζευτούν σε μία πόλη, αν υπάρχει σχέδιο από τον αντίπαλο με συνεχείς φαροεπιθέσεις, τα 5000 που λέει παραπάνω ο φίλος δεν φαντάζει τρομερός αριθμός. Το έχω δει με διήρεις και είναι κάτι ανάλογο.

Θα ήθελα πάντως να το δω στην πράξη αυτό το σχέδιο με το να έχει κάποια συμμαχία παίκτες με 3 πόλεις μόνο πυρπολικά ή κάτι αντίστοιχο. Νομίζω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Όχι για 30 άτομα που είπε ο φίλος, ούτε καν για 10. Εκτός αν μιλάμε πια για μια τρομερά δεμένη συμμαχία και με σαφή σχέδιο.

Εγώ πάντως θα συνεχίζω να αγνοώ προκλητικά τα πυρπολικά, όπως και την παντελώς άχρηστη μονά τον Θεόσταλτο....
 

DeletedUser9327

Guest
Συμφωνώ φίλε PNS αλλά θα διαφωνήσω στο τελευταίο, οι θεόσταλτοι δεν είναι καθόλου άχρηστη μονάδα (η χρησιμότητα τους βέβαια δεν έχει να κάνει με την πολεμική τους (αν)ικανότητα.)

ομως δεν κανει το πυρπολικο ιδανικη μοναδα αμυνας... αν χρησιμοποιηθουν με διηρεις οι οποιες θα μπαινουν σφηνα σε επιθεσεις βουλιαζοντας ετσι πολλα μεταφορικα και αποφευγωντας τις αντιπαλες ΦΠ θα κανουν παπαδες..

Τα πυρπολικά επίσης όχι μόνο είναι άχρηστα αλλά και επικίνδυνα, δεν πα να έχεις 50000000 πυρπολικά στο λιμάνι από την στιγμή που πολεμάν οι διήρεις πρώτα και τέλος τα πυρπολικά, έτσι και περάσει το αποικιακό από ξηρά και να μου σπάσεις όλους τους φάρους του αποικιακού, πάλι θα περάσει και θα τα έχω και υποστήριξη (μου έχει τύχει), οπότε καταλαβαίνεις τι πάρτυ μπορεί να κάνει κάποιος σε πόλη που θα έχει 320 πυρπολικά. Από την άλλη 1 πυρπολικό θα τρώει πάντα ένα φάρο και με 30% ηθικό να βαράει ενώ μια φαροεπίθεση δεν τρώει απαραίτητα παραπάνω διήρεις από'τι οι φάροι. Εν τέλη η περίπτωση που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμες είναι πάρα πολύ μικρή που δεν αξίζει τον κόπο κατά την γνώμη μου μόνο για να έχεις περισσότερες ευκαιρίες με τους χρόνους αξίζει το πυρπολικό.
 
Κορυφή