Γίνε μπουρλοτιέρης και... δεν θα χάσεις !!!

  • Δημιουργός θέματος Publius Scipio Africanus
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Κατ' αρχήν να σας συστήσω. Το πυρπολικό:

Και είναι απαραίτητες οι συστάσεις γιατί το συγκεκριμένο πλοίο είναι τόσο παρεξηγημένο και τπαραγκωνισμένο απο τους παίκτες του παιχνιδιού, που ορισμένοι δεν έχουν κάνει ούτε την απαραίτητη έρευνα στην ακαδημία.
Μέγα λάθος κύριοι, γελαστήκατε. Όσοι χρησιμοποιείτε αποκλειστικά διήρεις για την άμυνα είστε κορόιδα (συμπαθάτε με).
Το πυρπολικό είναι το δυνατότερο αμυντικό όπλο σας και το έχετε να το τρώει η σκόνη. Το πυρπολικό καθιστά την πόλη απόρθητη.


fireshipbyvolanakis.jpg



Παρακάτω θα δούμε την χρησιμότητα του όταν δέχεστε επίθεση με αποικιακό και πως θα κάνετε την ζωή του επιτιθέμενου "κόλαση":

Κατ' αρχήν σας πληροφορώ πως καταστρέφει μόνο φάρους , διήρεις και τριήρεις (πολεμικά πλοία δηλαδή) και όχι μεταφορικά ή αποικιακά.
Επίσης σας γνωστοποιώ πως για να γίνει η κατάκτηση πρέπει έστω και ένα πολεμικό πλοίο (φάρος, διήρης, τριήρης) να μείνει ανέπαφο. Αν καταστραφούν όλα τα πολεμικά πλοία του επιτιθέμενου η κατάκτηση παύει να είναι δυνατή ακόμη κι αν όλα τα μεταφορικά του και το αποικιακό μείνουν άθικτα.

Έστω οτι σας επιτίθεται κάποιος και στέλνει:
Aποικιακό
60 φάρους
40 μεταφορικά με στρατό ξηράς

και έστω οτι εσείς αμύνεστε μόνο με 100 πυρπολικά.
Ιδού το αποτέλεσμα της μάχης:

Ο επιτιθέμενος θα χάσει όλους τους φάρους του και κανένα μεταφορικό. Η μάχη στην ξηρά θα γίνει αλλά η κατάκτηση της πόλης δεν θα γίνει γιατί δεν περίσσεψε κανένας φάρος.
Ο αμυνόμενος θα χάσει 60 πυρπολικά. Αν βγάλει έξω τον στρατό ξηράς δεν θα έχει απώλειες σε πεζικό. Αν προτιμήσει να τον αφήσει μέσα θα έχει απώλειες ανάλογα με το τι έχει στείλει ο επιτιθέμενος και τι έχει ο αμυνόμενος.


Η κατάκτηση της πόλης θα αποτύχει.

Συμπέρασμα: Τα πυρπολικά καθιστούν την πόλη απόρθητη.



loutherbourgspanisharma.jpg



Το πυρπολικό όμως εκτός του οτι μπορεί να αποτρέψει μια ενδεχόμενη κατάκτηση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως κυματοθραύστης. Να καταστρέψει δηλαδή το μεγάλο μέρος των επιθετικών πλοίων του επιτιθέμενου και να αφήσει την εύκολη δουλειά για τις διήρεις οι οποίες θα καταστρέψουν και τα μεταφορικά πλοία και θα κάνουν μεγαλύτερη ζημιά στον εχθρό.

Αναλυτικά:

1- Φροντίζουμε πάντα να έχουμε στη διάθεση μας αριθμό πυρπολικών ανάλογο με τον αριθμό των αμυντικών μας πλοίων. Τα πυρπολικά έχουν υποτιμηθεί και παραγκωνιστεί απο τους μη γνωρίζοντες την αξία και τη χρησιμότητα τους.
Όποιος ξέρει πότε να χρησιμοποιεί πυρπολικά και πότε διήρεις δύναται να επιφέρει τεράστιο πλήγμα στον αντίπαλο και ο ίδιος να έχει μηδαμινές απώλειες.

2- Ποτέ δεν αμυνόμαστε με διήρεις έναντι στόλων που αποτελούνται αποκλειστικά απο επιθετικά πλοία (φάροι). Οι διήρεις είναι προτιμότερο να αμύνονται έναντι μεικτών στόλων. Όταν δηλαδή ο εχθρός λόγω του ότι στέλνει μεταφορικά με στρατό ξηράς δεν δύναται να συνοδέψει τον στόλο με πολλά επιθετικά πλοία.
_________________________________________________________________

Συνήθως, σε μια σειρά επιθέσεων οι πρώτες απο αυτές αποτελούνται αποκλειστικά απο πλοία φάρους. Αυτό γίνεται για να καθαρίσουν όσο γίνεται περισσότερο το πεδίο.
Ο αμυνόμενος όταν δεν διαθέτει πυρπολικά έχει δύο επιλογές:
α) να μην αμυνθεί, τραβώντας έξω τις διήρεις του για να μην έχει μεγάλες απώλειες. Λάθος τακτική γιατί παράλληλα αφήνει τον εχθρό απρόσβλητο και τους φάρους του άθικτους και ικανούς να επαναχρησιμοποιηθούν. Αν όμως έβρισκε τρόπο να καταστρέψει τους φάρους θα πετύχαινε να αχρηστεύσει την συγκεκριμένη επιθετική πόλη για αρκετό καιρό με αποτέλεσμα να κερδίσει πόντους μάχης και να καταφέρει πλήγμα στον εχθρό χωρίς αυτός να έχει απώλεια σε διήρεις. Σημειωτέον ότι τα πυρπολικά κατασκευάζονται σε χρόνο μηδενικό, είναι πιο φτηνά και συνεπώς αναπληρώνονται εύκολα και γρήγορα. Επίσης όταν χρησιμοποιείτε πυρπολικά για άμυνα καταργείτε-αχρηστεύετε κάθε αναβάθμιση που μπορεί να έχει κάνει ο επιτιθέμενος π.χ. "Πολιορκητικός κριός" αλλά και κάθε θεϊκή δύναμη που μπορεί να έχει χρησιμοποιήσει π.χ. "ούριος άνεμος" του Δία.

β) Να αμυνθεί με διήρεις. Ακόμα μεγαλύτερο λάθος καθώς οι απώλειες θα είναι μεγάλες και θα επιφέρουν το αποτέλεσμα που επιθυμεί ο επιτιθέμενος και όχι ο αμυνόμενος. Την απώλεια διήρεων δηλαδή.

Εκεί λοιπόν αναλαμβάνουν καθήκοντα τα πυρπολικά. Μπαίνουν μπροστά ως κυματοθραύστης, αχρηστεύουν μεγάλο μέρος των επιθετικών του εχθρού αφήνοντας τις διήρεις απρόσβλητες και έτοιμες για τα επόμενα κύματα επιθέσεων που θα αποτελούνται απο μεικτούς στόλους και αναγκαστικά θα περιέχουν μικρότερο αριθμό επιθετικών πλοίων.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Όταν χρησιμοποιείται για άμυνα στόλος μεικτός, αποτελούμενος δηλαδή απο διήρεις και πυρπολικά μαζί, αμύνονται πρώτα οι διήρεις με αποτέλεσμα να χαθούν όλες. Κατόπιν αμύνονται τα πυρπολικά.
__________________________________________________________


Γενικό συμπέρασμα: Τα πυρπολικά είτε χρησιμοποιηθούν στις πρώτες επιθέσεις ως κυματοθραύστης, είτε στην τελευταία για να αποφευχθεί η κατάκτηση κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους και επιφέρουν στον επιτιθέμενο τεράστιες απώλειες αχρηστεύοντας για καιρό την επιθετική του δύναμη. Παράλληλα δίνουν πλεονέκτημα στον αμυνόμενο καθώς η αντικατάσταση τους γίνεται εύκολα και γρήγορα.

Συμβουλή: Ξεπεράστε τις παλιές τακτικές που στηρίζονται στην ποσοτική υπεροχή. Παίξτε με μυαλό και τακτική για να διασκεδάσετε, να μειώσετε τις απώλειες σας και να ευχαριστηθείτε το παιχνίδι.

develdebattleofsolebayb.jpg
fireshi1.jpg


Και για τους δύσπιστους ας μιλήσουν και οι αριθμοί:

Για να καταστραφούν 100 πλοία-φάροι σε μία επίθεση χρειάζονται 125 διήρεις. Και αν ο επιτιθέμενος χρησιμοποιήσει αναβαθμίσεις ή θεϊκές δυνάμεις τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.
Αν όμως χρησιμοποιήσουμε πυρπολικά χρειαζόμαστε 100. Οι απώλειες μας δηλαδή μειώνονται κατά 25% το ελάχιστο και δεν έλαβα υπόψιν ότι το πυρπολικό είναι και πιο φτηνό...


Σημείωση: Απεχθάνομαι την ονομασία "πλοίο-φάρος", όμως την χρησιμοποιώ αναγκαστικά για να καταλάβουν οι αναγνώστες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Παρα πολι ορεο ποστ Scipio, αναλιτικοτατο,ορθολογικο, ικονογραφιμενο κ με ενα ρομαντικο σινεσθιματισμο για το παρελθον τον πιρπολικον...χαχα
Εχο αρκετεσ ενστασισ οσ προσ τισ αποδοσισ κ τιν γενικοτερι χρισιμοτιτα τον πιρπολικον αλα σε ενα ποστ σαν κ αυτο δεν χορανε τετιεσ λεπτομεριεσ. Δεν καταφερεσ να με πισισ μιασ κ για να σκεφτο κ μονο να χρισιμοπιισο πιρπολικα θα χριαστι τουλαχιστον να αλαζε σε random ι mixed το πια πλια σκοτονοντε προτα...

Very nice post nonetheless. 9/10 απο μενα :cool:
 

DeletedUser

Guest
Ξέρω ότι όταν παγιωθεί μια τακτική (έστω και λανθασμένη) είναι δύσκολο να αλλάξει. Αυτό είναι κακό για έναν παίκτη.
Νικητής πάντα είναι ο καινοτόμος. Αυτός που μένει στις παλιές και γνώριμες τακτικές είναι καταδικασμένος να ηττηθεί.
 

DeletedUser

Guest
χαχα σαφεστατα! σιμφονο μαζι σου, κ επαφξανο κ για τιν ιστορια ακομα μετα κ απο 3 χρονια πεχνιδιου τοπ φιλεσ σε ελινικουσ σινιθοσ σερβερ πεγνιον σαν φυλετικεσ, kingsage κτλ χρισιμοπιουν non-optimum στερεοτιπεσ μεθοδουσ για να χτισουν τα επιθετικα/αμιντικα χορια τουσ... Ι δικεολογια τουσ ινε οτι "λειτουργι αρα γιατι να το αλακσουμε?" Αλα απο τιν αλη στιν σιγκεκριμενι περιπτοσι το πιρπολικο ινε πολι δισκολο να το δι καπιοσ σαν πανακια... Εχει πολα "flaws" που το εμποδιζουν να γινι διμοφιλεσ... Σιγουρα ινε ενα παραπανο χαρτι για να σε βοιθισι να αποτρεπσισ μια κατακτισι αλα μεχρι εκι ομοσ...
 

DeletedUser

Guest
Τα πάντα αποδεικνύονται στην πράξη φίλε μου. Μόνο η πράξη θα σε πείσει και κανένας λόγος μου.
 

DeletedUser

Guest
Υπάρχει όμως πάντα το μεγάλο μειονέκτημα του πυρπολικού ...της ταχύτητάς του! Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εύκολα για άμεση υποστήριξη συμμάχου , χρειάζεται σχεδόν το διπλάσιο χρόνο από μια διήρη , είναι υπερβολικά δυσκίνητο . Επίσης είναι απαγορευτική η χρήση του σε κάθε μορφής επίθεση , δε μπορεί να συνοδεύσει αποικιακό ούτε έστω σαν fake επίθεση να πάει για να προκαλέσει σύγχυση στον αντίπαλο λόγω του μεγάλου χρόνου του...
Πραγματικά αγκυροβολημένο πλοίο στα λιμάνια , με καλή βέβαια άμυνα 1-1 αλλά στην εντελώς θεωρητική περίπτωση που έχεις ένα λιμάνι με 100 πυρπολικά νομίζω σπάνε και με επίθεση 100 διήρεων !(... η άμυνα του πυρπολικού είναι πλοίο εναντίον πλοίου )
 

DeletedUser

Guest
Υπάρχει όμως πάντα το μεγάλο μειονέκτημα του πυρπολικού ...της ταχύτητάς του! Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εύκολα για άμεση υποστήριξη συμμάχου , χρειάζεται σχεδόν το διπλάσιο χρόνο από μια διήρη , είναι υπερβολικά δυσκίνητο . Επίσης είναι απαγορευτική η χρήση του σε κάθε μορφής επίθεση , δε μπορεί να συνοδεύσει αποικιακό ούτε έστω σαν fake επίθεση να πάει για να προκαλέσει σύγχυση στον αντίπαλο λόγω του μεγάλου χρόνου του...
Πραγματικά αγκυροβολημένο πλοίο στα λιμάνια , με καλή βέβαια άμυνα 1-1 αλλά στην εντελώς θεωρητική περίπτωση που έχεις ένα λιμάνι με 100 πυρπολικά νομίζω σπάνε και με επίθεση 100 διήρεων !(... η άμυνα του πυρπολικού είναι πλοίο εναντίον πλοίου )



Αμφιταλαντεύτηκα πολύ για το αν πρέπει να απαντήσω στα λεγόμενα της παραπάνω κυρίας.
Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να φανώ ισχυρογνώμων και εννοείται πως θέλω να ακουστούν όλες οι απόψεις.
Παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να μην απαντήσω γιατί τέτοιες θεωρίες αποπροσανατολίζουν τους παίκτες και δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις.

1- Συμφωνώ οτι τα πυρπολικά είναι αργά. Γι' αυτό και έγραψα τη φράση "Φροντίζουμε πάντα να έχουμε στη διάθεση μας αριθμό πυρπολικών ανάλογο με τον αριθμό των αμυντικών μας πλοίων...".
Δεν είπα να αμυνόμαστε μόνο με πυρπολικά αλλά είναι και λάθος να μην έχουμε καθόλου .
Εννοείται πως και οι διήρεις παίζουν τον δικό τους ξεχωριστό ρόλο στο παιχνίδι, αυτό όμως δεν καταργεί τον ρόλο του πυρπολικού.
Έκαστος στο είδος του δηλαδή.

2- Είναι γνωστό πως το πυρπολικό είναι αμυντικό πλοίο και βεβαίως θα ήταν τραγικό λάθος να το χρησιμοποιήσουμε για επίθεση, όπως και τις διήρεις φυσικά...
Δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρός παίκτης που να χρησιμοποιεί διήρεις σε επίθεση, κι αν το κάνει κακό του κεφαλιού του.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, δεν σε αφήνει το παιχνίδι να στείλεις επίθεση με πυρπολικά.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πώ είναι οτι kαλή και η διήρης αλλά καλό και το πυρπολικό.
Η χρήση του ενός δεν πρέπει να ακυρώνει τη χρήση του άλλου. Πρέπει ο παίκτης να μάθει πότε να χρησιμοποιεί διήρεις και πότε πυρπολικά για να έχει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
file πολυ καλο ποστ εμενα παντως με βοηθησε πολυ γιατι ουτε εγω χρησιμοποιουσα τα πυρπολικα αλλα τωρα αρχιζω να φτιαχνω και επειδη στην αρχη δεν σε πιστεψα τα εβαλα στον προσωμοιωτη και τελικα ειχες δικιο μπραβο πολυ καλο !!:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
Επίσης σας γνωστοποιώ πως για να γίνει η κατάκτηση πρέπει έστω και ένα πολεμικό πλοίο (φάρος, διήρης, τριήρης) να μείνει ανέπαφο. Αν καταστραφούν όλα τα πολεμικά πλοία του επιτιθέμενου η κατάκτηση παύει να είναι δυνατή ακόμη κι αν όλα τα μεταφορικά του και το αποικιακό μείνουν άθικτα.

Σε πιο συστημα κατακτησης αναφερεσαι; Μαλλον σε αυτο του αλφα κοσμου να υποθεσω οπου και εκει ομως εχουν ενα μεγαλο αρνητικο. Γιατι εχω προσωπικα δει αναφορα στον γαμμα απο κατακτηση εγινε ενω στο λιμανι παραμενουν δεκαδες πυρπολικα, ενω στον αλφα κοσμο κατακτηση να σπαει ενω εχουν μεινει πανω απο 100 πυρπολικα μεσα, γιατι τα πυρπολικα αμυνθηκαν μετα το αποικιακο. Αυτα τα δυο παραδειγματα μου αρκουν στο να θεωρω οτι το πυρπολικο εχει σαν χρησιμοτητα απλα να σπαει τυχον τα νευρα του επιτιθεμενου στις πρωτες εκαθαριστικες με φαρους με το νεο συστημα κατακτησης, ενω με το παλιο μειωνεται η χρησιμοτητα του αρκετα απο τη στιγμη που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για να υποστηριχθουν κατακτησεις.

Το ζητημα πιστευω πως ειναι να υπαρχει μια αλληλοστηριξη σε μια συμμαχια στην αμυνα, και τα πυρπολικα με την ταχυτητα τους (σε συνδυασμο με την πολυ συγκεκριμενη χρησιμοτητα τους) δυσκολα βοηθανε σε αυτο. Και για καθε ενα πυρπολικο εχεις μια διηρη λιγοτερη.
 

DeletedUser

Guest
Φιλε μου Scipio πολυ καλο ποστ, αλλα προσωπικα εγω αν εβλεπα λιμανι με 100 πυρπολικα μεσα θα εκανα το εξης: Απο δυο κοντινες πολεις μου (σε ολες εχουμε απο 50-60 μεταφορικα) θα επιτεθομουν με τοσα μεταφορικα οσα τα πυρπολικα του αντιπαλου (φυσικα με 1 σφεντονα συνοδεια ή 1 ξιφος αν η πολη ειναι αμυντικη), θα του κατεστρεφα τα πυρπολικα και επειτα, οι κανονικες επιθεσεις θα "εσκαγαν" σε μια πολη με λιμανι πεντακαθαρο σαν να το καθαρισες με λουλακι :d...Θινκ αμπαουτ ιτ...;)
 

DeletedUser

Guest
Φιλε μου Scipio πολυ καλο ποστ, αλλα προσωπικα εγω αν εβλεπα λιμανι με 100 πυρπολικα μεσα θα εκανα το εξης: Απο δυο κοντινες πολεις μου (σε ολες εχουμε απο 50-60 μεταφορικα) θα επιτεθομουν με τοσα μεταφορικα οσα τα πυρπολικα του αντιπαλου (φυσικα με 1 σφεντονα συνοδεια ή 1 ξιφος αν η πολη ειναι αμυντικη), θα του κατεστρεφα τα πυρπολικα και επειτα, οι κανονικες επιθεσεις θα "εσκαγαν" σε μια πολη με λιμανι πεντακαθαρο σαν να το καθαρισες με λουλακι :d...Θινκ αμπαουτ ιτ...;)

δεν αμυνονται στα μεταφορικα, απλα θα πανε και θα γυρισουν. Εχω κανει ομως κατι αντιστοιχο με διηρεις, επειδη ειναι πιο φτηνες απο τους φαρους.
 

DeletedUser2880

Guest
πυρπολικα

Τα πυρπολικα καταστρεφουν μονο πολεμικα φιλε μου,και οχι μεταφορικα
οποτε τα πυρπολικα θα εμεναν ανεπαφα
 

DeletedUser

Guest
και τα πυρπολικα και τα μεταφορικα θα εμεναν ανεπαφα.....απλα θα ειχαν κανει μια βολτουλα για καφε :d:d:d:d
Γι'αυτο παντα πρεπει να υπαρχουν και διηρεις για να τρωνε τα μεταφορικα
 

DeletedUser

Guest
ο ιδανικός στόλος για μένα πρέπει να αποτελείται από διήρεις:πυρπολικά σε αναλογία 1/1 ή 1/2. οι διήρεις να χρησιμεύουν για υποστηρίξεις και καταστροφή μεταφορικών και τα πυρπολικα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για άμυνα. Δείτε το και έτσι: 1 φάρος χάνει από 1,25 διήρεις αλλά από ένα μόνο πυρπολικό. στο χρόνο που θα χρειαστεί να αντικατασταθεί ο φάρος θα έχουν φτιαχτεί 3,6 πυρπολικά με μόλις διπλάσιες πρώτες ύλες και ούτε τριπλάσιο πληθυσμό. άρα: φτηνή και γρήγορη αντικατάσταση, εγγυημένη φθορά στον επιτιθέμενο, τι άλλο θέλετε για να πειστείτε; :d
 

DeletedUser

Guest
ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ

ΜΕ 100 ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕΣ 100 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!! ΤΑ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ. ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥΣ,ΜΕ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΒΑΣΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ... ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΔΙΧΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ
 

DeletedUser

Guest
Mα κανεις δεν ειπε οτι καταστρεφουν τα μεταφορικα γι'αυτο ειπαμε οτι πρεπει να εχεις και διηρεις για να κατστρεψουν τα μεταφορικα
 

DeletedUser

Guest
Φιλε μου καλο το ποστ σου,αλλα μαλλον υπαρχει καποιο λαθος,τουλαχιστον για τον δελτα κοσμο.
Μολις πηραμε πολη και το αποικιακο περασε με μονο στρατο.Ο αμυνομενος εφαγε ολα τα επιθετικα πλοια που συνοδευαν το αποικιακο και μαλιστα ειχε και 140 πυρπολικα ακομα μολις εχασε την πολη.Στρατο δεν ειχε ο αμυνομενος καθολου ,αλλα εσυ λες οτι αμα δεν μεινει ορθια επιθετικη ναυτικη μοναδα μαζι με το αποικιακο δεν γινετε κατακτιση και μολις εγινε.
 

DeletedUser

Guest
44042532.jpg

ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΥΤΟΣ

ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΕ
ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ...
Παρακάτω θα δούμε την χρησιμότητα του όταν δέχεστε επίθεση με αποικιακό και πως θα κάνετε την ζωή του επιτιθέμενου "κόλαση":

Κατ' αρχήν σας πληροφορώ πως καταστρέφει μόνο φάρους , διήρεις και τριήρεις (πολεμικά πλοία δηλαδή) και όχι μεταφορικά ή αποικιακά.
Επίσης σας γνωστοποιώ πως για να γίνει η κατάκτηση πρέπει έστω και ένα πολεμικό πλοίο (φάρος, διήρης, τριήρης) να μείνει ανέπαφο. Αν καταστραφούν όλα τα πολεμικά πλοία του επιτιθέμενου η κατάκτηση παύει να είναι δυνατή ακόμη κι αν όλα τα μεταφορικά του και το αποικιακό μείνουν άθικτα.

Έστω οτι σας επιτίθεται κάποιος και στέλνει:
Aποικιακό
60 φάρους
40 μεταφορικά με στρατό ξηράς

και έστω οτι εσείς αμύνεστε μόνο με 100 πυρπολικά.
Ιδού το αποτέλεσμα της μάχης:

Ο επιτιθέμενος θα χάσει όλους τους φάρους του και κανένα μεταφορικό. Η μάχη στην ξηρά θα γίνει αλλά η κατάκτηση της πόλης δεν θα γίνει γιατί δεν περίσσεψε κανένας φάρος.
Ο αμυνόμενος θα χάσει 60 πυρπολικά. Αν βγάλει έξω τον στρατό ξηράς δεν θα έχει απώλειες σε πεζικό. Αν προτιμήσει να τον αφήσει μέσα θα έχει απώλειες ανάλογα με το τι έχει στείλει ο επιτιθέμενος και τι έχει ο αμυνόμενος.

Η κατάκτηση της πόλης θα αποτύχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Έκανα αίτηση υποστήριξης πριν 2 μέρες για το συγκεκριμένο θέμα και ακόμα δεν έχω λάβει καμία ικανοποιητική απάντηση.
Σε προτροπή των υπεύθυνων να κάνω την ερώτηση στο κεντρικό φόρουμ για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι παίκτες τους υπέδειξα το συγκεκριμένο νήμα (και μάλιστα 2 φορές) για να απαντήσουν και να μας διαφωτίσουν αλλά δεν πήρα καμία απάντηση.
Ας περιμένουμε λοιπόν,κάποια στιγμή, ελπίζω στο κοντινό μέλλον, η απορία μας θα λυθεί.

Θα παρακαλούσα να μη γράψει κάποιος κάτι παραπάνω μέχρι να δωθεί μία ικανοποιητική απάντηση απο κάποιον υπεύθυνο.
 
Κορυφή