ολοκληρωμενη προταση για καταργηση κακοπροαιρετης ανταλλαγης πολεων

  • Δημιουργός θέματος zafireniaaa
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest

Ευχαριστώ για την λύπηση σου ..... και ειλικρινά σου γράφω , ότι εύχομαι να μην έρθεις στην θέση μου να νιώσεις τον οίκτο που νιώθω για σένα .
ά Ακαδημία δεν είχαν οι προφέσορες . Το βλέπω ότι το θέμα σου δεν είναι το Θαύμα , αλλά από εδώ το πας ,από εκεί το πάς στο θαύμα καταλήγεις .
Μην στεναχωριέσαι θα μαζέψουμε υπογραφές στον επόμενο κόσμο κανένας να μην κάνει σκάτζα πόλη και θα σε βοηθήσουμε όλοι να φτιάξεις τα θαύματα !!!!! Κράτα γερά !!!!
ioannis ioannis , υδριτης συμμαχιας ακαδημιας προφεσσορων . ναι ενταξει εχεις δικιο υπαρχουν πιο καλοι παιχτες , υπαρχουν και παιχταραδες , οσο αφορα εμενα και εσενα σε πρωτο ενικο δεν μπορεις να με κοιταξεις σε καμια περιπτωση φιλε μου , 1. εγω ποτε δεν ειπα πως ειμαι καλυτερος απο οποιωδηποτε , 2. ποτε μου δεν προσβαλα αντιπαλο παιχτη με αλεπουδες και σταφυλια αν και με κολλακευεις λεγοντας με αλεπου και εσενα σε αδικεις λεγοντας σε σταφυλλι , αλλα δικαιωμα σου ειναι βεβαια . 3. εμενα με ενδιαφερει να δω αν η εταιρια θα καταργησει τις συμμαχικες εξεγερσεις διοτι αν δεν το κανει σε αλλο κοσμο δεν θα με ξαναματαδει . στον κοσμο ν οι προφεσσορες υπηρξαν για 1,5 χρονο οι καλυτεροι παιχτες στον κοσμο , τις 12 τελευταιες ωρες ομως υπηρξαν οι χειροτεροι παιχτες στον κοσμο μετρατεποντας μια καταπληκτηκη νικη σε νικη μονο για ενα βραβειο . η δικια μου συμμαχια μαζεψε σε 2 βδομαδες 20 000 000 υλες θαυματος . οι προφεσσορεες μαζεψαν 400 000 000 . η διαφορα μας ηταν ξεκαθαρη για το ποια ηταν καλυτερη συμμαχια . εγω σαν μικρος εστειλα επιθεση και με αποκρουσατε με ανταλλαγη πολης . λες πως σας ηρθε επιθεση απο 10 συμμαχιες , αυτο δεν ηταν το αναμενωμενο να γινει ? ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΕς ΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΙΚΗς ΣΥΜΜΑΧΙΚΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΧΕς-ΑΝΑΤΡΟΠΕς . να σταματησουμε να μιλαμε για το παρελθον , να δουτμε το μελλον παρακαλω .
 

DeletedUser11130

Guest
Για τα σταφύλια και τις Αλεπούδες , τα παράπονά σου στον Αίσωπο .
Και δεν λέω ναι σε τέτοιους είδους κατάργηση , Εάν μία συμμαχία παίζει συνέχεια με τράμπα πόλεις απλά δεν θα καταφέρει τίποτα , εάν το χρησιμοποιήσει στρατηγικά και την στιγμή που είναι αναγκαίο σιγουρα θα έχει καταφέρει πολλά .
Όσο για τα θαύματα γιατί πάλη εκεί το πας λέγοντας
( στον κοσμο ν οι προφεσσορες υπηρξαν για 1,5 χρονο οι καλυτεροι παιχτες στον κοσμο , τις 12 τελευταιες ωρες ομως υπηρξαν οι χειροτεροι παιχτες στον κοσμο μετρατεποντας μια καταπληκτηκη νικη σε νικη μονο για ενα βραβειο ) , Στόχος του παιχνιδιού είναι τα θαύματα .... όποιος τα φτιάχνει βγαίνει Νικητής και Κυρίαρχος του κόσμου .
Γιατί βρίσκεις λογικό να σε βαράνε 10 συμμαχίες για να μην χτίσεις τα θαύματα , να στέλνουν 5 συμμαχίες παίκτες σε άλλη συμμαχία για να στείλουν ύλες στο θαύμα τους για να το φτιάξουν πρην από τους προφέσορες και δεν βρίσκεις λογική την σκάτζα πόλη ; ...
Και στο ξαναγράφω για να φτάσουν λοιπών οι προφέσορες και γενικός οποιαδήποτε συμμαχία να είναι ένα βήμα πριν από την κυριαρχία του κόσμου τελειώνοντας και το τελευταίο θαύμα και να την βαράνε 10 συμμαχίες , το παιχνίδι δεν κρίθηκε στην σκάτζα πόλη , αλλά πολύ ποιο μπροστά.
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω εισαι παιχταρας - τεραστιος και αξιος να κατακτησεις τον κοσμο ολο ! πριν 2 χρονια θυμισου ποιος ηταν ο λογος που φωναζα ? τωρα ποια ειναι η αιτια που αναφερω παλι αυτο το θεμα ? δεν εβαλα ποτε μου χρυσο , δεν εχω τοσο χρονο για κολλημα , με δυο λογια δεν βαζω υποψηφιοτητα να βγω πουθενα νικητης . το θεμα μου αφορα μονο η καταργηση των ανταλλαγων ωστε να παιζω χωρις απογοητευσεις . οσο αφορα τα αλλα για τον κοσμο ν υπηρξα μονο κομπρα και ας ημασταν μικροι . δεν παιζω για την νικη αλλα για το χαβαλε της νικης . ζητω την καταργηση των συμμαχικων εξεγερσεων αν συνηπαρχει εχθρικη εξεγερση και τιποτα αλλο .
 

DeletedUser

Guest
Αγαπητοι παιχτες , προφεσσορες του κοσμου ν ( νικητες κοσμου ν ) και λοιποι μιμιτες τους . Γνωριζω πως πολλοι παιχτες δεν γνωριζουν καλα το παιχνιδι , νιωθουν ανασφαλεις και επειδη δεν γνωριζουν πως να κανουν αμυνα , κανουν συμμαχικες εξεγερσεις για να σωσουν τις πολεις τους . Σας παραθετω εναν τροπο ωστε να μαθετε καλυτερα πως να αμυνεστε , ελπιζω η προταση του συμμαχου μου να σας βοηθησει να κατανοησετε καλυτερα το παθος που δημιουργητε στο να χασεις η να κατακτησεις μια πολη μεσα απο μαχη . http://www.youtube.com/watch?v=uwHykD0q2s0
 

DeletedUser11130

Guest
Τελικά ένα κόμπλεξ με τους *OI PROFESSORES* το έξεις , έλα παραδέξου το μόνοι μας είμαστε . από εκεί το πας από εδω το φέρνεις πάντα στα θαύματα και στους *OI PROFESSORES* καταλήγεις .......

όσο για το βίντεο πρην ποστάρεις κάτι καλύτερα να το βλέπεις . Το βίντεο μιλάει για Νοομπαδες που δεν έστειλαν φάρους πρην το αποικιακό εν ολίγοις για εσένα μιλάει πως να μάθεις να κάνεις επίθεση .....
 

DeletedUser

Guest
το βλεπεις απο την πλευρα του νικητη . δες το και απο τις δυο πλευρες . μιλαει για διηρης και φαρους , δεν μιλαει για ανταλλαγες συμμαχικων πολεων . λεγε οτι θες αγαπητε μου , αν δεν θες να γινει καλυτερο το παιχνιδι δικαιωμα σου φυσικα ειναι . καθε κοσμος θα ειναι χειροτερος εφοσων υπαρχει αυτη η επιλογη στο παιχνιδι .
 

DeletedUser11130

Guest
Μόνο από την πλευρά του Νικητή μπορώ να το βλέπω , Δεν μπορώ να το βλέπω από την θέση του Χαμένου γιατί αυτήν την έχεις εσύ .
 

DeletedUser

Guest
Καταλαβαινω πως ηλικιακα δεν μπορω να συζητησω μαζι σου . θα ηθελα ομως ειλικρινα να σκεφτεις το ενδεχωμενο πως ισως υπαρχουν περιπου 5 000 νικητες προηγουμενων κοσμων και πιθανον να υπαρξουν ισως αλλοι τοσοι σε επομενους κοσμους . Αν δεν ξεκολλησεις με το ζητημα του νικητη ο μονος χαμενος θα σαι εσυ . το θεμα εδω ειναι η προταση για καταργηση ανταλλαγης πολεων . ειπες πως δεν συμφωνεις , νικητη του κοσμου μπορεις να αναπαυτεις σε αυτο που πετυχαν οι αλλοι για σενα . περιμενω απο διαχειριστες να με ενημερωσουν ωστε να ακουστει η προταση αυτη σε εταιρια
 

DeletedUser11130

Guest
χαχαχαχα έχεις ξεφύγει από το θέμα εσύ εδώ και μέρες ....
 

DeletedUser

Guest
περιμενω απο διαχειριστες να με ενημερωσουν ωστε να ακουστει η προταση αυτη σε εταιρια
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Οι κατάλληλοι άνθρωποι της εταιρείας, έχουν λάβει γνώση της πρότασης-διαμαρτυρίας.[/8ea]
 

DeletedUser12392

Guest
Να μην το αλλάξουμε βρέ!!!!!!!
Μόλις το ανακάλυψα εδώ στο φόρουμ!!!!!
Περιμένετε 2-3 μήνες ακόμα!!!!
 

DeletedUser

Guest
Είμαι νέος στο παιχνίδι..αλλά δεν νομίζω να το συνεχίσω με τέτοιους γελοίους κανόνες...
 

DeletedUser

Guest
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΧΑΛΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΑΛΛΙΩΣ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟ.
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΝΕΡΓΟΥΣ........ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΓΕΛΙΟ.....!ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ.:h:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Δεν πρέπει να αλλάξει είναι μέσα στα πλαίσια του παιχνιδιού.
 

DeletedUser

Guest
Θα μιλήσω έξω από κάθε προσωπική κόντρα, και όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Στον Νυ κόσμο δεν έχω παίξει.

Ασχολούμενος με ανάπτυξη παιχνιδιών, έστω και ερασιτεχνικά, εδώ και χρόνια, μπορώ να πω τα εξής.

1. Το ζήτημα έχει προκύψει καθαρά από ελλειπή σχεδιασμό. Είναι χρησιμοποίηση μιας ατέλειας του παιχνιδιού προς ίδιον όφελος, αυτό είναι ξεκάθαρο (exploit).

2. Το να το αφήνει η innogames μέσα στο παιχνίδι, γιατί θεωρεί ότι έτσι αυξάνει την ποικιλία τακτικών, είναι σαφώς δικαίωμά της. Και δικαίωμα κάθε παίχτη λοιπόν να το χρησιμοποιεί. Το να λέμε όμως ότι αυτός είναι σωστός τρόπος για να αυξήσουμε τις τακτικές του παιχνιδιού, είναι γελοίο.

3. Μόνο ένας τρόπος είναι σωστός για να λυθεί το ζήτημα. Και αυτός είναι α) απάλλειψη της αδυναμίας που παρουσιάστηκε, β) επανεξέταση συστήματος για τυχόν απαραίτητες αλλαγές, ώστε να έρθει σε μεγαλύτερη ισορροπία.

Το Grepolis είναι ένα υπέροχο παιχνίδι. Έχει όμως και κάποιες σοβαρές αδυναμίες. Το ότι η innogames με αρκετές δεν έχει ασχοληθεί μέχρι στιγμής, το ότι κάποιοι τις εκμεταλλεύονται γιατί έτσι γουστάρουν, και το ότι από πάνω τις βαφτίζουμε "tactics", είναι ένα ανέκδοτο. Μην το πείτε πουθενά, γιατί θα γελάνε… Είμαστε βέβαια αναγκασμένοι να λειτουργήσουμε στα πλαίσια που βάζει η εταιρεία, και όποιος δεν θέλει, τα μπογαλάκια του και σε άλλη παραλία. Σεβαστό. Ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα να λέμε την γνώμη μας όμως, και η innogames ακούει (άλλο αν μας γράφει συνήθως τελικά χαχαχαχα).

Μπορεί λοιπόν, στις συγκεκριμένες συνθήκες, να μπορεί όποιος θέλει να εφαρμόσει το exploit το συγκεκριμένο, και δικαίωμά του είναι, και δεν μπορεί κανείς να του πει τίποτα. Όποιος γκρινιάζει, πρόβλημά του. Έτσι είναι το παιχνίδι αυτό.
Ωστόσο, το να έχουμε έναν χώρο όπου συζητάμε καταρχάς τι είναι bug ή exploit, και κατ' επέκταση να προτείνουμε λύσεις, αυτό είναι πάρα πολύ βασικό, και επίσης δικαίωμά μας! Όσοι λοιπόν λέτε "αυτές είναι οι τακτικές του παιχνιδιού, να μην αλλάξουν", σας έχω άσχημα νέα. Αυτές δεν είναι τακτικές παιχνιδιού, άσχετα τι θέλει η innogames να λέει. Αυτό που συζητάμε είναι εκμετάλλευση μιας αδυναμίας του παιχνδιού, λόγω κακού σχεδιασμού. Σταματήστε το ανόητο επιχείρημα "αν θες κάντο και εσύ, γιατί να το αλλάξουμε;"
Φυσικά και να το αλλάξουμε, αν και εφόσον μπορούμε να βρούμε κάτι που να δουλεύει καλύτερα.

Το μόνο επιχείρημα της προκοπής που διάβασα από όσους υποστηρίζουν την υπάρχουσα κατάσταση, είναι το δεύτερο του Ηρακλή, που λέει για τις απότομες αλλαγές συμμαχιών. Εδώ έρχεται αυτό που έγραψα στο 3.β. Δουλειά της innogames, αφού βρει τρόπο να φτιάξει το πρόβλημα, είναι να επανασχεδιάσει ό,τι αλλαγές χρειάζονται, για να φτάσει ολόκληρο το παιχνίδι σε μεγαλύτερη ισορροπία. Μην πετάτε άκυρα επιχειρήματα, δεν είναι απάντηση σε ένα πρόβλημα το "γιατί να φτιάξουμε ένα πρόβλημα, αφού υπάρχει ένα άλλο μεγαλύτερο ήδη".

Το υπάρχον πρόβλημα λοιπόν κρύβει ένα άλλο μεγαλύτερο, όπως είπε ο ηρακλής: Την αναποτελεσματική κατάσταση στην οργάνωση των παιχτών σε συμμαχίες. Σε αυτό το ζήτημα υπάρχει πολύ ψωμί, και δυστυχώς τα πάντα είναι τόσα χρόνια αφημένα στην τύχη τους, λες και το σύστημα συμμαχιών δουλεύει ιδανικά.
Χρέος του παιχνιδιού, είναι να παλεύει για ισορροπία, να είναι δίκαιο κατά το δυνατόν, την ίδια στιγμή που μπορεί να ανταμείψει έναν παίχτη που παίζει καλύτερα και εξυπνότερα, ή στην χειρότερη που παίζει περισσότερο από κάποιον άλλον.
Σταματάω εδώ, γιατί σκοπός δεν είναι να μπούμε στο ζήτημα των συμμαχιών και τις ανισορροπίας τους, αλλά αυτό με τις αλλαγές εξεγέρσεων.
 

DeletedUser3204

Guest
Εγώ δε συμφωνώ.

1) Γιατί πολύ απλά δε γίνετε να κάνουν κάτι. Γιατί δε γίνετε? Γιατί αν το κάνουν υπάρχει και μετά λύση για να κάνεις πάλι τράμπες απλά θα βγαίνει ο άλλος από τη συμμαχία και θα κάνει τη τραμπίτσα του όμορφα και ωραία.

2) Έχω κάνει πολλές φορές και εγώ με τη παρέα μου τράμπες και έχουμε και σπάσει και πάρα πολλές τράμπες άρα θεωρώ ότι ακόμα και με το σύστημα της τράμπας υπάρχει λύση να πάρεις τη πόλη.

3) Θεωρώ τη τράμπα ένα τρόπο άμυνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
1. Δεν συζητάμε για τις τράμπες γενικά. Αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερε αρχικά ο OP.
2. Η τράμπα δεν χρειάζεται να έχει περιορισμό σων και καλά στην συμμαχία, οπότε αν θέλουν μπορούν να καταστήσουν αυτό που λες άχρηστο (το να βγει κάποιος και να ξαναμπει στην συμμαχία).
 
Κορυφή