ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΕΣ

  • Δημιουργός θέματος SzeregowieC
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΟΙ ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΕΣ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΑ:
crypteia
IMMORTAL WARRIORS
CRYPTEIA ΙΙ
ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΛΟΧΟΣ
**ΟΔΥΣΣΕΙΑ**
Οί Απαράδεκτοι
dEmocracy


ανυπομονώ να ΄δω και τις αλλες συμμαχιες να εισχωρουν! ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΕΡΒΕΡ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ!

(απο τους απαράδεκτους δεν το περίμενα παντος) :eek::)
 

DeletedUser

Guest
η αλη8εια για crypteia και Democracy??

Ημουν ενας αρκετα καλος παιχτης που ανηκε σε μια συμμαχια....στο νησι υπηρχε εντονη παρουσια των Democracy ....ετσι λοιπον για προσωπικους λογους η8ελα να αποχωρησω απο την προηγουμενη συμμαχια και να μπω σε καποια καινουργια...μιλησα λοιπον με εναν απο Democracy και μου ειπε οτι δεν γινεται να μπω σε αυτους αλλα θα μου εστελναν προσκληση απο την υπερσυμμαχια τους την crypteia...

η συζητηση συνεχιζει και τελικα βγαινω απο την συμμαχια που ημουν, ενημερωνω το παιδι κ περιμενω προσκληση την επομενη μερα...

Λαθος μεγα...αντ'αυτου δεχομαι κατακτηση και τελικα χανω την πολη...

συνεπως τροπος δρασης των φοβερων και τρομερων Democracy ειναι οι υποχθονιες και ανανδρες μεθοδοι...

οποτε ΣΥΝΙΣΤΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ για ολους...
και επισης ΠΡΟΚΑΛΩ οποιονδηποτε Democracy να βγει και να πει το αντιθετο...
 

DeletedUser

Guest
ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΑ:
crypteia
IMMORTAL WARRIORS
CRYPTEIA ΙΙ
ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΛΟΧΟΣ
**ΟΔΥΣΣΕΙΑ**
Οί Απαράδεκτοι
dEmocracy


ανυπομονώ να ΄δω και τις αλλες συμμαχιες να εισχωρουν! ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΕΡΒΕΡ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ!

(απο τους απαράδεκτους δεν το περίμενα παντος) :eek::)

Εγώ πάντως από τους απαράδεκτους δεν μου φαίνεται και παράξενο. Αν σκεφτούμε ότι στο κόσμο Δέλτα, μέσα σε λίγους μήνες βρέθηκε η συμμαχία με άλλες δύο (Εν. Ελλ. & Gladiators) να πολεμά 10 συμμαχίες... η ζυγαριά έπεσε απότομα εις βάρος τους. Πάρα πολλοί βάρεσαν διαγραφή, επανεκινήσεις και βρέθηκε η υπερουαουσουπερντουπερ συμμαχία των 10 να μην ξέρει από που να πρωτοπάρει τις πόλεις τους.

Πιστεύω ό, τι αν μία υπερσυμμαχία γίνει υπερβολικά ισχυρή, τότε χάνεται το ενδιαφέρον. Τι να το κάνεις όταν δεν συναντάς αντίσταση και παίρνεις εύκολα πόλεις;
 

DeletedUser1540

Guest
Ημουν ενας αρκετα καλος παιχτης που ανηκε σε μια συμμαχια....στο νησι υπηρχε εντονη παρουσια των Democracy ....ετσι λοιπον για προσωπικους λογους η8ελα να αποχωρησω απο την προηγουμενη συμμαχια και να μπω σε καποια καινουργια...μιλησα λοιπον με εναν απο Democracy και μου ειπε οτι δεν γινεται να μπω σε αυτους αλλα θα μου εστελναν προσκληση απο την υπερσυμμαχια τους την crypteia...

η συζητηση συνεχιζει και τελικα βγαινω απο την συμμαχια που ημουν, ενημερωνω το παιδι κ περιμενω προσκληση την επομενη μερα...

Λαθος μεγα...αντ'αυτου δεχομαι κατακτηση και τελικα χανω την πολη...

συνεπως τροπος δρασης των φοβερων και τρομερων Democracy ειναι οι υποχθονιες και ανανδρες μεθοδοι...

οποτε ΣΥΝΙΣΤΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ για ολους...
και επισης ΠΡΟΚΑΛΩ οποιονδηποτε Democracy να βγει και να πει το αντιθετο...
Ετσι ειναι το Grepolis φιλαρακι. Με το μηνυμα που εστειλες ηταν σαν να τους ελεγες ελατε να με χτυπησετε....
 

DeletedUser

Guest
εγώ πάντως που παίζω και στον διεθνή(αγγλικό σέρβερ) μόνο εδώ βλέπω τις πρώτες 15 συμμαχίες να χωρίζονται σε 2 υπέρ και να πολεμούν έτσι. Εκεί τα πράγματα είναι αλλιώς. Υπάρχουν προδοσίες ενδιαφέρον....
υπερσυμμαχίες είναι ένας όρος όπου δύο τρεις το πολύ συμμαχίες συνεργάζονται όχι 25 ...
 

DeletedUser

Guest
Δεν θα διαφωνήσω ,ότι αν πολέμαγε η κάθε συμμαχία μόνη της ,το παιχνίδι θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον.

Το θέμα το είχα συζητήσει και με Γερμανό Comma και καταλήξαμε ,στο ότι ο σχεδιασμός του παιχνιδιού είναι τέτοιος που ευννοεί τις συμμαχίες και τις ΥΠΕΡ.
Δεν φταίνε οι παίκτες ,έτσι είναι σχεδιασμένο το παιχνίδι (που στην ουσία αντικατοπτρίζει και τις συμμαχίες που γινόντουσαν και στην Αρχαιότητα και έβλεπες πράγματι 60 πόλεις-κράτη σε μία ΥΠΕΡ !)

Βέβαια σε άλλες χώρες δεν τις κάνουν με τίς υπερβολές που βλέπουμε εδώ ,αλλά αυτό είναι ίδιον της φυλής μας.Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ !

ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΣ !!

Αυτό που δεν έχουν αντιληφθεί οι περισσότεροι είναι ότι το σημαντικότερο στοιχείο στο Grepolis2.0 είναι ότι υπάρχουν τα θαύματα και υπάρχει και στο βάθος το ΚΕΡΔΙΖΩ το παιχνίδι.(και πάω στο κόσμο των Ηρώων-θα το δούμε και αυτό πως θα λειτουργήσει).

Εγώ θέτω την απλή ερώτηση ,όταν ας πούμε 5 Συμμαχίες (Α,Β,Γ,Δ,Ε) που είναι σε μιά ΥΠΕΡ ,δούν ότι η Α΄ Συμμαχία ,ξεκίνησε το θαύμα και προηγείται και ΚΕΡΔΙΖΕΙ τον κόσμο τι θα κάνει?
Θα πεί μπράβο Α' που κερδίζετε ,είμαστε ΥΠΕΡσυμμαχία ,κερδίζουμε και εμείς ,ή θα συνασπιστούν εναντίον τους με σκοπό να αποφύγουν ουσιαστικά το να ΧΑΣΟΥΝ .

Και βέβαια αν το κάνουν αυτό και επιτύχουν ,όταν μετα η Β' συμμαχία βγεί αυτή μπροστά και προσπαθεί να κερδίσει τον κόσμο ,μήπως συνασπιστούν οι άλλοι εναντίον τους ?

Άρα τι "μέλλει γενέσθαι" ?

Ερχόμαστε στο ζητούμενο ,ότι στο τέλος του παιχνιδιού ,θα νικήσει η ΣΥΜΜΑΧΙΑ που θα έχει συγκεντρώσει τους 250 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ-(μια και αν θυμάμαι καλά το όριο μελών για μιά συμμαχία είναι 250 στο 2.0) και αυτή η συμμαχία θα κατορθώσει να αντέξει την επίθεση όλων των άλλων ,πάνω στο νησί του θαύματος.

Μέχρι τότε βέβαια ,παίζουμε όπως παίζαμε ,κάνουμε φίλους (που μεθαύριο μπορεί να είναι ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙ),κάνουμε ΥΠΕΡ και προσπαθούμε να φτάσουμε όσο καλύτερα οργανωμένοι μπορούμε στο Endgame ,που έχει μήνες μπροστά του.

Βλέπετε λοιπόν ότι το παιχνίδι έχει αλλάξει ,αλλά το 95% των παικτών δεν θέλει η΄δεν το έχει αντιληφθεί.


ΥΓ. Οι σκέψεις μου και οι απόψεις μου ,αντιπροσωπεύουν μόνο εμένα και όχι οποιαδήποτε συμμαχία είμαι μέλος της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1540

Guest
Δηλαδη πιστευετε πως το να μαχεσαι με ολες τις συμμαχιες αντιπαλες θα βοηθησει τις μικρες να αναπτυχθουνε? Το παιχνιδι ειναι στρατιγικο και περισσοτερο αμυντικο. Οι συμμαχιες που θα κρατησουν ειναι αυτες που ερχονται μαζικα απο αλλους κοσμους και ανεβαινουν τις πρωτες μερες ψηλα στην καταταξη. Ολες οι αλλες που θα αρχισουν απο λιγους παικτες απλα θα χαθουν στο περασμα του χρονου. Το να κανεις συμμαχιες απλα βοηθαει μερικες φορες τις μικρες συμμαχιες να αναπτυχθουνε σε καποιους πηρυνες περισσοτερο απο το να τα βαζουνε με ολες τις αλλες αντιπαλες.
 

DeletedUser1540

Guest
Βλέπω στηρίζεσαι στη ποσότητα και όχι στη ποιότητα.


καληνύχτα.
Aν αυτο πηγαινε στη δικια μου απαντηση το βρισκω εντελως ατοπο.

Υποθετικα μιλωντας εχουμε 10 συμμαχιες σε ενα κοσμο. Οι 5 πρωτες ειναι πανισχυρες και οι αλλες ειναι μικρες.

Λογικο ειναι καποιες απο τις 5 πρωτες να εχουνε αντιπαλοτητα μεταξυ τους αφου το παιχνιδι ειναι πολεμικο και πρεπει να φτασουν στην κορυφη οποτε θα παρουνε κι αλλες συμμαχιες μαζι τους για να τους βοηθησουν.
Η ενατη λοιπον συμμαχια θα συμμαχισει τουλαχιστον με 3 ειτε μεγαλες ειτε μικρες συμμαχιες οποτε θα ειναι εναντια σε 7. Αν ειναι τυχερη μπορει να κλεισει και με μια απο τις 5 δυνατες που ειναι αρκετα πιθανο.

Με την δικια σου υποθεση της καταργησης των υπερσυμμαχιων θα πρεπει να ενταντιωθει οχι μονο στις 5 δυνατες αλλα και στις αλλες 4 αδυνατες που θα παλευουν να επιβιωσουν.

Αλλωστε στους κοσμους με 2.0 λογω των θαυματων του κοσμου θα εναντιωθουν ακομα και οι συμμαχιες με ειρηνη.
 

DeletedUser

Guest
το θεμα ειναι οτι μαθαμε οτι αν δεν κανει υπερσυμμαχια η μια πλευρα να ειναι ισχυρη, και τραβιξει το δρομο μονη της, οπως λετε οτι θα ηταν σωστο να γινει, θα κανουν καποιοι αλλοι (αντιπαλοι) την μεγαλη υπερσυμμαχια και για αυτο προετιμαζονται. :h:confused:
 

DeletedUser

Guest
όσοι δεν ξέρουν το παιχνίδι πιστεύουν πως οι συμμαχίες είναι ότι καλύτερο μπορούν να κάνουν και πιστεύουν πως έτσι θα πετύχουν τους στόχους τους και για να λέμε την αλήθεια όσοι δεν ξέρουν το game μια χαρά τους κάθονται για αρχη οι υπερσιμαχιες αν και το καλύτερο είναι να έχεις 3-4 καλές συμμαχίες που θα σε στηρίξουν μέχρι το τέλος μονο τότε κερδίζεις η να έχεις συμμαχίες που να σε συμφέρουν γεωγραφικά.και εγώ εδώ grepolis χτες μπήκα αυτήν την στιγμή μιλάω καθαρά με την εμπειρία μου από τις φυλετικές μάχες δεν διαφέρουν σχεδόν καθόλου.
 

DeletedUser

Guest
Το να φτιάξεις μια υπερσυμμαχία είναι πολύ δύσκολο. Νομίζω πως το πράγμα δεν είναι κάτι το τόσο άσχημο. Υπάρχουν μερικές μεγάλες συμμαχίες που δεν θέλουν να γίνουν μια μεγάλη υπερσυμμαχία (για ποιον λόγο; δεν ξερω).

Τα θαύματα είναι μεγάλη βλακεία γιατί το παιχνίδι είναι πολεμικό όχι χτιστικό. Θα χαλάσουν τις σχέσεις που έφτιαξαν τόσο καιρό οι συμμαχίες.:mad:
 

DeletedUser

Guest
τα θαυματα προκαλουν πολεμο φιλε.παρα χτισιμο
 

DeletedUser

Guest
Ναι, κάπως, αλλά θα χαλάσει τις υπερσυμμαχίες και δεν είναι ορέο
 
Κορυφή