Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!ΧΑΧΑΧΑ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser3607
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser159

Guest
Μοις εμφανιστηκε ο κοσμος Κ, ολοι οσοι γνωριζουμε τα στοιχειωδη για το παιχνιδι, καταλαβαμε οτι η εταιρεια εβάλε τα δυνατά της, προκειμενου να δει μια θεαματικη αυξηση του τζιρου της στην Ελλαδα μεσω του premium.
Καποιοι απογοητευθηκαν και βγηκαν και κάποιοι άλλοι (μεσα σε αυτούς και εγω) ειπαμε να μεινουμε ωστε να βοηθησουμε την εταιρεια να εκπληρωσει τους στοχους που εχει για το ελληνικο grepolis.
Εχθες μολις ανοιξε ο κοσμος Λαμδα, μπηκα απο περιεργεια για να τον δω. Το συμπερασμα που εβγαλα είναι οτι τα χρηματα που θα πέσουν στον Κάππα δεν θα ειναι τίποτα μπροστα σε αυτα που θα βγάλουν απο τον Λαμδα.
Η εταιρεια λοιπον βάση των οικονομικων της στοχων, φτιαχνει και τους ανάλογους κόσμους χωρις καν να την ενδιαφερει καμια ψηφοφορια και καμια ερευνα για το τι θελουν οι πελατες της.
Τους πελατες όμως δεν μπορει με το ζορι να τους βάλει να ψωνισουν. Οποτε ειναι στο χερι ολων μας-σας (εγω δεν προκειται να παιξω στον Λαμδα). Να την πεισουμε οτι το προιον που εβγαλε δεν ειναι καλο και να παρει πισω. Ο νοών νοείτο...

Λογικά όλα αυτά λες,αλλα θα πρότεινα να μην ρίχουμε το βάρος τόσο εκει.
Και εγω αν ημουν στην εταιρεία το ίδιο θα έκανα(μπορει), αλλά έχει σημασία?
Είναι καθαρά πώς το βλέπεις το παιχνίδι.

Μπορείς καόιος να το βλέπει χαλαρά και να μην δωσει φράγκο.
Μπορεί κάποιος να το βλέπει ανταγωνιστικά και να δώσει λιγα
Μπορεί κάποιος να το δεί παθιασμένα και να δίνει μισθους.

Ολοι συμφωνουμε στο ΓΕΓΟΝΟΣ: οτι είναι αργός ο κόσμος.
απλά λέω ότι είναι λάθος η κρίση του και σημαντικότερα...η κηδεία του.
 

DeletedUser1540

Guest
[Nic]Τον κόσμο λάμδα δεν τον σκοτώνει η χαμηλή του ταχύτητα αλλά οι παίκτες του.
Οι αργοί σε ταχύτητα κόσμοι θα έπρεπε να αποτελούνται μόνο από πολεμόχαρους. Οι χτίστες μπορούν κάλλιστα να πάνε στους γρήγορους κόσμους και να βλέπουν τα κτήρια τους να αυξάνονται σε χρόνο dt. Το ίδιο και οι ειρηνιστές. Κατά την γνώμη μου ένας αργός κόσμος θα προσφέρει μεγάλες μάχες στις κατακτήσεις. Δυστυχώς όμως οι αρχηγοί των συμμαχιών δεν το κατάλαβαν αυτό με αποτέλεσμα οι πρώτες συμμαχίες αντί να ανταγωνιστούν μεταξύ τους στους πόντους μάχης αποφάσισαν να κλείσουν συμφωνία ειρήνης και να διαγωνιστούν στους πόντους επέκτασης.
Πρόταση μου είναι να μην παραπονιόμαστε γι’ αυτό που δεν μας έδωσαν αλλά να κοιτάξουμε να εκμεταλλευτούμε σωστά αυτό που έχουμε.[/Nic]
 

DeletedUser159

Guest
[Nic]Τον κόσμο λάμδα δεν τον σκοτώνει η χαμηλή του ταχύτητα αλλά οι παίκτες του.
Οι αργοί σε ταχύτητα κόσμοι θα έπρεπε να αποτελούνται μόνο από πολεμόχαρους. Οι χτίστες μπορούν κάλλιστα να πάνε στους γρήγορους κόσμους και να βλέπουν τα κτήρια τους να αυξάνονται σε χρόνο dt. Το ίδιο και οι ειρηνιστές. Κατά την γνώμη μου ένας αργός κόσμος θα προσφέρει μεγάλες μάχες στις κατακτήσεις. Δυστυχώς όμως οι αρχηγοί των συμμαχιών δεν το κατάλαβαν αυτό με αποτέλεσμα οι πρώτες συμμαχίες αντί να ανταγωνιστούν μεταξύ τους στους πόντους μάχης αποφάσισαν να κλείσουν συμφωνία ειρήνης και να διαγωνιστούν στους πόντους επέκτασης.
Πρόταση μου είναι να μην παραπονιόμαστε γι’ αυτό που δεν μας έδωσαν αλλά να κοιτάξουμε να εκμεταλλευτούμε σωστά αυτό που έχουμε.[/Nic]

Μια συνθήκη ειρήνης μεταξύ των μεγάλων συμμαχιών εν καιρό προστασίας δεν λέει τίποτα Νικο.
Απολύτος.
Ο κόσμος αυτος σε 1 εβδομάδα θα είναι τελείως διαφορετικός.
 

DeletedUser

Guest
Εταιρία είναι ότι θέλει κάνει, αλλά τότε ποιο το νόημα της δημοσκόπησης; Κατά την γνώμη μου, δεν έχουν την τεχνική ή την οικονομική δυνατότητα να δώσουν στους παίκτες ένα πραγματικά γρήγορο κόσμο, πράγμα που το ζητάνε οι παίκτες εδώ και πολλούς κόσμους.

Πιστεύω ότι άλλη μια φορά απλά ανακατέψανε την ίδια τράπουλα και απλά προσπαθούν με αυτά που έχουν ή μπορούν να έχουν, να κερδίσουν όσο περισσότερα (από οικονομικής άποψης) μπορούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι έτσι δεν υπάρχει ανάπτυξη, από θέμα άνοδο αριθμό παικτών και ότι κουράζουν τους παλιούς παίκτες που θα μπορούσαν να τους έχουν ξανά σε καινούργιους κόσμους αντί να φεύγουν και να στηρίζονται σε όσους μπαίνουν και στην πράξη να έχουν τον ίδιο αριθμό παικτών.

Απόδειξη για αυτά που λέω είναι ότι οι κόσμοι Βήτα, Γάμα, δέλτα, Έψιλον, ζήτα και Ήτα δεν έχουν αυτή την στιγμή πάνω από 3000 παίκτες!!!
ΑΠΛΑ ΚΡΙΜΑ!!!

και με όλο τον σεβασμό στην άποψή σου φίλε μου NickTheGreek23
[Nic]...
Πρόταση μου είναι να μην παραπονιόμαστε γι’ αυτό που δεν μας έδωσαν αλλά να κοιτάξουμε να εκμεταλλευτούμε σωστά αυτό που έχουμε.[/Nic]

Επίτρεψέ μου να πω οτι Καλός η κακός δεν μπορώ να απλά να κάθομαι και να μην παραπονιέμαι για αυτά που ΔΕΝ μας έδωσαν και να αρκούμε μόνο σε ότι μας έδωσαν…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Απο τον κοσμο Θητα και μετα το παιχνιδι εγινε καθαρα εισπρακτικου χαρακτηρα και μονο.
Μας λενε οτι βαλανε να μειωσουνε τον στρατο με το να ακουμπας χρυσο πρεμιουμ και θα ειναι πιο ρεαλιστικο....
Βαλε ταχυτητα μεγαλυτερη οχι ζητουλας πρεμιουμ...
Ειχαμε τους χτιστες ξαφνικα αυτοι που θα τα χωνουνε για τον στρατο θα ονομαστουνε μαχητες...:p ΚΑΛΟ!!!!

Ανοιγουνε ενα κοσμο κλεινει 2 μηνες στην καλυτερη των περιπτωσεων και ξαφνικα ανοιγουνε νεο κοσμο μετα απο 1 μηνα νεο κοσμο μια εξεγερση μια πολιορκια και οτι να ναι.Αφηστε ενα κοσμο να κλεισει 5 μηνες και ανοιχτε αλλον μετα αρα τι δειχνετε με αυτο?
Μπειτε πελατες στην αρχη χωστε (((οσοι ειναι η τακτικη τους να τα χωνουνε για να ειναι με 7 πολεις στην αρχη οταν ο 2 ειναι με 1 των 5000πολη)))να σας τα παρουμε και μετα ανοιγουμε και αλλου εκει που ο κοσμος π.χ. ο 1 ειναι με 8.000μελη υποθετικα την επομενη μερα το 50% εχει χαθει για να παει στον νεο κοσμο 2.Οτι να ναι δηλαδη.
Αν δεν υπηρχε αυτη η τακτικη οι εμπειροι παιχτες θα ηταν λογικα περισσοτεροι με αποτελεσμα να υπηρχανε παντα πιο πολλες ισχυρες συμμαχιες σε καθε κοσμο αλλα ετσι οπως ειναι τωρα μπαινει ο καθε ενας σε ολους τους κοσμους αποτυχανει συνηθως γιατι στελνει επιθεση τοξα και σπαθια +διηρης αναρωτιεται τι λαθος εκανε???:p
Αντε και εις ανωτερα......
Πως να γινουνε τα θαυματα κυριοι πως οταν μετα απο 30 μερες ανοιγει νεος κοσμος κατεβαστε εστω το συνολο των ποντων των 50 συμμαχιων διοτι μονο 10 στην καλυτερη περιπτωση ειναι ενεργες..Βοηθηστε μας να διασκεδασουμε αιντεεεεεεεεε!!!!!!!!!
 

DeletedUser1540

Guest
Πως να γινουνε τα θαυματα κυριοι πως οταν μετα απο 30 μερες ανοιγει νεος κοσμος κατεβαστε εστω το συνολο των ποντων των 50 συμμαχιων διοτι μονο 10 στην καλυτερη περιπτωση ειναι ενεργες..Βοηθηστε μας να διασκεδασουμε αιντεεεεεεεεε!!!!!!!!!

[Nic] Αν όταν έρθει η περίοδος των θαυμάτων οι πρώτες 50 συμμαχίες δεν πληρούν το σύνολο των πόντων που απαιτούνται για να χτιστούν τα θαύματα μετά από κάθε μήνα που περνάει το όριο θα πέφτει κατά 13.000.000 πόντους.
Αυτό που ζητάς λοιπόν ισχύει ήδη.[/Nic]
 

phoenix12

Πρώην Game Admin
[PHo]


Το παιχνίδι δεν παίζεται από τους υπάρχοντες παίχτες μόνο αλλά και από νέους.
Ο κόσμος καππα μέσα σε λίγες μέρες γέμισε 15.000 παίχτες και δεν μπορεί κάποιος άλλος παίχτης να μπει για να παίξει.

Ένας νέος παίχτης δεν μπορεί να παίξει σε κόσμους πιο παλιούς από τον κάππα όλοι είναι αρκετά ανεπτυγμένοι και δεν θα έχει νόημα το παιχνίδι για υτόν.
Άνοιξε νέος κόσμος για παίχτες που θέλουν να παίξουν σε νέο κόσμο, αν εσύ δεν θέλεις απλά δεν μπαίνεις σε αυτόν τον κόσμο.

[/PHo]
 

DeletedUser

Guest
Το γνωριζω αλλα την βλεπετε λογικη αυτη την πτωση των 13.οοο.οοο μονο???

Αφου ειναι εμφανες το προβλημα αλλαξτε το νουμερο.....Με αυτο τον ρυθμο θα παμε σε 4 μηνες να ξεκινησουμε....Ολο και το παρατανε παιχτες εμπειροι με πολλα εσκεμενα λαθη γιατι δεν εχουν πλεον αλλο κινητρο υπαρχουν τα σκριπτ σε καποια ευνοουμενα μελη κατα τυχαια περιπτωση.....:confused: αλλα τελος παντων ας παραμενει ζωντανο το κινητρο των θαυματων διοτι πλεον μονο στην αλικη στην χωρα των θαυματων βλεπω να τα ολοκληρωνουμε...
Δεν λεω οτι εμεις θα τα κερδισουμε δεν με ενδιαφερει αλλα τοτε θα ζωηρεψει καπως το παιχνιδι τουλαχιστον......
 

DeletedUser

Guest
Ειναι παράλογο αυτό που συμβαινει. Το 90% των παικτών συμφωνουν οτι την εταιρεία το μονο που την ενδιαφερει ειναι να ανεβάσει τα κερδη της χωρις να νοιαζεται αν οι παικτες ειναι ευχαριστημενοι η δυσαρεστημένοι.
Απορω πραγματικα με την σταση των διαχειρηστών να επιμενουν να στηριζουν αυτη την λογικη της εταιρειας. Σχεδον όλοι διαχειρηστες ειναι παικτες σε καποιους κοσμους, και ειμαι σιγουρος οτι αυτά που συζηταμε εδω σχετικα με το ότι, η εταιρεια δεν υπολογιζει καθόλου την γνωμη μας, τους βρίσκουν συμφωνους.
Δεν μπορω λοιπον να καταλαβω γιατι αυτη η υποστηριξη. Αν πληρωνοσασταν θα έλεγα ότι μάλλον με αυτον το τροπο προσπαθειτε να εξασφαλισετε το μεροκαματο σας. Αλλα επειδη γνωριζω οτι δεν πληρωνεστε, μου φαινεται ακατανοητη ολη αυτη η υποστηριξη.
Θα μου φαινοταν πιο λογικο μια επιστολη που να την υπογραφουν ολοι οι διαχειρηστες προς την εταιρεια, και στην οποια θα εκφραζατε και την δικη σας αγανακτιση η εστω την ειλικρινη σας γνωμη γιαυτον τον κοσμο που εφτιαξαν.
 

DeletedUser7570

Guest
Οπώς και να το κάνει κανείς οι διαχείριστες ξέρουν περισσότερο πράγματα από μας.Και μετά,κανείς δεν σκέφτεται τις νέες ταχήτητες;
 

DeletedUser159

Guest
Ολων η γνώμη Θα πρέπει να αντιμετωπίζεται το ίδιο.
Όλοι έχουν δίκιο απο την πλευρά τους.
Το θέμα ειναι ότι κακως κρίνουν.
Σχολιασμός είναι κάτι μεμπτό,κάτι το όποιος βελτιώνει την κατάσταση.

Οι μεν παίχτες πρέπει να αποδέχονται τους όρους του παιχνιδιού (δεν μας κρατάει κανεις με το ζόρι εδω)
Και η δε εταιρεία να υπολογίζει περισσότερο τα "θέλω" των πελατών της.

Κάποια μέση τομη θα υπάρχει,.

Το ότι είναι αργός ο κόσμος δεν έχει να κάνει ως επιχείρημα παίδες και σταματήστε να το χρησιμοποιείτε. Υπάρχουν και άλλοι κόσμοι πιο γρήγοροι να παίξετε.
Σίγουρα και μένα με ενοχλεί το ότι κάνω 2 μέρες για μια αναβάθμιση της πλάκας αλλα ειναι επιλογή μου ο κόσμος αυτος.Δεν μπορώ να βγαίνω και να λέω οτι είναι αργός απο την στιγμή που τον επέλεξα.

από κει και μετά, οι admins εδω προφανώς κανανε ένα γκαλοπ να δουν προτιμήσεις(φυσιολογικό αποτελεσμα το χ4) αλλα ή εταιρεία δεν το δέχθηκε.
Τελος.

Υπάρχει ο Καππα και θα υπάρξει και Μι?Νι? οτι βγει.

Τα παραπάνω αποτελούν φυσικά την προσωπική μου άποψη.
 

DeletedUser3333

Guest
Γεια και χαρα και απο μενα σε ολους τους γνωστους και μη
Παιδια γιατι οι κοσμοι να μην αδειαζουν για το γεγονος οτι δημιουργουνται
συμμαχιες 100 και 300 μελων και υπερσυμμαχιες και απειρες συνθηκες ειρηνης και συνενωσεις κτλ
ερχομενος λοιπον απο τον κοσμους οπως γαμμα δελτα ζητα ητα και κανοντας μια γενικη αναλυση
οι κοσμοι εχει χωριστει σε θαλασσα και συμμαχια η υπερσυμμαχια
εγω π.χ. σαν νεος κ απειρος παιχτης ξεκινωντας απο το κεντρο μιας θαλασσας και με τις προυποθεσεις οτι εχω 2 πολεις π.χ. και πρεπει να υπερπηδησω 5 νησια γιατι τριγυρω μου ειναι πρασινες και μπλε πολεις λοιπον με ποια προοπτικη να παιξω το παιχνιδι και να το απολαυσω κιολας???και αν καταφερω να παρω πολη ο επομενως στοχος που θα βρισκετε?15 νησια μακρυα?
καλα ολα αυτα αλλα εαν συνεχισουμε σε καθε κοσμο με την ιδια νοοτροπια
στο τελος θα μενουνε παντα οι μισοι
και θα κλαιγομαστε για τις ταχυτητες για την εταιρια που ετσι και αλλιως ο σκοπος της ειναι να κονομισει
οι στρατηγικες σε καθε συμμαχια θα ειναι οι ιδιες με αποτελεσμα να αναλωνονται σε ολους τους κοσμους τα ιδια ατομα και κανενας να μην χαιρετε το παιχνιδι μιας και οι απειροι θα το παρατανε πρωτου χασουν πολη και οι εμπειροι θα κλαιγοντε για ανενεργους
Απο την αλλη ενας αργος κοσμος πιστευω σου δινει την δυνατοτητα και να παιξεις χαλαρα το παιχνιδι σου και να πας στην δουλεια σου και να ζησεις
και το παιχνιδι να γινει ενα κομματι του ελευθερου σου χρονου και οχι η ζωη σου(οσοι το καταλαβαν το καταλαβαν μακαρι να ναι λιγοι)

επομενως ολοι εσεις που διαβαζετε αυτο το ποστ και εχετε σκοπο να παιξετε σε αυτον τον κοσμο μαζεψτε 5-10 καλα φιλαρακια απο αλλους κοσμους τσιμπηστε και κανα 2 - 3 νεους παιχτες που θα εμφανιστουν και διασκεδαστε το μεσα σε θαλασσες με 10-15-50 συμμαχιες
οι χρονοι οι ταχυτητες και τα premium δεν προκειτε να αλλαξουν εναν κοσμο που ειναι ιδιος με ολους τους αλλους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή