Γκαφες!!

  • Δημιουργός θέματος Ploutwnas
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Μετα απο συζητηση με τα παιδια, αποφασισαμε να κανουμε ενα ποστ με ολες τις γκαφες που εχουμε κανει κατα καιρους στο παιχνιδι. Ξεκιναω πρωτη εγω γιατι μερικοι μερικοι (ναι ναι, μη σφυρατε ανεμελα) ντρεπονται να τα πουνε...

Εγω στο grepolis στον κοσμο gamma εχω κανει τις εξης γκαφες (που θυμαμαι τωρα, αν θυμηθω και αλλες θα τις προσθεσω).
1. Η πρωτη μου επιθεση στο παιχνιδι πηγε υποστηριξη και δεν το καταλαβα παρα μονο οταν εφτασε... ειδα το στρατο που δεν γυριζε και νομιζα οτι ψοφισε...

2. Προχτες που με ειχατε σε εξεγερση κυριοι σπαρτιατες- παγκρητιοι, καταλαθος αντι να στειλω μια υποστηριξη στην 11 την εστειλα στην διπλα πολη του παικτη voulle 21 και δεν το καταλαβα παρα μονο οταν εφτασε (αφου το καταλαβα και τοτε παλι καλα...) και ηταν και 3 τη νυχτα...

3. Στις επιθεσεις που εγιναν πριν λιγες μερες στον sax, του εκανα επιθεση ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ για να τον βαλω σε εξεγερση... ειχα ξεχασει οτι το ειχα στην πολη και πατησα αποστολη ολων των στρατευματων... μετα αναρωτιομουν γιατι καθιστερουσε η επιθεση...

Αυτα θυμαμαι για τωρα... μολις θυμηθω και τα υπολοιπα θα τα ανεβασω!! :d
 

DeletedUser

Guest
γιατί,λίγα είναι?:d:p

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ!!!

θυμηθηκα και αλλο ενα. Χτες ρωτησα σε ποια πολη του Δημητρη ειναι η εξεγερση (reddove) και τα παιδια μου απαντησαν για τον dimitris - goum οποτε εστειλα 10 αρματα και 8 τυχαιες σε λαθος πολη.... και ηταν και φαραδικο.... :(
 

DeletedUser

Guest
Ηταν Ιουλης, ειχαν σφιξει οι ζεστες και οι μαπες ετοιμαζουμε επιχειρηση καπου στην Θ44... Στελνω λοιπον μηνυμα σε εναν παιχτη μας και ακολουθει ο κατωθι διαλογος (τροποποιημενος φυσικα μιας και το μονο που δεν απαγορευεται ακομα ειναι το να αναπνεουμε :d)
[[[Ε= Εγω, Π= Παιχτης]]]

Ε: Πες μου τι επιθετικο στρατο εχεις και ποσο απεχεις απο την πολη ---
Π: Γιατι;
Ε: Τι "γιατι";
Π: Γιατι ρωτας
Ε: Εσυ για τι λες;
Π: Δεν ξερω αλλα δεν σου λεω
Ε: Και γιατι δεν μου λες για να εχουμε καλο ρωτημα;
Π: Γιατι δεν γουσταρω ρε μεγαλε...Λογαριασμο θα σου δωσω;
Ε: Ωραιος...Σορρυ για την ενοχληση...


Και μπηκα στα μελη μας για να πατησω το "Χ" για να τον στειλω στον αγυριστο... Εψαχνα περιπου μιση ωρα να τον βρω πριν καταλαβω οτι ειχα στειλει μηνυμα σε παιχτη απο αλλη συμμαχια...
 

DeletedUser

Guest
να πω και εγω οσα θυμαμαι απο τα δικα μου!

Η πρωτη μου πολη ηταν στη 43 και η δευτερη μου στην 44, η τριτη μου πολη ηταν στη 44 επισης και ηταν στο απο κατω νησι απο την αλλη μου στην 44... κατι το οποιο το πηρα χαμπαρι μια βδομαδα μετα! (φυσικα το αποικιακο το εστειλα απο τη 43, 20 ωρες ταξιδι)

Σε μια αλλη κατακτηση εστειλα την εκαθαριστικη πριν το αποικιακο ως υποστηριξη αντι για επιθεση! (ευτυχως στα ελαχιστα δευτερολεπτα προλαβα να αποσυρω το στρατο μου απο την πολη κ ετσι γλιτωσα το βουλιαγμα και το ρεζιλικι)

Μια αλλη φορα μου ειχε κανει εξεγερση ο gemafei7 απο ΕΛ και του εκανα και εγω και μετα ξεκινησε ενας ασημοπολεμος με κατασκοπους οποτε εστελνα απο παντου ασημι στην πολη μου... Ε επειδη ηταν διπλα διπλα οι πολεις, σε μια φαση στελνω κατα λαθος ασημι σε αυτον :p (μετα μου στελνει μυνημα και ρωταει γιατι του εστειλα ασημι και του απανταω πως τον λαδωνω για να μη μου παρει την πολη :p)

Επισης κατα καιρους υλες εχω στειλει κατα λαθος και στο φιλαρακι μου τον MasterDorian που ημασταν γειτονακια :p

Και τελος μια φορα ειχα ξεκινησει να παρω ενα φαντασμα, και με το που ξεκιναει το αποικιακο παρατηρω πως δεν ειχα ερευνησει την κατακτηση στην πολη μου αυτη! Ευτυχως ηταν μεγαλη η αποσταση και προλαβα και την ερευνησα ενω το αποικιακο ηταν στο δρομο...

Αυτα και οτι θυμηθει κανενας αλλος που το εχω ξεχασει ας γραψει! Αντε και οι αλλοι! Μην ντρεπεστε! Το γνωστο διδυμο των 3Χ θαλασσων πουντο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
εγω μια φορά είχα ξεχάσει να βάλω θεική στο αποικιακό(ξέρεται,ούριος άνεμος και τέτοια) και ο εχθρός το βούλιαξε με καταιγίδα:d
 

DeletedUser4067

Guest
Μια αλλη φορα μου ειχε κανει εξεγερση ο gemafei7 απο ΕΛ και του εκανα και εγω και μετα ξεκινησε ενας ασημοπολεμος με κατασκοπους οποτε εστελνα απο παντου ασημι στην πολη μου... Ε επειδη ηταν διπλα διπλα οι πολεις, σε μια φαση στελνω κατα λαθος ασημι σε αυτον :p (μετα μου στελνει μυνημα και ρωταει γιατι του εστειλα ασημι και του απανταω πως τον λαδωνω για να μη μου παρει την πολη :p)

μου φτιαξες τη μερα...πεθανα στα γελια χααχα!το χω κανει και γω αυτο!
 

DeletedUser4282

Guest
ΚΑΠΟΤΕ (ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛ ΑΚΟΜΑ) ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΑΣΚΟΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΘ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑΛΑΣΣΑΡΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΕΛ...:eek::eek::eek::eek:
 

DeletedUser

Guest
Με κατασκοπιες αστα...Ηθελα να στειλω κατασκοπια στον κριστιαν (ξερετε, ΠΑΓΚΡΗΙΤΙΟΣ) αλλα να πιαστει και ξεκινησα και εστειλα 1001 επι 5 φορες για να τον πεισω οτι θα χτυπαγαμε την συγκεκριμενη πολη του...Οταν εφτασε ο πρωτος, μου ηρθε η αναφορα:
"Αποστολή πρώτων υλών
Από..."

και τοτε καταλαβα οτι ειχα στειλει 5 x 1001 ασημι με τους εμπορους! Ξαναεστειλα λοιπον 1001 νομισματα, σωστα αυτη την φορα (μεσω κατασκοπου) και μετα απο 2 ωρες...του πηρα κατασκοπια!
Το σχεδιο αποριφθηκε τελικα...
 

DeletedUser

Guest
Ηταν Ιουλης, ειχαν σφιξει οι ζεστες και οι μαπες ετοιμαζουμε επιχειρηση καπου στην Θ44... Στελνω λοιπον μηνυμα σε εναν παιχτη μας και ακολουθει ο κατωθι διαλογος (τροποποιημενος φυσικα μιας και το μονο που δεν απαγορευεται ακομα ειναι το να αναπνεουμε :d)
[[[Ε= Εγω, Π= Παιχτης]]]

Ε: Πες μου τι επιθετικο στρατο εχεις και ποσο απεχεις απο την πολη ---
Π: Γιατι;
Ε: Τι "γιατι";
Π: Γιατι ρωτας
Ε: Εσυ για τι λες;
Π: Δεν ξερω αλλα δεν σου λεω
Ε: Και γιατι δεν μου λες για να εχουμε καλο ρωτημα;
Π: Γιατι δεν γουσταρω ρε μεγαλε...Λογαριασμο θα σου δωσω;
Ε: Ωραιος...Σορρυ για την ενοχληση...


Και μπηκα στα μελη μας για να πατησω το "Χ" για να τον στειλω στον αγυριστο... Εψαχνα περιπου μιση ωρα να τον βρω πριν καταλαβω οτι ειχα στειλει μηνυμα σε παιχτη απο αλλη συμμαχια...
ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!!!!
 

DeletedUser

Guest
Κόσμος Β

Στην αρχή-αρχή (ντάξει πέρασε λίγος καιρός) έκανα την εξής γκάφα:
Ως σωστός κύριος προς κορίτσι αποφάσισα να την βοηθήσω στο παιχνίδι....τα λέγαμε απο σκαίπ και τρέχαν όλοι να βοηθήσουν κ αυτοί(εντοματεξύ αυτή δεν ήθελε αλλά το ξεπερναμε)!Οπότε πέρνω πρωτοβουλία κ τα στέλνω.Ως εδώ καλά.Μπαίνω μετά στο σκαιπ και βλέπω "ρε τι έκανε αυτός ο Μ***ΚΑΣ έστειλε επίθεση , έλεος", "θα του πω δυο λογάκια" κ.λ.π.Αναρωτιέμαι τι έγινε και μπαίνω γκρέπο.Βλέπω τις αναφορές με πρώτη πρώτη να λέει:
Επίθεση ***(<--η πόλη μου) (IasonasLord) προς ***(<--η πόλη της) (townis)
:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
Λοιπόν να πω και γω τα δικά μου...

1) χτες ήθελα να ριξω κάλεσμα της θάλασσας για να φτιάξω φάρους στο φαραδικό μου και αντι για κάλεσμα έριξα κεραυνο και το κορυφαίο της υπόθεσης ειναι ότι πέτυχα εργοστάσιο ξυλοκόπων!!δηλαδή έλεος...
και ναι φυσικά μετα έριξα και το κάλεσμα!!

2) έχω στείλει επίθεση...και περιμένω να φτάσει -χαίρομαι κιόλας- και καθώς κάνω ενα γυρω στις πόλεις μου για να δω τι χρειάζομαι βλέπω ότι στην πόλη από την οποία έχω στείλει επίθεση, υπάρχουν χχ φάροι αραγμένοι στο λιμάνι...εεε ναι έστειλα εκκαθαριστική χωρις φάρους...(χαχαχα)!!!ευτυχως που ο φιλός μου ο reddove είχε στείλει εκκαθαριστική κι αυτός λίγο πριν σκάσει η δική μου αλλιώς θα εκάναν όλα μπλούμ!!!


αυτά νομίζω, δεν εχω κάνει κατι αλλο, αλλα αν μου έρθει κάτι θα το συμπληρώσω!!

Υ.Γ. rory80, fazer13 που είστε!!!χιχιχι!!
 

DeletedUser

Guest
Κόσμος Α

Λοιπόν σύμφωνα με τα νέα (παλιά ήταν τότε) updates, στην επισκόπηση των θεϊκών δυνάμεων βλέπω πως μου έβγαζε τις θεϊκές κανονικά...Αλλά όπως δοκίμαζα αν πιάνουν κάνω και έναν σεισμό...τάμπα το τείχος :p:p:p
 

DeletedUser

Guest
1)αχαχα ενα θα πω πριν λιγες μερες οταν καναμε επιθεσεις στους μαπα στην 33 πηγα να στειλω κεραυνο στην πολη του αφαν(παλιο γειτονακι) και καταλαθος τον εστειλα σε εμενα...το ιδιο εγινε 3 μερες πριν που πηγα να του κατεβασω το τοιχος...ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ...

2)Η πρωτη μου επιθεση στον Γ κοσμο ηταν στον αρχηγο μου Vrontarxis(τωρα ειναι αρχηγος μου) και του ειχα στειλει μονο μεταφορικα...
 

DeletedUser

Guest
Χειρότερο: ηρωική δύναμη σε επίθεση-απόβαση. Οι στρατιώτες ξεχείλισαν από κουράγιο και δύναμη.

Ξέχασα όμως να βάλω φάρους. Ο στρατός δεν πάτησε ποτέ στην στεριά.
 

DeletedUser

Guest
λοιπον ημουν νομπας και δεν πολυασχολιομουν μια μερα μου κανει επιθεση ο hliokamenos απο ΕΛ τοτε νομιζω, αλλα εγω δεν γνωριζα τα συμβολα της εξεγερσης (1-2 δωδεκαωρο) και περα απο αυτο δεν ειχα δει και την επιθεση εγκαιρα το ειδα περιπου 10 ωρες μετα.

Οποτε μπαινω το βλεπω οτι με εχει σε εξεγερση και ποσταρω στν συμμαχια να με βοηθησει, αρχιζουν και με ρωτανε ποτε τελιωνει το πρωτο 12ωρο :confused: :confused: και εγω τους λεω ποτε τελιωνει το 2ο δωδεκαωρο οποτε οι αμυνες ερχοντουσαν χαλαραααααα!!! καταλαβενεται οτι απλα μια στιγμη ειδα το αποικιακο να μπαινει :eek: και επεσα και εγω και η συμμαχια απο τα συνεφα φανταζομαι ο hliokamenos δεχοταν υποστηριξεις ολη την υπολοιπη μερα στην νεα του πολη..... το τι ακουσα απο τους ανθρωποφαγους Gogos 33 και Reddove δεν λεγεται.... :rolleyes:
 

DeletedUser3776

Guest
μια φορα ηθελα να βοηθησω εναν συμμαχο και αντι για τυχαιες μοναδες του εριξα προστασια πολης!!!! ευτυχως η πολη δεν χαθηκε εκεινη την ημερα αλλα χαθηκε δυστυχως μετα απο δυο μερες!!!

επισης εχω παθει και γω την γκαφα με το αποικιακο να βουλιαζει απο καταιγιδα!!!

μια αλλη φορα ενω κατακτουσα μια πολη εστελνα και υποστηριξεις για να αμυνθω αλλα τελικα εφταναν πριν το αποικιακο μου!!!! ευτυχως προλαβα να τις αποσυρω και η πολη κατακτηθηκε!!!

επισης μια φορα που ηθελα να κατασκοπευσω μια πολη εστειλα κατασκοπεια 25000 ασημι ενω ειχα δει σε κατασκοπεια προηγουμενως οτι η πολη ειχε σπηλια στο επιπεδο 5!!!:eek::eek:

τελος την πρωτη φορα που εστειλα υποστηριξη με μεταφορικα εστειλα και φαρους συνοδεια γιατι μου ειχαν πει ποτε μονα τους το μεταφορικα!!!!

και να αναφερω και ενα συμβαν οχι τοσο γκαφα αλλα περιεργο!!! πολη φαντασμα φυτρωνει ξαφνικα!!! φορτωνω τα μεταφορικα μου βαζω και το αποικιακο παρεουλα μαζι με 45 φαρους(μονο) και στελνω ομορφα ομορφα την επιθεσουλα μου!!! ξυπναω το πρωι να παω για δουλεια και βλεπω το αποικιακο μου να πηγαινει ομορφα και να λεω τι ωραια τι καλα θα την παρω την πολη!!!
γυρναω λοιπον λοιπον σπιτι και τι να δω την πολη την εχει παρει συμμαχος και εχει βυθιστει και το αποικιακο απο τους φαρους που υπηρχαν στο λιμανι!!! ειχε 125 φαρους στο λιμανι και μου βυθισε το αποικιακο!!!! χαχαχαχαχα
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
michel is watching you
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ζηταει παιχτης μας βοηθεια στο φορουμ για να περασει το αποικιακο του στην πολη του αντπαλου. Του ζηταω να μου πει ακριβη χρονο αφιξης του αποικιακου ωστε να "κολλησω" 6 nukes και 1 φαραδικο και μου απανταει:
22:37:50
Βγαζω το attack planner, ελα ομως που μαγειρευα κι ολας και 2 απο τις 6 εφταναν 22:37:51...αποτελεσμα;
Καθαρισα την πολη, την πηρε και στο δευτερολεπτο εφτασαν οι 2 δικες μου εκκαθαριστικες και του ξεκληρισα ολο τον επιθετικο στρατο που συνοδευε το αποικιακο, μαζι με ολοκληρο το τειχος της καινουριας πολης μιας και η δευτερη εκκαθαριστικη ειχε 30 καταπελτες...:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
Ενας αντιπαλος παιρνει πολη-φαντασμα σε ενα απο τα νησια μου. Μετα απο ενα 3ημερο επιθεσεων μου αρχιζει ο διαλογος (Ε= εγω, Α= αντιπαλος):
"Α= Τι εγινε και μου κανεις συνεχεια πολεμο; Σε ενοχλω καθολου;
Ε= Οχι, αλλα ποιος σου ειπε να ανεβεις πανω σε νησι που ειμαι και εγω; Πηρες αδεια;
Α= Τοσο πολυ σε ενοχλει;;;; Πες μου!
Ε= Τα νησια μου θελω να τα βλεπω μπλε, εχω προβλημα με το κοκκινο...
Α= Τοσο προβλημα για το χρωμα τι να πω καλα ποσο χρονων εισαι και ασχολεισε με το χρωμα;;;;
Ε= Δεν ειναι θεμα ηλικιας, η δουλεια μου ειναι χρωματοπωλης και οπως και να το κανεις, ενα κουσουρι μου το εχει αφησει..."


:d:d:d
 
Κορυφή