Dymi

ALEXISGIM12345

Εκσφενδονιστής
Κόσμος Dymi


Προσωπική μου άποψη για ότι γράψω τώρα



Ένας από τους ποιο δυνατούς κόσμους που έχω παίξει και μπορώ να πω με σιγουριά πως μετα από πολλούς κόσμους επιτέλους βρέθηκαν απέναντι δυνατές συμμαχίες για να γίνει ένα δυνατό παιχνίδι . Ισορροπημένος κόσμος!!!
Ο Dymi άνοιξε σε περίοδο που δεν ήθελα να ασχοληθώ με το παιχνίδι(το καλοκαίρι) προφανώς για να μην (καώ) μέσα στο καλοκαίρι πάνω από μια οθόνη...

Ο λόγος που μπήκα και έκατσα στον κόσμο ήταν για τα εξής κριτήρια :
Πρώτον εννοείτε πως με τράβηξε η ομάδα, χωρίς την ομαδα-παρεα δεν θα έμπαινα !!! Δευτέρων σε συνδυασμό με την συμπεριφορά κάποιων αντίπαλων μου(για κάποια λεγόμενα και πράξεις τους, 2-3 παικτών συγκεκριμένα ) το πήρα προσωπικά ...
Πείσμωσα και έπαιξα τον κόσμο ειδικά στο μέτωπο και ξανα λεω σε χρονικη περίοδο που δεν ήθελα και δεν ευνοούσαν για εμενα οι συγκυρίες!!!Μου έδωσε όμως απίστευτη ικανοποίηση το ότι καταφέραμε και κερδίσαμε αυτούς που είχαν μεγάλο στόμα…

Όλες οι συμμαχίες αποστελλόντουσαν από δυνατούς παίκτες μετωπικούς και μη μετωπικούς!!! Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.


Οσο αναφορά το νεο σύστημα με τον ολυμπο!!! Μπορω να πω με διαφορα πως πλεον είναι ενα απο τα αγαπημένα μου σύστημα
Αν και το συγκεκριμένο σύστημα δεν ευνοεί τόσο τις μαχες μεταξύ συμμαχιων …
Μου αρέσει γιατι αναδεικνύει και την στρατηγική

Τόσο για την επιλογή μιας κατάλληλης τοποθεσίας που θα αναπτυχθεί μια συμμαχία

Όσο για την επιλογή σωστών ναών για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε αντίπαλου που θα προκύψει είτε με μπονους επιθεσεις-αμυνας ακομα και αναπλήρωσης. Ποσο μαλλον για τον ολυμπο καθώς τα στρατεύματα που εχει μεσα δεν είναι λίγα σε καμία περίπτωση !!! Με την επιλογή των σωστών ναων με τα μπόνους που θα παρέχουν στην συμμαχια δίνει την δυνατότητα να αδειάσει ποιο εύκολα ο Όλυμπος με λιγότερες απώλειές!!!

Ο Dymi για τον οποιονδήποτε λογο.. παίχτηκαν αρκετές μάχες

Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι μπηκαν δυνατές συμμαχιες με πρωταρχικό τους κριτήριο να μας χτυπήσουν χωρις να δώσουν τοσο βαση στο συστημα

Για την επιλογή σωστών ναών !!!

Τον κόσμο τον τοποθετώ σε εξαίρεση όμως!!!) Ξανά λέω το σύστημα αυτό δεν ευνοεί τόσο τις μάχες μεταξύ συμμαχιών !!!

Δεν είναι σαν την κυριαρχικά!!! Το σύστημα της κυριαρχίας ευνοεί τις μαχες περισσότερο καθως οι συμμαχίες θα πρεπει να βγαινουν από την αρχη του κοσμου τον σταυρο και να προσπαθουν να κινούνται κυκλικά γυρο από αυτόν για να μαζεύουν σιγουρες εγείρες κυριαρχικές πόλεις !!! Δίνοντας τους safe ποσοστα όταν ανοίξει η κυριαρχια!!





Τελος θελω να κλεισω για τα λογια που βλεπω και την διαμάχη που εχει προκύψει…

Βλεπω κουβέντες βραγιές παντού γραμμένες και προφανώς δεν περνώ θέση ΓΙΑΤΙ



Δεν θελω να βριστώ ανώνυμα με ανθρώπους που δεν τους γνωρίζω και εννοείτε δεν με γνωρίζουν



Μην γινόμαστε φανατικοί παιδια…(αν και εδώ παιζει ρολο το παιχνιδι καθως είναι ετσι φτιαχμενο για να ευνοεί τέτοιες καταστάσεις )



Κοιταξτε να κρατάμε όλοι ένα επίπεδο!!! Μπορεί ορισμένοι οντως να αξίζουν να τους απευθύνονται όπως τους απευθύνονται και εκείνοι ΑΛΛΑ μην ξεχνάμε πως μιλάμε ανώνυμα

Τον απέναντι μας δεν τον γνωρίζουμε

Εχω δεχτεί και σκληρές κρητικές από ανθρώπους στην ηλικία μου

20-25 χρονων ποσο μαλλον και από 40-50 χρονών ανθρώπους με βαργια υβριστικά – προσβλητικά λογικα !!! Για εμενα το ποιο σωστο είναι να προσπαθούμε να κραταμε ένα επίπεδο ολοι μας

Δεν κρύβομαι πως και εγω εχει τυχει να παρασυρθώ πάνω στην ενταση του παιχνιδιου

Αλλα μεχρι εκει…!!! Μην το συνεχεζετε σε δημοσια φορμ να βρίζεστε μεταξυ σας προσπαθοντας να αποδείξετε ποιος την εχει μεγαλύτερη(την παικτικη-στρατιγικη ικανότητα)



Και σε περίπτωση που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι σε ποια συμμαχία ήμουν στον Dymi



Ήμουν στους ΣΦΕΤΕΡΙΣΤΕΣ ένας από την ηγεσία

Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στα σφετεροπαιδα και στους σάτυρους (η υπερ μας)

Που καταφέραμε και κερδίσαμε για τα δικά μου γούστα

Έναν αρκετά δύσκολο κόσμο !!! Η υπομονή και η επιμονή ηταν ένα από τα ποιο δυνατά μας οπλα !!!
 

Sakontios

Οπλίτης
Για αρχή μπράβο για τη νίκη σας. Το μόνο που θέλω να σταθώ είναι η πρόταση " Ξανά λέω το σύστημα αυτό δεν ευνοεί τόσο τις μάχες μεταξύ συμμαχιών !!! ".
Ίσως δεν έχεις κάτσει να σκεφτείς ότι το σύστημα σου δίνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Τη δυνατότητα να κάνεις μάχες με άλλες συμμαχίες χωρίς σταματημό. Εξαιτίας όλων των επιλογών που σου δίνει η προσθήκη του κάθε ναού. Είτε αυτό λέγεται μπόνους σε επίθεση/άμυνα είτε αναπλήρωση. Ο όγκος που απαιτεί ο κάθε ναός (μικρός, μεγάλος, Όλυμπος) για να κατακτηθεί δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο για οποιαδήποτε συμμαχία που έχει τουάχιστον μ.ο. 30 πόλεις / μέλος (κάτι πάρα πολύ εύκολο με τους ρυθμούς του παιχνιδιού). Δυστυχώς το σύστημα δεν ευνοεί στις μάχες μεταξύ συμμαχιών, στη διεκδίκηση αυτών των ναών και το κάνει λιγότερο ενδιαφέρον από όσο θα μπορούσε να είναι.
 

ALEXISGIM12345

Εκσφενδονιστής
Κοίταξε εν μέρη έχεις δικειο στο επιχείρημα που λες!
Υπάρχουν πολλες εκδοχές ομως σε αυτο το συστημα και πολλες σωστες αποψεις

παράδειγμα
Απαξ και δινει την δυνατότητα να υπάρχουν σε αρκετές θάλασσες πυλες προς τον ολυμπο ΚΑΙ την δυνατότητα να κανεις ιδρύσεις σε νησια με χωρια σε ολο τον χαρτη

μπορεί καλιστα μια συμμαχια-ομαδα παικτων να αναπτυχθεί στην 25 παράδειγμα γυρο μια απο πυλη ενω παράλληλα 2-3 συμμαχιες που θα βγουν στον σταυρο απο την αρχη του κοσμου να μάχονται διεκδικώντας η καθε συμμαχια απο μια πυλη στην θαλασσα της!!!

Η συμμαχια ομως που θα αναπτύσσεται στην 25 θαλασσα οχι μονο θα εχει την δυνατότητα να φαρμαρει απο τα χωρια
αλλα θα της δίνετε η δυνατότητα να χτυπάει και ναους οπου δεν εχουν (καπετανιο-διοικητη-κριο-φαλαγγα) Διαρκως
δίνοντας στην συμμαχια και ποντους. Επισης κατι που αξιζει να σημειωθει, αποδεδειγμενα με τις γιορτές βγαίνουν ποιοι γρήγορα δικαιώματα! Ετσι λοιπον
Η συμμαχια που θα ανατάσσεται στην θάλασσα 25 απο την αρχη του κοσμου γυρο απο μια πυλη διαρκως και παίρνοντας οτι ναο θελουν με βαση τα δικα τους κριτήρια θα εχει ως αποτέλεσμα να εχει στηθεί άψογα πανω απο μια πυλη καθως θα στήνεται απο την αρχη του κοσμου!

Ενω οι υπόλοιπες 2-3 συμμαχίες ναι μεν θα εχουν και εκεινες απο μια πυλη αλλα θα μάχονται μεταξυ τους και σε συνδιασμο θα πρεπει να καινε τα στρατευματα τους στον ολυμπο. Η συμμαχια στην θαλασσα 25 μεσο της πυλης θα μπορει αν το χειριστεί σωστα να κλεψει τον ολυμπο μεσο απο τα χερια των αλλων 2-3 συμμαχιών

οπως και εγινε δηλαδη σε εναν ξενο σερβερ αν δεν κανω λαθος!!

υ.σ μην κοιτατε εδω στον Ελληνικο που βγηκε ο ολυμπος απανω στον σταυρο
σε ξενους σερβερ δεν εχει γινει αυτο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Ναι αυτο το σχολιο ειχα κανει πριν βγει ο ολυμπος, οταν ακομα τον ετοιμαζανε επι beta.
Απο την στιγμη που εχει πυλες σε ακυρες θαλασσες και ο ολυμπος μπορει να βγει σε μακρυνη θαλασσα, υπαρχει πιθανοτητα μια συμμαχια να παιξει στην ακρη του χαρτη και να εχει την δυνατοτητα να κερδισει. Πραγμα που μονο θετικο δεν ειναι
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
οτι καλυτερο εχω δει τον σεπτεμβριο ολοκληρο χεχεχεχε
 

DeletedUser17770

Guest
Εμείς σαν μουνλαιτ,κακοι παίχτες,άμπαλοι τα ακούσαμε όλα,πείτε μας όπως θέλετε,αυτοί είμαστε,δεν είχαμε ιδέα από Όλυμπο,μπήκαμε,δεν κάτσαμε να το ψάξουμε και πολύ μετά από λίγο,δεν πήγε καλά οκ.Όλα σεβαστά όσα ειπώθηκαν,εκτός από τα teamviewer και τους διπλούς,κανένας μας δεν παίζει με τίποτα από τα δυο,ούτε ρουφ είχαμε πουθενά,ούτε πρόκειται να τα κάνουμε ποτέ αυτά που κατακρίνουμε.
Όπως όλοι,και λογικό είναι,νευριάσαμε,φωνάξαμε και και,πάντα και παντού θα γίνεται αυτό,έτσι είμαστε οι Έλληνες,θερμοκέφαλοι,άπαντες.
Συγχαρητήρια για τον πρώτο Όλυμπο και την ολόσωστη κατάκτηση ναών Αλέξη και λοιποί.
Καλή συνέχεια,εις το επανιδείν.
 

DeletedUser17614

Guest
Μπραβο στα παιδια που προσπαθούν να ελαφρυνουν το κλιμα
Ας πω λοιπον κι εγω την αποψη μου πριν προλάβει και αυτο το θεμα να το παρει η μπαλα
Θα πρέπει να ξςχωριζεται ποτε καποιος μιλαει σοβαρα και ποτε καποιος απλα απαντά στην καφρίλα
Οντως πιστευω παικτηκα πως οι ανορθογραφοι ειναι καλύτεροι
Παικτηκα ομως καθαρα στο θεμα κατάκτησης μιας πόλεως, στην διαδικασία της κατάκτησης
Στρατηγικά στον συγκεκριμενο κοσμο τους κερδίσαμε
Γιατι?
Γιατι επέλεξαν να μπουν μερικοι απο αυτούς καθαρα στηριγμενοι στην υπεροψία τους
Η ολη ενσταση μου ηταν στην κινηση που εκαναν οι υπολοιποι, που δεν έπαιζαν στον κοσμο, να μπουν με σκοπο να "κλέψουν" τον κόσμο
Θεώρησαν επισης καλο να πανε τον κοσμο σε κοντρα με συνεχείς επιθέσεις
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΕΠΟΛΙΣ
Ούτε απο την αποψη της στρατηγικής ουτε απο την αποψη της κατάκτησης καθαρά
Το οτι σας γραφω οτι έχασαν οι ανορθόγραφοι ειναι η εκδίκηση μου απλά
Γιατί ακομη δεν έχετε καταλαβει οτι δεν υπάρχει περιπτωση να κανει πισω κανένας απο την ομαδα- πυρήνα μας σε απειλές ουτε να φοβηθεί δηλώσεις και μνματα
Γιατι πολυ απλα οσοι είμαστε λιγο μεγαλύτεροι εχουμε φαει τη ζωη με το κουτάλι και οσοι μικρότεροι περνούν απο εμας συμβουλές (στο να μην μασαν, στο παικτηκο περνούμε εμεις απο αυτούς)
Συνεχίζω να σέβομαι λοιπον τους ανορθογραφους ως συμμαχία παικτηκα
Αλλα στο συμπεριφορικο
Οσο βγενει προσβολή, ειρωνεία, καφρίλα θα απαντάται, αρεσει δεν αρεσει και στα παιδιά της ομάδας μου

Τέλος για τον "φιλο" μανς ραιντερ
Απο την αρχη εισαι εριστικός, με το που μπήκες στον κόσμο
Η συμμαχία μας εσπασε καθαρα απο τη συμπεριφορά σας
Θεωρήσατε πως μια λεκτική αντιπαράθεση(τυπου ποιος την εχει μεγαλύτερη) θα σας έδινε υπέροχη
Ενα πραγμα θα σου πω
Δοκίμασε σε εναν αλλον σέρβερ που θα μπείς, οταν κάνεις μια υπέρ, να φερθείς ευγενικά και να εχεις εμπιστοσύνη
(Λεω εγω τωρα)
Οσο για τα σκριν που βγενουν προσέξτε γιατι κολπάκι της διπλωματίας ειναι να αφήνεις τον αλλον να εκτίθεται και ισως να τον προκαλείς κιόλας
Γιατι δεν ελεγα εγω οτι παιζω με τους ανορθογραφους
Ο Κατσαρός, ο ρεκναμοργκεν και αργοτερα ο σακοντιος το ειπαν
Εγω ηξερα πολυ καλα με ποιους έπαιζα
Οποτε αν θελετε να βάλετε σε καποιον χερι ορίστε
 

Sakontios

Οπλίτης
Σουφ οι Ανωρθο ειναι στα παντα καλυτεροι, ανεξαρτητως αυτου δεν επαιξες ποτε μαζι τους, ουτε ειπαν ποτε οι ανωρθογραει ουτε εγω οτι παιζουν στον κοσμο. Εχεις παρει παρα πολλα πραγματα απο την κληση που εκανα μαζι σας και τα εχεις διαστρευλωσει και τα κανεις να φαινονται οπως σε εξυπηρετουν σε καθε ποστ.
 

Django Unchained

Οπλίτης
Ρε μην σπαμαρετε με μαλακιες αφήστε ένα ποστ καθαρό το λέω για τον Πάντσο και το Στέφανο ..
αφήστε να μιλήσουν για το παιχνίδι
 

DeletedUser17614

Guest
Σακοντιε
Οι ψεύτες δεν αρεσουν στον τιμαζ
Δηλαδή οταν μπήκες σε κλήση μαζι μας μας ειπες οτι τα ακαουντ τα εχουν αναλάβει οι ανορθογραφοι?
Μηπως δεν ήσουν εσύ ρε παιδι μου και ηταν καποιος αλλος
Εσεις ξερετε
Εμεις παντως τον κοσμο τον πηραμε
Εσύ τον εχασες
Και νιμιζεις οτι μπορεις να μας κανεις και υποδείξεις, κανείς και μαθημα τρομάρα σου
Αχρηστευσαμε τα ιπτάμενα σας και ακομη δεν πήρατε χαμπάρι οτι το κάναμε
Καλύτερα βέβαια
 

DeletedUser18163

Guest
Δεν μπορείς να αχρηστεύσεις τα ιπτάμενα του άλλου, αν δεν έχει ιπτάμενα αχαχαχαχαχαχαχαχα


478cebb957
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Σακοντιε
Οι ψεύτες δεν αρεσουν στον τιμαζ
Δηλαδή οταν μπήκες σε κλήση μαζι μας μας ειπες οτι τα ακαουντ τα εχουν αναλάβει οι ανορθογραφοι?

Ειναι πολυ απλο, αν παιζανε οι ανορθο θα χανατε τον σερβερ. Οριστε η απαντηση σου στο αν παιξανε τελικα τα ακκ οι ανορθο ή οχι.. Πολυ ειπατε αυτη την καραμελα..
Ειπαμε θα μπουμε απεναντι και θα λυθουν ολα εκει
 

KORISTIAN

Ξιφομάχος
Ένα θέμα να μείνει καθαρό και να μην ξεφύγει από την ουσία! Δεν βαρεθήκατε να βρίζεστε και να λέτε τα ίδια και τα ίδια? έλεος ρε! Ένα παιχνίδι είναι και τπτ άλλο! Να μπαίνουμε να περνάμε την ώρα μας, να περνάμε καλά, να διασκεδάζουμε, να λέμε και καμιά μα@@@κία να περνάει η ώρα. Τί είναι αυτό το πράμα συνέχεια? Θα σκοτωθούμε για το παιχνίδι? Να το σταματήσουμε αυτό θα σας παρακαλέσω. Δεν γράφω πολύ εδώ, σχεδόν καθόλου, αλλά αγανάκτησα! Τελοσπάντων, συγνώμη στον ALEXISGIM, γιατί κι εγώ τώρα σπάμαρα (άκου λέξη) το θέμα του και να πω πρώτα συγχαρητήρια στους νικητές, γιατί αν δεν πάρουν αυτοί τα συγχαρητήρια έχει χαθεί η λογική πιστεύω, δεύτερον σαν σύστημα ήταν κάτι καινούριο και την πατήσαμε πολλοί σαν αγράμματοι (εγώ ως gasmas σίγουρα). Σαν πρώτη γεύση δεν ενθουσιάστηκα να πω την αλήθεια, αλλά ίσως σε αυτό να έπαιξε και ρόλο το ότι από νωρίς σαν συμμαχία δεν το πήγαμε καλά. Γενικά, ένας ενδιαφέρον κόσμος με ανατροπές και αρκετό ξύλο, με αρνητικό τις συμπεριφορές ορισμένων παικτών, δεν λέω ονόματα ξέρουν μόνοι τους ποιοι είναι. Τέλος, θερμή παράκληση για μια ακόμα φορά προς όλους μεγάλους και μικρούς για ηρεμία. Ένα παιχνίδι είναι μόνο δεν υπάρχουν εχθροί, αλλά αντίπαλοι. Παίξτε λοιπόν και χαρείτε το
 
Κορυφή