Bug ή όχι καταστρέφει το μισό παιχνίδι.

  • Δημιουργός θέματος Seleucus
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Ήμουν σε διαδικασία κατάκτησης.

Έχω μπει μέσα με 2500 στρατό και σύνολο 74 πλοία. + 26 πλοία που πήγα μετά.
Και προσπαθώ να αποκρούσω τις επιθέσεις που χρειάζεται, για να κρατήσω την πόλη για 24 ώρες και να την κάνω δικιά μου.

Δέχομαι επιθέσεις από τον ίδιο, από τις άλλες του πόλεις.
Δέχομαι και από τους συμμάχους του, όπως ήταν φυσικό.

Δέχομαι σύνολο 26 επιθέσεις!

Έχω αποκρούσει τις 22 επιθέσεις και τις πήγα στον πάτο, μόνο από τα πλοία.
Ο 23ος μου τρώει τα τελευταία πλοία μου, αλλά και το αποικιακό!

Ενώ έχω μέσα στην πόλη 2500 μονάδες ξηράς, σε πληθυσμό.

Και ρωτάω είναι δίκαιο να μπορεί να βυθίσει το αποικιακό;
Ποιο το νόημα του στρατού;

Μετά από την βύθιση του αποικιακού, ο στρατός μου ανέπαφος, πήρε τον δρόμο για τον γυρισμό.

Αυτό ακυρώνει το μισό παιχνίδι, δηλαδή τον στρατό ξηράς ή όχι;
Δεν πρέπει να είναι το ίδιο με το αποικιακό όπως με τα μεταφορικά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
και το στρατό να σου τρώγε το αποικιακό πάλι πάπαλα θα ήταν.....
 

DeletedUser

Guest
και το στρατό να σου τρώγε το αποικιακό πάλι πάπαλα θα ήταν.....

Δεν σε κατάλαβα; :(

Αν μου έτρωγε τον στρατό λογικό είναι να μπορεί, να μου φάει το αποικιακό μετά όπως και τα μεταφορικά.

Άλλο λέω ή διατύπωσε το καλύτερα, παρακαλώ! :confused:

Πώς θα έτρωγε τον στρατό χωρίς τον στόλο πρώτα. Δεν έχει λογική σειρά αυτό που λες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
δηλαδή και αν σου φάει μόνο το στρατό πάλι θα χάσεις το αποικιακό... άρα έχουν την ίδια αξια...
 

DeletedUser

Guest
και το στρατό να σου τρώγε το αποικιακό πάλι πάπαλα θα ήταν.....

δηλαδή και αν σου φάει μόνο το στρατό πάλι θα χάσεις το αποικιακό... άρα έχουν την ίδια αξια...

Δεν μου απάντησες ποιο το νόημα της υπόλοιπης δύναμης;
Το να μου "φάει" τον στρατό το καταλαβαίνω να χάσω την κατάκτηση. (δεν μπορεί να "φάει" τα μεταφορικά όμως αν δεν "φάει" τον στρατό.)(γιατί να μπορεί το αποικιακό; ακυρώνει την έννοια του στρατού ενώ αν ήταν να το "τρώει" μετά, όπως τα μεταφορικά, θα το καταλάβαινα και δεν θα ακύρωνε την έννοια του στρατού.)

Μπορώ δηλαδή να κάνω μόνο 200 ή παραπάνω πλοία χωρίς στρατό και να κηρυχτώ απελευθερωτής των πόλεων.
Μία επίθεση και στον πάτο της θάλασσας το αποικιακό.

Και ας κάθονται οι άλλοι να ιδρώνουν να βγάζουν στρατό.

Αυτό δεν ακυρώνει την έννοια του στρατού;

Μαζί μιλάμε greekkiller ή κάνεις πλάκα ότι δεν καταλαβαίνεις; :)

Εσύ και οι άλλοι θα ιδρώνουν να χτυπήσουν μια πόλη να "φάνε" τον στρατό της, θα ξεκινούν κατάκτηση.
Εγώ(ή κάποιος άλλος) μετά μία βόλτα με 200 ή παραπάνω πλοία, στον πάτο το αποικιακό. Και φυσικά εγώ, καθόλου στρατό.
Η χρήση του στρατού ΆΚΥΡΗ.

Κάτσε "σκοτώσου" εσύ να βγάζεις στρατό και να πολεμάς μέχρι κατάκτησης, θα έρχομαι εγώ με 200 ή παραπάνω πλοία (χωρίς στρατό) και αν πάρεις πόλη γράψε με!!!

***Το 200 πλοία είναι τυχαίος αριθμός. μπορεί να είναι 300 ή άλλο νούμερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Seleucus ο greekkiller στα λεει μια χαρα. Αν θες την πολη δικια σου, θα την κρατησεις και απο ξηρα και απο θαλασσα. Ετσι ειναι το παιχνιδι, αυτος ειναι ο κανονας του και δεν αλλαζει. Take it or leave it!
 

DeletedUser

Guest
Seleucus ο greekkiller στα λεει μια χαρα. Αν θες την πολη δικια σου, θα την κρατησεις και απο ξηρα και απο θαλασσα. Ετσι ειναι το παιχνιδι, αυτος ειναι ο κανονας του και δεν αλλαζει. Take it or leave it!

Αγαπητέ λες "και" στα λόγια σου, αλλά είναι "Ή". Αυτό που συμβαίνει.

Δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ τι λέω!!! Όπως και το τι λες σε σχέση με εμένα.

Εγώ θέλω να είναι "και". Όπως και εσύ!
Επιμένω πως είναι λάθος το "Ή".

Αν στείλεις από ξηρά ή με διάσπαση μετώπου από θάλασσα δεν καταστρέφεται το αποικιακό, αλλά χάνεις τον στρατό και γυρίζει το αποικιακό.

Αν εγώ παίζω μόνο πλοία, υπάρχει εσύ περίπτωση εσύ να πάρεις πόλη;
Ούτε μία στο εκατομμύριο, ούτε μία.
Θα αναγκαστείς να κάνεις και εσύ τον ανάλογο στόλο οπότε οι μονάδες ξηράς ακυρώνονται. Άντε να έχουμε 80 το πολύ.

Και εσύ δεν κατάλαβες αγαπητέ μου. Αυτός ο τρόπος που αναφέρω, που υπάρχει στο παιχνίδι ακυρώνει τις μονάδες τις ξηράς. Και φυσικά όλη την έννοια του παιχνιδιού.
Εσύ θα πηγαίνεις να κατακτήσεις μια πόλη και εγώ θα στέλνω μόνο καράβια, άπειρα, και θα χάνεις την κατάκτηση και συνέχεια το ίδιο.

Και εσύ πλάκα κάνεις ότι δεν με καταλαβαίνεις ε; :)

Και κάτι άλλο που λες, που σημαίνει ότι δεν κατάλαβες, εγώ δεν κατακτώ, απελευθερώνω!!! Οκ;
(αυτό το κατάλαβα όταν πήγα να κατακτήσω, γιατί μου ακύρωσαν με το τίποτα τις μονάδες της ξηράς, μου ήταν άχρηστες, ως προς την κατάκτηση.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Οχι φιλε μου, το "και" ειναι σωστο. Και δεν λεω κατι για σενα, που το ειδες αυτο??? :confused:
 

DeletedUser

Guest
Οχι φιλε μου, το "και" ειναι σωστο. Και δεν λεω κατι για σενα, που το ειδες αυτο??? :confused:

Έλα που δεν είναι "και" αλλά "Ή'. Διάβασε και προσπάθησε να καταλάβεις και μην επαναλαμβάνεσαι σε παρακαλώ, απελευθερωτής λέω ότι είμαι εγώ όχι κατακτητής.

Ήμαρτον πια. :(
 

DeletedUser

Guest
Ήμουν σε διαδικασία κατάκτησης.

Έχω μπει μέσα με 2500 στρατό και σύνολο 74 πλοία. + 26 πλοία που πήγα μετά.
Και προσπαθώ να αποκρούσω τις επιθέσεις που χρειάζεται, για να κρατήσω την πόλη για 24 ώρες και να την κάνω δικιά μου.

Και λες οτι εισαι απελευθερωτης και οχι κατακτητης...Οκ, εγινε, παρεπιπτοντως εγω ειμαι ο καφετζης, πορτοκαλαδα θελετε; Απο πορτοκαλια...
 

DeletedUser

Guest
Και λες οτι εισαι απελευθερωτης και οχι κατακτητης...Οκ, εγινε, παρεπιπτοντως εγω ειμαι ο καφετζης, πορτοκαλαδα θελετε; Απο πορτοκαλια...

Ρε μεγάλε δεν καταλαβαίνεις, πάνε και κάνε κάτι άλλο και μην σπαμάρεις, σε παρακαλώ δηλαδή.

Άστο για αυτούς που το καταλάβουν. Είναι έξυπνο δεν είναι για όλους.
 

8EAGENHS

Forum Leader
Μία κατάκτηση για να έχει επιτυχή έκβαση χρειάζεται όλων των ειδών τις πολεμικές μονάδες (στρατό-ναυτικό, επιθετικά-αμυντικά).
Η σειρά είναι γνωστή.
α)Επιθετικά πλοία για να σπάσουν το στόλο του αντιπάλου για να μπει ο στρατός να καταλάβει την πόλη
β)Επιθετικός Στρατός ξηράς που θα πολεμήσει με τον στρατό του αντιπάλου κι αφού τον εξουδετερώσει...
γ) Αμυντικός στόλος που θα υποστηρίζει το ΑΣ για να μην το σπάσει ο επιθετικός εχθρικός στόλος και
δ) Αμυντικός στρατός που θα υποστηρίζει την πολιορκία και θα την προστατεύει από επιθέσεις ξηράς απ' το ίδιο νησί.
Αν υπάρχει ισχυρός αντίπαλος στόλος και βυθίσει όλα τα αμυντικά πλοία, στο τέλος μοιραία βυθίζει και το ΑΣ.
Αν υπάρχει ισχυρός αντίπαλος στρατός ξηράς από το νησί και κατανικήσει τον στρατό που υποστηρίζει το ΑΣ, αυτό αδύναμο πλέον κι ασυντρόφευτο παίρνει το δρόμο του γυρισμού.
Αυτά είναι τα δεδομένα του παιχνιδιού.
Από κει και πέρα, υπεισέρχεται το ομαδικό παιχνίδι που μας χαρίζει τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Μέλη της συμμαχίας του κατακτητή υποστηρίζουν την πολιορκία με όσο γίνεται περισσότερες δυνάμεις ναυτικές ή χερσαίες, (αναλόγως το είδος της απειλής) και μέλη της συμμαχίας του πολιορκούμενου προσπαθούν με κάθε τρόπο να σπάσουν την κατάκτηση. Ο έχων μεγαλύτερα και δυνατότερα σύνολα είναι ο νικητής.
Το παιχνίδι δεν λειτουργεί όπως η πραγματικότητα, είναι ένας φαντασιακός κόσμος. Εμείς προσαρμόζουμε το παίξιμό μας σύμφωνα με τα δεδομένα του παιχνιδιού.
 

DeletedUser

Guest
φίλε seleucus....

σε ρωτάω:

1) μπορείς να πάρεις πόλη μόνο με ναυτικό;
2) μπορείς να κρατήσεις πόλη χωρίς στρατό ξηράς;

φαντάζομαι πως η απάντηση σου και στα δύο είναι ΟΧΙ
 

DeletedUser

Guest
φίλε seleucus....

σε ρωτάω:

1) μπορείς να πάρεις πόλη μόνο με ναυτικό;
2) μπορείς να κρατήσεις πόλη χωρίς στρατό ξηράς;

φαντάζομαι πως η απάντηση σου και στα δύο είναι ΟΧΙ

Πάλι δεν κατάλαβες. Εγώ θα απελευθερώσω την πόλη από εσένα που θα προσπαθήσεις να την κατακτήσεις.

Ο Θεαγένης έδωσε μια πολιτική απάντηση την οποία και σέβομαι!!! :)
Και σαφώς κατάλαβε τι είπα !!!

Για να καταλάβεις greekkiller τι θέλω να πω θα πρέπει να το διαβάσεις πολλές φορές, μα πάρα πολλές, ξανά και ξανά. Σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, για να μπορέσουν να φύγουν οι σκέψεις που σε καθοδηγούν αλλού και δεν σε αφήνουν να σκεφτείς αυτό που σου λέω.

Όσο για τον crux δεν θα το καταλάβει ακόμα και αν ξαναγεννηθεί. Είναι αλλού.
Το μόνο που κάνει, είναι να αμφισβητεί και να ειρωνεύεται. Πως να μάθει και να καταλάβει κανείς κάνοντας μόνο αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
εγώ καταλαβαίνω τι λες... ότι με 200 φάρους σε κάθε πόλη θα αελευθερώνεις πόλεις.

1)Εγώ όμως ή όποιος άλλος κατακτάει εκείνη την ώρα την πόλη θα έχει σίγουρα μία ή δύο αμυντικές πόλεις με πολλές διήρεις η καθεμία και βοήθεια από συμμάχους.
2)με τον ίδιο τρόπο εγώ θα βγάζω μόνο άλογα και θα σπάω κατακτήσεις από ξηρά.
Με λίγα λόγια τίποτα δεν ανερεί τίποτα...
 

DeletedUser

Guest
ΌΧι φίλε μου ξεχνάς πολλά πράγματα. ΦΥΣΙΚΑ και ο στρατός είναι αναγκαίος

Καταρχήν αν φιάξεις 200 φάρους ή δε ξέρω εγώ τι, μετά η πόλη σου θα κρατηθεί χωρίς στρατό? Δε νομίζω. Και τι νομίζεις ότι οι 200-300 φάροι είναι πολύ? Μπορεί αυτό που λες να ισχύει στην αρχή του παιχνίδιου, όμως κατά τη συνέχεια αλλάζουν ΠΟΛΥ τα δεδομένα και η υπάρξη στρατού είναι φυσικά αναγκαία! Με 2 οργανωμένες επιθέσεις έπεσες σαν πούπούλο

Συμπέρασμα: Σου διαλύω τα πλοία και απλά μετά παίρνω την πόλη σου έυκολα και ωραία, αφού δεν έχεις στρατό


Πόσο πολύ μπορείς να αναπτυχθείς χωρίς στρατό? Ξεχνάς ότι ο στρατός σου φέρνει το μεγαλύτερο μέρος των πρώτων υλών? Χωρίς στρατό απλά δεν μπορείς να φιάξεις τα πλοία σου!

Συμπέρασμα: Χωρίς στρατό, ξέχνα και τα πλοία, και τα κτίρια και όλα

Αν πας να κάνεις κάποιον υποστήριξη, ή κάποια επίθεση με τα πλοία σου, τότε εγώ θα βρω την ευκαιρία και θα μπω στην πόλη σου. Απλά πράγματα. Μη μου πεις ότι δεν γίνεται, γιατί εύκολα μαθαίνεται ποιος κάνει επίθεση και που!

Συμπέρασμα: Σου την έφερα μπαγασάκο!

Επίσης, τα πλοία που είναι στην διάθεση σου είναι οι διήρης, πλοία-φάρους και τριήρης. Τις τριήρης βέβαια τις αποκλοίουμε γιατί ως γνωστός δεν έχεις τόσους πόρους να τις φιάξεις... Έτσι δεν είναι? Άρα έχεις μόνο πλοία φάρους και διήρης. Σε ρωτώ κάτι απλό... Πόσους πιστεύεις ότι θα μπορείς να χτίσεις? Έστω ότι θα έχεις 200 πλοία φάρους, αν κάνω εγώ επίθεση με 80-90 φάρους στους έφαγα και θα μου περισσέψουν και πάρα πολλά!

Συμπέρασμα: Χρειάζεσαι και 400 διήρης. Βρες τα χρήματα!


Φιλικά
 

DeletedUser

Guest
Καταλαβα...Δεν θετε πορτοκαλαδα...:mad:
greekkiller τσαμπα παιδευεσαι...ειναι απλο: πηγε να κανει κατακτηση, του κανανε το αποικιακο του καυσοξυλα και βγηκε στο κεντρικο φορουμ ο Αλμπερτ να καφτει και να βρει λαθη στο παιχνιδι οπως ενας προγενεστερος του που δεν του αρεσε που ενας κυκλωπας χρειαζεται 2 μεταφορικα και αναρωτιωταν αν ταξιδευει με το δεξι ποδι στο ενα μεταφορικο και το αριστερο στο αλλο :d ή ενας αλλος που επεμενε οτι ειναι λαθος του παιχνιδιου να χανεται η πρωτη σου πολη :d
 

DeletedUser

Guest
ναι ρε crux αλλά αν κάθε τόσο βγαίνει ένας και κλέγεται ε δεν θα αντέξουμαι.....
α! και φέρε μια πορτοκαλάδα:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
Παρακαλώ να κλειδώσει το θέμα !!!

Όσοι μπόρεσαν να καταλάβουν, κατάλαβαν!

Δεν θα το κάνουμε "Καφέ της χαράς", για τους greekkiller και crux.

Που καταστρέφουν την έννοια του post, ενός θέματος.
Που έρχονται και λένε ότι τους κατέβει. Και ειρωνεύονται. Ποιοι; αυτοί που δεν κατάλαβαν!


Τυχαίο που ειρωνεύονται; όχι δεν νομίζω. Δείχνουν τι είναι !!!! συνεχίστε!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή