[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] ερωτησεις/αποριες

  • Δημιουργός θέματος pan9095
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
ειμαι σχετικα καινουργιος στο παιχνιδι και θελω να ρωτησω καποια πραγματα καθως δεν βρηκα σχετικες απαντησεις που να με καλυπτουν στο φορουμ οσο και αν εψαξα:
1)σχετικα με αυτο το captca(ερωτηση ασφαλειας?) αν τυχει και δεν ειμαι μπροστα στο pc οταν βγει , και περασει το χρονικο οριο που εχει για να απαντηθει η ερωτηση(5 λεπτα αν θυμαμαι καλα?) τοτε τι γινεται?υπαρχουν επιπτωσεις στον παιχτη δλδ αν για καποιο λογο δεν απαντησει η δεν απαντησει σωστα?και αν ναι πιες?(μπορει να θεωρηθω δλδ bot και να "φαω" ban? η κατι αλλο?)
2)ποσες υποστηριξεις μπορει να δεχθει μια πολη?απειρες η υπαρχει οριο?
3) οι επιθεσεις μπορουν να συντονιστουν μονο μεσω του "καπετανιου"/premium?και για να καταλαβω καλα "συντονισμος"
επιθεσεων σημαινει οτι διαφορετικες πολεις επιτιθενται ταυτοχρονα/μαζι εναντιον μιας πολης σαν να ειναι μια/ιδια?
δλδ εστω η πολη Α επιτιθεται στην πολη Δ με 100 σφεντονες , η πολη B στην Δ με 50 ιππεις και η πολη Γ στην Δ με 80 οπλιτες,
συντονιζονται και ειναι σαν να επιτιθενται 100 σφεντονες και 50 ιππεις και 80 οπλιτες σε μια επιθεση(σαν να στελνει ολες τις μοναδες μια πολη δλδ) εναντιον της πολης Δ η ειναι κατι αλλο?
(εχει τυχη να δω αναφορες μαχης οι οποιες εχουν επιθεσεις ακριβως ιδια ωρα και λεπτα απο διαφορετικες πολεις στην ιδια πολη αλλα διαφορετικο αμυντικο στρατο.η μαχη οπως διαβασα στο φορουμ διαρκει μερικα μικροδευτερολεπτα...)
4) τα απλα μεταφορικα δεν "σκοτωνονται"?εχω στειλει επιθεσεις σε πολεις και ενω οι φαροι "σκοτωνουν" διηρεις/φαρους αμυνομενης πολεις αφηνουν τα αργα μεταφορικα(δεν ξερω αν το ιδιο γινεται και με τα γρηγορα μεταφορικα,δεν ετυχε να εχουν οι αμυνομενοι που τους εχω κανει επιθεση ακομα).μονο αν κανουν επιθεση "σκοτωνονται" αυτα?
5)ποια ειναι η "λογικη" στην μαχη?μπερδευομαι δεν βγαζω ακρη ακομα...ναι κανω δοκιμες σε προσομοιωτη αλλα θελω να ρωτησω το εξης , μεσα απο ενα παραδειγμα :
εστω κανω επιθεση με μια σφεντονα και ο αλλος αμυνεται με 1 ξιφομαχο.
σφεντονα εχει επιθεση εκηβολο 23/αμυνα σε κρουση 7 , ο ξιφομαχος αμυνα σε εκηβολο 30/επιθεση κρουση 5.
στην μαχη στον προσομοιωτη "βγαζει" οτι πεθαινουν και οι δυο) γιατι?
στην μαχη αυτη παιζει ρολο μονο η επιθεση της σφεντονας και η αντιστοιχη αμυνα του ξιφομαχου σε εκηβολο η και η σχεση
επιθεσης με κρουση του ξιφομαχου στην αντιστοιχη αμυνα του σφεντονιαρη?
τι γινεται?μπερδευομαι...
6)ξορκια κεραυνος/σεισμος.υπαρχει χρονικο οριο?αν ναι ποσο ειναι?και το χρονικο οριο ειναι στην πολη που δεχεται το ξορκι,στην πολη που το κανει(σεισμος θελει 350 ευνοια,δεν φτανει η ευνοια για 2 συνεχομενα αλλα κεραυνος θελει 200 φτανει για 2 συνεχομενα) η και στους δυο?το χρονικο οριο ειναι και για τα δυο αυτα ξορκια η ανεξαρτητα μεταξυ τους?αλλο χρονικο οριο για τον σεισμο και αλλο για τον κεραυνο?παιζω στον ομικρον με ταχυτητα κοσμου 3.αν υπαρχει οριο,εξαρταται απο την ταχυτητα του κοσμου?ποσο ειναι στον ομικρον?(δεν ρωταω για το ξορκι πανουκλα του αδη γιατι το θεωρω ασημαντο...)
αυτα για τωρα καθως οπως θα παιζω το παιχνιδι λογικα θα βρω και αλλα ερωτηματα τα οποια ισως χρειαστει να κανω ξανα ενα αντιστοιχο θεμα για να βρω απαντησεις.αν σε καποια σημεια/ερωτησεις δεν εχω γινει κατανοητος πειτε μου να δωσω διευκρινησεις/παραδειγματα.
ευχαριστω)
 

DeletedUser

Guest
1) Αν δεν γράψεις σωστά την απάντηση, θα σου βάλει άλλο "ερώτημα".

2) Άπειρες.

3) (αντιγραφή-επικόλληση από το τα πλεονεκτήματα) Ο συντονιστής επίθεσης σε διευκολύνει στο σχεδιασμό και στο συντονισμό των επιθέσεων και της υποστήριξής σου σε άλλους παίκτες. Με λίγα μόνο κλικ μπορείς να παρατάξεις στρατηγικά τα κύματα επίθεσης και να ελέγχεις ακόμα καλύτερα τα στρατεύματά σου. Μπορείς να δημιουργήσεις μεγαλειώδη σχέδια για μάχες - είτε μόνος/η, μαζί με άλλους παίκτες είτε με ολόκληρες συμμαχίες. Επίσης, μπορείς να εφαρμόσεις άμεσα τις σχεδιασμένες εντολές σου από το συντονιστή επίθεσης.
Κατά τη δημιουργία και τη διαχείριση των εντολών σου μπορείς να επωφεληθείς της αποκλειστικής επισκόπησης διάρκειας ταξιδιού, στην οποία εμφανίζονται όλες οι διαθέσιμες σε εσένα μονάδες από όλες τις πόλεις με τους χρόνους που απαιτούνται για να φτάσουν στην επιλεγμένη πόλη. Κατ' αυτόν τον τρόπο απλοποιείται σε μεγάλο βαθμό η αναζήτηση κατάλληλων πόλεων, τις οποίες μπορείς να συμπεριλάβεις για τα κύματα επιθέσεών σου. Επίσης, μέσω της επισκόπησης εμφανίζεται ο αριθμός και ο τύπος των μονάδων που χωρούν στα επιλεγμένα από εσένα μεταφορικά σκάφη. Με μόνο λίγα κλικ μπορείς να φορτώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα πλοία σου. Αυτές είναι μόνο λίγες από τις λειτουργίες που σου παρέχει ο συντονιστής επιθέσεων.

4) Αυτό δεν γίνεται εκτός αν ο αμυνόμενος έχει στρατό στην πόλη. Τότε πρέπει να σκοτώσεις και τον στρατό για να φας και τα μεταφορικά.

5) Υπάρχουν διάφορα είδη όπλων, κάθε μονάδα είναι δυνατή και ταυτόχρονα αδύνατη σε άλλη μονάδα.

6) Χρονικό όριο 2 ωρών στην πόλη που το δέχεται. Μέχρι το πέρας των 2 ωρών δεν μπορεί να ασκηθεί άλλη δύναμη στην πόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
4) τα απλα μεταφορικα δεν "σκοτωνονται"?εχω στειλει επιθεσεις σε πολεις και ενω οι φαροι "σκοτωνουν" διηρεις/φαρους αμυνομενης πολεις αφηνουν τα αργα μεταφορικα(δεν ξερω αν το ιδιο γινεται και με τα γρηγορα μεταφορικα,δεν ετυχε να εχουν οι αμυνομενοι που τους εχω κανει επιθεση ακομα).μονο αν κανουν επιθεση "σκοτωνονται" αυτα?

τα μεταφορικα ..αργα ή γρηγορα πρακτικα καταστρεφονται με φαρους αλλα αφου πρωτα εχουν καταστραφει ολες οι χερσαιες δυναμεις..
ειναι σαν να γινονται 3 μαχες...
1.λιμανι...οι φαροι καταστρεφουν διηρεις φαρους και πυρπολικα
2.στερια...καταστρεφεται ολοκληρωτικα ο στρατος της αμυνομενης πολης
3.λιμανι...καταστρεφονται τα μεταφορικα..

και ολα αυτα σε μικροδευτερολεπτα..

αν στελνεις μονο φαρους σε επιθεση ..τοτε οχι..τα μεταφορικα δεν θα καταστραφουν οσο υπαρχει στρατος στην πολη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
περιμενω πιο αναλυτικες απαντησεις και ολοκληρωμενες...και στις 6 παρακαλω.
γιατι στην 1) ρωταω επισης αν τυχον περασει το πενταλεπτο και δεν απαντησω στο capcha τι γινεται τοτε?και δεν απαντησω γιατι πχ αφησα ανοιχτο το pc και βγηκα μια βολτα εξω η για τσιγαρα η οτιδηποτε αλλο.εκει τι γινεται?
στην 2) ηταν παραλειψη δικη μου που ξεχασα να ρωτησω και αν οι υποστηριξεις δρουν σαν ενα συνολο η μεμονωμενα?
στην 3) ναι φιλε ευχαριστω τα εχω διαβασει αυτα , αλλα ρωτησα αν οι επιθεσεις μεσω συντονιστη "ενωνονται" σαν μια.ναι διαβασα που γραφει "κατα κυματα" αλλα θελω επισημη επιβαιβεωση οτι δεν "ενωνονται" σαν μια η αν "ενωνονται"...
στην 4)λυπαμαι αλλα ειστε και οι δυο λαθος γιατι απο εμπειρια στο παιχνιδι ειδα αλλα.ναι επιτεθηκα σε πολη,ναι ειχα και φαρους και διηρεις και μεταφορικα/στρατο,ναι του "σκοτωσα" ολο το στρατο/πλοια που ειχε εκτος απο τα αργα μεταφορικα του)).πως εγινε αυτο?
επισης ρωτησα πως γινετατι να "καταστρεψω" αυτα που εχω.τα στελνω επιθεση?)
η 5) αναπαντητη και η 6) θελω επιβεβαιωση για χρονικο οριο/ταχυτητα κοσμου,πιο απλα ποσο ειναι στον ομικρον που παιζω)και επισης(παραλειψη μου παλι,συγνωμη) αν το ξορκι κεραυνος "χτυπαει" και ειδικα κτιρια η οχι?
υ.σ σε αλλα παρομοια θεματα εχω δει "υπευθυνους"(διαχειρηστες?) να απαντανε σε παρομοια ερωτηματα.καλυτερα να περιμενω απαντηση και απο αυτους για "πιο σιγουρα".
ευχαριστω παντος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
για τα υπολοιπα μπορει να απαντησει οποιος ξερει καλυτερα...
αλλα για τα μεταφορικα δεν κανω λαθος..
τα μεταφορικα δεν βυθιζονται αν εχει μεινει εστω και μια μοναδα στην πολη και δεν καταστρεφονται με τιποτα αλλο παρα μονο με φαρους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
μα εγω αυτο που ειδα μεσα στο παιχνιδι γραφω απο προσωπικη εμπειρια.
πραγματι "σκοτωσα" ολο το στρατευμα/πλοια αντιπαλου και ειχα επιθεση στρατο/φαρους αλλα τα μεταφορικα δεν τα "σκοτωσα".
ισως υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν το αν 'σκοτωθουν" μεταφορικα η οχι.
στην προηγουμενη παραθεση μου,δεν εμφανιζονται οι 2 τελευταιες γραμμες(προσπαθησα να κανω edit αλλα θα το κανω λαθος μαλλον)
γραφω εκει:
υ.σ. σε αλλα παρομοια θεματα εχω δει "υπευθυνους"(διαχειριστες?) να απαντανε.ελπιζω και εδω να γινει το ιδιο για να θεωρησω
"πιο σιγουρες" τις απαντησεις.
ευχαριστω )
 

DeletedUser

Guest
κατι ακομα θελω να ρωτησω
7)ποια ειναι η αποσταση απο την μια ακρη μιας θαλασσας μεχρι την αλλη?
ποση ωρα θελει πχ μια διηρης η ενας φαρος για να την διασχισει?
επισης θα ηθελα να παρακαλεσω,αν τυχον μεινουν αναπαντητες οι ερωτησεις μου καλυτερα θα ηταν
να διαγραφει ολο το θεμα "ερωτησεις/αποριες" που ξεκινησα...
μην "πιανει" και αδικα τοπο στο φορουμ...
 

DeletedUser

Guest
Ο φάρος με ταχύτητα μονάδων 1, θέλει περίπου 13-14 ώρες να φτάσει καθέτως ή οριζοντίως από την μια άκρη στην άλλη. Διαγωνίως θέλει και κάτι παραπάνω. Με την χαρτογραφία όλα μειώνονται κατά 10%.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή