[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΡΙΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ

  • Δημιουργός θέματος abeness
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Η ερώτηση είναι η εξής:
Πως μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση μεταξύ δύο πόλεων ΑΛΛΩΝ παικτών;

Γιατί μπαίνει το συγκεκριμένο ερώτημα;

Παράδειγμα πρώτο:
Ο παίκτης «Α» ισχυρίζεται ότι ο παίκτης «Β» που είναι σε φιλική συμμαχία, του έκανε επίθεση ΑΦΟΥ πρώτα είχε καταλάβει μια πόλη τάδε.
Ενώ ο παίκτης «Β» ισχυρίζεται ότι ξεκίνησε την επίθεση ΠΡΙΝ ο παίκτης «Α» καταλάβει την πόλη τάδε…

Παράδειγμα δεύτερο:
Σκέφτομαι να κατακτήσω την πόλη τάδε, αλλά ΠΡΙΝ ξεκινήσω, θα με ενδιέφερε να ξέρω ποια είναι η απόσταση από την πόλη τάδε, μέχρι την πόλη δείνα, του αντιπάλου μου…

Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι δύο από τα παραδείγματα που θα βοηθούσε μια τέτοια πληροφορία.

Φυσικά αυτό το ερώτημα μπαίνει όταν ΔΕΝ έχεις κάποια πόλη πολύ κοντά σε μια από τις μία πόλεις που σε ενδιαφέρει να υπολογίσεις.

Ευχαριστώ από τώρα για τον χρόνο και την απάντησή σας.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Μάλλον βγαίνει βάσει του τύπου της Ευκλείδειας απόστασης = τετραγωνική ρίζα( Δχ*Δχ + Δψ*Δψ )
όπου:
Δχ = Χ2 - Χ1 και Δψ = Ψ2 - Ψ1
σημείο 1 = (Χ1, Ψ1) και σημείο 2 = (Χ2, Ψ2)
Είμαι κουρασμένος για να φτιάξω παράδειγμα απόψε. Αν δεν βγάλεις άκρη μέχρι αύριο, θα την παλέψουμε μαζί.[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Τελικά αυτά τα μαθηματικά θα με κυνηγάνε παντού :(
Θα σου ήμουν ιδιαίτερα υπόχρεος αν μπορούσες να κάνεις ένα παράδειγμα.

Πάντως, τα χ1, χ2 και ψ1, ψ2 είναι οι συντεταγμένες, αν κατάλαβα;

Και αυτό το αποτέλεσμα που θα πάρουμε είναι η ταχύτητα 1 στις μονάδες μας, με ταχύτητα 1 του εκάστοτε κόσμου;
Άρα παράδειγμα για τα γρήγορα μεταφορικά το αποτέλεσμα τις εξίσωσης θα πρέπει να το πολλαπλασιάσουμε χ15 και μετά να το πολλαπλασιάσουμε επί την ταχύτητα του κόσμου;
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Πάμε γεμάτοι φρεσκάδα. Έστω ότι έχουμε δύο σημεία (πόλεις) στον Γκρεπολίτικο Χάρτη που ΕΥΤΥΧΩΣ είναι επίπεδος. Πόλη Α στις συντεταγμένες Χ365/Ψ509 και πόλη Β στις Χ505/Ψ480. Ο τύπος εύρεσης της απόστασης μεταξύ αυτών των δύο σημείων μετατρέπεται σε:
ΔΧ=509-365= 144 και ΔΨ=480-505= -25
000--------------------0000---------------
\/ 144*144+-25*-25 = \/ 20736 + 625 = 146,15 Αυτή είναι μία τιμή σε μία μονάδα Μ. Αν θέλουμε να την μετατρέψουμε σε ταχύτητα κάποιου πλεούμενου, το κάνουμε με την απλή μέθοδο των τριών χρησιμοποιώντας μία απόσταση μεταξύ δύο γνωστών σημείων (πχ μεταξύ δύο δικών μας πόλεων).
Θα μπορούσε βέβαια να υπάρχει κάποιος υπολογιστής που να μας βγάζει απ' αυτήν τη σκοτούρα, αλλά κι αν δεν υπάρχει, νομίζω πως ένας καλός χειριστής του excell θα μπορούσε να φτιάξει έναν τέτοιον υπολογιστή.
[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
KAI ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ?? ΣΙΓΑ...
ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟΥ.

Π.Χ.
293d4defead640b1a5ee40d.png

Η
5d0b9bfda1284207b2608fa.png
.

*ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΚΑΡΙ ΣΥΝΤΟΜΑ...
[8EA]Το SPAM δεν επιτρέπεται στο κεντρικό φόρουμ. Ξαναδιάβασε την ερώτηση και τους κανόνες του φόρουμ.
8EAGENHS[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Παραπλήσιο αλλα πιο απλό ειναι το εξής.Καθοτι οι αποστάσεις στο παιχνίδι μετρουνται σε ευθεια και οχι ζικ ζακ σε βραχονησίδες κτλ μπορείς να κάνεις το εξής.Απο τη μια σου πόλη ως σταθερά μετρας τον χρόνο που θέλεις για την πόλη Α.Μετα απο την σταθερή σου πόλη μετράς την απόσταση στην πόλη Β που σε ενδιαφέρει.Αφαιρείς τους 2 χρόνους και ετσι ξέρεις πόσος χρόνος χρειάζεται η πόλη Α να φτάσει στη πόλη Β.Εννοείται πως η μέτρηση γινεται με την ιδια αμυντικη ή επιθετικη μονάδα που έκανες την πρώτη μέτρηση.

Ολα αυτα ισχύουν αν κατάλαβα σωστα το ερώτημα σου βεβαια.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Δηλαδή γνωρίζοντας το μήκος των 2 πλευρών ενός σκαληνού τριγώνου, χωρίς να γνωρίζουμε τα μεγέθη των γωνιών, μπορούμε να βρούμε το μήκος της τρίτης πλευράς; Σε ποια μαθηματικά;
Όποιος ψάχνει βρίσκει. Σημεία που ανήκουν στο Καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων, στην Αναλυτική Γεωμετρία.
ae48af467e05cc6003a19c076f91f48c.png


Βγαίνει πιο άνετα. Έστω ότι έχουμε δύο πόλεις χ498 y501 και χ484 y545. Η απόσταση μεταξύ τους είναι 46 μονάδες. Συγκρινόμενη η απόσταση αυτή με την ταχύτητα των διήρεων, βγαίνει πολύ κοντινή σαν απόλυτη τιμή. (46Μ η απόσταση, 5 ώρες οι διήρεις). Σαν χονδρικός υπολογισμός είναι καλός.
[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Φίλε Θεαγένη (και δεν το λέω για κολακεία) είσαι άρχοντας :)

Το έκανα σε 2 πόλεις μου για να το επιβεβαιώσω, και με ακρίβεια δεύτερου δεκαδικού, μου έβγαινε μια ακρίβεια +/- 5 λεπτών σε μια απόσταση περίπου 14 ωρών!!!

Αυτό που μένει να ρωτήσω, είναι όλο αυτό, εκτός φυσικά από τον «Φάρο» και την «Χαρτογραφία» επηρεάζεται φυσικά και από την ταχύτητα των μονάδων σε κάθε κόσμο.

Να υποθέσω ότι ένας κόσμος με ταχύτητα μονάδων 1 που μια απόσταση την κάνει για παράδειγμα σε 1 ώρα, όταν λέμε ταχύτητα μονάδων 2, εννοούμε ότι καλύπτεται η ίδια απόσταση σε μισή ώρα;

Επίσης αν έχω καταλάβει σωστά, η ταχύτητα των μονάδων ΔΕΝ επηρεάζονται και από την ταχύτητα του κόσμου σωστό και αυτό;
 

8EAGENHS

Forum Leader
Αυτόματος υπολογιστής αποστάσεων μεταξύ δύο σημείων Καρτεσιανού επιπέδου.

[8EA]Σε κόσμο με ταχύτητα μονάδων 2, οι μονάδες ταξιδεύουν με διπλάσια ταχύτητα απ' ότι σε κόσμο με ταχύτητα μονάδων 1. Ταχύτητα κόσμου και ταχύτητα μονάδων, είναι ξεχωριστές ρυθμίσεις ενός κόσμου και μπορεί να υπάρξει οποιοσδήποτε δυνατός συνδυασμός, αν έτσι θεωρήσει σωστό το μάρκετιγκ της εταιρείας, (πχ ταχύτητα κόσμου 24-ταχύτητα μονάδων 4).
Αυτό που μένει να ρωτήσω, είναι όλο αυτό, εκτός φυσικά από τον «Φάρο» και την «Χαρτογραφία» επηρεάζεται φυσικά και από την ταχύτητα των μονάδων σε κάθε κόσμο.
Με τον φάρο και την χαρτογραφία, οι αποστάσεις μειώνονται εικονικά κι όχι πραγματικά, δηλαδή δεν μικραίνει καμία απόσταση, απλά οι μονάδες αποκτούν μεγαλύτερη ταχύτητα. Το ίδιο ακριβώς θα έχουμε κατά νου, με το αποτέλεσμα που θα βγάλουμε, της απόστασης δηλαδή μεταξύ δύο συντεταγμένων. Γι' αυτό ονομάζουμε το αποτέλεσμα με ένα τυχαίο γράμμα, γιατί δεν είναι ούτε μέτρα, ούτε χρόνος, ούτε μίλια. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ψηφιακά σημεία με κάποιο μέγεθος. Με μερικούς υπολογισμούς μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν πίνακα που να μας δείχνει το χρόνο που χρειάζεται για να διανύσει την εξαγόμενη απόσταση η κάθε μονάδα.[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Συνοψίζουμε:
\/( Δχ*Δχ + Δψ*Δψ ) = K
Και με την μέθοδο των τριών σε σχέση με μια άλλη πόλη μας, βρίσκουμε τον τελικό χρόνο «Τ»
Και μετά + 10% (Φάρο) + 10% (Χαρτογραφία) εφόσον φυσικά υφίστανται
Αυτά για τον ίδιο κόσμο…
Σωστά;

Χμμμ τώρα αυτό που πρέπει να κάνω είναι να βρω έναν φίλο να μας φτιάξει ένα ωραίο excel ακι για να το χρησιμοποιούμε χα χα χα χα
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο που διέθεσες φίλε μου :)
 
Κορυφή