Ταχτική-στρατηγική για γρήγορη ανάπτυξη της πόλης

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser9767
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser9767

Guest
Επειδή είμαι αρχάριος και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το παιχνίδι,έχετε να προτείνετε κάποια στρατηγική ώστε να αναπτύξω την πόλη μου γρήγορα;
 

DeletedUser

Guest
Σύμφωνα με την δική μου γνώμη,καλό θα ήταν να ανεβάσεις πρώτα τα κτήρια που σου δίνουν ύλες,πιστεύω πως αν το κάνεις αυτό μετά έρχονται όλα μόνα τους σιγά-σιγά.
Επίσης,καλό θα ήταν τα αγροτικά χωριά να τα φαρμάρεις κάθε 5 λεπτά.
Για παράδειγμα,αν παίρνεις ύλες κάθε 20 λεπτα,τότε παίρνεις 94 ύλες,σωστά?
Αν όμως φαρμάρεις κάθε 5 λεπτά για 20 λεπτά,τότε σε 20 λεπτά θα έχεις κερδίσει 168 ύλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9860

Guest
oταν φτιαξεις την πολη σχεδον συνεχεια φτιαχνεις τα ορυχεια μεχρι το 30, την αποθηκη ισα ισα ωστε να μη γεμισει ποτε.

αφηνεις για το τελος Ναο, λιμανι, την ακαδημια μετα απτα πρωτα επιπεδα, οτιδηποτε δε σου χρειαζεται αμεσα, (τειχος αλλα μονο αν εισαι σιγουρος οτι δε θα σ ενοχλησει κανενας γιατι αλλιως την πατησες)

Και το κλειδι ειναι το φαρμινγκ, οσο πιο συχνα μπαινεις τοσο πιο συχνα να το κανεις. και οταν δεν εχει διαθεση στο χωριο κανεις απαιτηση κ παλι απτην αρχη.

αμα πανε τα ορυχεια γυρω στο 30 κ με καλο φαρμινγκ, μετα θα εισαι συνεχεια ετοιμος απο υλες
 

DeletedUser

Guest
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΙΝΓΚ?ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΛΕΗΛΑΣΙΑ Η' ΑΠΑΙΤΗΣΗ
 

DeletedUser10292

Guest
ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ.ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΠΟΛΗ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΗΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΗΡΑ.ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΕΙ 120 ΕΥΝΟΙΑ ΠΑΤΑΣ ΕΥΤΥΧΙΑ.
 

-PNS-

Άρμα
Όταν είσαι μέσα, θα παίρνεις ύλες από τα χωριά με ΑΠΑΙΤΗΣΗ κάθε πέντε λεπτά. Όταν δεν είσαι μέσα θα φροντίζεις πριν βγεις να παίρνεις πάλι τις αντίστοιχες ύλες από απαίτηση. Πχ αν λείψεις για τέσσερις ώρες να κάνεις ΑΠΑΙΤΗΣΗ για τέσσερις ώρες και με τον ίδιο τρόπο αναλόγως.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να πας σπηλιά στο δέκα και να την γεμίζεις όσο περισσότερο μπορείς, αλλά και παζάρι στο δέκα για να μπορείς να ανταλλάσσεις ύλες και με πόλεις εκτός του νησιού σου. Πριν κάνεις κάτι άλλο πρέπει να ανεβάσεις την Σύγκλητο στο τέρμα, ή έστω στο 24, οπότε να τα φτιάχνεις όλα πιο γρήγορα. Μετά από αυτό προτεραιότητα στο τείχος και μετά όλα τα άλλα. Στο ίδιο διάστημα φυσικά φτιάχνεις και στρατό, ξίφη, τόξα και οπλίτες, για να μην γίνεις φάρμα κάποιου άλλου. Όλα τα άλλα ακολουθούν...
 

DeletedUser12386

Guest
θα ηθελα να πω και τη δικη μου γνωμη. εγω το πρωτο που κανω ειναι να κατασκευασω τα κτιρια ολα. (εννωω να τα δημιουργησω οχι να τα παω στο τερμα) μετα ανεβαζω μονο ακαδημια (30) λιμανι (20) και σπηλια (22 αν θυμαμαι καλα) και τοτε κατακτω την πρωτη μου πολη. μετα κανω ενα δικαιωμα (δεν θελει και πολλα μονο 3 ποντους) και κατακτω τη δευτερη πολη μου. τοτε αρχηζω και φτιαχνω στρατο και χτιζω. ετσι οπως κανω εγω στους 4000 ποντους νομιζω ειμαι ετοιμος για κατακτηση. τωρα αμα εχεις ομως ηδη καποιες πολεις δεν χρειαζετε να το κανεις τοσο γρηγορα (εκτος αν χρειαζεσαι να αναπτυξεις την πολη σου γρηγορα για καποιο σκοπο π.χ. να πας σε αλλη θαλασσα επειδη σε χρειαζετε η συμμαχια). τωρα δεν ξερω ο καθενας με το συστημα του.
 

DeletedUser12901

Guest
sory p grafw apo apantisi alla den vrika pws na grapsw thema...ti ginetai twra pou ola mou pane kala alla den exw anthrwpous sti farma?kai tin exw apo ta prwta pou ftiaxnw...tnx prokatabolika!

[art]*******************
Προειδοποίηση !
Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο κεντρικό φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες.
Μπορείτε να διαβάσετε εδώ :
http://forum.gr.grepolis.com/showthread.php?1-%C3%8E%C2%9A%C3%8E%C2%B1%C3%8E%C2%BD%C3%8F%C2%8C%C3%8E%C2%BD%C3%8E%C2%B5%C3%8F%C2%82-%C3%8E%C2%A6%C3%8F%C2%8C%C3%8F%C2%81%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C2%85%C3%8E%C2%BC&p=1#post1
*ΑΡΤΕΜΙΔΑ*[/art]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9096

Guest
θα ηθελα να πω και τη δικη μου γνωμη. εγω το πρωτο που κανω ειναι να κατασκευασω τα κτιρια ολα. (εννωω να τα δημιουργησω οχι να τα παω στο τερμα) μετα ανεβαζω μονο ακαδημια (30) λιμανι (20) και σπηλια (22 αν θυμαμαι καλα) και τοτε κατακτω την πρωτη μου πολη. μετα κανω ενα δικαιωμα (δεν θελει και πολλα μονο 3 ποντους) και κατακτω τη δευτερη πολη μου. τοτε αρχηζω και φτιαχνω στρατο και χτιζω. ετσι οπως κανω εγω στους 4000 ποντους νομιζω ειμαι ετοιμος για κατακτηση. τωρα αμα εχεις ομως ηδη καποιες πολεις δεν χρειαζετε να το κανεις τοσο γρηγορα (εκτος αν χρειαζεσαι να αναπτυξεις την πολη σου γρηγορα για καποιο σκοπο π.χ. να πας σε αλλη θαλασσα επειδη σε χρειαζετε η συμμαχια). τωρα δεν ξερω ο καθενας με το συστημα του.

Το ερώτημα είναι μέχρι που πας τα ορυχεία και την σύγκλητο για να ετοιμάσεις γρήγορα αποικιακό για την δεύτερη πόλη...
 
Κορυφή