[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] ΤΥΧΗ

  • Δημιουργός θέματος tsimpeli
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Πως γίνεται μετα από τόσο καιρό που παίζω στον κόσμο phi να μην έχω δει τύχη με θετικο πρόσημο; Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά και έχω σε κάθε επίθεση αρνητική τύχη; Ποιός είναι ο καθοριστικός παράγοντας που καθορίζει την τύχη? Μήπως η τύχη είναι ο παράγοντας ο οποίος μπορεί να ελεγχθεί μεσω software για τον κάθε ένα παικτη ξεχωριστά και με αυτόν τον τρόπο να ελέγχεται και η απόδοσή του στο παιγνίδι; Εννοώ μήπως η τύχη είναι ο παράγοντας του παιγνιδιού που το κάνει πλήρως κεντρικά ελεγχόμενο;
 

DeletedUser

Guest
Γι' αυτό το θέμα αρμοδιότεροι να σου απαντήσουν είναι οι Διαχειριστές.
Απ' όσο ξέρω η Τύχη βγάινει μέσα από έναν αλγόριθμο που δεν μπορεί ούτε να προβλεφτεί ούτε να "ρυθμιστεί". Ίσως να υπάρχει κάποιος παράγοντας στον υπολογισμό της τύχης που να ορίζει ότι οι παίχτες με πολλούς πόντους (κατάταξης και μάχης) θα παίζουν με λίγο χειρότερη τύχη από τους πιο αδύναμους παίχτες. Κάτι σαν το ηθικό δηλαδή. Δεν ξέρω, βέβαια, υποθέσεις κάνω.
Εγώ, προσωπικά, δεν έχω παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο στην Τύχη μου.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Το ποσοστό της τύχης είναι ένας τυχαίος αριθμός ο οποίος δεν επηρεάζεται από κανέναν γνωστό εξωτερικό παράγοντα (πχ βαθμολογία, είδος στρατού, premium, bots, διαχειριστές κλπ).
[/8ea]
 

DeletedUser

Guest
Ο/Η notis2212 έγραψε:
Η τύχη είναι ένα ποσό το οποίο μεταβάλλεται αμφίδρομα από το -30% μέχρι και το 30%. Δεν υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί η τιμή της τύχης από τη στιγμή που δεν θα σταματήσει να βγαίνει από έναν λογάριθμο που κανένας δεν γνωρίζει....
Αυτή είναι η τύχη.
 

DeletedUser9577

Guest
[8ea]Το ποσοστό της τύχης είναι ένας τυχαίος αριθμός ο οποίος δεν επηρεάζεται από κανέναν γνωστό εξωτερικό παράγοντα (πχ βαθμολογία, είδος στρατού, premium, bots, διαχειριστές κλπ).
[/8ea]

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι υπάρχουν άγνωστοι εξωτερικοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την τύχη, Σωστά ?
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Ασφαλώς υπάρχουν, αλλά είναι άγνωστοι (θα μπορούσαν πχ να είναι τα ζώδια, το κάρμα, οι βιορυθμοί και άλλα). [/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser9577

Guest
[8ea]Ασφαλώς υπάρχουν, αλλά είναι άγνωστοι (θα μπορούσαν πχ να είναι τα ζώδια, το κάρμα, οι βιορυθμοί και άλλα). [/8ea]

Αν οι γνώσεις σας επί του θέματος είναι ανεπαρκής δεν είναι λόγος να με ειρωνεύεστε Κύριε διαχειριστά.
Εσείς ο ίδιος γράψατε οτι "δεν υπάρχουν γνωστοί εξωτερικοί παράγοντες ... κλπ."
Κάτι τέτοιο μου δίνει δύο πιθανές ερμηνείες:
1. Οι παράγοντες είναι άγνωστοι σε όλους.
2. Οι παράγοντες είναι άγνωστοι σε εσάς ειδικά.

Και στις δύο περιπτώσεις πάντως, οτι οι παράγοντες αυτοί είναι υπαρκτοί.
Αν πρόκειται για κακή διατύπωση της αρχικής απάντησης παρακαλώ να την διορθώσετε, και να ανακαλέσετε το σκωπτικό σχόλιο σας.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Σαν "γνωστοί" χαρακτηρίζονται οι παράγοντες τους οποίους επικαλούνται οι παίκτες: "Αυτός έχει μποτ που ρυθμίζει τις τύχες", "Αυτός πληρώνει premium άρα έχει εύνοια από την Γερμανία", "Αυτός έχει κολλητούς διαχειριστές και του ρυθμίζουν την τύχη" και άλλα πολλά. Αυτά τα έχουμε αποκλείσει, αλλά δεν μπορούμε να στερήσουμε και την δημιουργική φαντασία όσων χάνουν τα μαλλιοκέφαλά τους εξ αιτίας της τύχης, γιατί το να αποκλείσουμε τα πάντα είναι άδικος κόπος, πάντα ο ζημιωμένος θα ψάχνει αλλού την αιτία, εκτός πραγματικότητας.
Απ' την άλλη πάλι, επειδή τυχαίνει να παίζω κι εγώ 4+ χρόνια ανελλιπώς, έχω μπει σε μία διαδικασία (όπως έχω κάνει άλλωστε και σε πολλά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού) να κρατήσω στατιστικά. Δεν μπορεί, σκέφτηκα, σήμερα να κάνω 10 επιθέσεις κι από τις 10 οι 8 να είναι με θετική τύχη και μάλιστα οι 6 πάνω από 20 και χθες έκανα 12 και ήταν όλες με αρνητικό πρόσημο, κάτι θα φταίει ή κάτι θα επηρεάζει αυτήν την "ανάποδη" κατάσταση. Τελικά τίποτε, όποιος μπει στην διαδικασία να κρατήσει σημειώσεις, θα πάρει απάντηση, αρκεί να συνειδητοποιήσει τι είναι αυτό που ψάχνει. [/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Επειδή και εγώ κρατάω στατιστικά και επειδή μέχρι τώρα το 95% των επιθέσεών μου είναι με αρνητική τύχη, περιμένω από δω και στο εξής για να ισοφαρίσω όλες οι επιθέσεις μου να γίνονται με θετική τύχη. Σε αντίθετη περίπτωση δεν ισχύει τίποτα απο αυτά που ειπώθηκαν. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις που μου έδωσαν κουράγιο για να συνεχίσω γιατί αυτό το γεγονος της συνεχόμενης αρνητικής τύχης με έκανε να αποφασίσω να σταματήσω το παιγνίδι μιας και πλέον το πήρα απόφαση ότι δεν έχω καμμια τύχη στο παιγνίδι αφου είμαι τόσο γκαντέμης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Επειδή και εγώ κρατάω στατιστικά και επειδή μέχρι τώρα το 95% των επιθέσεών μου είναι με αρνητική τύχη, περιμένω από δω και στο εξής για να ισοφαρίσω όλες οι επιθέσεις μου να γίνονται με θετική τύχη. Σε αντίθετη περίπτωση δεν ισχύει τίποτα απο αυτά που ειπώθηκαν. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις που μου έδωσαν κουράγιο για να συνεχίσω γιατί αυτό το γεγονος της συνεχόμενης αρνητικής τύχης με έκανε να αποφασίσω να σταματήσω το παιγνίδι μιας και πλέον το πήρα απόφαση ότι δεν έχω καμμια τύχη στο παιγνίδι αφου είμαι τόσο γκαντέμης


χαχαχαχα τι να πω μάλλον όσα ειπώθηκαν παραπάνω δεν ισχύουν για μένα. σήμερα έκανα 34 επιθέσεις από τις οποίες 28 με αρνητική τύχη και 6 με θετική. Πάλι καλά χαχαχαχαχαχαχα
 
Κορυφή