Συζήτηση για την αναβάθμιση 2.60

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser12395
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser12395

Guest
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!
 

DeletedUser

Guest
Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΘΟΛΗ :( ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ;) ΕΓΩ ΑΠΟΓΟΙΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΑΝΑΝΕΟΣΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!! :h:confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

-PNS-

Άρμα
Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΘΟΛΗ :( ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ;) ΕΓΩ ΑΠΟΓΟΙΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΑΝΑΝΕΟΣΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!! :h:confused:

H εικόνα είναι πεντακάθαρη. Μάλλον έχει πρόβλημα το pc σου. Όσον αφορά για το τρεχούμενο νερό, αν γίνει θα γίνει ακόμα πιο αργό το παιχνίδι και βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν το βάζουν...
 

DeletedUser

Guest
να ειναι λιγο πιο αργο δε θα ηταν και τρομερο
 

DeletedUser

Guest
ΠΟΙΟΤΗΤΑ

H εικόνα είναι πεντακάθαρη. Μάλλον έχει πρόβλημα το pc σου. Όσον αφορά για το τρεχούμενο νερό, αν γίνει θα γίνει ακόμα πιο αργό το παιχνίδι και βασικά αυτός είναι ο λόγος που δεν το βάζουν...

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΩ ΡΩΤΙΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ! ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΘΟΛΗ ΕΝΟΩ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ Η ΠΑΛΙΑ ΕΙΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΤΟ PC ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ
 

DeletedUser8480

Guest
Η εικονα ειναι πεντακαθαρη και υψηλης ευκρινειας.
 

DeletedUser

Guest
και ξέχασα το κυριότερο που είναι η νύχτα!!
 

-PNS-

Άρμα
και ξέχασα το κυριότερο που είναι η νύχτα!!

Η εικόνα είναι μια χαρά, ξαναλέω. Για τη νύχτα έχεις δίκιο. Στον χάρτη έξω φαίνεται κανονικά όταν νυχτώνει, όταν πας στην πόλη με τα νέα γραφικά ξαναγίνεται μέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser13654

Guest
Τελεια η αναβαθμηση αλλα θα ηθελα και μερικα απο την προηγουμενη οπως τα ανθρωπακια να κινουντε ποιο αργα και να μην χτυπιουνται πχ ναος, οταν φτιαχνετε ενα κτιριο να φαινεται ο μαστορας και κατι ακομα το νερο να ειναι τρεχουμενο και τα καραβακια να κανουν βολτιτσες να φεβγουν να ερχονται και τετεια αλλα κατα ταλα ειναι αρκετα καλο εως τελειο δεν χορτενω να το βλεπω ;)
 

DeletedUser

Guest
μια χαρα ειναι....
ξεκινησε η επιστροφη για το grepolis 1
αν φτιαξουν και το φορουμ συμμαχιας δεν θα απεχουμε πολυ!
 

DeletedUser13691

Guest

DeletedUser9860

Guest
Ετσι μπραβο θελουμε Grepolis 1 !

Τώρα που κλεινει ο Gamma σε 5 μέρες το αλλάξατε? Χαχα κοιτα να δεις τι γινεται!

Ωραιο παντως
 

DeletedUser

Guest
Σαν παλιός προγραμματιστής, θέλω να υπενθυμίσω πρώτα απ' όλα πως:

α) Οι υπολογιστές δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχει τέτοια μεγάλη ποικιλλία στο hardware (επεξεργαστής, ταχύτητα, μνήμη, κάρτες κλπ) και στο software (λειτουργικό, browsers, plug-ins κλπ) που πρακτικά είναι αδύνατο να βρεθούν δύο "ίδιοι" υπολογιστές. (Ας ξεχάσουμε προς το παρόν τους ιούς, τα malware και τα adware...)

β) Κάποιοι παίκτες δουλεύουν μέσα σε δίκτυο και κάποιοι σαν stand-alone.

γ) Οι συνδέσεις internet ποικίλλουν σε ταχύτητα και ποιότητα.

δ) Κάτι πολύ σημαντικό: Η πείρα μου έχει δείξει πως η "τελευταία τεχνολογία" προγραμματισμού συχνά πρέπει να αποφεύγεται, γιατί δυσκολεύει την πρόσβαση εκείνων που έχουν παλιούς υπολογιστές ή έχουν μείνει σε παλαιότερες μορφές software. Για παράδειγμα, πολλοί είναι εκείνοι που αρνούνται να αντικαταστήσουν τα windows xp, παρά την πίεση που δέχονται από την ίδια την Microsoft. Έχω βρεί κάποια ωραιότατα και εντυπωσιακά sites ξενοδοχείων που δεν δουλεύουν σε τέτοιους υπολογιστές, με αποτέλεσμα τα ξενοδοχεία αυτά να χάνουν πελάτες... Σε κάποια περίπτωση, ο υπολογιστής μου έκανε 20 λεπτά της ώρας για να φορτώσει ένα "βίντεο" που ήταν η σελίδα υποδοχής ενός μεγάλου Οργανισμού (και δεν υπήρχε "skip introduction"). Ομολογώ πως το βίντεο ήταν πραγματικά πολύ όμορφο!. Δοκίμασα την ιστοσελίδα αυτή γιατί κάποιοι μου παραπονιόντουσαν πως δεν μπορούσαν να μπούν!

ε) Πολλοί παίζουν το παιγνίδι παράλληλα με τη δουλειά τους, χρησιμοποιώντας πολλαπλά παράθυρα, και αυτό σημαίνει πως ο τρόπος που τρέχει το παιγνίδι εξαρτάται και από τον φόρτο εργασίας του υπολογιστή και του δικτύου στο οποίο ανήκουν.

ζ) Σημαντικός είναι επίσης ο τρόπος χρήσης του παιγνιδιού. Άλλο είναι για ένα παίκτη που μπαίνει για 2 ώρες τη μέρα, και άλλο για κάποιον που μπαίνει-βγαίνει συνέχεια, πολλές φορές τη μέρα. Άλλο είναι για ένα απλό μέλος μιας συμμαχίας, και άλλο για κάποια μέλη της Διοίκησης. Άλλο είναι για κάποιον που περιορίζεται στο πρόγραμμα του παιγνιδιού και μόνο και άλλο για κάποιον που χρησιμοποιεί και βοηθητικά προγράμματα, όπως, χάρτες, στατιστικά, επεξεργαστές αναφορών, επεξεργαστές κειμένου, υπολογιστικά φύλλα, αριθμομηχανές, skype, και ό,τι άλλο βάζει ο νους σας...

Επομένως, το "είναι εντάξει", το "δουλεύει καλύτερα και γρηγορότερα", είναι τελείως σχετικό. Μπορεί να ισχύει για σας και μόνο.

Προσωπικά, έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις, που αναφέρονται στον δικό μου υπολογιστή, στις δικές μου συνθήκες εργασίας, και στον τρόπο που παίζω εγώ.

α) Το πρόγραμμα σε κάποιους χειρισμούς είναι τώρα γρηγορότερο και σε κάποιους αργότερο. Ήδη δύο φορές ο υπολογιστής "πάγωσε", και αναγκάστηκα να κάνω reboot. Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το συγκεκριμμένο upgrade ή ήταν κάποιο τυχαίο γεγονός. Αυτό θα το δούμε μέσα στις επόμενες ημέρες.

β) Προτιμώ για την εικόνα της πόλης τη μορφή του παράθυρου, όπως ήταν πριν, που μπορεί να γίνει minimize/restore, γιατί αυτό διευκολύνει κάποιους χειρισμούς. Τώρα που η μορφή της εικόνας της πόλης έχει γίνει background (όπως είναι και οι χάρτες), όταν μεταβαίνεις από την πόλη στο χάρτη και αντίστροφα, τα άλλα παράθυρα (μηνύματα, συμμαχία, επισκόπηση κτιρίων κλπ) ΚΛΕΙΝΟΥΝ, και θα πρέπει να τα ξαναβρείς και να τα ξανανοίξεις. ΤΟ BACKGROUND ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ, όχι τρία, όπως είναι τώρα (χάρτης νησιού, χάρτης στρατηγικής και εικόνα πόλης). Από 2 που ήταν, θα έπρεπε να γίνουν ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ BACKGROUND, και όχι ΤΡΙΑ ΕΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ, όπως έγινε τώρα.

γ) Το πρόγραμμα έχει βελτιώσεις που είναι καλές, και προσθέτουν σε ομορφιά και σε πληροφόρηση, αλλά, σαν σύνολο, η λειτουργικότητά του έχει μειωθεί όταν απαιτούνται γρήγοροι χειρισμοί. Εγώ θα προτιμούσα την προηγούμενη μορφή, έστω και χωρίς τις βελτιώσεις που βλέπω σαν θετικές.

Και μια ερώτηση:

Γιατί το upgrade γίνεται πάντοτε την ημέρα, σε ώρες που είναι πολλοί παίκτες μέσα, και μας πετάει έξω από το πρόγραμμα, και όχι στις 3 η ώρα τη νύχτα, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα παιγνίδια;

Ευχαριστώ.

ΥΓ
Και κάτι ακόμα:

Έχω κάνει κανονικό log-in στο Grepolis Forum, το όνομά μου το βλέπω στην κορυφή της σελίδας, και κάνοντας "Υποβολή", παίρνω το μήνυμα:

You do not have permission to perform this action. Please refresh the page and login before trying again.

Τελικά, εφ' όσον είμαστε μέσα στο πρόγραμμα του παιγνιδιού, το πρόγραμμα του Forum θα πρέπει να μας αναγνωρίζει αυτόματα, και να μη μας ζητάει ξανά κωδικούς !!! Όμως μου ζήτησε, τον έβαλα, και τώρα δεν με αναγνωρίζει !!! Συγνώμη, αλλά τέτοια πράγματα δείχνουν την απειρία των προγραμματιστών σας.
 

8EAGENHS

Forum Leader
Τελικά, εφ' όσον είμαστε μέσα στο πρόγραμμα του παιγνιδιού, το πρόγραμμα του Forum θα πρέπει να μας αναγνωρίζει αυτόματα, και να μη μας ζητάει ξανά κωδικούς !!! Όμως μου ζήτησε, τον έβαλα, και τώρα δεν με αναγνωρίζει !!! Συγνώμη, αλλά τέτοια πράγματα δείχνουν την απειρία των προγραμματιστών σας.
[8ea]Το φόρουμ μπορεί να είναι κομμάτι παιχνιδιού, αλλά είναι δύο τελείως διαφορετικές σελίδες. Όταν συνδέεστε, για να παραμείνετε συνδεδεμένος, πρέπει να τικάρετε την "Αυτόματη σύνδεση".[/8ea]
 

DeletedUser13693

Guest
β) Προτιμώ για την εικόνα της πόλης τη μορφή του παράθυρου, όπως ήταν πριν, που μπορεί να γίνει minimize/restore, γιατί αυτό διευκολύνει κάποιους χειρισμούς. Τώρα που η μορφή της εικόνας της πόλης έχει γίνει background (όπως είναι και οι χάρτες), όταν μεταβαίνεις από την πόλη στο χάρτη και αντίστροφα, τα άλλα παράθυρα (μηνύματα, συμμαχία, επισκόπηση κτιρίων κλπ) ΚΛΕΙΝΟΥΝ, και θα πρέπει να τα ξαναβρείς και να τα ξανανοίξεις. ΤΟ BACKGROUND ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ, όχι τρία, όπως είναι τώρα (χάρτης νησιού, χάρτης στρατηγικής και εικόνα πόλης). Από 2 που ήταν, θα έπρεπε να γίνουν ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ BACKGROUND, και όχι ΤΡΙΑ ΕΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ, όπως έγινε τώρα.

γ) Το πρόγραμμα έχει βελτιώσεις που είναι καλές, και προσθέτουν σε ομορφιά και σε πληροφόρηση, αλλά, σαν σύνολο, η λειτουργικότητά του έχει μειωθεί όταν απαιτούνται γρήγοροι χειρισμοί. Εγώ θα προτιμούσα την προηγούμενη μορφή, έστω και χωρίς τις βελτιώσεις που βλέπω σαν θετικές.

Και μια ερώτηση:

Γιατί το upgrade γίνεται πάντοτε την ημέρα, σε ώρες που είναι πολλοί παίκτες μέσα, και μας πετάει έξω από το πρόγραμμα, και όχι στις 3 η ώρα τη νύχτα, όπως συμβαίνει σε πολλά άλλα παιγνίδια;

.

Φιλε μου με κάλυψες πλήρως,ειδικά όσον αφορά τη χρησιμότητα των ανεξάρτητων παραθύρων.Απορώ πως κάποιοι συζητούν για την ποιότητα μιας στατικής εικόνας.Η πρακτικότητα χρησης του παιχνιδιού μειώθηκε αισθητά.Resize των παραθύρων και keyboard shortcuts θα έπρεπε να προστεθούν αντί για αυτή τη ξεκάθαρη ταμπλετοποίηση.Ακόμη και σε οθόνη υψηλής ανάλυσης πρέπει να μετακινεις το παράθυρο για να βρεις τα κτίρια.
Ούτε έχουν όλοι full hd.Τα λαπτοπ?
Η νέα εμφάνιση είναι σαφέστατα ένα λάθος και θέλω να ελπίζω ότι θα διορθωθεί σύντομα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ειναι πολι καλο και καθολου θολο μονο την νηχτα διορθοστε και ειναι τελιο συχαριτηρια σην ομαδα που το ευτιαξε της αξηζουν πολα μπραβο για να βγαλη αυτο το αποτελεσμα και παλη ΣΥΧΑΡΙΤΗΡΙΑ
 

DeletedUser3152

Guest
Αν θέλετε μια εικόνα ζωηρή, κινούμενη, με απίθανα γραφικά, τότε να πάτε να δείτε καμιά ταινία.
Προσωπικά η εικόνα της πόλης μου άρεσε πολύ αλλά μετά από κάποια χρήση στο beta συνειδητοποίησα πως δε με βόλευε.
Προτιμώ το παράθυρο που ήταν πριν, σήμαινε μικρότερες διαδρομές για το ποντίκι ώστε να εναλλάσσεις τα ζουμ πιο γρήγορα, κάτι σημαντικό όταν έχεις να διαχειριστείς 100+ πόλεις.
Αν θέλετε βελτιώσεις επί της ουσίας, τροποποιείστε τις αποστολές ώστε να μη σκοτώνουν υποστηρίξεις άλλων γιατί έχει καταστρέψει το παιχνίδι το ότι καθημερινά σκοτώνονται φύλακες που έχουμε σε πόλεις συμμάχων.
Επίσης, βάλτε ένα ευρετήριο στα μηνύματα γιατί ψάχνεις να βρεις ένα μήνυμα που σου έστειλε ένας παίκτης πριν δύο βδομάδες και χάνεσαι στον ωκεανό των μηνυμάτων (οι διπλωμάτες / αρχηγοί κλπ διαχειριστές συμμαχιών καταλαβαίνουν το ζόρι) που τραβάμε όσοι έχουμε συχνή επικοινωνία με συμμάχους κλπ.
Τέλος, για να γίνουν εύχρηστες οι λίστες αποδεκτών, προσθέστε ακόμα μία ή δύο, με τις υπάρχουσες τρεις δε γίνεται δουλειά.
Αυτά εν ολίγοις, τα γραφικά είναι καλά αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την ουσία. Ξεθωριάζουν γρήγορα και μετά μένεις με ότι είναι ουσιαστικό στο παιχνίδι.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπερα. Καλη η ανβαθμηση, ολα δουλευουν ρολοι, αλλα....
Δεν υπαρχει νυχτα στην πολη, μονο στο νησι.
Πολυ γρηγορη κηνηση απο τα ανθρωπακια.
Και το κυριοτερο... Οταν λεγατε οτι θα αναβαθμησετε την επισκοπηση πολης σε πληρη οθονη εγω προσωπικα πιστεψα οτι ολοκληρη η πολη θα επερνε το μεγεθος της οθονης, που σημαινει μεγαλητερες εικονες στα γραφικα (κτηρια - ανθρωπακια κλπ.) και οχι οτι θα αφηνατε το μεγεθος της πολης στο ιδιο μοτιβο και θα προσθετατε βουναλακια, ποταμακια, δεντρακια, λιμνουλες, βαρκουλες, νησακια κλπ. Ποιο το νοημα να υπαρχουν ολα αυτα εφοσων δεν ειναι λειτουργικα και χρησημα για το παιχνιδι.? Τι να τα κανεις? Να τα κοιτας απλα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Συγνωμη κιολας που ξαναγραφω αλλα για καποιο λογο ενω μπορω να επεξεργαστω τις δικες μου αναρτησεις απλα δεν μου δινετε η επιλογη να το κανω, δεν υπαρχει γενικα επιλογη "επεξεργασια κειμενου". Το πως επεξεργαστικα το προηγουμενο κειμενο...αγνωστο.

Λοιπον παρατηρησα και καποιο ακομα λαθος με την εκδοση αυτη. Ενω θα επρεπε, φτανοντας το αγροκτημα στο επιπεδο 14, να εμφανιστει ακομα ενα χωραφι αριστερα απο το κεντρικο ηδη υπαρχον και να μεγαλωσει ελαφρος ο μυλος, εχω φτασει το αγροκτημα στο επιπεδο 30 που θα επρεπε να εμφανηστει και 3ο χωραφι δεξια και τιποτα απο αυτα δεν εχει συμβει. Δηλαδη το γραφικο του αγροκτηματος στο επιπεδο 30 ειναι ιδιο με αυτο του επιπεδου 1-13 ως προς τα χωραφια. Μονο το γραφικο του κτηριου αλλαζει και αναβαθμιζεται. Παρακαλω ας το ριξετε μια ματια κι αυτο.

Ευχαριστω.
 
Κορυφή