[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] Ποντοι αμυνας απο υποστηριξεις

  • Δημιουργός θέματος -Α-Ω-
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Μια ερωτηση: το συστημα ποντων μαχης εχει πλεον αλλαξει σε ο,τι αφορα τις υποστηριξεις? Τωρα πια τους αμυντικους ποντους απο τις υποστηριξεις τους παιρνει αυτος που τις εχει στειλει και οχι ο αμυνομενος?
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Πλέον παίρνουν αμφότεροι. Το θέμα του ποσοστού έχει τεθεί ως ερώτημα στην εταιρεία και αναμένουμε απάντηση.[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
Aν γινεται, αφηστε αυτο το θεμα ανοιχτο για να ενημερωθουμε για το ποσοστο. Θεωρω πολυ σημαντικο παραγοντα αυτο το νεο στοιχειο.
Επισης, εχω την εντυπωση οτι τα μεταφορικα που στελνει καποιος ως υποστηριξη, δεν μπαινουν στους αμυντινους του καθολου αφου δεν απεικονιζονται ουτε στο τειχος του. Αν μπορειτε και μια απαντηση για αυτο να εχουμε.
Ευχαριστω
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Αμυντικοί πόντοι λαμβάνονται όταν οι αμυντικές μας μονάδες φονεύουν αντίπαλα στρατεύματα. Από τα μεταφορικά ουδείς παίρνει αμυντικούς πόντους, γιατί απλούστατα αυτά δεν φονεύουν αντίπαλα στρατεύματα.[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
Γεια χαρά. Επειδή με απασχολεί ένα θέμα που δημιουργήθηκε σε αμερικάνικο σέρβερ, σας παραθέτω μία αναφορά.

19887ee8ed414fb5a7bb7c0.png


Υποθέτουμε ότι οι 72 δίηρεις αυτές ανήκουν σε έναν παίκτη και όχι από περισσότερους. Ξέρουμε ότι αυτές οι δίηρεις δεν ανήκουν στον αμυνόμενο αλλά σε συμπαίκτη που τα είχε στείλει σε υποστήριξη. Οπότε οι πόντοι που θα έπαιρνε αυτός που έστειλε τις 72 δίηρεις θα ήταν οι παρακάτω;

10 φάρους = 100
1 αποικιακό = 170
23 ξιφομάχους = 23
26 τοξότες = 26
48 οπλίτες = 48
4 μεταφορικά = 0
--------------------
367

Θα έπαιρνε 367 πόντοι μάχης αυτός που έστειλε τις 72 δίηρεις; Ή κάποιο ποσοστό από αυτούς τους πόντους. Και αν ναι, με ποιο ποσοστό παίζεται η υποστήριξη;
 

-PNS-

Άρμα
Καταρχάς φίλε μου κάνεις ένα λάθος. Τα μεταφορικά που στέλνουμε ως υποστήριξη δεν δίνουν πόντους μάχης, αλλά τα μεταφορικά που βυθίζονται μας δίνουν πόντους μάχης. Δηλαδή στο παράδειγμά σου θα πρέπει να προσθέσεις και 4 Χ 8 = 32 για τα μεταφορικά που βύθισαν οι διήρεις. Οπότε, το σύνολο καταρχάς πάει 367 + 32 = 399 πόντοι μάχης.

Από εκεί και πέρα, και όσον αφορά το βασικό σου ερώτημα, έχω την εντύπωση ότι ο αμυνόμενος πάντα παίρνει κάτι σε πόντους μάχης, αφού πάντα αντίπαλα στρατεύματα σκοτώνονται και από το τείχος. Εκτός από αυτό το μικρό ποσοστό λοιπόν, όσον αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, όλο το υπόλοιπο πάει κανονικά σε αυτόν που έβαλε τις διήρεις. Γενικά, το ποσοστό ορίζεται, αν και δεν παίρνω όρκο, με βάση τι σκοτώνουν τα στρατεύματα του καθενός και το τείχος.

Πιστεύω να βοήθησα, αλλά αν το ξέρει κάποιος καλύτερα, ας παραθέσει τη δική του άποψη...
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Το ποσοστό μοιρασιάς των ΠΜ φαίνεται να είναι επτασφράγιστο μυστικό, ακόμη δεν μας έχουν απαντήσει επ' αυτού.
Πάντως στην παρούσα περίπτωση, κάτι ψίχουλα θα πήρε και ο ιδιοκτήτης της πόλης, λόγω των αντιπάλων μονάδων που χάθηκαν από το τείχος του.
ΣΣ: Γιατί δεν έβαλες τους ΠΜ από τα μεταφορικά; [/8ea]
 

DeletedUser

Guest
[8EA] Από τα μεταφορικά ουδείς παίρνει αμυντικούς πόντους, γιατί απλούστατα αυτά δεν φονεύουν αντίπαλα στρατεύματα.[/8EA]

[8ea]ΣΣ: Γιατί δεν έβαλες τους ΠΜ από τα μεταφορικά; [/8ea]


Pns και 8EAGENHS,

Για τον απλό λόγο ότι δηλώνεις ότι ουδείς δεν παίρνει πόντο από τα μεταφορικά. Για αυτό, έγραψα καθαρά το πλήθος μεταφορικών επί 0.
Μου ήταν εύκολο να τα προσθέσω και πίστευα ότι θα έπρεπε να τα συνυπολογίσουμε αλλά με μπέρδεψε η απάντηση του 8EAGENHS.

Αυτός που έβαλε τις δίηρεις, πήρε εκείνη την ημέρα 201 αμυντικούς πόντους, κατηγορείται ότι, με τις υποστηρίξεις που έστειλε, βύθισε συμμαχικό αποικιακό και ψάχνω να βρω μία λύση να βρω την αλήθεια χωρίς να έχω καμία αναφορά από τον αμυνόμενο και από τον ιδιοκτήτη των διηρών.

Οπότε, δεν βγαίνει το 201 με το 399... απόδειξη για ενοχή ή αθωότητα, δεν έχω και μάλλον είναι μεγάλο μυστικό της Innogames. Κρίμα, θα μου έλυνε τα χέρια.
 

8EAGENHS

Forum Leader
Για τον απλό λόγο ότι δηλώνεις ότι ουδείς δεν παίρνει πόντο από τα μεταφορικά.
[8EA]Διάβασες μόνον την απάντησή μου αλλά όχι και την ερώτηση η οποία ήταν
Επισης, εχω την εντυπωση οτι τα μεταφορικα που στελνει καποιος ως υποστηριξη,
αλλιώς μάλλον δεν θα μπερδευόσουν.
Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω...

[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
Ναι, έχεις δίκιο, κόλλησα στην αρχική ερώτηση του -Α-Ω- . Πάει αυτό, μετράω και τα μεταφορικά.

Βρε... τι δεν καταλλλλαβαίνεις;;;

Έχω ένα σύμμαχο που μάλλον βύθισε συμμαχικό αποικιακό με κακός συγχρονισμός. Μάλλον του ξέφυγε 2 με 3 δευτερόλεπτα πιο μπροστά και μπήκε στην πόλη λίγο πριν. Από τον αμυνόμενο, έχω μήνυμα ότι και καλά σώθηκε η πόλη του από τους επιτιθέμενους, δηλαδή εμείς από βλακεία του συμμάχου μας, αυτός που έστειλε τις 72 δίηρεις. (deja vu κατάσταση) αλλά και οι δύο κάνουν την πάπια, ξαφνικά δεν έχει κανένας αναφορά ως πειστήρια και προσπαθώ να βγάλω άκρη μέσω αμυντικών πόντων. Αυτό είναι όλο.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Νομίζω πως πρέπει να αγνοηθεί το θέμα, γιατί κατά 99% πιστεύω πως δεν φταίει ο σύμμαχος για τον "κακό συγχρονισμό", αλλά το γνωστό bug της μεταφοράς του χρόνου επιθέσεων.
Το ότι δεν βρίσκεται ο "ένοχος" να δώσει αναφορές, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.[/8EA]
 
Κορυφή