ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΑΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser1792
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser1792

Guest
1)KANEΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑ?

Δεν υπάρχει στρατός που να μην είναι από ακαδημια.

ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΥΘΙΚΕΣ?

Για εμενα όχι και πολύ..πέρα οτι μπορείς να κάνεις 50 μαντιχωρες(κάτι δύσκολο)και το καλό για άμυνα είναι Πήγασος..αυτά είναι για εμενα.

2)ΕΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ Ω ΣΟΦΕ (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ) ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΥΘΙΚΕΣ?

Μπορεί στο μέλλον να κάνω κάτι και για μυθικά αλλά τώρα όχι.:d
 

DeletedUser4460

Guest
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΙΝ

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΥΘΙΚΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ.:)
 

DeletedUser

Guest
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

suglitos sto 24
ksulo sto 30
ashmi sto 31
limani sto 20
farma sto 40
stratwnas sto 21
akadhmia 30
petra sto 30
teixos sto 25
naos sto 25
apo8hkh sto 30
sphlia sto 10(me toulaxiston 100000 ashmi mesa)
pazari sto 10

meta apo ereunes sthn akadhmia

eksfentonisths
opliths
froura polhs
dhplwmatia
lafura
keramika ipieis
ekpaideuths
ploia faroi
stratologhsh
nauphgos apoikiako
grhgoro metaforik arotro
kouketes
falagga
ma8hmatika
poliorkitikos krios
xartografia
eksegersh

kai apo strato

450 sfentones
450 oplites
200 ipieis

*** 8a meinei ligos plu8ismos moirase ton

apo ploia

60 faroi
kai 95 grhgora metaforika

[cho]+5 πόντοι για Greeklish.
Τα Greeklish απαγορεύονται στο κεντρικό φόρουμ. Καλό θα ήταν να διαβάσεις τους κανόνες.
~> CholericFade <~[/cho]​
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1792

Guest
Η απόψεις ακούστηκαν....εγώ να βοηθήσω ήθελα με αυτόν τον οδηγό...


Παρακαλώ να Κλειδώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4460

Guest
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ SLONE ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ.
ΣΟΡΡΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.
ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΘΑΡΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΜΩΣ ΕΙΤΕ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ
 

DeletedUser

Guest
ΦΙΛΕ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΣΛΟΝΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ
 

8EAGENHS

Forum Leader
ΦΙΛΕ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΣΛΟΝΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ
[8EA]Αυτό μας το είπες έμπρακτα μιας και κατέθεσες την άποψή σου με στοιχεία, το να το πεις άλλες δέκα φορές δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.
Πέραν τούτου, όποιος έχει παίξει με κέφι λίγο καιρό το παιχνίδι κι έχει εντρυφήσει σε μάχες θα έχει κατανοήσει πως η ιδανική σύνθεση στρατού είτε επιθετικού είτε αμυντικού δεν είναι δόγμα. Ο ιδανικότερός μας στρατός κάθε φορά εξαρτάται από τα στρατεύματα που βρίσκουμε απέναντί μας. Βέβαια όταν μιλάμε για παίκτη με λίγες πόλεις, βεβαίως και υπάρχουν κάποιες σταθερές πάνω στις οποίες πρέπει να βαδίσει και οι οδηγοί που έδωσαν οι συμπαίκτες μας πιο πάνω είναι καλοί.. Όταν οι πόλεις αυξάνονται, αυξάνονται και οι απαιτήσεις για πολυπλοκότερες συνθέσεις και αλληλοκαλύψεις. Μην ξεχνάτε το πολύτιμο εργαλείο που λέγεται προσομοιωτής και σας βοηθάει να βγάζετε τις καλύτερες συνθέσεις που θα προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά και θα δεχθούν λιγότερες απώλειες. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΤΩΡΑ ΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΗΚΕΣ.
 

DeletedUser

Guest
καλος ο οδηγος.το εψαξα κ μενα τουλαχιστον μου κανει.ολα καλα με το στρατο,αλλα τα κτηρια σε τι επιπεδο πανω κατω πρεπει να ναι?γιατι για να ναι ολα φουλ δεν φτανει ο πλυθησμος.ετσι δεν ειναι?μπορεις να μου πεις στο περιπου τα κτηρια μεχρι που φτανουν?
 

DeletedUser1792

Guest
καλος ο οδηγος.το εψαξα κ μενα τουλαχιστον μου κανει.ολα καλα με το στρατο,αλλα τα κτηρια σε τι επιπεδο πανω κατω πρεπει να ναι?γιατι για να ναι ολα φουλ δεν φτανει ο πλυθησμος.ετσι δεν ειναι?μπορεις να μου πεις στο περιπου τα κτηρια μεχρι που φτανουν?
Νομίζω αυτός ο στρατός που έγραψα αντιστοιχεί σε πόλη 8500-9500 πόντοι.
Κάπου εκεί νομίζω...
Στο χέρι σου είναι να την κάνεις όπως θέλεις... άλλος μπορεί να την κάνει 12000 άλλος μπορεί και 8500 και ότι μείνει να το κάνει στρατό..
Δες το και εσύ πως είναι κανε δοκιμές να δεις τι σε βολεύει.
 

DeletedUser

Guest
βασικα ειναι λιγακι αργη η πολη ετσι αλλα τουλαχιστον υπαρχει στρατος μεσα.εννοω σε περιπτωση επιθεσης αργεις να μαζεψεις πορους αργεις να φτιαξεις πλοια κ στρατο κτλ.αλλα δεν μπορεις να χεις τα παντα.α κ κατι αλλο..αποικιακο βγαινει ετσι?
 

DeletedUser1792

Guest
Νομίζω βγαίνει αποικιακό....άμα δεν βγαίνει μείωσε της μονάδες..
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα παίδες,
καινούργιος στο grepolis,αν και με κάποια εμπειρία απο παλαιότερο αντίστοιχο παιχνίδι.Κατά τη δική μου άποψη δεν εχει τόσο σημασία ακριβώς τι μονάδες θα φτιάξεις,είτε για αμυντικό είτε για επιθετικό χωριό.Το μόνο που μετράει ειναι να έχεις χρόνο να παίζεις και να πράττεις πιο έξυπνα απο τον αντίπαλο σου.
Η ιστορία εχει αποδείξει πως κανένα χωριό δεν εχει αντέξει συνεχόμενες επιθέσεις ανά τακτές χρονικές περιόδους(ανάλογα πόσο συχνά παίζεις εσυ και αυτός που επιτίθεσαι)και αντίστοιχα το ίδιο ισχύει οταν αμύνεσαι.
Οπότε αν θες αμυντικό χωριό δες τις αμυντικές μονάδες και φτιάξε σε αναλογίες στρατό όπως θέλεις,ώσπου να γεμίσεις.Το ίδιο ισχύει και σε ενα επιθετικό χωριό.---Θυμίσου,όλες οι μονάδες ειναι αναλώσιμες όσο ακριβές και αν ειναι.
 

DeletedUser1792

Guest
Καλησπέρα παίδες,
καινούργιος στο grepolis,αν και με κάποια εμπειρία απο παλαιότερο αντίστοιχο παιχνίδι.Κατά τη δική μου άποψη δεν εχει τόσο σημασία ακριβώς τι μονάδες θα φτιάξεις,είτε για αμυντικό είτε για επιθετικό χωριό.Το μόνο που μετράει ειναι να έχεις χρόνο να παίζεις και να πράττεις πιο έξυπνα απο τον αντίπαλο σου.
Η ιστορία εχει αποδείξει πως κανένα χωριό δεν εχει αντέξει συνεχόμενες επιθέσεις ανά τακτές χρονικές περιόδους(ανάλογα πόσο συχνά παίζεις εσυ και αυτός που επιτίθεσαι)και αντίστοιχα το ίδιο ισχύει οταν αμύνεσαι.
Οπότε αν θες αμυντικό χωριό δες τις αμυντικές μονάδες και φτιάξε σε αναλογίες στρατό όπως θέλεις,ώσπου να γεμίσεις.Το ίδιο ισχύει και σε ενα επιθετικό χωριό.---Θυμίσου,όλες οι μονάδες ειναι αναλώσιμες όσο ακριβές και αν ειναι.
Σωστός.Απλός εκανα τον οδηγό αυτό για να ξέρουν που να πατήσουν παράδειγμα.κάποιοι κανουν 20 τοξότες και 50 οπλίτες και νομίζουν ότι δεν θα μπει κανένας στην πόλη τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
βασικα τα πραγματα ειναι πολυ απλα.οτι φτιαχνεις δεν ειναι κ μονιμο.σε μια επιθεση η σε μια αμυνα μπορει να χασεις ολο το στρατο σου.αν δεν σου κανει αυτο που εχεις κανεις κατι αλλο μετα.κ στην τελικη δεν εχεις μονο μια πολη για να σκεφτεις πως θα την φτιαξεις.εγω ειμαι της αποψης οτι η πολη εξαρταται πως θα την εχεις απ το σημειο που βρισκεται.αν ειναι μακρυα απ τις αλλες δεν μπορεις να την εχεις φουλ επιθετικη.η αν μια πολη σου ειναι κοντα σε μια αλλη που εχει αρκετο στρατο θα την κανεις σχετικα επιθετικη.ουτε μπορεις να εχεις ολες τις πολεις σου επιθετικες η αμυντικες.ωραιες οι αναμικτες αλλα θα χρειαστεις κ μια πολη καθαρα επιθετικη αρκει να ναι κοντα με μια αλλη που θα χει αμυνα.θα χρειαστει επισης να χεις μια πολη μονο με διηρεις κ ξιφομαχους, κ μια αλλη μονο με φαρους κ σφεντονες. ωστε να μπορεις κ επιθεσεις να κανεις κ να υποστηριζεις τις αλλες πολεις σου.αυτα απο μενα!(σας κουρασα?)
 

DeletedUser

Guest
Επιτρέψτε μου να πω κάτι μιας και από ότι είδα υπάρχουν πολλοί καινούριοι παίχτες που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα.

Σαν καινούριοι παίχτες καλό θα είναι να ξεκινήσετε αμυντικά.
Δεν γνωρίζετε το παιχνίδι, μάθετε το, πειραματιστείτε και μετά ξεκινάτε τις επιθέσεις.

Αν μπορείτε να είστε συνεχώς μέσα ή να μπαίνειτε σε τακτά χρονικά διαστήματα μπορείτε να παίξειτε με τα ορυχεία χαμηλά (30-32 επίπεδο) και να ανταλλάσετε ύλες με τα αγροτικά χωριά, αν όχι όμως καλό θα είναι να τα πάτε 40 αλλιώς θα σιχτιρίσετε με τις ύλες. (Αυτό σαν απάντηση στον ΜΙΗ που έγραψε για τα ορυχεία σε χαμηλό επίπεδο)

Μην ασχολείστε με τις μυθικές μονάδες ακόμα. Δείτε το παιχνίδι πρώτα, καταλάβετε τον μηχανισμό άμυνας κ επίθεσης και ποιά μονάδα είναι καλή ενάντια σε ποιά κ μετά βλέπετε για τις μυθικές.

Μην μπείτε στον πειρασμό με τους θεούς, στην αρχή ΗΡΑ ΗΡΑ και πάλι ΗΡΑ για να έχετε το ξόρκι της ΕΥΤΥΧΙΑΣ που βοηθάει πάρα πολύ με τις ύλες.

Μετά την δεύτερη σας πόλη μπορείτε πλέον να ακολουθήσετε τον οδηγό του Slone στο πως θα αρχίσετε να φτιάχνετε τις επόμενες πόλεις σας.

Με μία μόνο παρατήρηση από μέρους μου, ότι οι ΜΕΙΚΤΕΣ ΠΟΛΕΙΣ στο 90% των περιπτώσεων είναι άχρηστες και ασύμφορες, ειδικά σε άπειρους παίχτες και καλό θα είναι να αποφεύγονται. Φυσικά είναι προσωπική μου άποψη αλλά από όσο γνωρίζω και άποψη πολλών άλλων παιχτών και ισχύει για τους κόσμους με το ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ.
Με το παλαιό σύστημα εκεί οι μεικτές πόλεις ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ.
 

DeletedUser

Guest
AMYNEΣ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 400 ΤΟΞΑ ΚΑΙ 300 ΟΠΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ 400 ΟΠΛΙΤΕΣ ΚΑΙ 300 ΤΟΞΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΠΛΙΤΕΣ ΤΡΩΝΕ ΑΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΠΠΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΠΕΣ...
 

DeletedUser

Guest
ποσο χρονο μπορισ να κσοδεπσισ στο γκειμ κατα μεσο οσο καθιμερινα?
κατα μεσο ορο ποσεσ φορεσ μπορισ να ισε μεσα στο γκειμ?
ποσο επιθετικα θεσ να πεκσισ?
θεσ να περνισ οσο πιο πολα χοργια μπορισ τιν μερα ι θεσ να το πεκσισ ασφαλια με το να περνισ χοργια αρεα κ που πχ 1-2 χοργια τιν βδομαδα?

Στιν τελικι το πιοσ ινε ο καλιτεροσ τροποσ να χτισισ τισ πολισ σου εκσαρτατε προτιστοσ απο τισ απαντισισ που θα δοσισ σε αυτεσ τισ εροτισισ...

Αν εγο ιμε ονλαιν 16-18 ορεσ καθημερινα τοτε μπορο να πεκσο απιστευτα επιθετικα χορισ καν να χριαζομε σχεδον καθολου αμιντικα τρουπσ ανεκσαρτιτοσ πιοσ τροποσ κατακτισισ ισχιι στον κοσμο που πεζο...

Το βασικο λαθοσ ομοσ που κανουν ι πιο πολι πεκτεσ ινε οτι πεζουν πολι επιθετικα χορισ καν να εχουν τον χρονο να πεκσουν τοσο επιθετικα κ απλα τα εχουν κ καθοντε... Δεν ιπαρχι πιο ευκολοσ τροποσ απο το να κανισ κατακτισι σε καπιον που εχι τα μισα χοργια του χτιζμενα μονο με φαρουσ κ ινε half-active... Απο το βραδι που θα κανι λογκαουτ απο το γκειμ μεχρι το προι που θα κσαναμπι πολι ευκολα μπορι να εχι χασι ακομα κ ολα του τα χοργια...

Πεκστε οσο επιθετικα ινε εφικτο να πεκσετε... Ενασ ευκολοσ τροποσ να το δισ ινε να σχεδιασισ ποσ θεσ να χορισισ το σινολικο population τον χοργιον σου. Πεσ οτι εχουμε 10,000 population για να βγαλουμε απο ολα τα χοργια μασ κ μπορουμε να μπενουμε στο γκειμ κατα μεσο ορο μια-διο φορεσ τιν μερα και θελουμε να περνουμε περιπου 1-2 χοργια τιν εβδομαδα αλα προτιστοσ θελουμε να σιγουρεπσουμε οτι δεν θα χασουμε καπια απο τισ πολισ μασ. Πιοσ ινε ο καλιτεροσ τροποσ να μιρασουμε αυτα τα 10,000ποπ ?

7500ποπ σε αμινα κ 2500 ποπ σε επιθεσι ινε μια καλι αρχι.
Για αμινα 4000ποπ σε διιρισ 1000swords 1000archers 1500oplites
Για επιθεσι 1000-1500ποπ σε φαρουσ κ 1000-1500σε σφεντονεσ/αλογα

10κ ποπ ινε περιπου 4 χοργια αρα μπορισ να τα χορισισ σε
1 φουλ χοργιο σε διιρισ
1 φουλ χοργιο αμιντικο (swords/archers/oplites)
1 mixed αμιντικο (μισο διιρισ μισο swords/archers/oplites)
1 mixed χοργιο επιθετικο (φαρουσ κ εκφεντονιστεσ)

Τισ μισεσ διιρισ απο το χοργιο με τισ full διιρισ αφινισ στο επιθετικο χοργιο για να νιοθισ ασφαλισ ενο το απικιακο μπορισ να το στιλισ απο το αμιντικο χοργιο μαζι με τουσ οπλιτεσ σαν δευτερο κιμα επιθεσισ μετα το επιθετικο χοργιο μιασ κ ι οπλιτεσ ινε επισισ ενα πολι καλο επιθετικο γιουνιτ...
Το σιμαντικο που πρεπι να καταλαβετε ινε οτι δεν χριαζεστε κ παρα πολα επιθετικα γιουνιτσ για να παρισ ενα χοργιο... Περνισ χοργιο περιμενισ να γεμισουν τα επιθετικα σου κ κσαναδοκιμαζισ να παρισ καπιο αλο...

Τορα οσον αφορα τα τελιοσ mixed χοργια(και με επιθετικα γιουνιτσ κ με αμιντικα κ γιουνιτσ κσιρασ κ θαλασασ) καλο ινε να τα αποφευγετε...Εχουν κ αυτα τιν χρισιμοτιτα τουσ αλα για half-active πεκτεσ δεν ενδικνοντε γιατι σπανε ευκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή