Καλυτερο επιθετικό

  • Δημιουργός θέματος AvriliosGR
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Μετά από πολλές προσομοιώσεις και πολλές ώρες στον προσομοιοτή τελείωσα και κατέλειψα ότι τα καλύτερα επιθετικά είναι τα εξεείς:

1) 1200 σφεντονες + 200 άλογα + 15 καταπέλτες ...

2) 500 σφεντονες + 100 οπλιτες + 200 ιππεις + 200 αρματα ΚΑΝΤΕ ΠΡΟΣΟΜΟΙΟΣΕΙΣ ......


( και τα 2 με τειχος στο 25
 

-PNS-

Άρμα
Δεν υπάρχει μαγική συναταγή. Τα πάντα εξαρτώνται βασικά από το τι άμυνα θα βρεις απέναντί σου. Και οι δύο συνθέσεις που έγραψες θα έχουν διαφορετική επιτυχία, αν βρουν μπροστά τους μόνο άρματα, μόνο τόξα, μόνο ξίφη ή μόνο οπλίτες. Ή φυσικά τους όποιους συνδυασμούς αυτών. Εγώ ξέρω πάντως ότι η καλύτερη επίθεση είναι με ένα όπλο, άντε δύο το πολύ, και καταπέλτες. Χωρίς να το ψάξω λοιπόν πολύ, και δεν νομίζω ότι χρειάζεται, η πρώτη σύνθεση με δύο όπλα φαντάζει καλή, αλλά η άλλη με τέσσερα όπλα ότι νάναι...
 

DeletedUser

Guest
ότι γνώμη ακούω είμαι ανοικτός από ότι καταλαβαίνω προτιμάς τα 3 όπλα επειδή αναπληρώνονται πιο γρήγορα ... ( μαλλον )


όσων αφορά την άμυνα που θα συναντήσεις δεν μπορεί να είναι τίποτα διαφορετικό από τα 3-4 όπλα ( ξιφος τοξο οπλιτης αρμα ) οι 2 παραπάνω επιθέσεις σπάνε και τις 4 μονάδες ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΗΓΑΣΟΙ

θέλω να συνεχιστεί η συζήτηση πες μου λίγο την άποψη σου ...
 

-PNS-

Άρμα
Δοκίμασε να δεις. Ένα όπλο κάνει μεγαλύτερη ζημιά, το πολύ δύο, + τους καταπέλτες βέβαια. Κάθε έμπειρος παίκτης το ίδιο θα σου πει. Κοιτάμε τι έχει μέσα με κατασκοπεία, και αναλόγως βαράμε τον αντίπαλο εκεί που μειονεκτεί. Τώρα τα άλλα ξαναλέω με τις συνθέσεις είναι κουβέντα να γίνεται. Το κάθε επιθετικό όπλο έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το ίδιο και το αμυντικό. Αναλόγως τι έχει ο άλλος, αναλόγως τον χτυπάμε, κάνοντας τότε τους υπολογισμούς στον προσομοιωτή...
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Μια μικρή υποσημείωση: Όταν ήδη έχουμε πολλές πόλεις μπορούμε να οργανώσουμε τα επιθετικά μας (και τα αμυντικά μας βεβαίως) το καθένα να έχει έμφαση σε ένα όπλο. Πχ επιθετικό με έμφαση στους οπλίτες (70% περίπου οπλίτες + 30% ιππείς) . Έτσι έχουμε και την ευχέρεια επιλογής, όταν γνωρίζουμε τί έχει ο αντίπαλος ως άμυνα.
Η χρήση των καταπελτών, σε κόσμους με πολιορκία πρέπει να είναι ελεγχόμενη. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
και εγω τώρα έχω μια μικρή σημειωσούλα
η πρώτη σου επιθετική έχει 2025 στρατό ενώ η δεύτερη 2000
άρα χρειάζεται η πρώτη 127 μεταφορικα(γρήγορα) και η δεύτερη 126.
άρα μέχρι στιγμής έχεις δεσμεύσει 2660 πλυθησμό στην 1η περίπτωση
άρα στην καλύτερη με πόλη 6500-7000 πόντων κάνεις περίπου 30 φάρους
τι συμβαίνει όμως τώρα
με πόλη 6500-7000 πόντους έχεις αναγκαστικά χαμηλή παραγωγή και σου παίρνει πολύ ώρα να τα κάνεις όλα αυτά.
οπότε είναι καλύτερο να έχεις 100-110 μεταφορικά και 30-40 φάρους με πόλη 9000 πόντων που θα έχει καλύτερη παραγωγή η τα κάνει πιο γρήγορα.
εσύ αποφασίζεις ;)
 

-PNS-

Άρμα
Εκτός αν μιλάει για τον κόσμο των Ηρώων ο φίλος και μόνο, όπου με τερματισμένα όλα τα κτήρια ο ελεύθερος πληθυσμός είναι 2924 (με άροτρο και λουτρά), όπου νομίζω ότι και με όλα στο φουλ φτάνει και παραυτάνει για στρατό και πλοία και ότι σύνθεση θέλει ο καθένας. Αν γίνει περιορισμός στα κτήρια δε μια πόλη στον κόσμο των Ηρώων μπορεί να έχει για πλάκα 3000+ πληθυσμό για πλοία και στρατό...
 

DeletedUser

Guest
Οπως είπαν και τα άλλα παιδιά η επίθεση πρέπει να έχει το πολύ δύο όπλα αλλά αυτό που θα ήθελα να σημειώσω σε αυτό που έγραψες είναι ότι αφού έχεις στην δεύτερη περίπτωση βάλει οπλίτες είναι περιττό να παράγεις και άρματα που έχουν την ίδιου τύπου επίθεση άρα αντί για άρματα καλό θα ήταν να στείλεις επίθεση το ισοδύναμο σε οπλίτες (το άρμα κρατάει πληθυσμό 4).
 
Κορυφή