Η μάχη για τη Θράκη.

-PNS-

Άρμα
Καταρχάς, από την διάρκειά του και μόνο, είναι ξεκάθαρο ότι αυτό το event αντικαθιστά ουσιαστικά την Grepolympia. To σίγουρο είναι ότι χρειαζόταν μια αλλαγή, αφού στο Grepolis τείναμε να έχουμε Ολυμπιακούς Αγώνες κάθε χρόνο και όχι κάθε τέσσερις και κάπου ήταν κουραστικό.

Από εκεί και πέρα, τα περισσότερα θα φανούν στην πράξη. Δεν είδα κάπου, τουλάχιστον στην ελληνική wiki, τα είδη των αμοιβών, τα οποία παίζουν σημαντικό ρόλο. Πολύ καλό μου φαίνεται το γεγονός ότι οι αμοιβές δεν χρειάζεται να αποθηκευτούν και έτσι έχεις σχεδόν ένα μήνα για να τις αξιοποιήσεις όταν πραγματικά τις χρειαστείς.

Το μόνο θέμα είναι με τις ιδιότητες που θα θα έχουν οι ξεχωριστές μονάδες, αφού θα χρειαστούν υπολογισμοί με το χέρι, αφού δεν θα υπάρχει προσομοιωτής. Τουλάχιστον στην αρχή, μέχρι να δούμε ακριβώς τι κάνει η κάθε μονάδα, θα είναι ένας μικρός μπελάς, αλλά μικρό το κακό.

Για να συνοψίσω, στη θεωρία μοιάζει πολύ καλό. Τα υπόλοιπα στην πράξη....
 

DeletedUser

Guest
Θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον προσβλητικό για την ιστορία μας, αν μη τι άλλο, να συμπεριλαμβάνεται στο παιχνίδι αυτό, κάποια δοκιμασία ή όπως αλλιώς ονομάζεται, η οποία τιτλοφορείται ως "Η κατάκτηση της Θράκης". Όχι μόνο για την ιστορία του τόπου μας, τόσο κατά την ελληνιστική εποχή των μεγάλων διανοούμενων και την ακμής της Ελλάδας, όσο και κατά τη νεότερη περίοδο. Η Θράκη δεν μειονεκτεί σε ιστορία έναντι των υπολοίπων περιοχών της Ελλάδας και έχει να παρουσιάσει αξιοπρόσεκτη ιστορική διαδρομή. Συνεξετάζοντας τα προβλήματα που έχουν δημιουργήσει άλλοι παράγοντες κατά τα τελευταία χρόνια με τη Θράκη, θεωρώ ότι η δοκιμασία αυτό πρέπει να απαλειφθεί. Όσο για την άποψη κάποιων ότι είναι παιχνίδι, τότε ας το δούμε ως παιχνίδι και για να γελάσουμε να βάλουμε και δοκιμασία Η κατάκτηση της Γερμανίας ή της Τουρκίας ή η μικρασιατική καταστροφή ή η γενοκτονία των Ποντίων ή των Αρμενίων. Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε μερικά πράγματα και ιδιαίτερα στην ιστορία και να προσεγγίζεται αυτή με μεγάλη προσοχή, έστω και αν εξυπηρετεί τους κανόνες ενός παιχνιδιού.
 

DeletedUser11640

Guest
Θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον προσβλητικό για την ιστορία μας, αν μη τι άλλο, να συμπεριλαμβάνεται στο παιχνίδι αυτό, κάποια δοκιμασία ή όπως αλλιώς ονομάζεται, η οποία τιτλοφορείται ως "Η κατάκτηση της Θράκης". Όχι μόνο για την ιστορία του τόπου μας, τόσο κατά την ελληνιστική εποχή των μεγάλων διανοούμενων και την ακμής της Ελλάδας, όσο και κατά τη νεότερη περίοδο. Η Θράκη δεν μειονεκτεί σε ιστορία έναντι των υπολοίπων περιοχών της Ελλάδας και έχει να παρουσιάσει αξιοπρόσεκτη ιστορική διαδρομή. Συνεξετάζοντας τα προβλήματα που έχουν δημιουργήσει άλλοι παράγοντες κατά τα τελευταία χρόνια με τη Θράκη, θεωρώ ότι η δοκιμασία αυτό πρέπει να απαλειφθεί. Όσο για την άποψη κάποιων ότι είναι παιχνίδι, τότε ας το δούμε ως παιχνίδι και για να γελάσουμε να βάλουμε και δοκιμασία Η κατάκτηση της Γερμανίας ή της Τουρκίας ή η μικρασιατική καταστροφή ή η γενοκτονία των Ποντίων ή των Αρμενίων. Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε μερικά πράγματα και ιδιαίτερα στην ιστορία και να προσεγγίζεται αυτή με μεγάλη προσοχή, έστω και αν εξυπηρετεί τους κανόνες ενός παιχνιδιού.

Δεν έχεις άδικο σε όσα λές. Πραγματι γιατί έχει αυτό το όνομα το νέο αυτό γεγονός του παιχνιδιού, με αυτό το όνομα εμφανίζεται και στις άλλες χώρες; Αυτό δείχνει ότι η Θράκη ήταν μια περιοχή όπου δεν υπήρξε καθαρά ένας μόνιμος λαός και απο τρίτους(άλλες χώρες) θα μπορούσε να αμφισβητηθεί. Δεν μπορείτε να παρουσιάζεται πραγματικές περιοχές δημιουργώντας ψεύτικες ιστορίες. Δεν μπορούσατε αυτοι που το σκεφτηκατε να βάλετε ένα άλλο όνομα ένος ψεύτικου λαού ας πουμε; Επίσης απο ότι κατάλαβα θέλετε να βάζετε πραγματικές ονομασίες, πραγματα που συνεβαιναν στην Αρχαία Ελλάδα αλλά βλέπω αυτό εδώ και απορώ...
969vdv.png


Συγνώμη αν κάνω λάθος αλλα έχω διαβασει για την Ελληνική Ιστορία(Αρχαία και Νέα) και δεν μπορω να καταλάβω αν υπήρξε αυτό το όνομα που βάζεται στην αρχική ανάρτιση του νέου γεγονότος. Ποια είναι αυτή η "Τένια", υπήρξε τέτοιο ελληνικό όνομα; Αν όχι τότε τα έχετε κάνει σαλάτα με λίγα λόγια συνδιάζοντας καταστάσεις επιστημονικής φαντασίας με "πινελιές" ιστορίας, κρίμα ενώ φαίνεται ωραίο και υποσχεται πολλά το παιχνιδάκι αυτό..Σε όσους δεν αρέσουν αυτά που έγραψα και πιστεύουν ότι υπερβάλω και εγώ με την σειρά και πως πρόκειται απλά για ένα παιχνίδι θα τους πω να ψάξουν το θέμα στις Ερωτήσεις με όνομα <<ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ;;>> να δω αν θα πούνε και τότε δεν πειράζει και πως είναι υπερβολές όλα αυτά.Στην τελική προτιμώ και εγώ ένα απο τα ονόματα που πρότεινε ο παίχτης παραπάνω, όσο περνάει η ώρα τόσο περισσότερο πιστεύω ότι έχει δίκιο..αυτη η κριτική μου πηγαίνει στους δημιουργους και μόνο για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις αλλα αμφιβάλω ότι θα τα διαβάσουν αυτά οι Γερμανοί..:(
 

DeletedUser6835

Guest
Πιστεύω ένας πολύ ωραίος διαγώνισμος χωρίς κανά βαθμό δυσκολίαας όσον αφορά την απόκτηση μοναδων της νέας ημέρας,επίσης σου δίνει την δυνάτοτητα να πάρεις πάρα πολλές επεκτάσεις και οξυμένες αισθήσεις που πιστεύω είναι τα πιο συμαντικά δώρα στο παιχνίδι.
 
Κορυφή