Η "απαντησοθηρία" και η "κλειδωθηρία".

  • Δημιουργός θέματος Publius Scipio Africanus
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Ήθελα πολύ να πάρω κι εγώ μέρος στη "συζήτηση" που παρ' ολίγο να γίνει σε μια δημοσίευση με τίτλο "Ιδέα" (http://forum.gr.grepolis.com/showthread.php?p=23617#post23617), δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα λόγω του πρόωρου κατά τη γνώμη μου κλειδώματος του θέματος.

Αναγκάζομαι λοιπόν, καθώς είμαι άνθρωπος που όταν έχω άποψη θέλω να την εκφράζω, να δημιουργήσω ξεχωριστό θέμα για να την αναπτύξω.
Υπάρχει λοιπόν σίγουρα η "απαντησοθηρία", το κυνήγι της απάντησης δηλαδή απο πολλούς παίκτες για διάφορους λόγους, π.χ για να γίνουν senior members όπως προείπε πολύ σωστά κάποιος, υπάρχει όμως και η "κλειδωθηρία". Το κυνήγι δηλαδή του κλειδώματος ενός θέματος. Ο υπερβάλλων ζήλος είναι ένας λόγος για να γίνει κάποιος "κλειδωθήρας" υπάρχουν όμως και άλλοι λόγοι που σαν νοήμων άνθρωπος μπορώ να σκεφτώ δεν θέλω όμως να τους αναφέρω γιατί δεν πιστεύω οτι ισχύουν γι' αυτή την περίπτωση.

Κατανοώ την δυσκολία της διαχείρισης του φόρουμ και την προσπάθεια των διαχειριστών να διατηρείται τάξη και υψηλό επίπεδο (όσο είναι δυνατό). Το θέμα όμως του κλειδώματος πρέπει να αντιμετωπίζεται με σύνεση και υπευθυνότητα και να μη γίνεται κατάχρηση του συγκεκριμένου προνομίου.
Είναι πολύ εύκολο κάποιος που καταχράται το δικαίωμα να λήγει ένα θέμα κατά βούληση να αγγίξει τα όρια της λογοκρισίας. Ο χρήστης του φόρουμ πρέπει σίγουρα να λειτουργεί σύμφωνα με κάποιους κανόνες και η ελευθερία του να μην είναι απεριόριστη, παράλληλα όμως πρέπει να αισθάνεται ελεύθερος να του δίνεται η δυνατότητα να τοποθετηθεί επι τινός θέματος, η ελευθερία του δηλαδή να μην είναι πολύ περιορισμένη. Ειδάλλως πρέπει να καταργηθεί το φόρουμ.

Καλός, χρήσιμος και απαραίτητος ο διαιτητής σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να γίνεται πρωταγωνιστής. Ο ρόλος του είναι να εξασφαλίσει την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού και να επέμβει στις περιπτώσεις παραβίασης των κανονισμών. Στις περιπτώσεις όμως που ο διαιτητής είτε κάνει υπερβολική χρήση των προνομίων του είτε ολιγορήσει σε κάποιες φάσεις του παιχνιδιού, τότε διαμορφώνει αποτέλεσμα, γίνεται ο πρωταγωνιστής του αγώνα, κι αυτό είναι που σκοτώνει το ποδόσφαιρο.

Δεν κατηγορώ κανέναν, ξέρω ότι υπάρχουν δυσκολίες στη διαχείριση του φόρουμ και σίγουρα θα υπάρξουν και λάθη, θέλω απλά να επιστήσω την προσοχή των διαχειριστών σε ότι αφορά το κλείδωμα των θεμάτων.
Μέχρι στιγμής φροντίζω να κάνω πολύ σωστή χρήση του και ουδέποτε έδωσα δικαίωμα να χαρακτηριστώ spammer ή κυνηγός απάντησης. Θέλω όμως και την ελευθερία όταν θελήσω να τοποθετηθώ σε κάποιο θέμα να μπορώ και να μη το βρίσκω κλειδωμένο. Αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχω πρόθεση να έλθω με οποιονδήποτε σε ανιπαράθεση, ούτε να κατηγορήσω κάποιον.

Επίσης θα ήθελα, με αφορμή την δήλωση ενός απο τους διαχειριστές ότι μπορούμε να τους στείλουμε προσωπικό μήνυμα για να επικοινωνήσουμε, να πώ ότι έστειλα 2 φορές μήνυμα σε διαχειριστή του φόρουμ (τον οποίο δεν θέλω να κατονομάσω) σχετικά με το κλείδωμα ενός θέματος που ανάρτησα στο φόρουμ και ουδέποτε έλαβα απάντηση. Δεν τον κατηγορώ, ο άνθρωπος μπορεί απλά να το ξέχασε ή να μην απάντησε λόγω φόρτου εργασίας. Εφόσον όμως εσείς το αναφέρατε οφείλω να κάνω αυτή την παρέμβαση.

Παρακαλώ τους επίδοξους spammers να σεβαστούν το συγκεκριμένο θέμα και να μην spammολογήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Έχω μια ερώτηση για το post σου. Όταν λες "κλειδωθήρας" εννοείς ότι κάποιος admin/mod κλειδώνει όποιο post που δεν του αρέσει, έτσι απλά για να πουλήσει μούρη;
 

DeletedUser

Guest
"κλειδωθηρία". Το κυνήγι δηλαδή του κλειδώματος ενός θέματος. Ο υπερβάλλων ζήλος είναι ένας λόγος για να γίνει κάποιος "κλειδωθήρας" υπάρχουν όμως και άλλοι λόγοι που σαν νοήμων άνθρωπος μπορώ να σκεφτώ δεν θέλω όμως να τους αναφέρω γιατί δεν πιστεύω οτι ισχύουν γι' αυτή την περίπτωση.

Νομίζω ήμουν σαφής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
Στο προηγούμενο κλειδωμένο θέμα ζήτησα:
Στα πλαίσια ανοιχτής συζήτησης και διάθεσης επαναπροσδιορισμού του χρόνου κλειδώματος, σας προτείνω να μου αναφέρετε ποιό θέμα κατά τη γνώμη σας κλειδώθηκε πρόωρα χωρίς ν' απαντηθεί.
Και συμπληρώνω με ερώτηση:
Πότε υπήρχε σοβαρός λόγος που ζητήθηκε να ανοίξει κλειδωμένο θέμα και δεν έγινε; Για να υπάρχουν τόσες πολλές και έντονες διαμαρτυρίες, πάει να πει πως έγινε κατ' επανάληψη και μεγάλη συχνότητα, άρα μπορούν εύκολα και γρήγορα να βρεθούν και αναρτηθούν οι σχετικοί σύνδεσμοι..
 

DeletedUser

Guest
α) Το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι δεν κλειδώθηκε απο σένα, κλειδώθηκε απο άλλο διαχειριστή και φάνηκε η διαφορά στον τρόπο αντιμετώπισης των θεμάτων. Ο ένας ήταν πρόθυμος για συζήτηση, ο άλλος απλά κλείδωσε το θέμα.
Ο ένας διαχειριστής ακύρωσε τον άλλο δηλαδή και αντιστρόφως (ανάλογα πως θα το δεί κάποιος).
Αυτό φανερώνει επίσης οτι δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη γραμμή στον τρόπο αντιμετώπισης των θεμάτων.

β)
Πότε υπήρχε σοβαρός λόγος που ζητήθηκε να ανοίξει κλειδωμένο θέμα και δεν έγινε; Για να υπάρχουν τόσες πολλές και έντονες διαμαρτυρίες, πάει να πει πως έγινε κατ' επανάληψη και μεγάλη συχνότητα, άρα μπορούν εύκολα και γρήγορα να βρεθούν και αναρτηθούν οι σχετικοί σύνδεσμοι..

Εδώ μπορεί κάποιος να ανταπαντήσει ως εξής:
Πότε υπήρχε σοβαρός λόγος για να κλειδωθεί ένα θέμα? (Εκτός βέβαια των ξεκάθαρων περιπτώσεων με ύβρεις ή ανενεργών θεμάτων).
Η κάποιος άλλος θα μπορούσε να ψάξει και να βρεί 1-2 θέματα τα οποία κλειδώθηκαν πρόωρα και να γίνονται συζητήσεις επι συζητήσεων. Ήδη ένα πρόωρα κλειδωμένο θέμα υπάρχει και έγινε η αφορμή της συζήτησης.
Επίσης μια άλλη απάντηση είναι οτι κάλλιστα και άλλοι μπορεί να ενοχλήθηκαν απο κλείδωμα θέματος και να μην εκδήλωσαν την δυσαρέσκεια τους.

Σε όλες τις περιπτώσεις η συζήτηση θα ήταν ατέρμονη και θα ξέφευγε απο την ουσία. Η ουσία είναι οτι το κλείδωμα ενός θέματος δεν πρέπει να γίνεται επιπόλαια ή με απερισκεψία ή με το "έτσι θέλω". Πρέπει να υπάρχει σεβασμός και στον θεματοθέτη αλλά και στους υπόλοιπους που θέλουν να συμμετάσχουν σε μια συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή