ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΑΝΤΙΧΩΡΟΥΠΟΛΗ

  • Δημιουργός θέματος markos 27
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ


ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ
Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(ΜΕ ΑΡΟΤΡΟ)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 10-15
Λιμάνι : 15(20 ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ)
Στρατώνες : 15-20
Τείχος πόλης :10-15
Ακαδημία : 30
Ναός :15
Λουτρά
αν θες βάζεις και Άγαλμα

ΠΟΝΤΟΙ:7.616
ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ:669
ΣΤΡΑΤΟΣ:
φαροι: 50
γρηγορα μεταφορικα:110
σφεντονες: 500
ιππεις:300
οπλιτες:360


ΜΑΝΤΙΧΩΡΟΥΠΟΛΗ
Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(ΜΕ ΑΡΟΤΡΟ)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 1
Λιμάνι : 1
Στρατώνες : 15
Τείχος πόλης :10
Ακαδημία : 30
Ναός :25(ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΝΟΙΑ)
Λουτρά
Άγαλμα

ΠΟΝΤΟΙ:8059
ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ:640
ΣΤΡΑΤΟΣ: μαντιχωρες:63
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Μερικές βασικές παρατηρήσεις:
Στην μαντιχωρούπολη γιατί στρατώνες 15; Ως γνωστόν οι μαντιχώρες κατασκευάζονται σε πολύ μικρούς στρατώνες κι αν βάλεις έναν να ψήνεται, μέχρι να ψηθεί δεν θα έχεις μαζέψει την ανάλογη εύνοια για τον επόμενο, ως εκ τούτου η πρόταση είναι στρατώνας επιπέδου 1.

Γιατί στην Μαντιχωρούπολη ναός 25 (πολύ σωστά) και στην πηγασούπολη λιγότερο; οι πήγασοι δεν χρειάζονται εύνοια αλλά λεμπλεμπιά;;
(Και ποιό το νόημα να πληρώνεις πρίμιουμ και να μην έχεις ΟΛΟΥΣ τους ναούς τέρμα; )
Γιατί τείχη χαμηλά στην μαντιχωρούπολη αν δεν είσαι παίκτης που παίζει 20 ώρες το 24ωρο; Για να σου κοπανήσουν επίθεση με 300 άλογα και να ψάχνεις τις ουρές και τα νύχια των μαντιχώρων;
Στηριχτείτε στις λεπτομέρειες για να υπερτερείτε των άλλων, γιατί πολεμιστές πολλοί αλλά Στρατηγοί λίγοι.
[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
σωστες οι παρατηρησεις σου φιλε 8EAGENHS
προσωπικα δεν πληρωνω
οσο για το τειχος καποιος μπορει να το ανεβασε δε λεω
εγω προσωπικα δεν φτιαχνω μαντιχωρουπολεις(οχι οτι δεν μου αρεσουν) απλα θελουν πανω απο μηνα για να φτιαχτουν
 

DeletedUser1540

Guest
σωστες οι παρατηρησεις σου φιλε 8EAGENHS
προσωπικα δεν πληρωνω
οσο για το τειχος καποιος μπορει να το ανεβασε δε λεω
εγω προσωπικα δεν φτιαχνω μαντιχωρουπολεις(οχι οτι δεν μου αρεσουν) απλα θελουν πανω απο μηνα για να φτιαχτουν
Κι εγω που δεν πληρωνω και εχω μαντιχωρουπολη μου πηρε πανω απο ενα μηνα κι ακομα βγαζω... Και το κριμα ειναι πως με μια επιθεση χανεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες δουλειας. Γι αυτο τον λογω τα εχω μονο για να σπαω καταλληψεις...
 

DeletedUser

Guest
Κι εγω που δεν πληρωνω και εχω μαντιχωρουπολη μου πηρε πανω απο ενα μηνα κι ακομα βγαζω... Και το κριμα ειναι πως με μια επιθεση χανεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες δουλειας. Γι αυτο τον λογω τα εχω μονο για να σπαω καταλληψεις...

αυτος ειναι ο λογος που υπαρχουν πιστευω
αλλα που να σπας τωρα που εγιναν ολα πρασινα;
 

DeletedUser

Guest
Ποια είναι η γνώμη σας για άρπυιες αντί για μαντίχωρες; Και φθηνότερες είναι και λιγότερο χώρο πιάνουν και πιο γρήγορα γίνονται
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Το μόνο κοινό τους σημείο είναι ότι είναι ιπτάμενα αμφότερα. Αλλά τα όπλα που χρησιμοποιούν και οι άμυνές τους είναι πολύ διαφορετικά. Κατά την γνώμη μου χρειάζονται και τα δύο για να τα ρίχνεις σε επιλεγμένους στόχους, όταν έχεις τη δυνατότητα κατασκοπείας.[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
μια ιδανικη για εμενα πολη με αποικιακο ειναι η εξης...
320 αρματα(απιστευτα σε πειθεση και αμυνα)
49 τριηρεις... καθαριζουν οποιοδηποτε αποθεμα και κανουν καλη αμυνα σε περιπτωση ντοντζ
 

8EAGENHS

Forum Leader
μια ιδανικη για εμενα πολη με αποικιακο ειναι η εξης...
320 αρματα(απιστευτα σε πειθεση και αμυνα)
49 τριηρεις... καθαριζουν οποιοδηποτε αποθεμα και κανουν καλη αμυνα σε περιπτωση ντοντζ

Έτσι μπράβο, αρχηγέ, έγραψες. Οι διήρεις στην επίθεση είναι το καλύτερο πράμα. Και μετά όταν θα φτύνεις αίμα για να μπεις σε πόλη ενεργού και δεν θα μπορείς, θα σου φταίνε τα scripts που χρησιμοποιεί ο αντίπαλος, οι διπλοί του λογαριασμοί ή τα κολλητιλίκια με τους διαχειριστές.
Και για να μην αναρωτιέσαι γιατί σου τη λέω (γιατί αυτό κάνω τώρα), βάλε στον προσομοιωτή 49 επιτιθέμενες διήρεις εναντίον μιας ντουζίνας στην άμυνα, χωρίς πύργο, χωρίς κριό και χωρίς premium.
 

DeletedUser

Guest
Έτσι μπράβο, αρχηγέ, έγραψες. Οι διήρεις στην επίθεση είναι το καλύτερο πράμα.

Θεαγενη ειναι τριηρεις.....


Και μετά όταν θα φτύνεις αίμα για να μπεις σε πόλη ενεργού και δεν θα μπορείς, θα σου φταίνε τα scripts που χρησιμοποιεί ο αντίπαλος, οι διπλοί του λογαριασμοί ή τα κολλητιλίκια με τους διαχειριστές.
Και για να μην αναρωτιέσαι γιατί σου τη λέω (γιατί αυτό κάνω τώρα), βάλε στον προσομοιωτή 49 επιτιθέμενες διήρεις εναντίον μιας ντουζίνας στην άμυνα, χωρίς πύργο, χωρίς κριό και χωρίς premium.


Kαι κάτι ακόμα εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι(γιατί μπορεί) να έχω διαμαρτυρηθεί για κάτι τέτοιο. ούτε όταν ο αντίπλαος μου έκανε ντοντζ σε ένα δευτερο διαφορά με το αποικιακό, ούτε όταν μου έβαζε 120 μεταφορικά με φουλ στρατό αμέσως πριν το αποικιακό και μετά την επίθεση. Και σου το λέω επειδή μου το κάνει πάντα ο ίδιος. και για αυτό θα χαρώ πολυ όταν του πάρω την πόλη και δεν πέσω πάλι πάνω στην υποστήριξη μου επειδή τα άφησα να σκάνε στο ίδιο δεύτερο.


Και για να μην αναρωτιέσαι γιατί σου τη λέω (γιατί αυτό κάνω τώρα)
Και δεν νομίζω να είναι πρέπον να συμπεριφέρεσαι έτσι εάν δεν έχεις παρατηρήσει τα λεγόμενα του "συμπαίκτη σου"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
Ζητώ συγγνώμη για την απροσεξία μου, δεν έχω δικαιολογία.
ΣΣ: Πιστεύω, παρόλ' αυτά, ότι αυτά που σχολίασα να πιάσουν τόπο, γιατί είναι πολλοί ακόμη αυτοί που θεωρούν την καλύτερη συνοδεία του ΑΣ τα αμυντικά πλοία και μονάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser6835

Guest
καλη επιθετικη πολη
396 σφεντονες 372 οπλιτες 212 αλογα 23 αρματα
45 φαροι 95 γρηγορα μεταφορικα και αποικιακο
με πολη 10000 ποντων
 

DeletedUser

Guest
και με καμια 250 διηρεις πανε τα μισα στον πατο. εγω προσωπικα βαζω τουλαχιστον 70 φαρους
 

DeletedUser

Guest
καλη επιθετικη πολη
396 σφεντονες 372 οπλιτες 212 αλογα 23 αρματα
45 φαροι 95 γρηγορα μεταφορικα και αποικιακο
με πολη 10000 ποντων

τα αρματα γιατι να τα βαλεις;;;;
γιατι να μην βαλεις ακομη 92 οπλιτες; πιο πολ ζημια θα κανουν απο 23 αρματα..
 

DeletedUser6835

Guest
τα αρματα γιατι να τα βαλεις;;;;
γιατι να μην βαλεις ακομη 92 οπλιτες; πιο πολ ζημια θα κανουν απο 23 αρματα..

το ξερω αυτο αλλα πιο γρηγορα φτειαχνετε μια πολη οταν εχει και αρματα
και η ζημια ειναι αμελητεα με διαφορα 23 αρματων με 92 οπλιτες
και με καμια 250 διηρεις πανε τα μισα στον πατο. εγω προσωπικα βαζω τουλαχιστον 70 φαρους
αν εχεις φαρουπολεις δεν ειναο προβλημα και ο ρολος των επιθετικων ειναι να καταστρεφουν το στρατο ενω τον φαρων τα πλοια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Καλημέρα παίδες,

έχω να σας κάνω τγις εξείς 2 ερωτήσεις:

1) εγώ εφαρμώζω το αμυντικό 500 ξίφοι 500 τόξα 500 οπλίτες 105 άρματα ( κανόνικα έχω και 25 πήγασους αλλα ούτε καν τους βάζω + 25 τείχος λοιπόν ας ξεκινήσουμε ότι επιθετικό έχετε γράψει στο φόρουμ δεν πιάνει 1 μπροστά σε αυτό το αμυντικό γιατι;;; μπορείτε να μου δείξετε 1 επιθετικό που το σπάει;; ( μην βάλετε πήγασους )

2) παίζω φυλετικές μάχες στα επιθετικά γιατί όχι καταπέλτες ;;; αν πέσει το τείχος η πόλη είναι καταδικασμένη ....
 

DeletedUser

Guest
Avrilosgr
λοιπον τα επιθετικα ειναι καθαρα προσωπικες γνωμες οπως και τα παντα
φαινεται οτι παιζεις λιγο καιρο καθως δεν υπαρχει περιπτωση επιθετικη πολη(μιλάω για πόλης πλυθησμού 1600-1760 στρατών) να σπάσουν μια αμυντική πόλη αν είναι ισάξια κατανεμημένη.
Ωστόσο η μόνη επιθετική η οποία μπορεί να τη σπάσει είναι η μαντιχωρούπολη μιλάω για 60 από αυτα αλλα με την προυπόθεση ότι έχεις 30% τύχη και 100% ηθικό
δες εδώ
http://prntscr.com/e9gtv[/URL]
Με 0 τύχη όμως ούτε οι 60 μαντιχώρες μπορούν να τη σπάσουν
δες εδώ
http://prntscr.com/e9gvk
επομένως χρειάζονται παραπάνω από μια επιθετικες(ίσως και παραπάνω απο 2) για μία αμυντική πόλη καθω΄ς το παιχνίδι βοηθάει τον αμυνόμενο.
Οι προσομειώσεις είναι με φάλαγγα μόνο χωρίς πύργο και πριμιουμ. Ισχύουν και για τις δύο πλευρές.
 
Κορυφή