[ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] Διαγωνισμός Στρατηγών.

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Διαγωνισμός Στρατηγών.
Στο παιχνίδι πολλές φορές δεν αρκεί να είσαι μόνον ο τολμηρός πολεμιστής που αψηφά τις δυνάμεις του αντιπάλου. Χρειάζεται να έχεις γνώσεις στη λεπτομέρεια, χρειάζεται ευστροφία ώστε να αντιλαμβάνεσαι τυχόν παγίδες, χρειάζεται οξυδέρκεια για να προβλέψεις και να εκμεταλλευτείς λάθη του αντιπάλου, χρειάζεται ταχύτητα κατανόησης της κατάστασης ώστε να παίρνεις γρήγορες αποφάσεις και πολλά άλλα.
Ο σημερινός διαγωνισμός σας καλεί να επιδείξετε τις πολύπλευρες ικανότητες ενός νου που θα μπορούσε να ονομαστεί "στρατηγικός νους".
Απαντήστε στις 10 ερωτήσεις που ακολουθούν, με σαφήνεια και λακωνικά.
Οι ερωτήσεις δεν επιδέχονται καμία διευκρίνιση και όποιος ζητήσει διευκρίνιση αμέσως αποκλείεται.
Οι πρώτες οκτώ (8) απαντήσεις είναι συγκεκριμένες. Σε περιπτώσεις ισοβαθμίας το παιχνίδι θα παιχτεί στην ένατη και κατά δεύτερο λόγο στην δέκατη ερώτηση.
Το καλύτερο τετράστιχο θα επιλεγεί από επιτροπή που θα αποτελούν 5 μέλη της Ομάδας Διαχείρισης κι αυτό για να αποφευχθούν μαζικές συμμαχικές ψηφοφορίες όπως συνηθίζεται, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται το αποτέλεσμα της ψηφορίας, παρ' όλ' αυτά θα υπάρχει η δυνατότητα ενστάσεων.
Επίσης η ορθή γραφή, θα παίξει σημαντικότατο ρόλο σε περιπτώσεις ισοβαθμίας.
H υποβολή συμμετοχών αρχίζει από τώρα και τελειώνει ακριβώς τα μεσάνυχτα της Κυριακής προς Δευτέρα.
Δευτέρα και Τρίτη θα αξιολογηθούν οι συμμετοχές και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα και την Τετάρτη θα απονεμηθούν τα έπαθλα:
1ος 500 χρυσά
2ος 300 χρυσά και
3ος 200 χρυσά.[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

phoenix12

Πρώην Game Admin
Συμπληρώστε τη φόρμα για να συμμετάσχετε στον διαγωνισμό
 
Τελευταία επεξεργασία:

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους για τις συμμετοχές σας. Παρά το καλοκαίρι ήταν μια δροσερή έκπληξη ο αριθμός των συμμετοχών.
Παρακάτω ανακοινώνονται οι σωστές απαντήσεις ώστε να μπορέσετε να κάνετε έναν αυτοέλεγχο ή τυχόν ενστάσεις.
1. Βλέπω εισερχόμενη επίθεση από μαντιχώρες. Έχω στην επιλογή μου ή 1000 τόξα ή 1000 ξίφη ή 1000 οπλίτες ή 250 άρματα. Ποιο (μόνον ένα) απ' όλα τα είδη των μονάδων θα επιλέξω, ώστε να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα, αν ξέρω ότι ο επιτιθέμενος δεν έχει κριό και πύργο στην πόλη αφετηρία της επίθεσης; ===>> 1000 τόξα

2. Οι πήγασοί μου από μία πόλη σε άλλη πόλη γειτονικού νησιού κάνουν 2 ώρες. Πόσο θα κάνουν αν έχω στην Ακαδημία της πόλης ως έρευνες την Χαρτογραφία και την Μετεωρολογία; ===> Σύμφωνα με το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού η ορθή απάντηση είναι -10% από τη Μετεωρολογία, άρα 108' ή 1:48'. Στην πραγματικότητα είναι 110' ή 1:50'. Μέσα σ' αυτό το χρονικό εύρος, όλες οι απαντήσεις θεωρούνται σωστές.

3. Όταν η αποστολή του αποικιακού μου έχει ήδη διανύσει πορεία 2 ωρών, που είναι το μισό της συνολικής διαδρομής, δεχθεί καταιγίδα στη θάλασσα και χάσει όλους τους φάρους, πόσην ώρα θα κάνει να επιστρέψει στην πόλη μου; [/8EA]
Κατόπιν ενστάσεων, αποριών και νέων δοκιμών εδώ το αποτέλεσμα αλλάζει κατά το ήμισυ:
Επειδή λοιπόν σήμερα έχουμε 3 διαφορετικές περιπτώσεις συμπεριφοράς του ΑΣ (Αποικιακό Σκάφος) τις οποίες αναλύω παρακάτω:
1) Σε κόσμους με εξέγερση το ΑΣ αν χάσει όλα τα συνοδευτικά του πλοία με καταιγίδα και δεν βρει αντίσταση στην πόλη, πιάνει λιμάνι και η πόλη κατακτάται.
2) Σε κόσμους με πολιορκία αν χάσει τα συνοδευτικά πλοία του με καταιγίδα δεν κάθεται, γίνεται μια απλή επίθεση και αναχωρεί.
3) Αν χάσει όλα τα πλοία του σε ναυμαχία στο λιμάνι, κάθεται κι ο χρόνος της πολιορκίας μετράει.
Σύμφωνα με τα παραπάνω θα ληφθούν 2 απαντήσεις σωστές : α) 6 ώρες και β) δεν επιστρέφει.



[8EA]4. Σε ποιο επίπεδο ναού και επίπεδο στρατώνων μπορώ να κατασκευάσω ύδρες; ====> Επίπεδο ναού 22

5. Έχω 100 πόλεις στον κόσμο Θήτα (Theta) και όλες έχουν ναούς στο 25 επίπεδο, αγάλματα και αρχιέρεια. Οι ναοί δε, είναι μοιρασμένοι εξ ίσου στους 5 θεούς (Δία, Αθηνά, Ήρα, Ποσειδώνα και Άδη).
Αν ξεκινήσω επιθέσεις στις 8 το πρωί, με πορεία 10 ωρών εκάστη και την ώρα που ξεκινώ επιθέσεις έχω γεμάτες όλες τις εύνοιες όλων των θεών (έχω χρησιμοποιήσει και το καθημερινό δώρο εισόδου), μέχρι πόσες επιθέσεις μπορώ να καλύψω με θετικά ξόρκια μέχρι να φθάσουν οι επιθέσεις; (ο αντίπαλος είναι απών). ===> 20

6. Το DODGE είναι μάρκα αυτοκινήτου, αποσμητικού ή φυτό των ορέων της Πολωνίας; ===> Μάρκα αυτοκινήτου

7. Παίζω στον κόσμο Δέλτα. Ο φίλος μου που παίζει κι αυτός στον κόσμο Δέλτα, θέλει να λείψει 5 μέρες και μου δίνει να προσέχω το λογαριασμό του. Μου λέει να κάνω τις εξής ενέργειες α) Να χτίζω κτήρια, β) Να κάνω φάρμιγκ στα αγροτικά χωριά και γ) Να κάνω μικρές επιθέσεις σε πόλεις φαντάσματα για να εξοικονομώ ύλες. Ποια ή ποιες από τις παραπάνω ενέργειες απαγορεύεται να κάνω; ====> ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ (απαγορεύεται ακόμη και να ανοίξω το λογαριασμό του).

8, Αν έχω 70 πόλεις σε 20 νησιά και στο παιχνίδι είμαι ειρηνικός κτίστης (λόγω τοποθεσίας κι όχι λόγω πεποιθήσεως-λέμε τώρα), κι έχω μόνον 300 χρυσά νομίσματα διαθέσιμα, ποιους τρεις "συμβούλους" θα ενεργοποιήσω; ===> Διαχειριστή, Έμπορο και Καπετάνιο.
[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Τελικά δεν ήταν και ο πιο επιτυχημένος διαγωνισμός, μιας και κάποιες ερωτήσεις επιδέχονταν πάνω από μία σωστή απάντηση και επίσης κάποια λάθη στην παρουσίαση της φόρμας ερωτήσεων (σημαντικό ότι στην πρώτη φόρμα, για την 8η ερώτηση είχαμε λανθασμένα μόνον 4 επιλογές αντί για 5).
Παρόλ' αυτά μετά κόπων και βασάνων βγαίνουν κάποιοι νικητές.
Παρακάτω ο ονομαστικός κατάλογος όσων έλαβαν μέρος και δεν ξέχασαν να γράψουν το όνομά τους. Τους ευχαριστούμε όλους ακόμη μια φορά.
Όνομα Παίχτη
=========
panos andre
erges-ikariam
panos gr inm
Altargrande
jeod64
malouda
vaggstaf
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ ΘΥΡΑ 7
Nick19
kerberos1
Amon
papas43
eliasG7
nakamura
odfra
Γατόπαρδος
falikos
reborn68
emandrul
killerknight
stelvis
ZEYS 007
rompacop
mixalis 143
ELLINAS4722
The Priory of Sion
Greece-posidon
Χαλιμα
nanos69
Panagiotis the Great
Minas Gr
John the First
Μάριoς
planhtarxis
stratigos82
ZDENKO
teobill
Nerf George
brahami
gtsls
you195
gkazofonias99
stratos.dio
george.ge
τομαs
blaxos123
blowdalton
teobill
XEIRWN
radamanthys
kotsos1998
JPK2000
koninos9067
ADIBAS
PANOS PANATHA
jimity
salonika91
alex.stana
Dr.Jim
f1 button
stribal
Dreadmaster
smass-konan
ΑΜΟΡΓΟΣ7
stathisg7
stamos2500
C0y0t3.GR
vasil80
aosara
deathlord
IFF-SIF
mynotayros
Jack Krauser
wwespyros
σαφετης
mitsoattack
paulsta70
stamaths1234567890
MOYTALIS
lastel
01john
jimdia1
EgwThaEimai
theologosk
-=DIMIS=-
oneiropolos
zetakias
Satanadakos
shark18
giorgoshor
nikos6384
mvasi2
gandreadakis
mvasi
exandas
manosmsn
doc paok
newcastle f.c
-PNS-
megas akis
ingouanas
wwespyros
7seconds
XlomoAggouri
spi 10
dloupakis
mixalis amorgianos
gogo13
kvnm
MANOWAR 2
blaxos123
spaz130
notis2212
xaris91
G-milian
Cabronados
NIKOS BARCELONISTAS
periklis255
F0nias
pimaoner1
rrrrrrk
nikolis14
harrys 4
DRIVERTRUCK1995
fourkiwtis
Πατροκλος91
lampros1000
MasterDorian
al400
KingWolf
gerasimos01
EREVOS 1
BACOLAS
tsikatos
basiliis
-Panzer-
johnny999
lorn
dimitrisavramidis1998
GaNTeMiS
nikospanth
eparatos
johndalas
gstam
tofantaraki
skaz96
pico apico
badqueeen
AELIX
KyriakosE
babu
μιχος
thanasis-g7
tasosrm
Αγαμέμνονα
sertheo
MaYrOs KyKnOS
sertheo
legend7gr
Linktothepast
vasil12
pyrgos army
anestakis2000
chrisxman
mrshra
anikis
maestros7
bratos
kifeas1997
fast4ater
w.w.w.
ΝΗΡΕΥΣ
Αtrwtοs
charis1989
ΔΗΜΗΤΡΗΣkalo
argyrisG21
MANKABB
jiorgis
geo rafel
thersitis7
Judgeard
Stomp
abeness
panos o nikitis
JimTheGreek
nestor34
stahtisdragone
Ntento
parpan
ΑΓΕΛΑΔΑΣ
Νικος βαρδαλις
SVVV
ΕΛ-ΛΑΣ21
duonhsos
gkaldelis
stavrosoriginal
Creator7
exalosklmt
docgagas
yiannis zio
Manospopotas
toumpa thassos
MarlboroLight123
godhero
Χιλίαρχος
Θ.Κολοκοτρώνης
sakis4200
Μητσοτάκης13
John Ntzathas
Stamatis f
iorka1
i12g
Thranduil MW
nikos8550
STEVE-PAOKGATE4
alila
toutougia
ΓΙΩΡΓΟΣ4
kante
steliosm77
dakapes
Fate
vgelis
berry
zagorianos
manabis7
dillen75
redmixalis
jim317
axilleasoman

[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Άργησε η στιγμή αλλά ήλθε.
Ανακοινώνονται επιτέλους τα ονόματα των νικητών. Ήταν μια διαδικασία δύσκολη η επιλογή, για τους λόγους που αναφέρω στην προηγούμενη ανάρτηση.
1ος abeness Απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις σωστά.
οι υπόλοιποι είναι απ' αυτούς που απάντησαν σε 1 ερώτηση λιγότερη και κρίνονται βάσει των στιχουργικών ικανοτήτων τους.
2os tsikatos
"Ορδές μαχητών, φωνές κατακτητών
ασπίδες χτυπάνε στους κριούς των καραβιών.
Οι πόλεις που κατέκτησα ήτανε πολλές
σηκώνω το ποτήρι μου στις μάχες τις καλές."

3oς Χιλίαρχος
"Online παιχνίδι δύσκολο, ζόρικο, χρονοβόρο
μα συνάμα συναρπαστικό και λίγο "αιμοβόρο"
δυο χρόνια τώρα προσπαθώ ειδήμονας να γίνω
στον "κόσμο" παντοδύναμος και νικητής να μείνω. "


Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους που συμμετείχαν.
Οι νικητές εντός της αύριον θα λάβουν τα βραβεία τους.

Οπλιστείτε με φαντασία για τον επόμενο διαγωνισμό.
[/8EA]
 

Zaitsev

Community Manager
Η ομάδα του Grepolis
[zai]Ο χρυσός δόθηκε στους νικητές. Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά ήμουν απών λόγω άδειας.

Συγχαρητήρια στους νικητές[/zai]
 
Κορυφή