Απόσυρση Στρατιωτικών Μονάδων

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser11950
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser11950

Guest
Ένα πράγμα το οποίο είχα συναντήσει σε ένα παρόμοιο με το Grepolis παιχνίδι του οποίου όμως το όνομα δεν θα αναφέρω (δεν ξέρω αν επιτρέπεται) ήταν το ότι μπορούσες τις στρατιωτικές μονάδες που είχες να τις αποσύρεις κάτι το οποίο ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο όταν ήθελες να αλλάξεις τις αναλογίες των μονάδων είτε αυτές ήταν ξηράς, είτε θάλασσας στις πόλεις σου. Στο Grepolis αυτήν την στιγμή ο μόνος στρόπος να ξεφορτωθείς τις μονάδες σου είναι να τις σκοτώσεις σε κάποια μάχη. Αν και αυτή η τακτική είναι σχετικά εύκολη ανάμεσα σε συμμάχους κάποιος παίκτης ο οποίος δεν βρίσκεται σε συμμαχία δεν μπορεί να αλλάξει τις μονάδες του μένοντας έτσι εγκλωβισμένος στις παλιές του επιλογές. Άρα αυτό που προτείνω είναι σε κάποιο μελλοντικό update να προσθεθεί και αυτή η λειτουργία στο παιχνίδι. Ένα επιπλέον χαρακτηριστικό που θα μπορούσε να έχει αυτή η λειτουργία είναι με την απόσυρση ο παίκτης να παίρνει περίπου το 30% του κόστους των μονάδων πίσω καθώς οι στρατιώτες που αποσύρονται παραδίδουν πίσω τον παλιό τους εξοπλισμό.
 

DeletedUser9717

Guest
σε ενα πολεμικο παιχνιδι ον λαιν τα λαθη σου τα πληρωνεις συμπαικτη.αυτην αλλωστε ειναι και η ομορφια του.υπαρχουν πολλοι τροποι να σπασεις τις μοναδες που δεν θελεις πλεον.ευχαριστω.
 

DeletedUser11950

Guest
σε ενα πολεμικο παιχνιδι ον λαιν τα λαθη σου τα πληρωνεις συμπαικτη.αυτην αλλωστε ειναι και η ομορφια του.υπαρχουν πολλοι τροποι να σπασεις τις μοναδες που δεν θελεις πλεον.ευχαριστω.

Δεν ξέρω αν έχεις κάποιο άλλο τρόπο κατα νού αλλά εγώ τον μόνο που ξέρω είναι αυτόν που στέλνεις τις μονάδες σου σε μια πλήρως αμυνόμενη πόλη κάποιου συμμάχου σου και περιμένεις να σκότωθούν. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να θυσιάσεις μονάδες που να καταλαμβάνουν τουλάχιστον 55 πληθυσμό ακόμα και αν θέλεις να ξεφορτωθείς 5-6 μονάδες. Και δεν νομίζω πως τίθεται θέμα "ομορφιάς" του παιχνιδιού. Εδώ μπορείς να γκρεμίσεις κτήρια και να ακυρώσεις έρευνες. Στις στρατιωτικές μονάδες θα κολλήσουμε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
καλημερα συμπαικτη.υπαρχουν και αγροτικα χωρια που μπορεις να σπασεις τις μοναδες σου.υπαρχουν και φαντασματα υπαρχουν μικρες πολεις που στελνεις τις μοναδες σου υποστηριξη κι επειτα στελνεις επιθεση απο δικη σου πολη(παιρνεις κι ολα τα ποντακια)τα βαζεις σε μεταφορικα και τα ριχνεις επιθεση σε εναν φαρο σου η διηρη τι αλλο να γραψω?υπαρχουν τροποι.ρωτησε καποιον απο την συμμαχια σου παλιοτερο να σου πει.η αν θες στειλε μου μηνυμα ωστε μεσω σκυπε να σου το εξηγησω καλυτερα.ευχαριστω.
 

DeletedUser11950

Guest
καλημερα συμπαικτη.υπαρχουν και αγροτικα χωρια που μπορεις να σπασεις τις μοναδες σου.υπαρχουν και φαντασματα υπαρχουν μικρες πολεις που στελνεις τις μοναδες σου υποστηριξη κι επειτα στελνεις επιθεση απο δικη σου πολη(παιρνεις κι ολα τα ποντακια)τα βαζεις σε μεταφορικα και τα ριχνεις επιθεση σε εναν φαρο σου η διηρη τι αλλο να γραψω?υπαρχουν τροποι.ρωτησε καποιον απο την συμμαχια σου παλιοτερο να σου πει.η αν θες στειλε μου μηνυμα ωστε μεσω σκυπε να σου το εξηγησω καλυτερα.ευχαριστω.

Δεν νομίζω πως μπορείς να σκοτώσεις μονάδες στα αγροτικά χωριά. Η μόνη μάχη που δίνεις σε αυτά είναι όταν τα κατακτάς και αν αυτά επαναστατήσουν. Όσον αφορά τις πόλεις φαντάσματα δεν είναι πάντα σίγουρη λύση διότι κάποιος άλλος μπορεί να έχει σκοτώσει την άμυνα τους πιό πρίν και μπορεί να μην υπάρχουν κιόλας κοντά στις πόλεις σου άρα θα πρέπει να περιμένεις πόση ώρα για να αποσύρεις 5-6 μονάδες σύν του ότι θα πρέπει να θυσιάσεις και μεταφορικό ενώ κάτι τέτοιο μπορεί να μην το θες. Αυτά όλα που μου αναφέρεις είναι μεσοβέζικες λύσεις και αναγκαστικές εναλακτικές για την κάλυξη της απουσίας μιας λειτουργίας. Εγώ προτείνω να προσθεθεί στο παιχνίδι η ίδια η λειτουργία προκειμένου να μην χρειάζονται όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Πράγματα που δεν σου είναι πάντα διαθέσιμα όχι ότι αν τα προτιμάς βέβαια είναι κακά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
τι να σου γραψω κι εδω συμπαικτη?εαν θες να σου το εξηγησω γραψε μου σε μηνυμα το σκυπε σου για να ερθουμε σε επικοινωνια και θα καταλαβεις.παντως εαν παλι προτιμας τη λειτουργια του delete(κατα πασα πιθανοτητα αυτο εννοεις)παω πασο!γνωμη σου γνωμη μου.κανενα προβλημα.οι αρμοδιοι αναλογως θα πραξουν εαν ποτε τεθει πραγματικα τετοιο ζητημα.ευχαριστω.
 
Κορυφή