Αναλογιες Στρατου

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser8480
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser8480

Guest
Σωστές αναλογίες μονάδων στρατού ξηράς (οι μυθικές μονάδες δεν λαμβάνονται υπόψιν)

Πρόλογος
Σε αυτό το κείμενο θα προσπαθήσουμε να βρούμε τις σωστές αναλογίες μεταξύ των διαθέσιμων μονάδων ξηράς για να δημιουργήσουμε την τέλεια άμυνα και την τέλεια επίθεση. Αν δεν σας ενδιαφέρει η ανάλυση (κακώς) ή προσπαθείτε να θυμηθείτε κάτι, μπορείτε να μεταβείτε κατευθείαν στην παράγραφο “συμπεράσματα” στο τέλος αυτού του κειμένου.

Τα βασικά

Στο κείμενο αυτό θεωρούμε ότι γνωρίζεται τα βασικά για τον στρατό, όπως τους 3 τύπους ζημιάς, τις βασικές μονάδες του παιχνιδιού και την χρήση τους. Αν θέλετε μπορείτε να ανατρέξετε στο θέμα Στρατός ξηράς (τα βασικά)

Προχωρημένα

Θα ξεκινήσουμε διορθώνοντας τα 2 λάθη που κάναμε στον πρόλογο. Πρώτον, δεν υπάρχει τέλεια άμυνα, υπάρχει όμως ισορροπημένη και δεύτερον δεν υπάρχει τέλεια επίθεση, αλλά κατάλληλη. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Επίθεση

Πολλοί παίκτες χρησιμοποιούν πολλές διαφορετικές μονάδων ξηράς σε κάθε τους επίθεση. Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι στην πράξη αυτή η τακτική δεν τους βοηθά. Η εκάστοτε επίθεση ιδανικά θα πρέπει να αποφέρει τις μεγαλύτερες δυνατές απώλειες στον αντίπαλο, χρησιμοποιώντας τους λιγότερους δυνατούς κατοίκους. Μπορούμε να δούμε την συνολική αμυντική γραμμή του αντιπάλου μας ως μία οντότητα με συγκεκριμένες τιμές άμυνας, συγκεκριμένα δυνατά σημεία..και συγκεκριμένες αδυναμίες. Έστω ότι αντιμετωπίζουμε μία πόλη που έχει τις ακόλουθες άμυνες, χρησιμοποιώντας μεικτό στρατό.

scaled.php


καταφέραμε να κερδίσουμε την μάχη, αλλά χάσαμε συνολικά 258 κατοίκους από τους 270 που χρησιμοποιήσαμε. Μήπως όμως αυτή η άμυνα όσο καλή και αν φαίνεται έχει κάποια αδυναμία που θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε? Δοκιμάζουμε λοιπόν 3 προσομοιώσεις, μία για κάθε επιθετική μονάδα χρησιμοποιώντας τους 270 κατοίκους που έχουμε διαθέσιμους.

scaled.php


scaled.php


scaled.php


Από τα παραπάνω βλέπουμε ότι δεν αξίζει κάποιος να επιτεθεί με εκσφενδονιστές, ούτε και με οπλίτες. Αν όμως χρησιμοποιήσει 90 άλογα (που καταλαμβάνουν 270 θέσεις φάρμας από την στιγμή που κάθε άλογο θέλει 3) παρατηρούμε ότι κερδίζουμε όπως πριν την μάχη..αλλά αυτήν την φορά χάνουμε 73 άλογα δηλαδή 219 κατοίκους! Συνεπώς αν είχαμε δει την άμυνα της πόλης με μια κατασκοπεία θα έπρεπε να προτιμήσουμε την επίθεση μόνο με άλογα και όχι με μεικτό στρατό ή με άλλη ομάδα.

Γενικά, όταν ξέρουμε που υπάρχει η αδυναμία, μας συμφέρει να κάνουμε επίθεση χρησιμοποιώντας μία και μόνο επιθετική μονάδα που εκμεταλλεύεται αυτήν την αδυναμία! Η διαφορά στο παράδειγμα μπορεί να φαίνεται μικρή αλλά όταν μιλάμε για περισσότερες μονάδες ή για λιγότερο ισορροπημένες άμυνες τότε μπορεί να είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι προσπαθούμε να μπούμε σε ένα δωμάτιο το οποίο έχει 3 πόρτες, άλλες λιγότερο γερές..άλλες περισσότερο. Δεν μας συμφέρει να μοιράσουμε την δύναμη μας σε όλες τις πόρτες. Πάντα μας συμφέρει (αν δεν υπάρχουν παράθυρα..) να βάζουμε όλη την δύναμη στην πιο αδύναμη πόρτα! Ακόμα και αν πρόκειται για ισορροπημένη άμυνα που σημαίνει ότι όλες οι πόρτες μας φαίνονται το ίδιο δυνατές.

* Η χρήση των καταπελτών αγνοείτε επίτηδες. Ανάλυση της χρήσης τους μπορείτε να δείτε στο θέμα Τείχος (εχθρός, φίλος και κατάσκοπος)


Άμυνα

Αναλύοντας παραπάνω πια είναι η βέλτιστη συμπεριφορά του επιτιθέμενου, μπορούμε να εξάγουμε συμπεράσματα για το ποια θα πρέπει να είναι και η συμπεριφορά του αμυνόμενου. Από την στιγμή που ο επιτιθέμενος θα εκμεταλλεύεται την όποια αδυναμία εντοπίσει..αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μην έχουμε κάποια εμφανή αδυναμία σε κάποιο τύπο όπλου. Συνεπώς από την στιγμή που κάθε μονάδα όπως είδαμε έχει άμυνες και στα 3 είδη όπλων, στόχος του αμυνόμενου είναι να βρει μία αναλογία μεταξύ αυτών των μονάδων έτσι ώστε να είναι το ίδιο καλά προστατευμένος απέναντι σε όλες τις απειλές.

Κάπου εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι κάποιοι παίκτες προτιμούν να αμύνονται χρησιμοποιώντας μαζί με τους ξιφομάχους και τους τοξότες, οπλίτες, ενώ κάποιοι άλλοι άρματα...στο παρόν κείμενο προτιμούμε τους οπλίτες από τα άρματα, και βγάζουμε τις αναλογίες με βάση αυτούς. Αν κάποιος θέλει να δει τις αναλογίες που θα είχε μια άμυνα με άρματα, αλλά και τους λόγους που προτιμάμε τους οπλίτες δεν έχει παρά να δει το θέμα: Οπλίτες ή Άρματα?

Αφού λοιπόν κάναμε αυτόν τον διαχωρισμό, επανερχόμαστε στην εύρεση την καλύτερης αναλογίας. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι η καλύτερη άμυνα είναι εκείνη με ίδιες συνολικές τιμές άμυνας σε κάθε είδος όπλου. Κάτι το οποίο δεν είναι αλήθεια. Αυτό συμβαίνει λόγω του ότι οι εκάστοτε επιθετικές μονάδες έχουν διαφορετικές τιμές επίθεσης ανά κάτοικο. Δηλαδή...αν κάποιος επιτεθεί με εκσφενδονιστές θα έχει τιμή επίθεσης 23 ανά κάτοικο, με οπλίτες 16 και με άλογα 55 / 3 = 18,33.. . Συνεπώς η άμυνα για να είναι ισορροπημένη στην πράξη θα πρέπει να είναι πιο δυνατή απέναντι σε εκυβόλα, μετά σε κρουστικά και εν συνεχεία σε διατρητικά.

Για να βρούμε τις βέλτιστες τιμές λοιπόν δεν μένει παρά να λύσουμε τα ακόλουθα
14x + 6y + 18z = 55 (άμυνα για κρουστικά 23x3)
8x + 25y + 12z = 48 (άμυνα για διατρητικά 16x3)
30x + 12y + 7z = 69 (άμυνα για εκυβόλα)
όπου x είναι το πλήθος τον ξιφομάχων, y το πλήθος των τοξοτών και z το πλήθος των οπλιτών

λύνοντας παίρνουμε
x = 16025 / 9514 = περίπου 1,6843..
y = 3076 / 4757 = περίπου 0,6466..
z = 7278 / 4757 = περίπου 1,5299..
(ερ...ναι...δηλαδή 2 πόδια τοξότη..ένα χέρι..το δεξί? ...α..όχι..το αριστερό..χμ...και μέχρι τον αγκώνα..μάλιστα..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???)

Επειδή μάλλον αυτά τα νούμερα δεν σας λένε κάτι η μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος είναι η ακόλουθη:

Αποφασίζουμε το πλήθος των κατοίκων που θέλουμε να διαθέσουμε για την άμυνα μας. π.χ. 400 κάτοικοι

Εν συνεχεία βρίσκουμε το x στην ακόλουθη εξίσωση, βάζοντας το πλήθος των κατοίκων στο y (y = 400)
x = ( 9514 / 36733 ) * y
(για απλότητα και προσεγγιστικά μπορείτε απλά να πολλαπλασιάζετε το y με 0,26 )

ο αριθμός που θα προκύψει (103,6..) αν πολλαπλασιαστεί με τους αριθμούς για τα x, y και z που έχουμε βρει θα μας δώσει το πλήθος των ξιφομάχων, τοξοτών και οπλιτών που χρειαζόμαστε..δηλαδή
x = 1,68 * 103,6 = 174 ξιφομάχοι
y = 0,65 * 103,6 = 67 τοξότες
z = 1,53 * 103,6 = 159 οπλίτες
Ολόκληρη η παραπάνω ανάλυση δεν λαμβάνει υπόψιν της τον παράγοντα εθνοφρουρά. Πολλοί παίκτες δεν ακολουθούν αυτά ακριβώς τα νούμερα, αλλά τα τροποποιούν ελαφρώς ώστε η άμυνά τους να ισορροπεί λίγο καλύτερα όταν συνυπολογίζεται και η εθνοφρουρά. Πιο συγκεκριμένα ακολουθούν την αναλογία 6/2/5 δηλαδή για κάθε 6 ξιφομάχους χτίζουν 2 τοξότες και 5 οπλίτες. Αν θέλαμε να δούμε και τα προηγούμενα σε μια τέτοια μορφή θα ήταν κάτι κοντά στο 6/2,3/5,5.


Συμπεράσματα

-> Στην επίθεση συμφέρει να στέλνουμε μία μονάδα σε ποσότητα, αλλά αυτή η μονάδα πρέπει να είναι η σωστή με βάση την κατασκοπεία που έχουμε κάνει.

-> Για μια ισορροπημένη άμυνα πρέπει να φτιάχνουμε για κάθε 6 ξιφομάχους, 2 τοξότες (ιδανικά λίγο περισσότερους) και 5 οπλίτες (ιδανικά λίγο περισσότερους).(ιδανικότερα κάτι κοντά στο 6 / 2,3 / 5,5 ).

-> Η σπηλιά είναι η πρώτη γραμμή άμυνας, αν ο αντίπαλος δεν ξέρει τι θα αντιμετωπίσει δεν μπορεί να προετοιμαστεί κατάλληλα.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ ΘΕΑΓΕΝΗΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser8480

Guest
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ ΘΕΑΓΕΝΗΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Πολύ καλή προσέγγιση του θέματος. Είτε μπορεί να θεωρηθεί η τέλεια μελέτη ή έστω κάποια ακόμη μελέτη, είναι ο αληθινός τρόπος που πρέπει κάποιος να προσεγγίζει το παιχνίδι, αν θέλει να κάνει τη διαφορά. Εύγε!
Γίνεται υπόμνημα.[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser8480

Guest
Τα ευγε ανηκουν στον παικτη SadL ,ο οποιος εκανε την παραπανω μελετη και μου επετρεψε να ζητησω την γνωμη σου.
Σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου 8EAGENHS.
 

DeletedUser

Guest
Το μελέτησα λίγο περισσότερο και έβγαλα το συμπέρασμα ότι για κάθε 5 ξιφομάχους, πρέπει να έχουμε 3 τοξότες και 6 οπλίτες.
 

DeletedUser6835

Guest
εγω γενικα πιστευω πρεπει η αμυνα μας να εχει πιο πολλα τοξα ειδικα σε συστημα πολιορκιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
η αμυνα πρεπει αν απαρτιζετα κατα τα 2/5 με τοξοτεσ κατα το 1/5 με αρματα και κατα τα 2/5 με ξιφομαχουσ.επισησ καλο ειανι να εχουμε πυργο και τειχοσ πολησ επιπεδο 25
 

DeletedUser

Guest
στην άμυνα βγάζουμε πάντα: ξιφομάχους - τοξότες - ΟΠΛΙΤΕΣ !! τους οπλίτες τους προτιμάμε έναντι άρματων λόγο ότι θέλουν λιγότερες ύλες και λιγότερο πληθυσμό .....
 

DeletedUser

Guest
Είναι αλήθεια ότι η συγκεκριμένη ανάλυση είναι καλή και στηρίζεται σε σωστό μαθηματικό υπόβαθρο.
Ομως δεν υπολογίζει δύο πράγματα.
Οτι συνήθως η αναλογία των επιθέσεων είναι σημαντικά περισσότερη σε εκσφενδονιστές και μετά σε οπλίτες.

οι περισσότεροι παίκτες γενικά κάνουν επιθετικές πολεις με εκσφενδονιστές γιατί έχουν μεγάλη επιθετική ισχή και είναι φτηνοί στην κατασκευή άρα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι ξιφομάχοι στην άμυνα.

Επίσης οι έμπειροι παίκτες κατασκευάζουν πολλούς οπλίτες γιατί πολύ απλά μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και σε άμυνα και σε επιθεση άρα επιθέσεις από μικτές τους πολεις έχουν πολλούς οπλίτες.... άρα στον τύπο θα πρέπει να μπούν και περισσότεροι τοξότες στην άμυνα.

Ως γενική πρόταση θεωρώ σωστό τον υπολογισμό αλλά επειδή οι επιθέσεις δεν είναι ισορροπημένες και επειδή υπάρχει σαφή προτίμηση στους εκσφενδονιστές και τους οπλίτες θα έλεγα αφού από τον προτεινόμενο τύπο υπολογίσουμε τον αριθμό των αμυντικών μονάδων ανά όπλο μετά βάζουμε έναν συντελεστή 10-15% περισσότερους ξιφομάχους και ένα 5-10% περισσότερους τοξότες και το υπόλοιπο οπλίτες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9375

Guest
Επειδή το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον από μαθηματικής άποψης θα παραθέσω τα παρακάτω με την μετατόπιση του συστήματος λαμβάνοντας υπόψη την εθνοφρουρά, (εδώ υπάρχει η δυσκολία οτι αυτή δεν πηγαινει σε πλήρη αναλογία του πληθυσμού (φτάνει μέχρι το 375),οπότε πρέπει να σταθμιστεί διαφορετικά. Η στάθμιση της εθνοφρουράς έγινε σε πόλη πληθυσμού 2000.

Το καινούριο σύστημα προς λυση ειναι:
ΚΡΟΥΣΗ 14χ+6y+76z=51,625 (1 άλογο)
ΛΟΓΧΙΣΜΑ 8χ+25y+16z=43,5 (3 οπλίτες)
ΕΚΗΒΟΛΟ 30χ+12y+56z=66,75 (3 εκσφενοντιστές)

Αποτέλεσμα
Ξιφοι:46,85% δηλ. 937
Τοξα : 15% δηλ. 300
Οπλιτες: 38,15% δηλ. 763


Το ίδιο μπορεί να κάνει κάποιος και για πόλη με άρματα (προσωπικά δεν το προτιμώ - απλά επειδή είχε αναφερθεί παραπάνω)
Συστημα προς λύση:
ΚΡΟΥΣΗ 14χ+6y+76z=103.25 (2 αλογα)
ΛΟΓΧΙΣΜΑ 8χ+25y+16z=87 (6 οπλιτες)
ΕΚΗΒΟΛΟ 30χ+12y+56z=133,5 (6 εκσφενοντιστες)

Αποτέλεσμα
Ξιφοι:39,3% δηλ. 787
Τοξα : 45,05% δηλ. 901
Αρματα: 15,65% δηλ. 78


Με την ίδια τεχνική μπορεί κάποιος να υπολογίζει οποιονδήποτε συνδιασμό αφορά αμυντικές μονάδες αλλάζοντας κατάλληλα τις πιο πάνω εξισώσεις προσέχοντας πάντα να μετατρέπει τις θέσεις πληθυσμού που απευθύνονται
 

DeletedUser

Guest
Πολλές φορές οι άμυνες κρύβουν την αδυναμία τους

πχ πόλη με 60 ξιφ 30 τοξ & 60 οπλίτες βγάζει άμυνα 2100-1950-2580 και ενώ φαίνεται ότι είναι αδύναμη ενάντια σε οπλίτες αυτό δεν ισχυει διότι αν κάνετε επίθεση με 150 οπλίτες χάνετε 118 ενώ αν κάνετε επίθεση με 150 σφεντόνες χάνετε μόνο 106 σφεντόνες

Αν πάω πίσω στην αναλογία που μας έδωσε 60-22-52 -- 1908-1654-2428 η πόλη φαίνεται ότι είναι αδύναμη ενάντια σε οπλίτες κι αυτό ισχύει γιατί με 134 οπλίτες χάνουμε 99 ενώ με τις αντίστοιχες σφεντόνες χάνουμε 101

ΤΙΡ
Αν τώρα μας κάνουν επίθεση με 134 οπλίτες και αποσύρουμε την αδύναμηη μονάδα δλδ όλα τα ξίφη θα αφήσουμε άμυνα 22 τόξα & 52 οπλίτες. Μετά την μάχη θα μείνουν στον επιτιθέμενο 68 οπλίτες και εμάς θα μας μείνουν τα 60 ξίφη δλδ 8 μονάδες διαφορά αντί της αρχικής διαφοράς των 35 μονάδων υπέρ του επιτιθέμενου αν γινόταν η μάχη με όλες τις μονάδες
 

DeletedUser

Guest
στην άμυνα βγάζουμε πάντα: ξιφομάχους - τοξότες - ΟΠΛΙΤΕΣ !! τους οπλίτες τους προτιμάμε έναντι άρματων λόγο ότι θέλουν λιγότερες ύλες και λιγότερο πληθυσμό .....

o πληθυσμος δεν παιζει ποτε ρολο. συγκρινε στην ιδια μοναδα πληθυσμου για να κρινεις, επιθετικα συμφερουν οπλιτες, αμυντικα εξαρταται το line up.
οι υλες δεν παιζουν ρολο αν εχεις συμμαχια και καμια 15αρια πολεις. . .
 

DeletedUser12067

Guest
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΠΑΖΩΣΕΙ ΑΠΟ ΞΗΡΑ Κ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΧΩΡΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΙΠΠΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΧΩΡΑΕΙ 1000 ΙΠΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΑΙ ΠΡΩΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΩ 1000 ΙΠΠΕΙ 3000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ Η 1000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ+1000 ΟΠΛΙΤΕΣ+333 ΙΠΠΕΙΣ:confused::confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Jailbreak

Άρμα
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΠΑΖΩΣΕΙ ΑΠΟ ΞΗΡΑ Κ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΧΩΡΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΙΠΠΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΧΩΡΑΕΙ 1000 ΙΠΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΑΙ ΠΡΩΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΩ 1000 ΙΠΠΕΙ 3000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ Η 1000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ+1000 ΟΠΛΙΤΕΣ+333 ΙΠΠΕΙΣ:confused::confused:
σφεντονες για πιο γρηγορη αναπληρωση
 

DeletedUser11877

Guest
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΠΑΖΩΣΕΙ ΑΠΟ ΞΗΡΑ Κ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΧΩΡΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΙΠΠΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΧΩΡΑΕΙ 1000 ΙΠΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΑΙ ΠΡΩΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΩ 1000 ΙΠΠΕΙ 3000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ Η 1000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ+1000 ΟΠΛΙΤΕΣ+333 ΙΠΠΕΙΣ:confused::confused:

Ο καθενας εχει τη δικια του τακτικη,καμια επιθεση η αμυνα δεν ειναι τελεια...εγω προσωπικα συνηθιζω στις επιθετικες μου να βγαζω μονο απο ενα ειδος,συνηθως η 1800 σφεντονες η 1800 οπλιτες η 600 ιππεις στο περιπου,ο υπολοιπος πλυθησμος σε 110-115 γρηγορα μεταφορικα και σε μερικους φαρους....βεβαια,υπαρχει το ρισκο αν π.χ. εχεις μια ιππουπολη ο αλλος να σου σκασει 2 μαντιχωρια και μετα να την κλαις....τωρα εσυ αποφασιζεις τι θα την κανεις μπορεις να την κανεις και με αναμειξη των τριων αυτων βασικων επιθετικων,αλλα πρωσοπικα δεν αξιζει...
 

DeletedUser9717

Guest
Συνιστω να κανεις την πολη κατακτητικη.τριηρεις αρματα οπλιτες αποικιακο ωστε συντομα να φυγουν τα κοκκινα.
 

8EAGENHS

Forum Leader
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΠΑΖΩΣΕΙ ΑΠΟ ΞΗΡΑ Κ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΧΩΡΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3000 ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΙΠΠΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΧΩΡΑΕΙ 1000 ΙΠΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΑΙ ΠΡΩΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΩ 1000 ΙΠΠΕΙ 3000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ Η 1000 ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ+1000 ΟΠΛΙΤΕΣ+333 ΙΠΠΕΙΣ:confused::confused:

Αν θες τα επιθετικά για επιθετικό ντοτζ, κάνε μικτή δύναμη. Αν θες να κάνεις σφαλιαρούπολη και να κοπανάς δεξιά κι αριστερά συνέχεια, θα κάνεις μονάδες που αναπληρώνονται γρήγορα ή που να έχουν σχέση με τις ύλες που παράγει το νησί, καθώς προείπε κι ο Τάσος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser12392

Guest
Για μελέτησε και το εξής...
Πύργος
Τείχος 25
Διοικητής
Καπετάνιος
Αρχιέρεια
1000 Τόξα
40 Κέρβεροι
Βελτιωμένη άμυνα

Θα περιμένω με αγωνία...
 

DeletedUser12514

Guest
καλησπερα σε ολους σας.θα ηθελα να μου αν καποιος ξερει ποια ειναι η ιδανικη αναλογια κερβεροι-τοξοτες.δηλαδη για καθε εναν κερβερο ποσους τοξοτες πρεπει να βγαζω για να εχω τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα.ευχαριστω!!
 

DeletedUser

Guest
1 κέρβερος/30 τοξότες
ή για 120 γρ.μεταφ = 960 τοξα - 32 κερβερους

αλλα αν θες ισοδυναμια σε καθε τυπο επιθεσης:
για 120 γρ.μετφ = 600 τοξα - 750 οπλιτες - 19 κερβερους
(αλλα ετσι χανεις κερβερους στην αναλογια της αμυνας)
 
Κορυφή