Αιγυπτιακός Πολιτισμός - Δεύτερος λαός στο παιχνίδι

  • Δημιουργός θέματος akalest0s
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Πέρισυ, έφτιαξα αυτή την "μελέτη", πάνω στην ιδέα, να προστεθεί νέος πολιτισμός στο παιχνίδι.
Για αυτούς που έχουν παίξει Age of Mythology, η ιδέα είναι απλώς φυσιολογική και αναμενόμενη..
Για αυτούς που δεν έχουν παίξει AoM, να πω ότι όλο το grepolis είναι εμπνευσμένο από το AoM, είναι κάτι σαν η browser εκδοχή του. Βέβαια με άλλο gameplay τελικά.

Η πρόταση λοιπόν αφορά ένα νέο πολιτισμό στο παιχνίδι. Είναι προφανές ότι ο υπάρχων είναι ουσιαστικά μίμηση του αρχαιοελληνικού. Θα μπορούσε αρμονικά να προστεθεί και ο αρχαιοαιγυπτιακός.
Για όσους δεν θέλουν να μπλέξουν με αυτό, θα μπορούν να υπάρχουν διαφορετικοί κόσμοι, δηλαδή κόσμοι που θα έχουν τον τωρινό πολιτισμό, και κόσμοι που θα έχουν και τους δύο. Όπως γίνεται με την εξέγερση-πολιορκία ως σήμερα.

Στο άρθρο που ακολουθεί, έχω συμπυκνώσει όλη την ιδέα. Θα παρακαλούσα τους υπεύθυνους να προωθήσουν το άρθρο στους developers του παιχνιδιού.
ΑΥΓΥΠΤΙΑΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ!

ΥΓ> Εύκολα θα μπορούσε να προστεθεί και ένας Νορβηγικός πολιτισμός, πάλι στα πλαίσια του Age Of Mythology.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
προσωπικα θα μου αρεσε αυτη η ιδεα, οπως και θα μπορουσαν να συνηπαρξουν οι πολιτισμοι αυτοι, βαλε και τους δυο μαζι και με το που ξεκινας τον κοσμο διαλεξε πολιτισμο, ισως και διαφορετικοι πολιτισμοι να μην μπορουν να κανουν συνθηκη μεταξυ τους ή να μπουν παικτες στην ιδια συμμαχια, αντε γιατι βαρεθηκαμε , , επισης θα μπορουσε να γινει η αρχη μονο με τον αιγυπτιακο και νορβηγικο πολιτισμο, ισως για;τι ολοι θα διαλεγαν τον αιγυπτιακο και μοχι τον ελληνικο μια και θελουμε καποιοι κατι νεο, το θεμα ειναι πως θα λεγετε μετα το παιχνιδι , norvipolis χεχεχ, καλη η ιδεα σου akalestos , φτανει να την παρουν σοβαρα και να την δουλεψουν σωστα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Στην αρχή του pdf γράφω τρόπους για το πως μπορεί να επιλέγεις πολιτισμό.
Μερικές προτάσεις είναι:
- στην αρχή του κόσμου, όταν διαλέγεις κατεύθυνση, να διαλέγεις και πολιτισμό και να είσαι με αυτόν συνέχεια οσο είσαι σε αυτό το κόσμο
- ή κάθε νησί να ανήκει σε ενα ή στον αλλο πολιτισμό
- ή όταν κατακτάς μια πόλη να σου δίνει επιλογή ποιον πολιτισμό θες να έχει η πόλη
- ή κάθε συμμαχία να αναλαμβάνει έναν πολιτισμό όποιον θέλει στην αρχή που δημιουργείται

Γενικά λύσεις υπάρχουν για αυτό το θέμα...
Ευχαριστώ κατά τα άλλα.
Έκανα όσο πιο ολοκληρωμένη δουλειά μπορούσα ακριβώς για να δώσουν λίγο παραπάνω σημασία, όχι ότι υπάρχουν και πολλές ελπίδες.
Η ερώτηση προς τους διαχειριστές του φόρουμ είναι: η ιδέα αυτή έχει προωθηθεί στους developers ή να τους το στείλω προσωπικά?
 

8EAGENHS

Forum Leader
Η ερώτηση προς τους διαχειριστές του φόρουμ είναι: η ιδέα αυτή έχει προωθηθεί στους developers ή να τους το στείλω προσωπικά?

[8ea]Εντυπωσιασμένοι από την πολύ καλή δουλειά που έκανες, θα ήταν ύβρις αν δεν την προωθούσαμε.[/8ea]
 

DeletedUser

Guest
Ντάξει όχι και ύβρις χαχα. Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ.
 

DeletedUser

Guest
τι και αν υπηρχαν εγυπτιακα νησια; ετσι θα υπηρχαν και ελληνικος και εγυπτιακος πολιτισμος σε εναν κοσμο
 

DeletedUser11555

Guest
[zer]Απλά ουάου.. Πολύ καλή ιδέα και μπράβο που έκατσες και την οργάνωσες έτσι. Θα ήταν σίγουρα μια ενδιαφέρουσα προσθήκη στο παιχνίδι.
+1 από εμένα στο σύνολο της ιδέας[/zer]
 

DeletedUser

Guest
Μακάρι να έπιανε και τόπο, αλλά δε νομίζω! Τουλάχιστον να παίρναμε μια απάντηση από την εταιρεία, έστω και αρνητική.
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Προσωπικά πιστεύω ότι η ιδέα σου είναι εφαρμόσιμη όταν η εταιρεία επιλέξει να αναβαθμίσει πλήρως το παιχνίδι. Όπως έκανε με την ver2 που άλλαξε περιβάλλον κλπ κλπ...

Αν θα κοίταζα για αλλαγή στο παιχνίδι θα εστίαζα σε αλλαγή του τρόπου μάχης (που και αυτό πάντως θέτει ριζικές αλλαγές)

Η ιδέα σου πάντως είναι πάρα πολύ καλή και αναλυτικότατη!
 
Κορυφή