ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΣΟΥΠΟΛΗ

  • Δημιουργός θέματος markos 27
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Η ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ ΤΗΣ ΑΥΤΙΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΣΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ
ΝΑ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ

ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΠΟΛΗ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑ ΘΕΟΤΗΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΘΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΡΑ)
Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(ΑΡΟΤΡΟ)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 10-15
Λιμάνι : 15(20 ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ)
Στρατώνες : 15
Τείχος πόλης :25
Ακαδημία : 30
Ναός :12(ΓΙΑ ΠΗΓΑΣΟΥΣ)
Πύργος
Λουτρά

ΠΟΝΤΟΙ:7903
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ:709
ΣΤΡΑΤΟΣ:
διηρεις:060
γρηγορα μεταφορικα:120
ξιφη:500
τοξα:500
οπλιτες:500
αρματα:105
πηγασοι:025


ΟΙ ΠΗΓΑΣΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΘΟΥΝ
ΝΑ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΛΗΣ

ΠΗΓΑΣΟΥΠΟΛΗ
Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(με αροτρο)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 5
Λιμάνι : 1
Στρατώνες : 10
Τείχος πόλης :25
Ακαδημία : 30
Ναός :12(οχι παραπανω)
Λουτρά
Πύργος

ΠΟΝΤΟΙ:7584
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ:626
ΣΤΡΑΤΟΣ:143 πηγασοι
 

DeletedUser

Guest
Αφου τα αρματα εχουν καλυτερη αμυνα απο τους οπλιτες γιατι να μην βαλεις μονο αρματα στις αμυντικες πολεις που ειναι και πιο γρηγορα?
 

8EAGENHS

Forum Leader
Αφου τα αρματα εχουν καλυτερη αμυνα απο τους οπλιτες γιατι να μην βαλεις μονο αρματα στις αμυντικες πολεις που ειναι και πιο γρηγορα?
[8EA]Για να συγκρίνουμε 2 στρατιωτικές μονάδες, λαμβάνουμε υπόψη τα κατά "μονάδες πληθυσμού" δεδομένα της κάθε μιας.
Στην περίπτωσή μας το άρμα αποτελείται από 4 μονάδες πληθυσμού ενώ ο οπλίτης από μία. Διαιρείς τα δεδομένα του άρματος δια τέσσερα και τα πηλίκα τα συγκρίνεις με τις τιμές του οπλίτη. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
αυτο εκανα. το αρμα υπερτερει σε αμυνα ενατιων κρουστικων εκηβολων οπλων αλλα χανει στα διακρητικα που ομως και οι 2 μοναδες εχουν πολυ χαμηλη αμυνα εκει. αρα σαν συνολο υπερτερει το αρμα.
στην επιθεση υπερτερει ο οπλιτης αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

DeletedUser1540

Guest
[Nic]Δεν υπάρχει πρότυπο αμυντικής ή επιθετικής ή οποιασδήποτε άλλης τακτικής στρατολόγησης. Ο καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει. Προσωπικά αν έχω ευχέρεια χρόνου διαλέγω να παράγω άρματα αλλά αν η πόλη μου βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο τότε οι οπλίτες είναι καλύτερη λύση σε συνδυασμό με τα ξίφη.[/Nic]
 

DeletedUser7570

Guest
Όπως έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι:παν μέτρων άριστων.Έτσι ισχείει και στις αμυντικές μονάδες.
 

DeletedUser7570

Guest
Οι οπλίτες είναι πιο δυνατά εναντίον των διατριτηκών από τους οπλίτες.
 

DeletedUser

Guest
στην πηγασουπολη δεν χρειαζοντε διηρησ?
 

DeletedUser9361

Guest
Φίλε markos 27

Γράφεις για την Πηγασούπολη οτι οι στρατώνες πρέπει να είναι επίπεδο 10.
Κάνοντας μια ανάλυση σχετικά με τον χρόνο παραγωγής θεϊκής εύνοιας και πόση θεϊκή εύνοια χρειάζεται για να γίνει ο Πήγασος ,βλέπουμε τα εξής :
1. Ο Πήγασος χρειάζεται 180 εύνοια για να γίνει
2. Όταν ο στρατώνας ειναι στο επίπεδο 5 (Υποχρεωτικά) ο Πήγασος χρειάζεται 1:54:29 για να γίνει
3.Άν υποθέσουμε οτι έχουμε 3 ναούς τέρμα και 3 αγάλματα ο χρόνος παραγωγής θεϊκής εύνοιας είναι 18,97 άνα ώρα
4.Τότε για να μαζέψουμε 180 εύνοια θα πρέπει να περιμένουμε 9,48 ώρες (εκτός εάν εχεις 300 ναούς και 300 αγάλματα)
5.Άρα εάν αφήσουμε τον στρατώνα στο επίπεδο 5 κερδίζουμε έναν Κένταυρο

Θα ήθελα να μου απαντήσεις εάν αυτή η λογική είναι λάθος και εάν μου ξεφέγει κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Ορθότατη η λογική σου, συμπαίκτη. Βασικά όλα αυτά που γράφονται εδώ είναι νύξεις σε νεανικά θέματα και τίποτε παραπάνω. Απλά δίνουν ένα ερέθισμα σε όποιον θέλει να εντρυφήσει παραπάνω. Στο κάτω κάτω, η προσωπική λεπτομερής στρατηγική του καθένα κάνει την ατομική διαφορά. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
φιλε μου η λογικη σου εινα πολυ σωστη.
θα δεις οτι σε ενα αλλο επιπεδος 70-80 πολεων ισως και παραπανω μπορει αυτο να κανει τη διαφορα
εφοσον ομως απο το επιπεδο 5 εως στο 10 κερδιζεις εναν κενταυρο(12 φαρμες) αυτος δεν χρειαζεται σε μια πηγασουπολη οποτε δεν υπαρχει λογος.
εκτος αμα το κανεις μικτη (κενταυροι και πηγασοι που κανουν τρομερη αμυνα) τοτε ναι αξιζει
αυτος ο οδηγος εχει γινει πριν πολυ καιρο και παιζοντας ολο και πιο πολυ το παινιδι εχω παρατηρησει καποια πραγματα που πρεπει να αλλαξουν...
παιζοντας μαθαινεις τον καλυτερο τροπο ;)
 

DeletedUser9361

Guest
Αγαπητή συμπαίκτες

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας

Βασικά όλα αυτά που γράφονται εδώ είναι νύξεις σε νεανικά θέματα και τίποτε παραπάνω. Απλά δίνουν ένα ερέθισμα σε όποιον θέλει να εντρυφήσει παραπάνω
Συμφωνο με την αποψη του Θεαγενη και γιαυτο γραφω την αποψη μου

θα δεις οτι σε ενα αλλο επιπεδος 70-80 πολεων ισως και παραπανω μπορει αυτο να κανει τη διαφορα
εφοσον ομως απο το επιπεδο 5 εως στο 10 κερδιζεις εναν κενταυρο(12 φαρμες) αυτος δεν χρειαζεται σε μια πηγασουπολη οποτε δεν υπαρχει λογος
Εχεις δικιο απλα δεν ολοκληρωσα την αποψη μου γιατι δεν ηξερα εαν ηταν σωστη.

Το παρακατω το γραφω για να μου πειτε και εσεις εαν αυτη η προταση που δινω ειναι σωστη

Εκανα μια ακομη μελετη σχετικα με της υλες και την ακαδημια και διαπιστωσα τα παρακατω :
1. εκανα καποιες πραξεις για την παραγωγη των υλων που χρειαζεται ο Πηγασος σε σχεση με την παραγωγης της ευνοιας και ειδα οτι (εαν εχεις 50 ναους τερμα και 50 αγαλματα) πρεπει το ξυλο να ειναι 40 επιπεδο η πετρα 15 επιπεδο(απο ιδρυση πολης) ασυμι 12επιπεδο(απο ιδρυση πολης)
2. Η ακαδημια νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ειναι πανω απο 25 (μονο και μονο για την φαλαγγα)

Εαν δουμε ποσο πλυθησμο ελεθερωσαμε ειναι 43 .Αρα κερδισαμε 2 Πηγασους ή επιπεδο ναου 21 απο 12

Θα χαρω να γραψετε την αποψη σας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser8730

Guest
Βασικά αν είσαι σε ήσυχα νερά και έχεις ένα αρκετό καλό αριθμό πόλεων δεν χρειάζεται να έχεις ανεβασμένο το τείχος. Αρα με τείχος 1 κερδίζεις 77 θέσεις. Επίσης σε αυτή την περίπτωση νομίζω είναι περιττό να φτιάξεις άγαλμα ή πύργο. Οπότε στο σύνολο μιλάμε για 137 θέσεις. Ε εντάξει αν χρειαστεί ρίχνεις και κάτι ακόμα, που να πιάνει πληθυσμό 3, φτάνοντας 140 θέσεις και πας αυτομάτως +7 πήγασους. Ξαναλέω όμως μόνο σε ασφαλή σημεία αξίζει αυτό.
ΥΓ ελπίζω να μέτρησα σωστά τις θέσεις για το τείχος, αλλιώς το πολύ πολύ να βγαίνει ένας πήγασος λιγότερος.
ΥΓ2 υπάρχει και το ενδεχόμενο να κατεβάσει και άλλο κάποιος τη σύγκλητο από τη στιγμή που έχει φτιάξει τα λουτρά, έτσι κι αλλιώς δεν έχει κάποια σημασία από τη στιγμή που έχεις ολοκληρώσει τα απαραίτητα κτίρια.
 

DeletedUser

Guest
μηπως ξερει καποιος ποσους περιπου πηγασους χωραει μια πολη με φαρμα στο φουλ , αροτρο και θερμα λουτρα και ολα τα κτιρια στο μεγιστο επιπεδο και την συγλητο στο 17?
 

8EAGENHS

Forum Leader
μηπως ξερει καποιος ποσους περιπου πηγασους χωραει μια πολη με φαρμα στο φουλ , αροτρο και θερμα λουτρα και ολα τα κτιρια στο μεγιστο επιπεδο και την συγλητο στο 17?
[8EA]130 περίπου, με ανεκτά επίπεδα απαραίτητων κτηρίων[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
μηπως ξερει καποιος ποσους περιπου πηγασους χωραει μια πολη με φαρμα στο φουλ , αροτρο και θερμα λουτρα και ολα τα κτιρια στο μεγιστο επιπεδο και την συγλητο στο 17?
μπορείς να πας στο grepostats και στο building calculator για να δεις πόσο πληθυσμός σου απομένει και μετά διαιρείς.
πάντως άμα είναι όλα φουλ δεν θα έχεις και πολλούς
δεν νομίζω να βγάλεις 125...
εγώ με πόλη κάπου στις 10.000 πόντους βγάζω 135
 
Κορυφή