Έρευνες

  • Δημιουργός θέματος xaris-18-
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Χαίρεται, έχω ένα θέμα με τις έρευνες. Οι πόντοι δεν με φτάνουν. Η ερώτησή μου είναι η εξής: α) αν ρίξω μία έρευνα(επαναφορά) παίρνω πίσω ερευνητικούς? β) για να ρίξω έρευνα μου ζητάει πόντους πολιτισμού, τι είναι? πόσους έχω? πως τους μαζεύω? γ) έχω βάλει βιβλιοθήκη και έχω τους 12 πόντους, αν τους ξοδέψω και την ρίξω θα είμαι -12 πόντους. Αυτό επηρεάζει καθόλου την υπόλοιπη ανάπτυξη?
 

DeletedUser

Guest
Χαίρεται, έχω ένα θέμα με τις έρευνες. Οι πόντοι δεν με φτάνουν. Η ερώτησή μου είναι η εξής: α) αν ρίξω μία έρευνα(επαναφορά) παίρνω πίσω ερευνητικούς? β) για να ρίξω έρευνα μου ζητάει πόντους πολιτισμού, τι είναι? πόσους έχω? πως τους μαζεύω? γ) έχω βάλει βιβλιοθήκη και έχω τους 12 πόντους, αν τους ξοδέψω και την ρίξω θα είμαι -12 πόντους. Αυτό επηρεάζει καθόλου την υπόλοιπη ανάπτυξη?

δεν πας - 12 πρεπει να βγαλεις προτα ερευνες να πας + 12 ποντους και μετα γινετε να τιν βγαλεις
 

8EAGENHS

Forum Leader
Όταν ακυρώσεις μια έρευνα σου επιστρέφονται οι αντίστοιχοι ερευνητικοί πόντοι.
Για κάθε ακύρωση σου ζητάει πόντους πολιτισμού οι οποίοι είναι χρησιμότατοι για την κατάκτηση της επόμενής σου πόλης. Αυτοί φαίνονται όταν πας Αγορά > Πολιτισμός.
Η βιβλιοθήκη είναι απ' τα πιο άβολα ειδικά κτήρια. Για να την γκρεμίσεις και να φτιάξεις τα χρήσιμα Θερμά Λουτρά πρέπει να έχεις 12 ερευνητικούς πόντους.
Σίγουρα ακυρώνοντας έρευνες και ξοδεύοντας πόντους πολιτισμού πας πίσω στην ανάπτυξη.
 

DeletedUser

Guest
Ρίχνοντας τις έρευνες χάνω πόντους πολιτισμού. Πως ακριβώς όμως τους κερδίζω? Όταν τους χάσω θα μπορέσω να τους ξανά μαζέψω?

Πιστεύω συμφέρει λίγη θυσία προκειμένου να βγουν οι σωστές και πιο χρήσιμες έρευνες.
 

8EAGENHS

Forum Leader
Σου συνέστησα να πας στην Αγορά μιας πόλης σου και να δεις, πράγμα που δεν έκανες.
Αγορά, λοιπόν, επιλογή "πολιτισμός".
Βλέπεις 4 εικόνες.
Η κάθε εικόνα αντιπροσωπεύει ένα γεγονός το οποίο μπορεί να λάβει χώρα στην πόλη σου υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
Ο υπότιτλος κάθε εικόνας εξηγεί τί είναι τέλος πάντων αυτό το γεγονός.
Μετά το πέρας του γεγονότος που θα επιλέξεις θα λάβεις 1 πόντο πολιτισμού.
Στην ίδια πόλη μπορούν να λάβουν χώρα και τα 4 γεγονότα συγχρόνως.
 

DeletedUser

Guest
Αντιθέτως τι νομίζεις, πήγα και τα είδα.

Και επειδή δεν το πιάνω, τα άλλα τρία(πλην της παρέλασης που γίνεται μόνο μία φορά ανά πόλη) μπορώ να τα κάνω όσες φορές θέλω αρκεί να έχω αυτά που απαιτούν?
 

DeletedUser

Guest
οταν λεει 1 για καθε πολη εννοει οτι σε κανενα απο τα 4 δεν μπορεις να κανεις μαζεμενα π.χ. 2 γιορτες ή 2 ολυμπιακους.....μπορεις ομως να κανεις και τα 4 μαζι ...
απο εκει και περα κανοντας κατι απο αυτα τα 4 οσο πιο συχνα μπορεις μαζευεις τους ποντους
 

DeletedUser

Guest
οταν λεει 1 για καθε πολη εννοει οτι σε κανενα απο τα 4 δεν μπορεις να κανεις μαζεμενα π.χ. 2 γιορτες ή 2 ολυμπιακους.....μπορεις ομως να κανεις και τα 4 μαζι ...
απο εκει και περα κανοντας κατι απο αυτα τα 4 οσο πιο συχνα μπορεις μαζευεις τους ποντους

τα εχο κανει και τα 4 και τα σπαει ι πολη ειναι γεματο κατικους :d
 
Κορυφή