Grepolis United: DevBlock και Εξισορρόπηση - Νήμα Συζήτησης

DeletedUser11619

Guest
Καλά όσα λέτε αλλά εδώ έχουν καταστρέψει κάθε επιθετικό υπολογισμό. Πάνε και ‘χαρίζουν’ σε όλους την ‘βελτιωμένη άμυνα’ +30% υπέρ του αμυνόμενου.
Αν ρίξω εγώ 100 επιθέσεις για να κατακτήσω μια πόλη, ο αμυνόμενος θα έχει +30 και για της 100 επιθέσεις μου, έτσι απλά.
Τι να το κάνω εγώ μετά αν ο ιππέας μου δίνει 55 ή 56 και αν με 50 εύνοια λαμβάνω ένα άρμα ή δυο.
 

DeletedUser4816

Guest
ΚΑΝΤΕ ΤΟ 30% ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ 30% ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΕΙΣ.....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΙΜΑ ΤΟΥ ΑΜΥΝΟΜΕΝΟΥ....
 

DeletedUser

Guest
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΡΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ.

1. ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ Η 4 ΓΙΟΤΡΕΣ 1 ΠΟΝΤΟΣ
2. ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ (ΠΧ 250)
3. Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΗ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΓΙΑ ΠΑΙΧΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 10 ΠΟΛΕΩΝ)
4. ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΣΠΑΕΙ ΘΑΥΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ
5. ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΝΕΑ ΟΠΛΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΛΕΜΙΚΟ.

-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!
ozric7
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9375

Guest
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΡΜΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ.


καλημερα φιλε μας, θα ηθελα να σου πω και εγω την γνωμη μου, γιατι ανοικτο forum ειναι και σχεδον ολα ειναι συζητησιμα..
1. ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ Η 4 ΓΙΟΤΡΕΣ 1 ΠΟΝΤΟΣ
2. ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ (ΠΧ 250)

μπορει να ειναι ακρως πολεμικο παιχνιδι αλλα καποιοι εχουν καταφερει αρκετα με γιορτες, ειναι και αυτο μερος της στρατηγικης (προσωπικα δεν το προτιμω), αλλα ομως γινεται και καποιες φορες ειναι και εποικοδομητικο

3. Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΗ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΓΙΑ ΠΑΙΧΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 10 ΠΟΛΕΩΝ)
μα ερχεσαι σε αντιφαση, γιατι οταν καποιος πολεμα, σωστο ειναι να κερδιζει το δικαιωμα ή τα δικαιωματα, αυτος ειναι εξαλλου και ο σκοπος

4. ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΣΠΑΕΙ ΘΑΥΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ
καλη σκεψη.......

5. ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΝΕΑ ΟΠΛΑ.
εδω με τα 3 και πολλοι δεν μπορουν, θελεις και παραπανω;

ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΛΕΜΙΚΟ.
το παιχνιδι ειναι και πολεμικο

-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!
ozric7
και εμεις ευχαριστουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ozric7 Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΗ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΓΙΑ ΠΑΙΧΤΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 10 ΠΟΛΕΩΝ)
μα ερχεσαι σε αντιφαση, γιατι οταν καποιος πολεμα, σωστο ειναι να κερδιζει το δικαιωμα ή τα δικαιωματα, αυτος ειναι εξαλλου και ο σκοπος

-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ.
ΠΧ. ΕΧΩ 280 ΠΟΛΕΙΣ ΟΙ 30 ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΝΩ 20 ΠΟΛΕΙΣ
ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ 20 ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΑΣΑ.
ΕΤΣΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΕΩΝ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ 20 ΠΟΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΣΤΟΝ ΔΕΛΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΝΕΤΑ.
ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΑΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΧΑΣΩ.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΘΑ ΕΠΙΑΝΑΝ ΤΟΠΟ.
ΑΥΤΟ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΕΝΑΝ ΠΑΙΧΤΗ ΜΕ 400 ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ 200 ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΕΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

-ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΕΧΩ ΓΙΑ 40 ΠΟΛΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑ.
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΖΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΟΝΤΟΥΣ.

ΥΓ. ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ GREPOLIS ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ... :d:)

 

DeletedUser

Guest
Ίσως ο Φάρος να βοηθάει και στην δύναμη των πλοίων και η κατασκευή μερικών πλοίων να απαιτεί την ύπαρξη φάρου....
 

DeletedUser9717

Guest
συμπαικτη εαν αρχισες να βαριεσαι το παιχνιδι προσπαθησε να το κανεις πιο ενδιαφερον.εαν πλεον δεν βρισκεις αντιπαλους στον κοσμο που βρισκεσαι δοκιμασε σε καποιον καινουριο!αφησε τον λογαριασμο των 300 πολεων και ξεκινησε απο την αρχη με 1.δες το ως προκληση.ο καλος παιχτης του γκρεπολις εδω φαινεται οταν σε ολους τους κοσμους που παιζει μπορει και πρωταγωνιστει. αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι στο περι θαυματος.ευχαριστω.
 

DeletedUser12392

Guest
Ιδού μια πρόταση αρκετά......αμφιλεγόμενη.
Νέο κτήριο νήσου.
Όνομα Συσκηνίες (ή ότι σας αρέσει εν πάση περιπτώσει)
Ένα κοινό κτήριο στο νησί με επίπεδα αναβάθμισης όπως τα αγροτικά χωριά πχ. ή ένα θαύμα.
Οι συσκηνίες είναι ένας χώρος που οι πολεμιστές μας μπορούν να περάσουν χρόνο εκπαιδευόμενοι και να βελτιώσουν τις τακτικές τους στην μάχη.
Μπορεί να δεχθεί η συσκηνία μέχρι 2 (4 με χρυσό) ομάδες στρατιωτών αποτελούμενες στο σύνολο μέχρι 30 μονάδες πληθυσμού (ίδιος αλγόριθμος με την grepolympia) και μας δίνει την δυνατότητα να αναβαθμίσουμε επιθετικά ή και αμυντικά τις μονάδες αυτές.
Το κόστος την αναβάθμισης μπορεί να φτάνει το 5% του συνολικού κόστους υλών για την κατασκευή των μονάδων και το κάθε επίπεδο αναβάθμισης του κτηρίου μπορεί να μας δώσει μέχρι και 1 επιπλέον στο στατιστικό επίθεσης ή στο στατιστικό άμυνας ή σε άμυνα και στα 3 όπλα.
Παράδειγμα
Ξιφομάχος
Άμυνα Κρουστικών -> 14 (μπορεί να φτάσει μέχρι και 20 με αναβαθμίσεις στο +6)
Άμυνα Διατρητικών -> 8 (μπορεί να φτάσει μέχρι και 14 με αναβαθμίσεις στο +6)
Άμυνα Εκήβολων -> 30 (μπορεί να φτάσει μέχρι και 36 με αναβαθμίσεις στο +6)

Βέβαια ο προσομοιωτής θα πρέπει να αφαιρεθεί καθότι θα είναι άχρηστος ή μπορεί να προστεθεί στον κατάσκοπο μια λίστα με λειτουργείες για συγκεκριμένες ενέργειες.
Όπως ανίχνευση επιπέδου εκπαίδευσης στρατού-ναυτικού
Αλλά ο κατάσκοπος είναι άλλο θέμα και θα επανέλθω σε αυτόν εάν δώ οτι ο κόσμος ανταποκρίνεται στην συζήτηση (για να μην κουράζω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή