ENA BΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΑ...

  • Δημιουργός θέματος HARRYPOTER
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Ψαχτηκα στις τσεπες μου και δεν υπηρχε μια...ουτε ενα μικρο σεντ. Επρεπε απο καπου να ζητησω ενα τσιγαρακι, δεν βγαινει το ξενυχτι ακαπνος. Την προσοχη μου τραβηξε το νιαουρισμα ενος κερανηδογατου στον σκουπιδοντενεκε εξω απο την πορτα μου... Φινος τυπος αυτος ο κερανηδογατος! Τον πλησιαζω και του λεω:
- "ψιτ μεγαλε! παιζει κανενα τσιγαρακι;"
με πλησιασε επιφυλακτικα, με μυρισε και μου λεει:
- "σπιτισιος μου μυριζεις...δεν εχω, παρε δρομο!"
- "ελα ρε μαν (ηταν αρσενικος)..." του λεω "...ενα τσιγαρακι σου ζητησα..."
- "Δεν κερναω καστρατο ρε φιλε!..." μου λεει "...να πας στην αυλη σου να ζητιανεψεις! Το μαθατε ολοι και ερχεστε στον σκουπιδοντενεκε για τσιγαρακι!"
- "Καλα ρε φιλε..." του λεω "...μην τρελενεσαι! Ενα τσιγαρακι σου ζητησα! Φτωχαδακι ειμαι..."
- "Και αφου εισαι φτωχαδακι ρε..." μου λεει "...που βρηκες τα λεφτα και ηρθες στον σκουπιδοντενεκε μου;"
- "Τι να κανω ρε φιλαρακι..." του λεω "...η φτωχια βλεπεις...και η αναδουλια..."
- "Ασε ρε την καραμελα..." με διεκοψε "...το μαθατε ολοι τωρα! 'Φτωχεια και αναδουλια'! Ο σκουπιδοντενεκες μου δεν χωραει αλλους!"
- "Ρε μαν.." του λεω "...ενα τσιγαρακι σου ζητησα, οχι φαγητο..."
- "Ναι! Δεν σας ξερω εσας τους σπιτισιους..." μου λεει "...στην αρχη ενα τσιγαρακι, μετα ενα αποφαγι... ολοι την ιδια παραμυθα! Τελος παντων, εχε χαρη που ειμαι πονοψυχος και φιλοξενος, παρε ενα τσιγαρο και ξεκουμπισου απο μπροστα μου!"
- "Να 'σαι καλα ρε φιλαρακι!..." του λεω "...ο Μεγας Γκαμπα να σε εχει καλα!"
- "Ποιος 'μεγας γκαμπα' ρε!!!..."
μου απαντησε "...τι θαρρεις πως ειναι εδω; Η αυλη σου; Εδω ηρθες σε εναν σκουπιδοντενεκε ρε! Ο Μεγας Μπαμπα ειναι ο αληθινος!"
- "Ενταξει ρε φιλε..."
του λεω "...ο Μεγας Μπαμπα να σε εχει καλα."
και απομακρυνθηκα. Με το που εκανα το τεταρτο βημα, ο κερανηδογατος με φωναξε παλι:
- "Που ΄σαι σπιτισιε! Παρε ρε και μια μασημενη γκοφρετα γιατι εχει πανω μυρμυγκια και μ' αηδιαζουν! Μην πεις οτι ηρθες στον σκουπιδοντενεκε μου και δεν σε περιποιηθηκα!" και μου την πεταξε στα ποδια.
- "Σε ευχαριστω κερανηδογατε"
του ειπα και εσκυψα να την παρω απο κατω. Εκανα να του πω οτι ειναι ενας απλος γατος που αλητευει ολη μερα και εγω ειμαι ανθρωπος, ενα ανωτερο ον αλλα σκεφτηκα οτι ισως χρειαστει να του ξαναζητησω κανενα τσιγαρακι καποιο αλλο βραδυ και ετσι, γυρισα σπιτι σιωπηλος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinder
Κορυφή