ως εδω - ενα κλικ μεχρι να εκραγω ( να κανω μπαμ )

η απλα να μπει οριο χρυσου στις αμεσες ολοκληρωσεις
μια αμεση ολοκληρωση , στη πολη α , κοστος 300 χρυσα
δευτερη αμεση ολοκληρωση , στην ιδια πολη α , κοστος
900 χρυσα εαν γινει μεσα σε διαστημα κατω των 2 ωρων , αλλιως 600 χρυσα εαν γινει σε διαστημα κατω των 24 ωρων
τριτη αμεση ολοκληρωση , στην ιδια πολη α , κοστος
2 700 χρυσα εαν γινει μεσα σε διαστημα κατω των 2 ωρων , αλλιως 1200 χρυσα εαν γινει σε διαστημα κατω των 24ωρων
προοδος αναλογη για τις επομενες αμεσες ολοκληρωσεις .
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Εσυ επιμενεις τον χαβα σου.............
Γιατι να πει στον πελατη, θα μου δινεις 10ευρο την μερα, οχι παραπανω?
Προφανως και δε θα μπει οριο χρυσου ποτε...


Το πιο λογικο που διαβασα ειναι να ανοιξουν εναν κοσμο, χωρις χρυσο. Με διαχειρηστες ανοικτους μονιμα.
Αλλα και αυτο, κομματακι δυσκολο.
 

DeletedUser18136

Guest
Κάποιοι δεν έχουν κατανοήσει το ρόλο των διαχειριστών εδώ. Βγαίνει ο Ποσειδώνας παντού και διατυμπανίζει να βγουν όλοι στο φόρουμ και να τα βάλουν με τους διαχειριστές λες και εκείνοι αποφασίζουν ή λένε στην εταιρεία τι αλλαγές να περάσουν στο παιχνίδι. Και όποιος έχει αντίθετη άποψη από αυτόν, είναι διπλός λογαριασμός βαλτός από τη διαχείριση. Έχουν μια λογική όσα θες να πεις αλλά με τον τρόπο που τα υποστηρίζεις και τον τρόπο με τον οποίο μιλάς, δεν θα σε πάρει κανείς στα σοβαρά.
smiley-emoticons-oh-no2.gif


Όσο για σέρβερ χωρίς χρυσό, κάθε σέρβερ έχει κόστος συντήρησης. Η εταιρεία θέλει να αναβαθμίσει το παιχνίδι πάνω στη βάση του ότι θα αυξηθεί το κέρδος της. Αν δεν σου αρέσει το παιχνίδι, απλά μην το παίζεις. Ή διατύπωσε κόσμια τις προτάσεις σου αν θες αλλαγές. Εσύ νομίζεις ότι τους πιέζεις με αυτή σου τη στάση και πως εκθέτεις τη ΔΟ αλλά εν τέλει εκθέτεις τον εαυτό σου.
 
Σύμφωνα με τις προτάσεις του Ποσειδώνα μέχρι 10000 χρυσό/ημέρα. Το οποίον χωρίς προσφορές είναι περίπου στα 50€. Δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία αυτή που ξοδεύει τόσα.
Τιμωρία κραυγαλέων μποτ. Σοβαρά τώρα; δηλαδή τα μη κραυγαλέα είναι εντάξει; Όλα τα μποτ πρέπει να τιμωρούνται. Και όχι 10 επιθέσεις στο ίδιο δεύτερο δεν είναι απαραίτητα μποτ.
Να απαγορευτεί η συμμαχική αυτοεξέγερση ... Η συμμαχική αυτοεξέγερση είναι μία στρατηγική σε ένα παιχνίδι στρατηγικής. Δηλαδή μήπως πρέπει να περιορίσουμε και τον αριθμό επιθέσεων ή αμυνών που μπορούν να σταλούν ανάλογα το μέγεθος του αμυνόμενου ή του επιτιθέμενου;
 
1. Ποτε δεν κατηγορησα διαχειριστη ! με το γρεπολις τα χω βαλει
σπρωχνει παιδια να χαλανε μια περιουσια για ενα παιχνιδι
2. δεν χρησιμοποιω πολλαπλους λογγαριασμους , ενας ειμαι
3. ενα ατομο δεν βαζει μονο 50 ευρω , βαζει 500 για να σπασει πλακα , το ζητημα ειναι πως εαν τα βαλει μεσα σε 10 μερες δημιουργει νικητη κοσμου
4. Το να γραφουν ποσειδωνακο , κτλ κτλ , δεν μ ενοχλει , ολοι εχουν μια προσωπικοτητα και δικαιωμα τους ειναι να την μειωνουν
5. η προταση μου ειναι συγκεκριμενη .
να μπει οριο χρυσου / μερα
*δεν με πειραζει να εκθετω τον εαυτο μου προσπαθωντας να πω-βελτιωσω κατι , τουλαχιστον δινω την μαχη μου
κρα κρα κρα νικητης γρεπολις=pay to win , καμια στρατηγικη
 

DeletedUser12948

Guest
ακουστε τον παππου Δημητρη

η εταιρεια οπως και καθε εταιρεια προσβλεπει στο κερδος

το κερδος ειναι δυο ειδων

το ευκολο / γρηγορο που αποφερει μετρητο αμεσα αλλα ρισκαρει το μεριδιο σου στην αγορα

το σιγουρο , που αργει να φερει χρημα αλλα διερυνει τη βαση του κερδους

η innogames ξεκαθαρα τα τελευταια χρονια εστησε το παιχνιδι για γρηγορο κερδος

αρα ο μη εχων το μαρουλι ειναι καταδικασμενος να τον πιει τον καφε

ολα τα αλλα ειναι κουβεντες να λεμε

αυταααααααααααα
 

DeletedUser18387

Guest
το καλύτερο θα ήταν να ανοίξει άλλος κόσμος χωρίς χρυσό
αλλιώς αντί για όριο χρυσού να γίνει το άλλο να αυξηθεί το κόστος να υπάρχει σαν όριο την ήμερα η ώρες αν κόβει στρατό κτλ ο άλλος περάσει το τα 1.000 -5.000 -10.000 χρυσό δε ξέρω κάπως σε ενα σημείο αν θέλει να κόψει άλλο να του κοστίζει τα διπλά χρήματα -χρυσό τριπλά κτλ
όλο και να αυξάνεται το κόστος όσο συνεχίζει ,ίσως το σκεφτεί μετά αν θα κόψει άλλο τον αποθαρρύνει αν οχι ας κάνει οτι ο άλλος τα χρήματα του υπεύθυνος είναι αν λέει ο άλλος έχει χρήμα χρυσό και θέλει να χαλάει ας χαλάει τότε περισσότερα νομίζω καλύτερα θα είναι να αυξάνεται το κόστος την ημέρα μη πω ακόμα και στα πακέτα χρυσού την ημέρα αν θέλει να πάρει 1 την δεύτερη φορά να κοστίζει περισσότερο κάπως έτσι

η γνώμη μου είναι να γίνει κάτι από αυτά έστω δοκιμαστικά .....
 
Πρακτικα αυτο που δημιουργει το προβλημα ειναι η ταχυτητα αμεσων ολοκληρωσεων παραγγελιων
αυτο καταργει την εννοια πως το γρεπολις ειναι παιχνιδι ομαδικο η παιχνιδι στρατηγικης
και το κατατασει σε παιχνιδι ανταγωνισμου χρησης χρυσου μεταξυ μιας μικρης ομαδας παιχτων οι οποιοι παιζουν
δικαιωμα της εταιριας ειναι να δουλευει την εκαστωτε ομαδα και δικαιωμα μου να μην παιξω ενεργα σε κανενα κοσμο
εαν δεν μπει οριο στη χρηση χρυσου/μερα συντομα θα παιζουν μονο 5 ατομα
 

ΚομηςΣτρατηλατης

Μινώταυρος
Καλημέρα σε όλους!

Το λατρεύω το παιχνίδι με ξεκουράζει και είναι πολυ έξυπνο ενα κορυφαίο παιχνιδι στρατηγικης low budget αλλα πλέον δεν είναι εφικτό να παίξεις! Γιατι παλια ωραία και ρομαντικά καθόμασταν και υπλογίζαμε εξισώσεις των εξισώσεων μαθηματικά για να βγαλουμε την καλήτερη μεθοδο! Τωρα πολυ απλα δεν υπαρχει στρατηγική! Τωρα υπαρχει μόνο το χρηηηημαααα!
Προφανώς έχει ξεφυγει η κατασταση απ την εταιρεια. Η βασικη υπόσχεση του marketing του grepolis ειναι το ΔΩΡΕΑΝ online ΠΑΙΧΝΙΔΙ... δεν υπάρχει πλέον το δωρεάν εκτος αν εννοει πλεον τις δωρεαν πολεις μας που τις φτιάχνουμε για να μας τις παρουν ετοιμες οι 500€ τη μερα!
Είναι σίγουρο οτι αυτο θα τις γυρήσει μπούμεραν της εταιρείας και οπως και εγω δεν θα ξαναβαλω € στο παιχνιδι ετσι και πολλοι ειδικα στο μελλον θα το σταμτησουν (υπαρχουν πολλα άλλα παιχνίδια στρατηγικης δόξα το θεο!)
Το θεμα ειναι να μας πει η ΟΔ αν εχει μεταφερει εστω στην εταιρεία την προταση που κανουμε για τουλαχιστον 2πλασιασμο του κοστους σε χρυσα για 2πλες και 3πλες αμεσες ολοκληρωσεις. Ειδικα αυτη η προταση για αρχη, ειναι αρκετα cost effective για όλα τα μέρη!
Τωρα για τα μποτ τι να πω υπαρχουν και εχουν τιμωρηθει! Αλλα υπάρχουν και περιπτωσεις πολυ κρα κρα κρα που παρ ολο τις αναφορες μας δεν τους αγγιξε τπτ!
Αναμένω απλά μια υπευθυνη απάντηση απο την ΟΔ αν εχει μεταφέρει το αίτημά μας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
Κάθε εβδομάδα στέλνουμε αναφορές στην εταιρεία για τα αιτήματα των παικτών μέσω του forum. Και απλά να ξέρετε ότι και άλλες κοινότητες έχουν εκφράσει παρόμοια παράπονα. Και απλά να επισημάνουμε για ακόμη μία φορά, πως δεν είμαστε σε διάλογο με την εταιρεία για το πως έχουν σκοπό να αναπτύξουν το παιχνίδι. Προφανώς δεν είμαστε η μοναδική κοινότητα, υπάρχουν συνολικά 23 κοινότητες-χώρες που παίζεται το παιχνίδι και κάθε κοινότητα στέλνει παρόμοιες αναφορές με τη δική μας για το τι άποψη έχουν οι παίκτες. Άρα, η εταιρεία μαζεύει αυτές τις αναφορές και βάση αυτών γίνονται οι όποιες βελτιώσεις κτλ.
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Άρα, η εταιρεία μαζεύει αυτές τις αναφορές και βάση αυτών γίνονται οι όποιες βελτιώσεις κτλ.


Διορθωση, η εταιρια μαζευει αυτες τις αναφορες και τις χρησιμοποιει για χαρτι υγειας, μιας και αυτο εξαφανιστικε απο τα σουπερ μαρκετ.
Οριο χρυσου δε θα βαλουν, σε ενα παιχνιδι που πεθαινει, πανε να ρουφηξουνε οσα λεφτακια προλαβουν πριν πεθανει τελειως.
 

DeletedUser14106

Guest
διαβασα τα σχολια σας και εχω να πω πως ειστε λιγακοι εκτος τοπου και χρονου ολοι.οταν ο αλλος εχει 40.000 ποντους απλα δεν πρεπει να μεγαλωσεις αποτομα και να τον παιξεις με ηθικο.βγαινει ο καθε νουμπας και λεει οτι του κατεβει για αυοτοκτονιες διαζυγια και δεν ξερω και γω τι απο τον τζογο δεν καταστραφηκαν οικογενειες;δεν υπαρχουν αλλοι που πανε στο καζινο μια φορα στις 20 μερες και χαλανε 100-200 ευρω για την πλακα τους;το πως διαχειριζεται καποιος τα λεφτα του και την αδυναμια του χαρακτηρα του ειναι δικο του θεμα οχι του γκρεπολις.

παμε στο μειζων θεμα που ειναι πως παιζουμε εναντια καποιου με χρυσο

1ον. δεν του δινουμε ποντους μαχης αλλα τον περιοριζουμε με εξυπνο τροπο
2ον. μαζευουμε τις πολεις μας οι ενεργοι κοντα κοντα και οι ανενεργοι ας τα χασουν ολα
3ον.οταν μεγαλωσει ο αλλος θα μας βλεπει με 60% ηθικο με 1000 διηρεις θα θελει ο αλλος να μας παρει πολη καπο στις 10-15 φαραδικες

ΤΟ ΓΚΡΕΠΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΚΕΨΗΣ (οσοι χανουν ειναι το αντιθετο του εξυπνου)

επιπροσθετα να πω ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρεια που διατηρει το παιχνιδι σε ενα τοσο αξιοπρεπες επιπεδο που πλεον δεν κολλαει ουτε μπαγκαρει πολυ

υγ.κολλαμε επιθεσεις παιζοντας με τους χρονους
 
διαβασα τα σχολια σας και εχω να πω πως ειστε λιγακοι εκτος τοπου και χρονου ολοι.οταν ο αλλος εχει 40.000 ποντους απλα δεν πρεπει να μεγαλωσεις αποτομα και να τον παιξεις με ηθικο.βγαινει ο καθε νουμπας και λεει οτι του κατεβει για αυοτοκτονιες διαζυγια και δεν ξερω και γω τι απο τον τζογο δεν καταστραφηκαν οικογενειες;δεν υπαρχουν αλλοι που πανε στο καζινο μια φορα στις 20 μερες και χαλανε 100-200 ευρω για την πλακα τους;το πως διαχειριζεται καποιος τα λεφτα του και την αδυναμια του χαρακτηρα του ειναι δικο του θεμα οχι του γκρεπολις.

παμε στο μειζων θεμα που ειναι πως παιζουμε εναντια καποιου με χρυσο

1ον. δεν του δινουμε ποντους μαχης αλλα τον περιοριζουμε με εξυπνο τροπο
2ον. μαζευουμε τις πολεις μας οι ενεργοι κοντα κοντα και οι ανενεργοι ας τα χασουν ολα
3ον.οταν μεγαλωσει ο αλλος θα μας βλεπει με 60% ηθικο με 1000 διηρεις θα θελει ο αλλος να μας παρει πολη καπο στις 10-15 φαραδικες

ΤΟ ΓΚΡΕΠΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΚΕΨΗΣ (οσοι χανουν ειναι το αντιθετο του εξυπνου)

επιπροσθετα να πω ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρεια που διατηρει το παιχνιδι σε ενα τοσο αξιοπρεπες επιπεδο που πλεον δεν κολλαει ουτε μπαγκαρει πολυ

υγ.κολλαμε επιθεσεις παιζοντας με τους χρονους
εχεις λαθος σε πολλα θεματα
(προσωπικη μου ματια)
1. το γρεπολις ηταν παιχνιδι στρατηγικης
2. μπαιναν 800-3 000 ατομα καθημερινα στους κοσμους του και στο τελος τους ειναι 1 000 ατομα
3. χαλαγαν το 20% τιποτα , το 50% 5-20 ευρω , το 30% ανω των 20 ευρω και 1-3 παιχτες ανω των 1 000 ευρω
4. ολοι οι παιχτες , νικητες - χαμενοι διασκεδαζαν
--------------------------------------
σημερα το γρεπολις
1. δεν βασιζεται στην στρατηγικη
2. μπαινουν 800-3 000 ατομα σε νεο κοσμο ,
μετα 2 βδομαδες εχουν μεινει 300 ατομα
μετα ενα μηνα εχουν μεινει 100 ενεργοι και 200 παιχτες (χωρις ενδιαφερον ) στο τελος κοσμου ειναι 100
3. χαλουν το 20% τιποτα , το 75% 5 ευρω , το 5% απο 20 ευρω μεχρι 1 000+ ευρωf
4. δεν διασκεδαζει κανεις , το μονο που υπαρχει ειναι η χαρα της νικης
( οταν εχεις f16 με απεριοριστα καυσιμα-πυρομαχικα τι χαρα θα χεις εαν εξοντωσεις ιθαγενεις που εχουν σαν οπλο ακοντιο (****εαν ριξει το ακοντιο , θα κανει 3 μερες να φτιαξει αλλο )
-----------------
επιθυμω οριο χρησης χρυσου/μερα
κρα κρα κρα
 
Κορυφή