γνώμες και απόψεις για το ποια είναι η καλύτερη θέση για την 2η πόλη (ίδρ. ή κατάκτ.)

  • Δημιουργός θέματος Kallios
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
χαιρετώ παιδιά..

θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με τη θέση που πρέπει να έχει η 2η πόλη (είτε από ίδρυση είτε από κατάκτηση).. δηλαδή θα πρέπει να είναι στο ίδιο νησί ή όχι??

γνωρίζω τις διαφορές που υπάρχουν στις 2 περιπτώσεις αλλά θα ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας συμβουλές..

ευχαριστώ..
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Απλά και λιτά και για πολλούς λόγους θα σου πω ότι και στους 3 κόσμους που παίζω έχω ξεκινήσει πάντα τουλάχιστον με 2 ή 3 πόλεις στο ίδιο νησί. Και μετά απλώνομαι αργά και σταθερά σε αμέσως γειτονικά νησιά μέχρι να "δέσω" καλά. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
ΠΑΝΤΑ με 2 πολεις για να μπορεις να αλληλοβοηθιεσε γρηγορα.
μια επιθετικη(φαροι και σφεντονες) και μια αμυντικη(διηρεις και αμυντικος στρατος, συνηθως κι αποικιακο).
 

DeletedUser6835

Guest
ΠΑΝΤΑ με 2 πολεις για να μπορεις να αλληλοβοηθιεσε γρηγορα.
μια επιθετικη(φαροι και σφεντονες) και μια αμυντικη(διηρεις και αμυντικος στρατος, συνηθως κι αποικιακο).

εγω 2 η 3 πολεις εχω σε ενα νησι , οι πιο πολλες ειναι αχρηστες
 

DeletedUser

Guest
καλό είναι να έχεις πάνω από μία πόλη στο νησί αν είσαι σε πολεμική περιοχή για γρήγορες άμυνες και για άμυνες από ξηρά

αν είσαι όμως σε ήρεμη περιοχή καλύτερα να είναι σε διαφορετικά νησιά(ποτέ όμως ξερονησιά χωρίς αγροτικά!) για πιο καλό φαρμάρισμα
 

DeletedUser

Guest
αμα εισαι σε εχθρική περιοχή καλυύτερα να έχεις ολόκληρο νησί δικο σου(είτε ξερονήσι) καθώς το καθιστά απόρθητο φρούριο. έτσι σιγά σιγά απλώνεσαι
 

DeletedUser

Guest
παντα

παντα στο ιδιο νησι για να εχεις γρηγορες υποστιριξεις
 

DeletedUser

Guest
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...

ΛΟΙΠΟΝ,προτεινω να την εχεις στο ιδιο νησι (αφου η πρωτη σου πολη εχει απο 5.000 και πανω) διοτι πρεπει να εχεις 1 βασικο νησι και μετα απλωνεσε κυκλικα στα αμεσως επωμενα εος οτου κατασκευασεις εναν ενυαιο κυκλο (ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΩ... :) :)
 

DeletedUser7570

Guest
Και αν η πρώτη είναι λίγο μακριά από συμμάχους;
 

DeletedUser

Guest
...

Και αν η πρώτη είναι λίγο μακριά από συμμάχους;

λεμε την περιπτωση που αναφερες, πας λοιπον την 2η πολη σου καπου κοντα σε συμμαχους αφου η πρωτη σου ηταν μακρια τους... αν γινει αυτο εχεις σκεφτει τι γεινετε οταν στην 1η σου πολη αρχιζουν επιθεσεις και εχεις 10 ωρες διαφορα την μια στην αλλη.Στο τελος χανεις την 1η σου πολη απλο...
 

DeletedUser

Guest
το δυνατόν περισσότερες πόλεις πάνω στο ίδιο νησι να τα έχεις όλα κοντα.Η συμμαχία αυριο μεθαυριο μπορει να μην υπάρχει.Εχε τις πόλεις σου κοντα και δεν θα χάσεις.
 

DeletedUser4519

Guest
Πολλες πολεις στο ιδιο νησι σημαινει οτι θα εχειςπο λεις σε λιγοτερα νησια

πραγμα που σημαινει οτι χανεις παρα πολλες υλες απο τα αγροτικα χωρια (αλλο να εχεις ενα νησι 8αγροτικα αλλο 5νησια 40 αγροτικα)


Αλλα το βασικοτερο ειναι να ειναι κοντα βεβαιως βεβαιως :)
 

DeletedUser7570

Guest
Βεβαίως μπορείς να το στείλεις σε ειρηνική περιοχη αν είσαι σε εχθρική περιοχή χωρίς συμμάχους.
 

DeletedUser

Guest
Εαν εισαι εμπειρος παιχτης και ξοδευεις πολλες ωρες απο τον ελευθερο σου χρονο στο grepolis δεν υπαρχει λογος να παρεις 2η πολη στο ιδιο νησι.
Το καλυτερο ειναι να πας στο αμεσως κοντινοτερο. Θα εχεις μεγαλο πλεονεκτημα οπως το να φαρμαρεις σε 2 νησια ξεχωριστα φαρμες αλλα και παιχτες.
Η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση.
Επισης στην περιπτωση που κινδυνευεις να χασεις την πολη δεν θα γινει απο την μια στιγμη στην αλλη. Θα περασουν τουλαχιστον 12ωρες. Μεσα σε 12 ωρες οχι μονο φτανουν οι αμυνες απο το ενα νησι στο αλλο αλλα τις γυρνας και τις ξαναστελνεις εαν θες.
Για αυτους που λενε θα χασεις την πολη, εαν ειναι να την χασεις θα την χασεις λογω ελειψης στρατου και οχι χρονου.
 

DeletedUser12386

Guest
εγω την πρωτη πολη μου στον πι την πηρα 11:54:35 αποικιακο χαχαχαχαχαχαχα αλλα ενταξει με βοηθησε συμμαχος απο κοντα χαχαχαχα
 

DeletedUser12392

Guest
Ανάλογα...

Εαν εισαι εμπειρος παιχτης και ξοδευεις πολλες ωρες απο τον ελευθερο σου χρονο στο grepolis δεν υπαρχει λογος να παρεις 2η πολη στο ιδιο νησι.
Το καλυτερο ειναι να πας στο αμεσως κοντινοτερο. Θα εχεις μεγαλο πλεονεκτημα οπως το να φαρμαρεις σε 2 νησια ξεχωριστα φαρμες αλλα και παιχτες.
Η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση.
Επισης στην περιπτωση που κινδυνευεις να χασεις την πολη δεν θα γινει απο την μια στιγμη στην αλλη. Θα περασουν τουλαχιστον 12ωρες. Μεσα σε 12 ωρες οχι μονο φτανουν οι αμυνες απο το ενα νησι στο αλλο αλλα τις γυρνας και τις ξαναστελνεις εαν θες.
Για αυτους που λενε θα χασεις την πολη, εαν ειναι να την χασεις θα την χασεις λογω ελειψης στρατου και οχι χρονου.
Ανάλογα το σύστημα κατακτησης
Δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσεις πόλη έστω και μπαζωμένη χωρίς τείχος 25 και πύργο στην εξέγερση που έχεις και το 12ωρο.
Και απο την άλλη η πολιορκία διαφέρει δραματικά.Προτιμούνται τα dodge επιθετικού εκεί για να σπάσεις το πλοίο και να κάνει το μπλούμ.
 

DeletedUser13436

Guest
μαλλον κατακτηση στα γυρω νησια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13634

Guest
εξαρταται πως ειναι φτυαγμενει η πρωτη πολη και πως μπορει να την υπαστειριξει την δευτερη
π.χ. αν εχεταται κανει διηρουπολη την πρωτη(αρκετα σπανιο) φτυαχτε την σε αλλο νησι την δευτερη
μπορει ακομα να μην εχεται το παζαρι στο 10 και να μην μπορειταινα στειλεται υλες
οποτε δειτε την πρωτη σας πολη και δειτε πως μπορειτε να βοηθησεται την 2η
εγω που την κανω αμυντικη ξηρας χωρις πολλα μεταφοτικα την πρωτη, φτυαχνω την 2η στο ιδιο νησι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή