[ΕΡΩΤΗΣΗ] άρματα ή στρατός?

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser8340
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser8340

Guest
1) τι θα ήταν προτημότερο να έχω σε μια πόλη? να έχω μόνο άρματα ή επιθετικό και αμυντικό στρατό? τα άρματα γρηγορότερα και είναι και επιθετικά και αμυντικα...

2) η πόλη πιστεύω ότι με τα άρματα θεωρείτε μικτή... έτσι δεν είναι?

:confused::confused::confused:
 

-PNS-

Άρμα
Καταρχάς, πόλη μόνο με άρματα ναι είναι μεικτή...

Από εκεί και πέρα, εγώ προτιμώ πόλεις, ειδικά σε κόσμους με κατάκτηση και όχι με εξέγερση, που να έχουν από όλα, όσον αφορά φυσικά τις αμυντικές - μεικτές. Για την καλύτερη δυνατή άμυνα, χρειάζονται και τα τέσσερα είδη (Τόξα, Ξίφη, Οπλίτες και Άρματα), απλά να ξέρει κανείς τις κατάλληλες αναλογίες για το καθένα.

Τέλος, ποτέ δεν τα βάζουμε όλα μαζί, δηλαδή τα τέσσερα που είπα παραπάνω μαζί με Άλογα και Σφεντόνες. Αν το κάνουμε αυτό έχουμε μια πόλη μετριότατη σε όλα. Αν θέλουμε φουλ επιθετική πόλη, έχουμε μόνο Άλογα και Σφεντόνες.

Αν θέλουμε πόλη που με τον ίδιο στρατό μπορεί να αμυνθεί και να επιτεθεί σχετικά εξίσου καλά, φτιάχνουμε μόνο Οπλίτες και Άρματα και το καλύτερο, επιθετικά, αν και υστερεί αμυντικά έτσι, είναι με μόνο ένα από τα δύο είδη...
 

DeletedUser7533

Guest
αν έχεις σε μια πόλη ΜΟΝΟ άρματα και ο άλλος σου επιτεθεί με άρματα ή οπλίτες και άρματα τότε τα δικά σου θα τα σπάσουν στο χαλαρό.Καλύτερα μια αμυντική πόλη με 500 τόξα,500 οπλίτες,300 άρματα και 500 ξίφη παρά μόνο με άρματα..
 

DeletedUser8340

Guest
εγώ δεν έχω τέτοια πόλη ούτε σκέφτομαι να κάνω... ούτως ή αλλιώς οι μικτές πόλεις δεν είναι και το προτημότερο... αλλά πόλη με φουλ άρματα κάνει γρήγορη υποστίρηξη και σε συνδιασμό με τον δία γρήγορη η αναπλήρωση του στρατου... εγώ θα πίστευα ότι 100+ άρματα σε 1 πόλη είναι αρκετά

ευχαριστώ αλλά θα περιμένω και καμια άλλη γνώμη...
 

DeletedUser8340

Guest
φίλε τα έχω δει αυτά αλλά θέλω να δω αν κάποιιος παίχτης έχει τάτοια πόλη και την γνώμη του.... και τις γνώμες των άλλων παιχτων...
 

DeletedUser6538

Guest
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΡΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΔΥΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ 30 ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΛΙΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΙΚΤΟΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΑΡΓΟΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕ ΞΙΦΗ-ΤΟΞΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ- ΙΠΠΕΙΣ.
 

DeletedUser8340

Guest
καμία πόλη μου δεν είναι όπως λες, μικτή δλδ... αν γινόταν αυτό θα ήταν καταστροφή (για εμένα τουλάχιστον που σε κάποιους κόσμους είμαι σε εμπόλεμη ζώνη)! αυτό το θέμα δεν είναι τόσο απορία μου, όσο άποψή μου για άρματούπολεις... εγώ πιστεύω ότι 1 πόλη έτσι δεν κάνει κακό, αρκεί να είναι σε νησί με άλλας αμυντικές πόλεις παντα
 
Κορυφή