Φαρμα στο μεγιστο επιπεδο, μετα????

DeletedUser9550

Guest
εχω φτασει την φαρμα σε μεγιστο επιπεδο, εχω ερευνησει το αροτρο, δεν εχω τωρα πλεων αλλο πληθυσμο, δεν μπορω να βγαλω στρατο η στολο, τωρα δλδ τελειωσε το παιχνιδι για μενα???
πως μπορω να βρω αλλο ελευθερο πληθυσμο, εφοσον η φαρμα μου εφτασε στο τεελυταιο επιπεδο???
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Καιρός να βάλεις μπρος τα επεκτατικά σου σχέδια, αλλιώς πολύ σύντομα θα σε δούμε πάλι εδώ, αυτήν τη φορά για να διαμαρτυρηθείς για το πόσο άδικα και άτιμα σου πήραν την πόλη που έκανες τόσο κόπο να φτιάξεις.
Ο παρακάτω σύνδεσμος θα σου δώσει μερικές ιδέες.
http://wiki.gr.grepolis.com/[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
για παραπάνω πληθυσμο φτιάξε και τα λουτρα.θα χρειαστει να φας λάχανο 60 άτομα για την κατασκευη του.Λόγω του ο,τι 60 άτομα δεν μπορεις να τα στείλεις επίθεση σε αντίπαλο τοτε,στείλε τα επίθεση σε ενα χωριο.Τα λουτρα θα σου δωσουν παραπάνω πληθυσμο (200 άτομα) μείον τα 60 άτομα που χρειάζονται για να χτιστουν(=140).Μετα βαράτε αλλήλους για να επεκταθεις.
 

DeletedUser9550

Guest
δλδ φτιαχνουμε μια πολη, την παμε γυρω στους 10.000 ποντους (οπως η δικια μου) και μετα αφου δεν μπορει να γγαλει αλο στρατο την παραταμε, και φτιαχνουμε αλλη??? ΚΑΙ παλι απο την αρχη??? με τον στρατο που εχω ομως δεν μπορω να κατακτησω αλληγ πολη, πιστεβω πως χρειαζομαι περισσοτερο, και δεν μπορω ουτε να ιδρισω νεα διωτη δεν μπορω να βγαλω αποικιακο γιατι θελει 170 ατομα.
ουσιαστηκα αν καταλαβα καλα δεν υπαρχουν λυσεις, καθε πολη φτανει στο ζενιθ της.
θερμα λουτρα δεν μπορω να βγαλω γιατι εχω κτισει βιβλιοθηκη, εχω 4 μερες τωρα που εχασα το ενδιαφερον μου, απλα ασχολουμε φτανοντας ολα τα κτηρια στο μεγιστο επιπεδο, δλδ καμια εβδομαδα ακομα παιχνιδακι και τελος!!!
 

DeletedUser8730

Guest
http://img713.imageshack.us/img713/8853/ktiria.jpg Φίλε μου πάρε μια εικόνα από αυτό. Με εξαίρεση 2 πράγματα. Εγώ έχω άγαλμα επειδή έχω αρκετές και είναι σε ασφαλή νερά, στην περίπτωσή σου πρέπει να φτάσες λιμάνι 20 για το αποικιακό και να βγάλεις Πύργο. Επίσης θερμά λουτρά, αλλά μόνο όταν η φάρμα είναι στο 40, γιατί τότε σου δίνει το μέγιστο 10% από το σύνολο του πληθυσμού. Στην πορεία μπορείς να γκρεμίσεις και κάποια όπως έχω κάνει εγώ πχ με σύγκλητο κλπ για να ελευθερώσω και άλλο πληθυσμό.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Η πεμπτουσία του παιχνιδιού είναι οι μάχες, οι πολεμικές συμμαχικές επιχειρήσεις, οι διαπλοκές, οι ίντριγκες και 1002 άλλα. Καλό και το κτίσιμο για τις υποδομές της πόλης αλλά όχι μόνο κτίσιμο.
Καλά έκανες και βγήκες στο φόρουμ να ρωτήσεις, αλλά έγινε κάπως αργά και με λάθος διάθεση. Τώρα δυστυχώς έχεις σχηματίσει τη χειρότερη γνώμη γι' αυτό το "βαρετό" παιχνίδι και ουδείς θα μπορέσει να σε μεταπείσει.[/8EA]
 

DeletedUser9550

Guest
ναι, σωστα εχασα την διαθεση μου τωρα για το παιχνιδι, εχω και δευτερη πολη , γυρω στους 2000 ποντους αλλα τωρα δεν μου κανει η καρδια να συνεχισω, δλδ θα φτασω και αυτη μεχρι ενα σημειο και μετα θα την παρατησω για μια αλλη και παει λεγοντας, σωστος για τις μαχες, αλλα και αυτες μεχρι ενα σημειο θα ειοναι, μεχρι να μην μπορεις να βγαλεις στρατο για να πολεμισεις. και επισεις η δευτερη πολη θα μπορει να μεγαλωσει πιο γρηγορα απο την πρωτη λογο του οτι μπορεις να στελνεις τις υλες της πρωτης στην δευτερη γιατι ετσι και αλιως αχριστη θα ειναι η πρωτη, και η τριτη θα μεγαλωσει ακομα πιο γρηγορα γιατι θα την υποστηριζεις απο δυο πολεις...

σε αλο κοσμο βλεπω καποιους να κανουν επιθεσεις με 150 φαρους, 500 ξιφοι 150 αρματα, η αντιστοινα νουμερα σε αμυντικο στρατο, αν ο αντιπαλος ειναι σε μεγαλη συμμαχια και εχει υποστιριξεις και στα σκοτωσει ολα, η πρεπει να σταμματησεις τις μαχες για να εχεις τουλαχιστων αμυντικο στρατο ή συνεχιζεις ακομα δυο τρεις τετοιες επιθεσεις και μετα στρατος τελος, σωστα???

για τον φιλο radamc με τη εικονα: φιλε μου, δεν απεχω πολυ ακομα απο το να δω και εγω ετσι την πολη μου, 2-3 κτιρια εχω ακομη απο 3-4 επιπεδα το καθενα, δλδ σε καμια ευδομαδα η πολη θα ειναι στο ζενιθ της, να σε ρωτησω, τωρα που ετασες σε αυτο το επιπεδο τι εκανες, απλα συνεχισες με αλη πολη???
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Όταν γίνεται μια μάχη και σκοτώνεται στρατός, αμέσως απελευθερώνεται ο αντίστοιχος πληθυσμός στη φάρμα. Με τον πληθυσμό αυτόν ξαναφτιάχνεις στρατό και τούμπαλιν.
ΣΣ: Σου έδωσα πιο πάνω έναν σύνδεσμο να επισκεφτείς. Δεν μπήκες στον κόπο να το κάνεις. Δεν είναι κάποια πονηρή σελίδα, είναι η wiki παιχνιδιού. [/8EA]
 

DeletedUser8730

Guest
Κοίτα σ' αυτό που λέει ο Θεαγένης έχει δίκιο. Είναι οι ίντριγκες οι παρέες τα 1002. Κατέκτησα πόλη από εκεί και έπειτα, και μετά και άλλη, έχασα-ξανακέρδισα. Αυτή είναι η ουσία. Εγώ άργησα να καταλάβω το παιχνίδι πως λειτουργεί. Τώρα όμως που το γνωρίζω έχω μεγαλύτερη όρεξη απ'ότι στην αρχή. Κοίτα να βρεις και κάποια συμμαχία με έμπειρους παίχτες που μπορούν να σε καθοδηγήσουν. Ξέρεις πως είναι να περιμένεις να κολλήσεις επιθέσεις στο δεύτερο και αμυντικές υποστηρίξεις. Δένεσαι σιγά σιγά, αλλά κυρίως είναι να βρεις μια καλή παρέα. Αυτό θα σου αλλάξει τη διάθεση. Αν δεις όλοι εδώ μιλάνε για αυτό που μένει. Την παρέα.
 

DeletedUser9550

Guest
μπηκα, μαλλον εδω και εναμισι περιπου μηνα που παιζω το παιχνιδι μπαινω σχεδων καθημερινα.

μολις εκανα μια επιθεση, με περιπου 600 φανταρακια τα οποια και εχασα, (το καλο ειναι πως καθαρισα την πολη) αλλα αν εχει εστω και λιγες υποστιριξεις μπορει να σωθει ή ακομα χειροτερα να μου παρουν την πολη μου αφου ειναι πλεω αδεια και για να βγαλω στρατο θελει πολλες ωρες.

Αν καταλαβα καλα θα πρεπει να μεγαλωνεις μονο τα απαρετητα κτηρια, σωστα???
πιο λιπον ειναι το τελειο επιπεδο των κτηριων!!!
 

DeletedUser9550

Guest
ααα, τωρα καταλαβα, ξαναβρηκα τον ενθουσιασμο για το παιχνιδι. ο στρατος που σκοτωνετε ουσιατηκα δεν σκοτωνετε, επιστρεφει σε εσενα σαν ελευθερος πληθυσμος, σωστα??? δεν το ειχα προσεξει μεχρι τωρα, τωρα που το ειπες το καταλαβα, δλδ φτιαχνεις στρατο το, στελνεις στην μαχη, σκοτωνετε και ξαναφτιαχνεις στρατο (με τα ιδια φανταρακια δλδ) κα;ι συνεχιζεις τις μαχες, σωστα????
στην πολη που εχω φτασει τα κτηρια στο τελος θα πρεπει να τα κατεδαφισω, ή αυτα δεν επιστρεφουν πληθυσμο??? να κρατησω ενα x ποσο σε στρατιωτες και τους αλους να τους βαλω να χτυζουν κτηρια!!
 

DeletedUser

Guest
τα κτίρια δεν αμυνονται ουτε κάνουν επιθέσεις οπότε θέλει προσοχη εδω.Αν πχ θέλεις να κανεις πόλη με στρατο ξηράς θα επενδύσεις στους στρατώνες minimum 25 επίπεδο.Αν φτιάχνεις ναυτική πόλη θα εχεις το αντιστοιχο επίπεδο στο λιμάνι.υλες τέζα επίπεδο (40).για να σπάσεις στρατο πολυ απλα κανε κάπου επίθεση και θα δεις τον πληθυσμο σου να υπάρχει πάλι.Τα κτίρια μεσω της κατεδάφισης επιστρέφουν πληθυσμο.η αποθήκη σου καλο θα ειναι να ειναι στο τελικό της επίπεδο μιας και δεν χρειάζεται πληθυσμο για να χτιστει.
 

DeletedUser9833

Guest
ακου γιλε αμα κανεις μαχες και εχει γεια παραδειγμα 100 στρατιωτες και πεθανουν και οι 100 τοτε τους περνεις γεια ελευθερο πλυθιζμω
 

DeletedUser

Guest
Το όλο ζήτημα βασίζεται στη στρατηγική. Δε μπορεί κανείς να έχει σε μια πόλη τα πάντα σε επαρκή νούμερα. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 4 γερές πόλεις: 1 με αμυντικό στρατό, 1 με επιθετικό στρατό, 1 με αμυντικό στόλο και 1 με επιθετικό στόλο. Από κει και πέρα μπορείς να φτιάξεις και πόλεις μόνο για μυθικές μονάδες. Για όλα τα πάρα πάνω επιλέγεις το βαθμό επέκτασης κάθε κτηρίου. Καλό είναι να ορίσεις για κάθε πόλη από την αρχή για ποιο σκοπό την θες. Έτσι γλιτώνεις χρόνο και ύλες. Οι πρώτες ύλες, πάντως, σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητες.
 
Κορυφή