ΦΑΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ

  • Δημιουργός θέματος markos 27
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
ΕΝΑΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ 1 ΦΑΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ
(ΤΟ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ)

ΦΑΡΟΥΠΟΛΗ

Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(ΑΡΟΤΡΟ)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 10
Λιμάνι : 20
Στρατώνες : 5
Τείχος πόλης :6
Ακαδημία : 30
Ναός :3
Φάρος
Λουτρά

ΠΟΝΤΟΙ: 7251{με το ελαχιστο επιπεδο κτηριων}
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ:590{με το ελάχιστο επίπεδο κτηρίων}
ΣΤΡΑΤΟΣ: 291 φάροι


ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ
Σύγκλητος : 15 (μέχρι το 24 και κατεδαφιζεις)
Σπηλιά : 10
Αποθήκη : 30 (δεν τρωει πλυθησμο)
Φάρμα : 40(ΑΡΟΤΡΟ)
Αγορά : 1
Εργοτάξιο ξυλοκόπων : 25 (και 40 αν θες)
Λατομείο : 25 (και 40 αν θες)
Ορυχείο ασημιού : 25 (και 40 αν θες)
Παζάρι : 10-15
Λιμάνι : 20
Στρατώνες : 5
Τείχος πόλης :6
Ακαδημία : 30
Ναός :3
Φάρος
Λουτρά

ΠΟΝΤΟΙ:7251
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ:590
ΣΤΡΑΤΟΣ: 363 διήρεις
 

DeletedUser

Guest
ο στρατωνας στο 1....αφου δεν φτιαχνεις στρατο!οταν ερευνησεις οτι θες πας την ακαδημια στο 1....εκτος κι αν θες να κανεις γιορτες πολης,ναος 10...σε φαραδικο και σε διηρουπολη. στο φαραδικο επισης το εργοταξιο 40,το λατομειο 20,το ορυχειο 30....στην διηρουπολη ασημι στο 20 και τα αλλα γυρω στο 40 :)
 

DeletedUser

Guest
δεν γίνεται να έχεις και φάρο και λουτρά
 

DeletedUser

Guest
Θεωρω πως το θεατρο ειναι τουλαχιστον 5 φορες πιο χρησιμο απο τον φαρο, στις πρωτη πολη τουλαχιστον, αν θελεις να χτισεις γρηγοροτερα μια μινι αυτοκρατορια.

Εγω πιο παλια στην πρωτη μου πολη εκανα στην αρχη Λουτρα, αλλα ειδα πως ετσι κι αλλιως δεν βοηθαει και ιδιαιτερα οταν θελεις να κατακτησεις καποια πολη μακρια, και οι πολεις που μπορουν να συμμετεχουν στην κατακτηση ειναι 1 ή 2, οποτε εκανα το θεατρο και ειχα πολυ ευκολα τον πολιτισμο που χρειαζεται.

Επισης, στην πρωτη πολυ, ειχα χτισει τον πυργο επισης. Απορθητη γινεται με φουλ τοιχο και εξυπνο αμυντικο στρατο. Θελει τουλαχιστον φουλ στρατο + ξορκια απο 3 πολεις τελειως ανεπτυγμενες για να πεσει.
 

DeletedUser6835

Guest
το θεατρο το εχτισα απο περιεργει και ειναι αχρηστο αν ηθελε πιο λιγες ωρες θα ηταν καλητερο εγω προτειμω θερμα λουτρα με τα 1000
 

DeletedUser

Guest
που κολανε αυτα με τις φαρουπολεις και τις διηρουπολεις;
 

DeletedUser

Guest
Μεταξυ μας, εγω ακομα δεν καταλαβαινω τι ειναι οι φαρουπολεις και οι διηρουπολεις, ποσο μαλλον γιατι πρεπει να εχω δυο τετοιες για να λεγομαι και ολοκληρωμενος παικτης {?}.

Απλα σχολιασα την επιλογη για τον φαρο ως ''βασικο'' αποκτημα.
 

DeletedUser

Guest
Μεταξυ μας, εγω ακομα δεν καταλαβαινω τι ειναι οι φαρουπολεις και οι διηρουπολεις, ποσο μαλλον γιατι πρεπει να εχω δυο τετοιες για να λεγομαι και ολοκληρωμενος παικτης {?}.
An βρεις μια πολη με 200 διηρεις μεσα και θες να την κατακτησεις τι θα κανεις?θα στελνεις 50-50 τους φαρους απο τις επιθετικες ξηρας? :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1540

Guest
Δεν λεγεσαι ολοκληρομενος παικτης επειδη φτιαχνεις τετοιες πολεις. ΕΙΣΑΙ ολοκληρομενος παικτης γιατι εχεις μια στρατηγικη στις πολεις σου και δεν τις εχεις αερα-πατερα με μικτες μοναδες μεσα. Οι πολεις σου πρεπει να ειναι ειτε επιθετικες ειτε αμυντικες. Και ακομα μπορεις να επικεντρωσεις σε πολεις επιθετικες και αμυντικες με πεζικο ή ναυτικό οπως ειναι οι διηρουπολεις και οι φαρουπολεις που σνομπαρεις. Μετα τις 4 πρωτες πολεις σου πρεπει να τις οργανωσεις αναλογα με τον στρατο τους αλλιως φοβαμαι πως το εχεις χασει το παιχνιδι. Προφανως απο τα grepostats και αν αυτο ειναι το ονομα σου και in-game φαινεται πως εισαι καινουριος παικτης. Θα καταλαβεις την αξια των στρατηγικα χτισμενων πολεων με το περασμα του χρονου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Το θέμα πιστεύω ότι προέκυψε από τον χαρακτηρισμό "ολοκληρωμένος παίκτης" που είναι τελείως θολός, γιατί δεν αναφέρεται σε ποιό στάδιο του παιχνιδιού βρίσκεται ο εν λόγω παίκτης. Δηλαδή, αν το πάρουμε αλλιώς, κάποιος με 50 πόλεις λέγεται ολοκληρωμένος όταν έχει τουλάχιστον μία διηρούπολη και μία φαρούπολη; Το παν σε όλους τους οδηγούς ή συμβουλές που δίνουμε στους νεώτερους παίκτες, είναι η σωστή διατύπωση του λόγου μας.
Και τέλος, ποτέ δεν λέμε κάτι άχρηστο ή βλακεία ή ανοησία, απ' τη στιγμή που υπάρχει στο παιχνίδι και αρκετοί παίκτες το χρησιμοποιούν. Ο ορθός χαρακτηρισμός θα μπορεί να είναι "άχρηστο για 'μένα". Πολλές φορές ξεκινάς το παιχνίδι με κάποια πλάνα στο μυαλό σου, αλλά οι περιστάσεις και καταστάσεις σε κάνουν ν' αλλάξεις στρατηγική. Αν μείνεις στα αρχικά σχέδιά σου και δεν προσαρμοστείς ταχέως ως άλλος χαμαιλέων, γρήγορα θα δεις στην οθόνη σου να προβάλει η πυξίδα. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
Σαφως και πρεπει καποια πολη να ειναι αμυντικη ή επιθετικη σε ενα πιο γενικο πλαισιο και οχι αυστηρο, αλλα αν το κανεις χωρις να εχεις 4-5 πολεις, ωστε να μπορεσεις να υποστηριξεις σωστα κιολας το σχεδιο τοτε ειναι τερμα μη αποδοτικο. Στην αρχη δεν υπαρχει καν νοημα να μην υπαρχουν μικτες μοναδες. Ειναι καλυτερα να εχεις τον μισο επιθετικο στρατο απο 4 πολεις, παρα εναν ολοκληρο απο 2. Δινει ευελιξια και ταχυτητα.
Παντως, απο την προηγουμενη εμπειρια μου στο grepolis, διαπιστωσα πως απολυτα επιθετικη ή αμυντικη πολη δεν γινεται να εχεις, χτιζοντας συγκεκριμενα μαλιστα μια στρατιωτικη μοναδα σε καθε πολη γιατι αυτη η πολη θα πρεπει να υποστηριζει και ολες τις υπολοιπες, αρα οι μοναδες θα διασπαστουν τοσο που δεν θα γινεται οικονομικα και στρατιωτικα μη αποδοτικο. Τουλαχιστον αυτο ισχυει μεχρι τις 7 πολεις που ειχα εγω. Φανταζομαι στις 12-13 πολεις που το ευρος των επιλογων ειναι μεγαλυτερο, τα πραγματα λειτουργουν πιο ομαλα και γινεται μια πιο ειδικη αμυντικη/επιθετικη πολιτικη.
Αλλα και παλι, οταν εχεις τοσες πολλες πολεις, η συμμαχια παιζει μεγαλυτερο ρολο απο τις ποσεις πηγασουπολεις, φαρουπολεις ή και γω δεν ξερω τι εχει ο καθενας. Γιατι αν στοχευεις σε μια πολη με σωστο στρατο και φουλ τοιχο που ηδη βρισκεται στη συμμαχια καποιου, αντε να σε δω πως θα την κατακτησεις...


NickTheGreek, ακομα και αν σνομπαρω καποιον, δεν σνομπαρω εσενα και δεν μπορω να καταλαβω κιολας γιατι συγχιζεσαι.... ενα παιχνιδακι να περανει η ωρα μας ειναι, κουλ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1540

Guest
Καλα τα ειπες γι αυτο και συμπληρωσα πως η οργανωση των πολεων για μενα ξεκιναει μετα τις 3-4 πολεις. Δεν συγχιστηκα δεν γνωριζω αν φανηκε ετσι το μηνυμα μου. Απο τον γραπτο λογο βλεπεις δυσκολα εκφραζεις συνεσθηματα συγνωμη αν παρερμηνευτηκαν τα λογια μου. Οι προθεσεις μου ηταν φιλικες.
 

DeletedUser

Guest
παιδια τωρα αν φτιαξω φαρο θα μπορω να εχω συνολο 291 φαρους????
και μετα τη να φτιαξω πυργο μαντιο αγαλμα η εμπορικο???
 

DeletedUser7570

Guest
Τι γίνεται αν σου επιτεθούν σε φαρούπολη και δεν μπορείς να στείλεις μονάδες (είσαι εκτώς παιχνιδιού) σου καταστρέφονται σχεδον όλοι οι φάροι;
 

DeletedUser10106

Guest
παίδες σε φαρούπολη και διηρούπολη, τα έχω όλα στο 40, σε μια φαροπολή δεν χρειάζεσαι μεγάλη ποσότητα πέτρας, οκ αλλά εγώ το έχω 40αρι το λατομείο για να κάνω εμπόριο δίνοντας πέτρα και παίρνοντας ξύλο,,το ίδιο ισχύει και για τις διηρουπόλεις με το ορυχείο
1ο εξτρά κτήριο έχω πάντα τα λουτρά, 2ο εξτρά συνήθως έχω άγαλμα ή πύργο ή και τίποτα,,, με αποτέλεσμα να βγάζω στη χειρότερη 258 φάρους και φυσικά έχω πόλεις με 260και 270 φάρους
 

DeletedUser6835

Guest
Για μενα πιστευω οτι η φαρουπολη επειδη θελω πολλους φαρου πανω απο 285 χωρις επεκταση γης
1 επιπεδο ναο ,0 τειχος,1 στρατωνα,χωρις πυργο και αγαλμα,συγκλητο 9 και παζαρι 10
τα αλλα κτηρια αν θελετε καντε τα και μεγιστα...
γενικα υπαρχει λογικη κατευαζουμε κτηρια με πολυ πλυθησμο οπως ο ναος,και κτηρια αχρηστα οπως ο στρατωνας
το ιδιο ισχυει και για διηρουπολη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser14063

Guest
Σε μια φαρουπολη βαζουμε τειχος 0 στρατωνες το πολυ μεχρι το 2 λιμανι στο 30 το ιδιο και τα κτιρια πορων εκτος το λατομειο που δεν χρειαζετε αν πχ εχετε 30 το εργοταξιο ξυλοκοπων τοτε βλατε στο 25 ορυχειο και στο 15 το λατομειο,καλυτερα πυργο σε φαρουποη οχι βαζουμε ομως θερμα λουτρα,αντιθετως σε διηρουπολη ανεβαζουμε στο μεγιστο τειχος και χτιζουμε πυργο
 
Κορυφή