Υπερσυμμαχία

  • Δημιουργός θέματος Λαμογιο κι Οργιο
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Επειδή πολλές φιλίες έχουν χαλάσει μετά την είσοδο των θαυμάτων στο παιγχνίδι μου ήρθε μια ιδέα...
Να δοθεί η δυνατότητα μιας ενεργής Υπέρ κι όχι απλά με τν συνθήκη η οποία μπορεί να είναι απλά κι ανακωχή έχοντας δικαίωμα συντονιστή μόνο οι ιδρυτές για τυχόν μελλοντικές παρεξηγήσεις...
Τι εννοώ,έστω 5 ιδρυτές τα βρίσκουν σε όλα κι αποφασίζουν να κάνουν μια υπέρ,μέχρι τώρα βλέπαμε ότι όλα πήγαιναν καλά και κάπου στν πορεία στραβώνανε λόγω κάποιας γεωγραφικής θέσης ή επειδή είχε συμφωνηθεί να κάνει κάποιος ένα θαύμα και το έκανε άλλος κλπ.
Με αυτή τν δυνατότητα (αν ενταχθεί στο γκέιμ) ουσιαστικά κάθε παίχτης θα έχει 2 συμμαχίες αλλά θα μπορεί να φτιάξει τα θαύματα είτε σαν απλή συμμαχία είτε σαν υπερ,ανάλογα τι θα αποφασίσουν οι ιδρυτές...
Το μόνο μείον είναι ότι αν φτιαχτουν σαν υπερ και φυγει μια συμμαχια η οποια εχει πολεις πανω στο θαυμα αυτο θα χαθει....

Ουσιαστικά με αυτόν τν τρόπο όμως αυξάνεται η εμπιστοσύνη μέσω των συμμαχιών και γίνετε πιο ρεαλιστικό το παιγχνίδι όπως στα αρχαία χρόνια με τν Αθηναϊκή Συμπολιτεία και τν εποχή των Μακεδόνων και των Αχαιών...

Επίσης με αυτόν τν τρόπο,αν το ψηφίσει η κοινότητα κι είναι τεχνικά εφικτό,θα μπορεί μια συμμαχία καθώς κι οι ακαδημίες της να λειτουργούν σαν μια συμμαχία...

Αναμένω απαντήσεις υπερ και μειον της ιδέας μου.
 

DeletedUser

Guest
Επειδή δν βλέπω πολύ συμμετοχή να ρίξω μερικα υπερ και κατα εγω...
Όπως προείπα θα μπορεί μια συμμαχία να έχει πολλές ακαδημίες και να δουλεύουν όλες μαζί σαν μία,αυτό όμως έχει 2 επακόλουθα,από τν μια θα μπορούν να κάνουν μόνοι τους κι όλοι μαζί ένα θαύμα ενώ κατά δεύτερον θα είναι άδικο κι ουσιαστικά θα ακυρώνει κόσμους με όριο μελών....
Ένα άλλο είναι ότι πολλοί γνωρίζονται από άλλους κόσμους και αν ισχύσει αυτό θα κάνουν πανικό στο παιγχνίδι ενώ νέοι παίχτες που φτιάνουν νέες συμμαχίες και δν γνωρίζονται μεταξύ τους ή θα αποροφούνται ή θα το παρατάνε,σωστό κι αυτό...
Έτσι όμως γίνετε και πιο ρεαλιστικό το παιγχνίδι γτ αν δν τα βρίσκανε οι έλληνες μεταξύ τους μετά τις Θερμοπύλες οι Πέρσες θα μας είχαν υποδουλώσει όλους...
Επίσης μπορεί να δοκιμαστεί απλά σε κάποια μελλοντική Βέτα έκδοση και να αποφασιστεί εκεί αν λειτουργεί θετικά ή κάνει πιο ανούσιο το παιγχνίδι και μν ξεχνάτε ότι μια συμμαχία μπορεί να αποχωρήσει όποτε θέλει από την Υπερ αλλά για να μπει πρέπει να πατήσουν έγκριση ένταξης όλοι οι ιδρυτές της Υπερ....

(και περιμενω ακομα να πει καποιος κατι,τοσο χαζο ηταν αυτο που ειπα που δν απαντατε ρρ παιδες;;;)
:confused:
 

DeletedUser

Guest
ωραια η σκεψη σου, θα ηταν καλο να εφαρμοστει


Δεν ξέρω άμα μάθω να πετάω, αλλα ξέρω οτι ποτέ δεν θα μάθω να σέρνομαι.
 

DeletedUser

Guest
Πολυ καλό... Έτσι δεν θα υπάρχουν και διαφωνίες.
 

DeletedUser

Guest
καλη ιδεα ετσι θα υπαρχει και μεγαλυτερος ανταγονισμος!!!!!
 
Κορυφή