Το χαρακτηριστικό της Τύχης

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Αγαπητοί παίκτες

Μια από τις βελτιώσεις που έχουν προτείνει οι κοινότητες του παιχνιδιού είναι η μείωση της Τύχης στις μάχες. Το σκεπτικό είναι ότι το Grepolis είναι ενα παιχνίδι τακτικής οπότε η τύχη δεν θα πρέπει να έχει τόσο μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι. Αυτή την στιγμή μελετάμε το κατά πόσο μια μείωση της Τύχης σε ποσοστό +-15% ή +-20% θα έχει θετική επίπτωση στο παιχνίδι.

Παρακαλούμε αφιερώστε λίγα λεπτά να μας πείτε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε τις σκέψεις σας γι αυτό το θέμα.

  • Θα σας άρεσε αυτό το ενδεχόμενο;
  • Πείτε μας το λόγο που θα το προτιμούσατε ή δε θα το προτιμούσατε.
  • Θεωρείτε το ποσοστό της τύχης ικανονοποιητικό (15 ή 20);


Η ομάδα του Grepolis.
[/8ea]
 

8EAGENHS

Forum Leader
Η τύχη ή ατυχία πολλές φορές μπορούν να καθορίσουν το αποτέλεσμα μιας μάχης στην πραγματικότητα. Στο Grepolis όμως το τραγικό της υπόθεσης δεν είναι ούτε το -30 ούτε το +30, αλλά η συχνότητα εμφάνισης των ακραίων τιμών ή η συνεχόμενη εμφάνιση του αρνητικού προσήμου. Θα μπορούσαν να ρυθμιστούν οι εμφανίσεις βάσει ενός ποσοστού που θα ενίσχυαν την συχνότητα των μέσων έως μικρών τιμών. Ενδεικτικό παράδειγμα η πρότασή μου που ακολουθεί:
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -25 έως -30 και +25 έως +30 3%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -20 έως -25 και +20 έως +25 10%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -15 έως -20 και +15 έως +20 30%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -10 έως -15 και +10 έως +15 44%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -5 έως -10 και +5 έως +10 10%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών 0 έως -5 και 0 έως +5 3%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Το Grepolis είναι όντως παιχνίδι τακτικής. Η στρατηγική και η ευρηματικότητα είναι οι καθοριστικότεροι παράγοντες για την επιτυχία ή την αποτυχία κάθε παίκτη. Η Τύχη, όμως, δίνει μια άλλη διάσταση στο παιχνίδι. Ναι μεν οι προσωπικές επιλογές και η βούληση του καθενός είναι πρωταρχικοί παράγοντες νίκης ή ήττας, πρέπει όμως να θυμόμαστε ότι οι εκάστοτε συνθήκες και το περιβάλλον, πράγματα που δεν εξαρτώνται από το άτομο, παίζουν κι αυτά καθοριστικό ρόλο στην έκβαση των γεγονότων(μίξη βουλησιαρχίας και ντετερμινισμού).
Υποστηρίζω, λοιπόν, να μείνουν σταθερά τα επίπεδα της Τύχης, από -30% έως +30%.
 

-PNS-

Άρμα
Η τύχη ή ατυχία πολλές φορές μπορούν να καθορίσουν το αποτέλεσμα μιας μάχης στην πραγματικότητα. Στο Grepolis όμως το τραγικό της υπόθεσης δεν είναι ούτε το -30 ούτε το +30, αλλά η συχνότητα εμφάνισης των ακραίων τιμών ή η συνεχόμενη εμφάνιση του αρνητικού προσήμου. Θα μπορούσαν να ρυθμιστούν οι εμφανίσεις βάσει ενός ποσοστού που θα ενίσχυαν την συχνότητα των μέσων έως μικρών τιμών. Ενδεικτικό παράδειγμα η πρότασή μου που ακολουθεί:
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -25 έως -30 και +25 έως +30 3%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -20 έως -25 και +20 έως +25 10%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -15 έως -20 και +15 έως +20 30%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -10 έως -15 και +10 έως +15 44%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών -5 έως -10 και +5 έως +10 10%.
Πιθανότητα εμφάνισης τιμών 0 έως -5 και 0 έως +5 3%.

Το θέμα όντως δεν είναι αν το -+30 γίνει -+20 ή -+15. Το ζητούμενο είναι πόσο συχνά εμφανίζονται αυτές οι ακραίες τιμές. Μάλιστα, κάποιοι θα το προχωρούσαν ακόμα περισσότερο και θα έλεγαν πόσο συχνά εμφανίζεται σε συγκεκριμένες συμμαχίες ή ακόμα και σε συγκεκριμένους παίκτες. Κάποιοι είναι μόνιμα, ή σχεδόν μόνιμα, τυχεροί και κάποιοι μόνιμα, ή σχεδόν μόνιμα άτυχοι. Δεν μιλάω για εμένα προσωπικά φυσικά, αλλά για τις πολλές κραυγές που ακούγονται στον πρώην κόσμο των ηρώων.

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι μια εργασία πάνω στο παράδειγμα του ΘΕΑΓΕΝΗ. Στο περίπου, έτσι πρέπει να είναι οι πιθανότητες. Δηλαδή, όσο πιο ακραίες είναι οι τιμές, τόσο πιο λίγο να εμφανίζονται.

Το θέμα που έχω εγώ με το παράδειγμα του ΘΕΑΓΕΝΗ είναι ότι με τα νούμερα που δίνει θα έχουμε σε ποσοστό σχεδόν 75% πάντα αποτέλεσμα μεταξύ -20 και +20. Δηλαδή και πάλι θα είναι ότι νάναι το τελικό αποτέλεσμα.

Προσωπικά, θα έβαζα ως κέντρο το 0 και αναλόγως θα διαμόρφωνα τα ποσοστά.

Για παράδειγμα:

+25 έως +30 3%
+20 έως +25 7%
+15 έως +20 10%
+10 έως +15 13%
+5 έως +10 15%
0 έως +-5 2%
-5 έως -10 15%
-10 έως -15 13%
-15 έως -20 10%
-20 έως -25 7%
-25 έως -30 3%

Με το δικό μου παράδειγμα, μειώνονται στο ελάχιστο οι πιθανότητες των ακραίων τιμών, καθώς και του 0 που είναι προφανές δεν πρέπει να εμφανίζεται σχεδόν καθόλου, και αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες, ήτοι στο 56%, των λογικών για εμένα ποσοστών τύχης του μέχρι +-15%, καθώς και ένα λογικό 20% στο +-15 έως 20%.

Πάντως, για εμένα δεν πρέπει να αλλάξει αυτό το +-30%, αλλά σίγουρα θα πρέπει με αλγόριθμους οι εμφανίσεις των ποσοστών να μην είναι ίδιες. Με αυτό τον τρόπο θα γίνει πιο λογικό το αποτέλεσμα μιας μάχης, αλλά, σε λογικά πλαίσια, πάντα θα υπάρχουν και οι ακραίες περιπτώσεις τύχης, είτε με θετικό πρόσημο είτε με αρνητικό.
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Η αλήθεια είναι ότι το παράδειγμα του Θεαγένη είναι και το πιο σωστό.
Θα πρέπει να υπάρχει μια κατανομή στη τύχη και όχι απλά να τη μειώσουμε.
Προσωπικά βέβαια θα το πήγαινα ένα βήμα παραπέρα το θέμα της τύχης.

Στην εποχή που αναφέρεται το παιχνίδι η μετακίνηση των στρατιωτών δεν ήταν και ότι πιο εύκολο. Πάντα υπήρχαν απώλειες. Οπότε θα είχε φάση αν η τύχη εξαρτιόταν από την απόσταση της μετακίνησης των στρατευμάτων.
 

stapet

Οπλίτης
συμφωνω και το 20% ειναι μια καλη αρχη μετα βλεπουμε πως θα παει αυτη η αλλαγη και προσαρμοζεται αναλογα το παιχνιδι
τωρα δεν μου ερχεται στο μυαλο να πω κατι παραπανω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κατι σε αυτη την προταση
 

DeletedUser7569

Guest
Γεια κι απο μενα
Βασικα το θεμα τυχη εχει κρινει γενικα πολλουε πολεμους
Οταν βλεπεις εναν αντιπαλο με χαμηλο ηθικο και στελνεις πολλες επθς με ηθικο 60-65
και με Μ.Ο. χτυπας και με -22% τυχη (δλδ -14 με -30) απλα τραγικο
Απο την αλλη ομως μια μειωση του ποσοστου με βρισκει αντιθετο παρολο που ειμαι απο τους καμμενους αφου εχω ενα ποσοστο 10% να παει συν καποια επθ μου...
Θα συμφωνησω απλα με την συχνοτητα που βγαινουν οι ακραιες τιμες αναλογα με το ποσες επθς κανει καποιος
βεβαια παντα υπαρχει ακομα κι ετσι η παγιδα του να στελνεις πολλες επθς
οι 10 πρωτες σε γεματη αμυνες πολη να σκανε με -14 ως -30 κι οι υπολοιπες με + αφου καλα καλα εχει αδειασει οποτε η τυχη δεν επηρεαζει τοσο η τυχη...

Αρα οπως και να το κανουμε και να μειωθει ο Μ.Ο. το ζητουμενο ειναι το ποσο συχνα βγαινει το αρνητικο προσημο και ποσο συχνα το θετικο..

1e34e1fb1d0944eb8492b95d23f47362.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser18151

Guest
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ . ΚΑΤΑΡΧΑΣ
Η ΤΥΧΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GREPOLIS ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩ , ΠΙΟ ΔΥΔΚΟΛΟ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 30% ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΥΧΗΣ ΤΟ 30 % ;;;
 

DeletedUser17818

Guest
EINAI ΛΑΘΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΣΚΑΚΙ Η ΤΟ ΤΑΒΛΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΖΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣΠΕΝΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΙΚΟΙΑΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΒΟΥΛΙΑΖΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ ΛΟΓΟ ΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΟΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΤΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ Η ΟΧΙ ΑΝ ΞΕΡΩ Π.Χ ΣΕ ΣΠΑΣΙΜΟ ΑΠΟΙΚΟΙΑΚΟΥ ΜΙΑ ΣΥΜΜΑΧΕΙΑ ΣΤΕΛΝΕΙ 30 ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΤΗ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ Η ΟΧΙ ΑΝ ΒΑΡΕΣΟΥΝ 5 ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΜΕ +20-30% ΤΥΧΗ...ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 
Κορυφή