Το τέλος της Δηλιακής

  • Δημιουργός θέματος aggelosgarris
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Οι μισοί και πλέον παίκτες των Δηλιακών έφυγαν απο τις συμμαχίες τους και από το παιχνίδι. Ο λόγος που κυρίως τους ώθησε σε αυτό ήταν η "παράδωση" του θαύματος που κρατούσαν οι "υπερσύμμαχοι" Immortal Army στους Expendables I για να φτάσουν πιο κοντά στο πολυπόθητο βραβείο "Κυρίαρχοι του κόσμου". Ένα βραβείο το οποίο θα κατακτήσουν αδίκως επειδή έπαιζαν το παιχνίδι με bot, δηλαδή αντικανονικά προγράμματα, τα οποία χρησιμοποιούσαν για να κολλάνε χρόνους σε κατακτήσεις. Σήμερα, η Δηλιακή Συμμαχία λόγω των φαντασμάτων που δημιουργήθηκαν διέλυσε το θαύμα της και έχρισε Κυρίαρχους του κόσμου τους Expendables. Μόνο η Μακεδονική Ένωσης (στην 33,34) βοήθησε τις Δηλιακές στον άνισο αγώνα που όρισαν οι Expendables και βοήθησαν οι διαχειριστές, με την μη ποινή των παικτών που παρανομούσαν. Δυστυχώς για την διαχείριση, ο κόσμος κλείνει και η InnoGames χάνει τους καλύτερους πελάτες της......... Οι πολεμιστές νικήθηκαν από τους φραγκάτους, όπως συμβαίνει στη χώρα μας σε όλους τους τομείς, και ένα Browser Game δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση... Στον κόσμο αυτό γνώρισα πολλούς, επίσης αγανακτισμένους με τους εχθρούς....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]
Αν οι τιμωρίες δίνονταν σύμφωνα με τα λεγόμενα και τους ισχυρισμούς των παικτών, τότε όλοι οι κόσμοι θα πρεπε να είχαν κλείσει το πρώτο μήνα λειτουργίας τους. Δε θα ανεχτούμε καμία αστοιχείωτη κατηγορία από κανέναν αν δεν καταθέσει τους ισχυρισμούς του στην εταιρεία. Αν κάποιοι θέλουν να έχουν εμπάθεια είτε με τους συμπαίκτες τους είτε με την ομάδα διαχείρισης, δικαίωμά τους, αυτοί οι ίδιοι χαλάνε τσάμπα τη διασκέδαση τους γιατί πάνω απ όλα το παιχνίδι αυτό προσφέρει. Δυστυχώς κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ούτε αυτό και ειλικρινά λυπάμαι για κάποιους που έφτασαν στο σημείο να εύχονται μέσω των πόλεων τους και μέσω μηνυμάτων στο κέτρο υποστήριξης τον θάνατο συμπαικτών τους και μελών της ομάδας διαχείρισης. Το δυστυχώς που ανέφερες aggelosgarris, δεν είναι για την ομάδα διαχείρισης, θα πρεπε να είναι για όλους εκείνους που εκφράστηκαν κατ αυτό το τρόπο.

[/kni]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Kύριε/α knightmaregr, έχουν γίνει πάμπολλες καταγγελίες, η συντριπτική πλειοψηφία δε αυτών συνοδεύοταν από εικόνες. Η διαχείριση έστελνε το τυποποιημένο μήνυμα:(εδώ το στείλατε εσείς)
************************************* και οι τιμωρίες τηρόυσαν την εξής αναλογία:
Καταγγελίες Παικτών/Ποινές= 15-20/1

Σε ένα σημείο μάλιστα, 5-6 συμμαχίες κατέγγελναν ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα;το τυποποιημένο μήνυμα και αναμονή...



[8EA]Προειδοποίηση: Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση διαλόγου με το ΚΥ στο κεντρικό φόρουμ.
Αφαιρέθηκε το κείμενο απάντησης του ΚΥ
8EAGENHS[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
**************

Δεν ξέρω αν φαίνεται, πάντως είναι η ίδια καταγγελία, στην οποία αναφέρω πως "για να γίνει το παιχνίδι δικαιότερο, και να μην κάνει πολλούς παίκτες να τα παρατούν."Απ'ότι φαίνεται, επαληθεύτηκα πλήρως, και, για τονιστεί το μέγεθος της ζημιάς για την εταιρεία,αναφέρω το παρακάτω γεγονός:

Το βράδυ της 6ης Φεβρουαρίου, βρισκόμουν στην 412η θέση. Το πρωί της επόμενης, βρισκόμουν στην 395η θέση, και τώρα βρίσκομαι στην 387η θέση με μόλις +176 πόντους. Κάνοντας την αφαίρεση(412-387), βρίσκουμε πως 35 παίκτες (και μάλιστα πολλών πόντων) εγκατέλειψαν μέσα σε περίπου 12 ώρες.... Τα συμπεράσματα δικά σας....

[8EA]Προειδοποίηση: Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση διαλόγου με το ΚΥ στο κεντρικό φόρουμ.
Αφαιρέθηκε σχετική εικόνα.
8EAGENHS[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]

Άρα, φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι οι ποινές θα πρέπει να δίνονται ανάλογα με το πλήθος των καταγγελιών. Τρομερό επιχείρημα κατά την ένσταση.

[/kni]
 

DeletedUser

Guest
Δεν εννοώ αυτο εννοώ πως όταν 150 άτομα γράφουν με αποδείξεις χρόνους επιθέσεων και αγνοούνται, λογικό είναι να υπάρχει αγανάκτηση
 

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]
Πρέπει να καταλάβετε κάποια στιγμή, ότι οι ποινές δίνονται με βάση το τι θα υποδείξει το σύστημα και όχι τι θα υποδείξουν 150 άτομα με χρόνους επιθέσεων.

[/kni]
 

DeletedUser

Guest
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους τους συμμαχους των EXPENDABLES πρωην Φευγάτους και Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στα παιδιά που αναιβηκαν στην 53 για να σπασουν το θαυμα των δηλιακων.

Όλο αυτό που έγινε τους διέλυσε την υπομονή και την ψυχολογία. Βρήκαν μία ευκαιρία να διώξουν από πάνω τους το βάρος και τελείωσε το θέμα. μπραβο σε ολους !

Και μην ξεχναμε οι δηλιακη αναπτυχθηκε λογω συνθηκης μαζι μας στις αρχες του κοσμου αλλιως δεν θα υπηρχε τωρα οπως πολλες αλλες συμμαχιες που εξαφανιστηκαν απο τον χαρτη...

Να ειστε καλα ολοι με υγεια..Και μην ξεχνατε ενα παιχνιδι ειναι μονο , γτ ορισμενοι ξεφυγατε τελειως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους τους συμμαχους των EXPENDABLES πρωην Φευγάτους και Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στα παιδιά που αναιβηκαν στην 53 για να σπασουν το θαυμα των δηλιακων.

Όλο αυτό που έγινε τους διέλυσε την υπομονή και την ψυχολογία. Βρήκαν μία ευκαιρία να διώξουν από πάνω τους το βάρος και τελείωσε το θέμα. μπραβο σε ολους !

Και μην ξεχναμε οι δηλιακη αναπτυχθηκε λογω συνθηκης μαζι μας στις αρχες του κοσμου αλλιως δεν θα υπηρχε τωρα οπως πολλες αλλες συμμαχιες που εξαφανιστηκαν απο τον χαρτη...

Να ειστε καλα ολοι με υγεια..Και μην ξεχνατε ενα παιχνιδι ειναι μονο , γτ ορισμενοι ξεφυγατε τελειως...

"Αυτό" που έγινε ποιο ήταν; Μιλάτε εσείς για συνθήκες που κερδίσατε τον κόσμο εξαιτίας των ΙΜΜΟΡΤΑΛ; 10 συμμαχίες πάλευαν εναντίων της Δηλιακής, εναντίων των "αρχάριων" όπως λέγατε, και παραλίγο να τα παρατήσετε (τουλάχιστον στην 43-33). Οι φίλοι σας ακάπους έβαζαν αποικιακά τη νύχτα του Πάσχα, μη σεβόμενοι την γιορτή, και έσπαγαν συνθήκες προκειμένου να μη χαθούν. Πολεμούσαν τη Λεγεώνα Σταυροφόρων, και όταν διαλύθηκε η συμμαχία ακάπους, έτρεξαν στην "εχθρική" λεγεώνα. Αν νομίζετε πως κερδίσατε τον κόσμο δίκαια, τότε συγχαρητήρια........
 

DeletedUser

Guest
"Αυτό" που έγινε ποιο ήταν; Μιλάτε εσείς για συνθήκες που κερδίσατε τον κόσμο εξαιτίας των ΙΜΜΟΡΤΑΛ; 10 συμμαχίες πάλευαν εναντίων της Δηλιακής, εναντίων των "αρχάριων" όπως λέγατε, και παραλίγο να τα παρατήσετε (τουλάχιστον στην 43-33). Οι φίλοι σας ακάπους έβαζαν αποικιακά τη νύχτα του Πάσχα, μη σεβόμενοι την γιορτή, και έσπαγαν συνθήκες προκειμένου να μη χαθούν. Πολεμούσαν τη Λεγεώνα Σταυροφόρων, και όταν διαλύθηκε η συμμαχία ακάπους, έτρεξαν στην "εχθρική" λεγεώνα. Αν νομίζετε πως κερδίσατε τον κόσμο δίκαια, τότε συγχαρητήρια........

Φιλαράκο, μπορείς να χτίσεις μια όσο εικονική πραγματικότητα επιθυμείς και να ζήσεις ευτυχισμένος πιστέυοντάς την. Στην εξαιρετικά απίθανη περίπτωση που είσαι διατεθειμένος να προσαρμοστείς στα πραγματικά γεγονότα, σε ενημερώνω ότι όλες οι Δηλιακές συμμαχίες, δηλαδή εκατοντάδες παίκτες, έχοντας κάνει ανακωχή "Πάσχα" με τους Έρεβους, κήρυξαν τον πόλεμο στους (μέχρι τότε σύμμαχους) 12 παίκτες της άκαπους το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης και δε σταμάτησαν να βαράνε νύχτα-μέρα μέχρι το βράδυ της Τρίτης του Πάσχα, ενώ μάλιστα οι άκαπους ήταν τότε σε πόλεμο ΚΑΙ με τους σταυροφόρους ΚΑΙ με τους Ερεβος, με όλους δηλαδη, χιλιάδες αντίπαλοι. Και φυσικά οι άκαπους σας νίκησαν ανετότατα, ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες (ψάξε grepostats αν θες να δεις τις κατακτήσεις εκείνων των ημερών, μάλλον θα απογοητευτείς). Φυσικά, δεν έχω κανέναν πρόβλημα, μπορείς και να πιστεύεις ότι οι άκαπους "δε σεβάστηκαν τη γιορτή". Άλλωστε, είναι επανειλημένο φαινόμενο στη Δηλιακή της 43, αν επαναλαμβάνετε κάτι διαρκώς μεταξύ σας, μπορείτε και να το πιστέψετε κιόλας στο τέλος...
Άλλωστε, εσύ πιστέυεις, από ότι φάινεται, επίσης, ότι οι άκαπους έσπασαν και συνθήκη...Ενδιαφέρον. Η μία συθήκη ήταν αυτή που σπάσατε το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης, εκμεταλλευόμενοι τις γιορτές και η δεύτερη συνθήκη που σπάσατε ήταν με τους σταυροφόρους, επί μήνες συμμάχους σας, ένα πρωι στις 8 η ώρα, χωρίς ενημέρωση. Αυτά. Και φυσικά, πάλι δεν έχω κανέναν πρόβλημα, πλάσε μια πραγματικότητα που σου ταιριάζει και σε κάνει να νιώθεις αξιοπρεπής, επανέλαβέ τη, και πίστεψε τη. Για να μη συζητήσω για τον mc, που ήθελε να έρθει σε σας, συμφωνήσατε να μην του επιτεθείτε όταν βγει από διακοπές, και γύρισε ένα βράδυ σπίτι του και βρήκε το λογαριασμό του με ληγμένες διακοπές, 15 πόλεις υπό κατάκτηση και ένα μνμ στο inbox που έλεγε "ξέρεις, τελικά αλλάξαμε γνώμη και δεν ισχύει αυτό που είχαμε πει". Όχι ότι έγινε τίποτα φυσικά, έφτιαξε έναν καφέ και σας τις πήρε όλες πίσω άμεσα, απλά να μαθαίνουμε ποιός ήταν ο αξιοπρεπής και ποιός όχι.
Και συγνώμη που δεν επιλέξαμε να πολεμάμε επί μήνες με όλες τις συμμαχίες του κόσμου και αναγκαστήκαμε να επιλέξουμε στο τέλος ένα στρατόπεδο (όχι ότι δεν κερδίζαμε βέβαια...αλλά ήταν κουραστικό). Βασικά, το είχαμε επιλέξει, εσείς είσασταν, αλλά είχατε εκείνη τη ακατανόητη φαινή έμπνευση να...επιτεθείτε στην άκαπους....ενώ ήταν σύμμαχοί σας, έτοιμοι να προσαρτηθούν και πολεμούσαν με όλους αυτούς που βρίζεις τώρα. Ε, δεν πειράζει, σας ισοπέδωσαν, σας κόστισε μόνο τρεις ωκεανούς, 700 πόλεις, 150 διαγραφές και αποχωρήσεις, τα θαύματα και το παιχνίδι. Δεν έγινε κάτι...η ζωή συνεχίζεται.
Όσον αφορά τα μποτ, ξέρω ότι δεν έχει κανέναν νόημα αυτό που σου λέω τώρα, αλλά ας το σφυρίξω στον άνεμο, ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να σε έχω παρεξηγήσει και να είσαι απλά πλανεμένος. Η πραγματικότητα είναι η εξής. Οι άκαπους ήταν από τους καλύτερους παίκτες του παιχνιδιού. Η Δηλιακή της 43 ήταν από τους χειρότερους παίκτες του παιχνιδιού. Ξέρουμε πως να κολλάμε χρόνους και εσείς δε ξέρετε. Το μόνο που ξέρετε είναι να κάνετε όλοι μαζί καταγγελίες στην άκαπους, όπως ομολογείς και τώρα μόνος σου, κάθε φορά που χάνετε πόλη από τα πρωην μέλη της, δηλαδή κατά μέσο όρο 2 φορές τη μέρα τους τελευταίους 5 μήνες. Το κόλλημα των χρόνων είναι μια εκπληκτικά δύσκολη και περίπλοκη διαδικασία, την οποία εμείς κατέχουμε σε τρομακτικό βαθμό και εσείς δεν είχατε καν ιδέα περί τίνος πρόκειται. Μια διηρούπολή σας, έχει 5% πιθανότητα να κάτσει στο ακριβές δευτερόλεπτο που θέλετε, άντε 9.5% σε μερικές περιπτώσεις των...καλών σας παικτών. Η δικιά μου έχει 72%. Τόσο χαοτική ήταν η διαφορά τεχνικής μας. Δεν είναι άγνωστο φαινομενό σε διαδικτυακά παιχνίδια η οχλαγωγική συλλογική επινόηση "αθέμιτων μέσων" εκ μέρος των αντιπάλων, προκειμένου να δικαιολογηθεί η ασταμάτητη χασούρα, άλλωστε ποιός ομολογεί σε ένα παιχνίδι στρατηγικής ότι είναι παντελώς άσχετος σε σχέση με τους αντίπαλούς του? Έχω βγει πρώτος στον κόσμο στο RISK, κι έχω ακούσει ότι είχα πρόγραμμα για να ρίχνω εξάρες ή ότι η εταιρία ευνοεί τους υψηλούς παίκτες στα ζάρια. Ε, τώρα η Δηλιακή της 43 θα πάει πίσω? Και ξανά δεν έχω κανένα πρόβλημα, μπορείς να κρατήσεις τη νοοτροπία που είχατε, ότι οι αντίπαλοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, σε αυτούς που τους κερδίζετε επειδή είστε καλύτεροι παίκτες και σε αυτούς από τους οποίους χάνετε επειδή κλέβουν. Και πίστεψέ με, δε θα είστε ούτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι που σκέφτονται έτσι σε έναν διαδυκτιακό παιχνίδι. Η αλήθεια είναι όμως ότι είσασταν πολύ χαμηλά στην πυραμίδα τεχνικής των παικτών του παιχνιδιού. Και η ειρωνεία είναι ότι η μητρική σας Δηλιακή είχε αρκετούς εξαιρετικούς παίκτες, αλλά αν δε σας μαθαίνουν να παίζετε, δικό τους το λάθος. Βασικά δικό σας το λάθος, έχω δει τη ρημάδα τη βιβλιοθήκη σας, αλλά πιστεύω ότι όταν ο Agg έγραφε κατεβατά στη βιβλιοθήκη του φόρουμ σας για το πως να dodgάρουμε σωστά στο δευτερόλεπτο, πως να κολλάμε χρόνους και πως να παίζουμε σωστά γενικότερα, μάλλον δεν τα έγραφε με σκοπό να τα διαβάσω μόνο εγώ μέσω σναπ και να καταλάβω ότι είναι καλός παίκτης, μάλλον για σας τα έγραφε, αλλά εσείς είσασταν απασχολημένοι να κάνετε καταγγελίες. Ε, συνεχίσατε να ντοντζάρετε 43 δευτερόλεπτα μετά το αποικιακό και συνεχίσατε να πιστεύετε ότι χάνετε επειδή οι αντίπαλοι βάζουν μποτάκια. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έτσι και στείλουμε τρενάκι και ΔΕΝ κάτσουν άμυνες στο δευτερόλεπτο του αποικιακού και επιθέσεις 1-2 δευτερόλεπτα πριν (είναι πιο εύκολο να κολλήσεις άμυνες από ότι επιθέσεις, αλλά που να σου εξηγώ τώρα...), τότε συνήθως έπεφτε γκρίνια στα δωμάτια της άκαπους, ότι δεν παίζουμε σοβαρά και κατηγορούσε ο ένας τον άλλον ότι κολλάει χρόνους σα Δηλιακός...
Προχτες κάναμε μια πολύ ωραία κατάκτηση στον αρχηγό σας, παρασέρνοντας όλες τις άμυνες του σε μια πόλη με ψέυτικο τρενάκι και εξαπολύοντας τελευταια στιγμή το πραγματικό αποικιακό. Δυστυχώς είχαμε τελευταία επίθεση στο -5....Βέβαια, ο δικός σας προτίμησε σε αυτά τα 5 δευτερόλεπτα να αλλάξει το όνομα της πόλης σε "πάλι μποτακια άκαπους?" αντί να πατήσει εθνοφρουρά και να αποκρούσει το αποικιακό. Ε τί να κάνουμε, αφού είμαστε κλέφτες ρε συ και σεις παικταράδες. Κάνε καμια καταγγελιά και συ.
Μια άλλη πραγματικότητα είναι όταν ακούσαμε για πρώτη φορά να μας κατηγορείτε στο σκάιπ για χρηση μποτ και, αφού ξεπεράσαμε το στάδιο όπου νομίζαμε ότι κάνατε πλάκα, αισθανθήκαμε μια τρομακτική ικανοποίηση για το επίπεδο τεχνικής μας. Δεν είναι και λίγο να ισοπεδώνεις τον αντίπαλο και αυτός να σου λέει ότι αυτό που κάνεις δε γίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα, είναι η υπέρτατη ικανοποίηση και αναγνώριση που μπορείς να νιώσεις σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Βασικά δεν πίστευαμε καν ότι υπήρχαν τέτοια προγράμματα, μέχρι που το εγκατέστησαν 2 δικοί σας παίκτες (και μάντεψε ποιός είναι ο ένας) και τους κάρφωσαν άλλοι δικοί σας, κάτι που επιβεβαιώσαμε και μόνοι μας και μην κάνεις τον κόπο να ζητήσεις αποδείξεις γιατί θα απογοητευτίες από τις απαντήσεις μου, αν και δεν το χρησιμοποιήσαν ποτέ για κολλήματα χρόνων. Τότε έμαθα ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα, όταν τα βάλατε εσείς. Τα είδαμε και γελάσαμε. Είναι ένα είδος αναπηρικού καροτσιού για μη παράλυτους ανθρώπους και τίποτα περισσότερο. Δε μπορείς να κολλήσεις καλύτερα από ότι εμείς με το χέρι με τέτοιο πράγμα χωρίς να μπαναριστείς ακαριαία.
Και για να θυμόμαστε. Το τελικό σκορ κατακτήσεων, μεταξύ των 4 εναπομείνοντων μετά το καλοκαίρι ΠΑΙΚΤΩΝ της άκαπους από τη μία μεριά, και των 4 Δηλιακών ΣΥΜΜΑΧΙΩΝ από την άλλη, από πρώτη Σεπτέμβρη μέχρι το βράδυ που έσπασε το θαύμα, είναι 314-6 υπερ των άκαπους. Και ήταν 227-2 μέχρι τις 31 Γενάρη, αλλά μετά την πήρε ο ύπνος την Ελένη ένα βράδυ κι έπεσε ένα κάπτσα που μπλοκάρει τον ήχο του ξίφους (bug) και χάλασε το φίνις, αλλά τέλος πάντων.
Και εν τέλει, πώς κάνεις έτσι για 314 πόλεις? Σιγά, υπάρχουν και χειρότερα σε αυτόν τον κόσμο...τον πραγματικό εννοώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Και σταματήστε να κυκλοφορείτε σναπ με τρενάκια μας που έχουν επιθέσεις 3 δευτερόλεπτα πριν το αποικιακό και άμυνες 2 δευτερόλεπτα μετά. Όλοι μας έχουμε άτυχες και άσχημες στιγμές, δεν είναι σωστό να μας κάνετε βούκινο ότι καμιά φορά κολλάμε τόσο άσχημα...
 

DeletedUser

Guest
Παρακαλώ τον φίλο από τη Δηλιακή να θυμηθεί λίγο τα γεγονότα από την αρχή του κόσμου ή να ρωτησει και να μάθει. Για μποτάκια δεν θα απαντήσω. Μία φορά κόλλησα καλά και μου είπαν ότι είμαι γνωστός ότι χρησιμοποιώ μποτάκι. Για το αν ευνοηθήκαμε απο τη διαχείριση ας σας πει η διαχείριση τί γκρίνια έχει ακούσει απο εμάς και εμένα προσωπικά. Για τις συνθήκες να πω μόνο ότι η Δηλιακή μας ζήτησε συνθήκη όταν χτυπιόμασταν με συμφωνία να έχουμε κοινούς εχθρούς και συμμάχους. Την ίδια στιγμή είχε άτυπη συμφωνία με μετέπειτα συμμάχους της να μην κοπανιούνται (κάνω λάθος; ). Καλά έκανε γιατί ήθελε να προλάβει να στηθεί απέναντί μας χωρίς μάχες.
Για τα θαύματα να πω ότι ενωθήκατε 5-6 συμμαχίες (όλος ο server) όχι για να μας νικήσετε (δενθα ήταν ποτέ δυνατόν) αλλά για να μας στερήσετε τα 7 θαύματα. Δυστυχώς, όταν έφτασαν οι παίκτες μας δίπλα στο θαύμα σας δεν ήταν δυνατό να το αντιμετωπίσετε. Πολλή πίεση και τη νιώσαμε και εμείς σε μικρότερο βαθμό όταν είχατε φέρει όλεις δίπλα στα δικά μας, αν και δεν έμειναν για πολύ. Λοιπόν, συγχαρητηρια σε όλα τα παιδιά και σταματηστε να φτιάχνεται σενάρια για να νιώσετε καλύτερα.
Πατησατε επανεκκίνηση απλά για να αποφύγετε αυτό που ήταν θέμα χρόνου να γίνει.
Υ.Γ.1 5 συμμαχίες με 5 ηγεσίες δεν μπορούν να κερδίσουν μία ενωμένη συμμαχία ακόμα και αν βαράνε από όλα τα μέτωπα
Υ.Γ.2 Μπορείς να πεις ότι θέλεις για τη διπλωματία και τη στρατηγική μας αλλά ποτέ δεν κάναμε κάτι διαφορετικό από εσάς και τους άλλους συμμάχους σας.
Υ.Γ. 3 Νίκοοοοοο (nick-zog) είσαι πολύ Φευγάτος ρε φίλε :D
Y.Γ. 4 kaskavel γράψε κανένα βιβλίο ρε. είδα την απάντησή σου και απελπίστηκα. Βάζε και μία περίληψη από πάνω χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Αναμφισβητητα νικητες του κοσμου ηταν οι expendables κι αυτο δεν μπορει να το αγνοησει κανενας. Νικητης στην διπλωματια ηταν ο ιδρυτης των expendables και επισης δεν μπορει να το αγνοησει κανενας. Οπως επισης δεν μπορει να αγνοησει κανενας οτι πολλα πραγματα δεν τα σεβαστηκαν καποιοι στον αγωνα για την κορωνα, οπως ενα τραγικο γεγονος που ετυχε σε παιχτη της Δηλιακης συμμαχιας. Θεωρω την συμμαχια μου επισης νικητη αν και δεν νικησαμε τον κοσμο και ο λογος ειναι ο εξης. Ξεκινησαμε σχεδον ολοι να παιζουμε πρωτη φορα grepolis σε αυτον τον κοσμο και ολοκληρωσαμε εχοντας κερδισει τον σεβασμο των περισσοτερων αντιπαλων, εχοντας στριμωξει τους expendables τους τελευταιους μηνες εκει που καναμε εμεις παιχνιδι και εχοντας κερδισει το δεος των αντιπαλων στους νεοτερους κοσμους που παιζουμε. Οι πραγματικοι χαμενοι αυτου του κοσμου ειναι οι immortal που στην λαχταρα που ειχαν καποιοι να κερδισουν την κορωνα προτιμησαν να κρεμασουν συμμαχιες και να χαλασουν φιλιες που ειχαν αναπτυχθει ολο αυτο το διαστημα. Οσο για τα bots μου αρκει η απαντηση διαχειρηστη μετα απο μεγαλη πιεση για εναν συγκεκριμενο παιχτη οτι οντως οι χρονοι του χρειαζονται να εξεταστουν απο την διαχειρηση. Το αποτελεσμα? Καμια ποινη. Μαλλον τελικα ηταν παρα πολυ καλος παιχτης για τα δικα μας δεδομενα
 

DeletedUser13652

Guest
δεν θέλω να απαντώ στα φόρουμ αλλα θα κάνω μια εξαίρεση. Παράτησα τον κόσμο στις αρχές του καλοκαιριού για προσωπικούς λόγους. Για όσους δεν με ξέρουν ( οι περισσότεροι δηλαδή ). Υπήρξα αρχηγός της δηλιακής στην θάλασσα 43. Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να πώ συγχαρητήρια στους φευγάτους για την νίκη τους εννοείτε. Με τα παιδιά των acapus φέρω ευθύνη εγώ διότι δεν ήμουν άνετος να έχω μια συμμαχία ανάμεσά μας και ενώ είχαμε αρκετούς αδύναμους παίκτες. ( ενας απο αυτούς και εγώ αν θέλετε). Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα όμως να γίνει τέτοια μεγάλη φασαρία με τα παιδιά και να χαλάσουν καρδιές. Ο κώστας έχεις δίκιο που λέει οτι τους βαρέσαμε ξαφνικά. Αυτό έγινε διότι η Αννα , η οποία έκανε την διπλωματία , ήρθε σε σύγκρουση με τον Γιάννη ( τον αρχηγό της μητρικής). Ξέρουμε κώστα και εγώ και εσύ οτι η Αννα έχει εναν περίεργο τρόπο με τους άλλους. Αυτό λοιπόν οδήγησε στο να βαρέσει η δηλιακή ξαφνικά. Επαναλαμβάνω , και διόρθωσε με αν δεν θυμάμαι καλα , οτι ποτέ δεν ήθελα να γίνει έτσι το θέμα και προσπάθησα μετά με επαφές που είχαμε μαζί να το φτιάξω το θέμα. Ενώ εγώ λοιπον μιλούσα με το αρχηγικό επιτελείο της δηλιακής ( ναι χιούμοριστικά το εννοώ) , εσείς πήγατε με τους Σταυροφόρους αν θυμάμαι καλα τότε. Πράγμα που με έφερε σε δύσκολη θέση. Ομως το καταλαβαίνω διότι και εμείς είχαμε βαρέσει ξαφνικά όπως είπες οπότε καλά να πάθουμε. Τι θέλω να πώ. Το νόμισμα έχει πάντα δυο όψεις. Σημειωτέο εδώ οτι σε κάποια φάση μιλώ με ένα παιδί απο σταυροφόρους για ενα θέμα αποικιακού. Ειχαμε αποικιακό σε μια πόλη , μας το έσπασαν οι σταυροφόροι και οταν την ζητήσαμε αφού είχαμε πρώτοι το αποικιακό ο συγκεκριμένος μου είπε στα μούτρα οτι θα μου πάρει όλες τις πόλεις και οτι εννοείτε δεν πρόκειται να μας την δώσει πίσω. Εδώ θα ήθελα να συγχαρώ τον sovi για την άψογη τότε συμπεριφορά του διπλωματικά. Ολα αυτά έγιναν σε ένα κλίμα διαφωνίας της αρχηγίας της συμμαχίας. Εγώ πίστευα οτι θα πρέπει να χτυπήσουμε Σταυροφόρους και Φευγάτους πρίν τα θαύματα που και να χάναμε τουλάχιστον θα είχαμε γλιτώσει μήνες κόπου. Η υπόλοιπη συμμαχία ήθελε ειρήνη που κατα το δικό μου σκεπτικό δεν μας ωφελούσε πουθενά παρα μόνο στο να δίνουμε χρόνο στους φευγάτους να σπάσουν όλους τους εχθρούς τους πριν έρθει η ωρα μας. Με λίγα λόγια να χτυπήσουμε πισώπλατα. Εξάλλου στον πόλεμο και στην αγάπη όλα επιτρέπονται. χα χα. Κάπου εκεί κάτι δυσάρεστο έγινε και αποχώρησα. Τα μποτάκια και τα λοιπά ίσως υπήρξα ίσως όχι. Αργά η γρήγορα το ίδιο αποτέλεσμα θα ήταν. Ισως αν σας χτυπούσαμε πιο νωρίς κάτι να γινόταν. Ας είναι. Χάρηκα για το λίγο που παίξαμε και χάρηκα για όλο τον κόσμο που γνώρισα μέσω αυτού του κόσμου. Συγχαρητήρια σε όλες τις συμμαχίες που παίξανε μέχρι το τέλος και μπράβο στους φευγάτους για την νίκη.
 

Lilian097

Ξιφομάχος
Φιλαράκο, μπορείς να χτίσεις μια όσο εικονική πραγματικότητα επιθυμείς και να ζήσεις ευτυχισμένος πιστέυοντάς την. Στην εξαιρετικά απίθανη περίπτωση που είσαι διατεθειμένος να προσαρμοστείς στα πραγματικά γεγονότα, σε ενημερώνω ότι όλες οι Δηλιακές συμμαχίες, δηλαδή εκατοντάδες παίκτες, έχοντας κάνει ανακωχή "Πάσχα" με τους Έρεβους, κήρυξαν τον πόλεμο στους (μέχρι τότε σύμμαχους) 12 παίκτες της άκαπους το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης και δε σταμάτησαν να βαράνε νύχτα-μέρα μέχρι το βράδυ της Τρίτης του Πάσχα, ενώ μάλιστα οι άκαπους ήταν τότε σε πόλεμο ΚΑΙ με τους σταυροφόρους ΚΑΙ με τους Ερεβος, με όλους δηλαδη, χιλιάδες αντίπαλοι. Και φυσικά οι άκαπους σας νίκησαν ανετότατα, ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες (ψάξε grepostats αν θες να δεις τις κατακτήσεις εκείνων των ημερών, μάλλον θα απογοητευτείς). Φυσικά, δεν έχω κανέναν πρόβλημα, μπορείς και να πιστεύεις ότι οι άκαπους "δε σεβάστηκαν τη γιορτή". Άλλωστε, είναι επανειλημένο φαινόμενο στη Δηλιακή της 43, αν επαναλαμβάνετε κάτι διαρκώς μεταξύ σας, μπορείτε και να το πιστέψετε κιόλας στο τέλος...
Άλλωστε, εσύ πιστέυεις, από ότι φάινεται, επίσης, ότι οι άκαπους έσπασαν και συνθήκη...Ενδιαφέρον. Η μία συθήκη ήταν αυτή που σπάσατε το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης, εκμεταλλευόμενοι τις γιορτές και η δεύτερη συνθήκη που σπάσατε ήταν με τους σταυροφόρους, επί μήνες συμμάχους σας, ένα πρωι στις 8 η ώρα, χωρίς ενημέρωση. Αυτά. Και φυσικά, πάλι δεν έχω κανέναν πρόβλημα, πλάσε μια πραγματικότητα που σου ταιριάζει και σε κάνει να νιώθεις αξιοπρεπής, επανέλαβέ τη, και πίστεψε τη. Για να μη συζητήσω για τον mc, που ήθελε να έρθει σε σας, συμφωνήσατε να μην του επιτεθείτε όταν βγει από διακοπές, και γύρισε ένα βράδυ σπίτι του και βρήκε το λογαριασμό του με ληγμένες διακοπές, 15 πόλεις υπό κατάκτηση και ένα μνμ στο inbox που έλεγε "ξέρεις, τελικά αλλάξαμε γνώμη και δεν ισχύει αυτό που είχαμε πει". Όχι ότι έγινε τίποτα φυσικά, έφτιαξε έναν καφέ και σας τις πήρε όλες πίσω άμεσα, απλά να μαθαίνουμε ποιός ήταν ο αξιοπρεπής και ποιός όχι.
Και συγνώμη που δεν επιλέξαμε να πολεμάμε επί μήνες με όλες τις συμμαχίες του κόσμου και αναγκαστήκαμε να επιλέξουμε στο τέλος ένα στρατόπεδο (όχι ότι δεν κερδίζαμε βέβαια...αλλά ήταν κουραστικό). Βασικά, το είχαμε επιλέξει, εσείς είσασταν, αλλά είχατε εκείνη τη ακατανόητη φαινή έμπνευση να...επιτεθείτε στην άκαπους....ενώ ήταν σύμμαχοί σας, έτοιμοι να προσαρτηθούν και πολεμούσαν με όλους αυτούς που βρίζεις τώρα. Ε, δεν πειράζει, σας ισοπέδωσαν, σας κόστισε μόνο τρεις ωκεανούς, 700 πόλεις, 150 διαγραφές και αποχωρήσεις, τα θαύματα και το παιχνίδι. Δεν έγινε κάτι...η ζωή συνεχίζεται.
Όσον αφορά τα μποτ, ξέρω ότι δεν έχει κανέναν νόημα αυτό που σου λέω τώρα, αλλά ας το σφυρίξω στον άνεμο, ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να σε έχω παρεξηγήσει και να είσαι απλά πλανεμένος. Η πραγματικότητα είναι η εξής. Οι άκαπους ήταν από τους καλύτερους παίκτες του παιχνιδιού. Η Δηλιακή της 43 ήταν από τους χειρότερους παίκτες του παιχνιδιού. Ξέρουμε πως να κολλάμε χρόνους και εσείς δε ξέρετε. Το μόνο που ξέρετε είναι να κάνετε όλοι μαζί καταγγελίες στην άκαπους, όπως ομολογείς και τώρα μόνος σου, κάθε φορά που χάνετε πόλη από τα πρωην μέλη της, δηλαδή κατά μέσο όρο 2 φορές τη μέρα τους τελευταίους 5 μήνες. Το κόλλημα των χρόνων είναι μια εκπληκτικά δύσκολη και περίπλοκη διαδικασία, την οποία εμείς κατέχουμε σε τρομακτικό βαθμό και εσείς δεν είχατε καν ιδέα περί τίνος πρόκειται. Μια διηρούπολή σας, έχει 5% πιθανότητα να κάτσει στο ακριβές δευτερόλεπτο που θέλετε, άντε 9.5% σε μερικές περιπτώσεις των...καλών σας παικτών. Η δικιά μου έχει 72%. Τόσο χαοτική ήταν η διαφορά τεχνικής μας. Δεν είναι άγνωστο φαινομενό σε διαδικτυακά παιχνίδια η οχλαγωγική συλλογική επινόηση "αθέμιτων μέσων" εκ μέρος των αντιπάλων, προκειμένου να δικαιολογηθεί η ασταμάτητη χασούρα, άλλωστε ποιός ομολογεί σε ένα παιχνίδι στρατηγικής ότι είναι παντελώς άσχετος σε σχέση με τους αντίπαλούς του? Έχω βγει πρώτος στον κόσμο στο RISK, κι έχω ακούσει ότι είχα πρόγραμμα για να ρίχνω εξάρες ή ότι η εταιρία ευνοεί τους υψηλούς παίκτες στα ζάρια. Ε, τώρα η Δηλιακή της 43 θα πάει πίσω? Και ξανά δεν έχω κανένα πρόβλημα, μπορείς να κρατήσεις τη νοοτροπία που είχατε, ότι οι αντίπαλοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, σε αυτούς που τους κερδίζετε επειδή είστε καλύτεροι παίκτες και σε αυτούς από τους οποίους χάνετε επειδή κλέβουν. Και πίστεψέ με, δε θα είστε ούτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι που σκέφτονται έτσι σε έναν διαδυκτιακό παιχνίδι. Η αλήθεια είναι όμως ότι είσασταν πολύ χαμηλά στην πυραμίδα τεχνικής των παικτών του παιχνιδιού. Και η ειρωνεία είναι ότι η μητρική σας Δηλιακή είχε αρκετούς εξαιρετικούς παίκτες, αλλά αν δε σας μαθαίνουν να παίζετε, δικό τους το λάθος. Βασικά δικό σας το λάθος, έχω δει τη ρημάδα τη βιβλιοθήκη σας, αλλά πιστεύω ότι όταν ο Agg έγραφε κατεβατά στη βιβλιοθήκη του φόρουμ σας για το πως να dodgάρουμε σωστά στο δευτερόλεπτο, πως να κολλάμε χρόνους και πως να παίζουμε σωστά γενικότερα, μάλλον δεν τα έγραφε με σκοπό να τα διαβάσω μόνο εγώ μέσω σναπ και να καταλάβω ότι είναι καλός παίκτης, μάλλον για σας τα έγραφε, αλλά εσείς είσασταν απασχολημένοι να κάνετε καταγγελίες. Ε, συνεχίσατε να ντοντζάρετε 43 δευτερόλεπτα μετά το αποικιακό και συνεχίσατε να πιστεύετε ότι χάνετε επειδή οι αντίπαλοι βάζουν μποτάκια. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έτσι και στείλουμε τρενάκι και ΔΕΝ κάτσουν άμυνες στο δευτερόλεπτο του αποικιακού και επιθέσεις 1-2 δευτερόλεπτα πριν (είναι πιο εύκολο να κολλήσεις άμυνες από ότι επιθέσεις, αλλά που να σου εξηγώ τώρα...), τότε συνήθως έπεφτε γκρίνια στα δωμάτια της άκαπους, ότι δεν παίζουμε σοβαρά και κατηγορούσε ο ένας τον άλλον ότι κολλάει χρόνους σα Δηλιακός...
Προχτες κάναμε μια πολύ ωραία κατάκτηση στον αρχηγό σας, παρασέρνοντας όλες τις άμυνες του σε μια πόλη με ψέυτικο τρενάκι και εξαπολύοντας τελευταια στιγμή το πραγματικό αποικιακό. Δυστυχώς είχαμε τελευταία επίθεση στο -5....Βέβαια, ο δικός σας προτίμησε σε αυτά τα 5 δευτερόλεπτα να αλλάξει το όνομα της πόλης σε "πάλι μποτακια άκαπους?" αντί να πατήσει εθνοφρουρά και να αποκρούσει το αποικιακό. Ε τί να κάνουμε, αφού είμαστε κλέφτες ρε συ και σεις παικταράδες. Κάνε καμια καταγγελιά και συ.
Μια άλλη πραγματικότητα είναι όταν ακούσαμε για πρώτη φορά να μας κατηγορείτε στο σκάιπ για χρηση μποτ και, αφού ξεπεράσαμε το στάδιο όπου νομίζαμε ότι κάνατε πλάκα, αισθανθήκαμε μια τρομακτική ικανοποίηση για το επίπεδο τεχνικής μας. Δεν είναι και λίγο να ισοπεδώνεις τον αντίπαλο και αυτός να σου λέει ότι αυτό που κάνεις δε γίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα, είναι η υπέρτατη ικανοποίηση και αναγνώριση που μπορείς να νιώσεις σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Βασικά δεν πίστευαμε καν ότι υπήρχαν τέτοια προγράμματα, μέχρι που το εγκατέστησαν 2 δικοί σας παίκτες (και μάντεψε ποιός είναι ο ένας) και τους κάρφωσαν άλλοι δικοί σας, κάτι που επιβεβαιώσαμε και μόνοι μας και μην κάνεις τον κόπο να ζητήσεις αποδείξεις γιατί θα απογοητευτίες από τις απαντήσεις μου, αν και δεν το χρησιμοποιήσαν ποτέ για κολλήματα χρόνων. Τότε έμαθα ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα, όταν τα βάλατε εσείς. Τα είδαμε και γελάσαμε. Είναι ένα είδος αναπηρικού καροτσιού για μη παράλυτους ανθρώπους και τίποτα περισσότερο. Δε μπορείς να κολλήσεις καλύτερα από ότι εμείς με το χέρι με τέτοιο πράγμα χωρίς να μπαναριστείς ακαριαία.
Και για να θυμόμαστε. Το τελικό σκορ κατακτήσεων, μεταξύ των 4 εναπομείνοντων μετά το καλοκαίρι ΠΑΙΚΤΩΝ της άκαπους από τη μία μεριά, και των 4 Δηλιακών ΣΥΜΜΑΧΙΩΝ από την άλλη, από πρώτη Σεπτέμβρη μέχρι το βράδυ που έσπασε το θαύμα, είναι 314-6 υπερ των άκαπους. Και ήταν 227-2 μέχρι τις 31 Γενάρη, αλλά μετά την πήρε ο ύπνος την Ελένη ένα βράδυ κι έπεσε ένα κάπτσα που μπλοκάρει τον ήχο του ξίφους (bug) και χάλασε το φίνις, αλλά τέλος πάντων.
Και εν τέλει, πώς κάνεις έτσι για 314 πόλεις? Σιγά, υπάρχουν και χειρότερα σε αυτόν τον κόσμο...τον πραγματικό εννοώ.
...αστο φιλε...ξερεις παρα πολυ καλα τι κανατε εσεις!!!!αστο....για μια φορα εστω, παραδεχθειτε οτι παραβηκατε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!...δεν ειναι τρελλοι 400 ατομα και βαλε!!!!...οι εικονες μιλανε που στειλαμε στη διαχειριση!!!
 
Κορυφή