ΤΟΙΧΟΣ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser18582
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser18582

Guest
καλησπερα παιδια ,πιστευεται πως αξιζει το τοιχος σε συστημα πολιορκιας? η ειναι προτιμοτερο να σπας αποικιακα με τον επιθετικο σου στρατο? και να εχεις και για buck up της διειρης.Πειτε μου αποψεις παρακαλω
 

DeletedUser18028

Guest
Εξαρτάται απο το αν είσαι αρκετά έμπειρος με τα επιθετικά ντοτζ και αν έχεις συναγερμό συνέχεια.

Απο την άλλη αν βλέπεις οτι σε πρήζουν οι εχθροί 24/7 τότε λες στην συμμαχία σου να σου βάλουν μόνιμες παίρνεις τείχος 25 και βγάζεις επιθετικά και είσαι κομπλέ!!
 

GROM

Μινώταυρος
Όσες φορές έπαιξα πόλη με τείχος σε κόσμο πολιορκίας, ήταν επειδή έτσι την πήρα από τον αντίπαλο και βαριόμουν να γκρεμίζω 25 επίπεδα. Κατά τα άλλα, ποτέ.

Κατά βάση, τα αμυντικά τα έχεις για να κρατάς κατακτήσεις, όχι για προσωπική κάλυψη. Και τα επιθετικά αντίστοιχα, πέρα από το να καθαρίζεις πόλεις, για να σπας κατακτήσεις. Δεν έχει νόημα το τείχος λοιπόν σε κόσμο πολιορκίας.
Από κει και πέρα όμως, για εμένα δύο είναι οι καθοριστικοί παράγοντες για το αν θα παίξεις έτσι εν τέλει:
1. Αν έχεις εμπειρία και είσαι καλός στα επιθετικά dodge και
2. Αν αφιερώνεις αρκετό χρόνο στο παιχνίδι.
Αν αυτά τα δύο υπάρχουν, τότε ναι, το τείχος είναι εντελώς άχρηστο. Αν όμως δεν υπάρχουν, αποτελεί και αυτό μια λύση.
 

DeletedUser18028

Guest
Όσες φορές έπαιξα πόλη με τείχος σε κόσμο πολιορκίας, ήταν επειδή έτσι την πήρα από τον αντίπαλο και βαριόμουν να γκρεμίζω 25 επίπεδα. Κατά τα άλλα, ποτέ.

Κατά βάση, τα αμυντικά τα έχεις για να κρατάς κατακτήσεις, όχι για προσωπική κάλυψη. Και τα επιθετικά αντίστοιχα, πέρα από το να καθαρίζεις πόλεις, για να σπας κατακτήσεις. Δεν έχει νόημα το τείχος λοιπόν σε κόσμο πολιορκίας.
Από κει και πέρα όμως, για εμένα δύο είναι οι καθοριστικοί παράγοντες για το αν θα παίξεις έτσι εν τέλει:
1. Αν έχεις εμπειρία και είσαι καλός στα επιθετικά dodge και
2. Αν αφιερώνεις αρκετό χρόνο στο παιχνίδι.
Αν αυτά τα δύο υπάρχουν, τότε ναι, το τείχος είναι εντελώς άχρηστο. Αν όμως δεν υπάρχουν, αποτελεί και αυτό μια λύση.

Δεν σου εστελνε ενας συμμαχος καταπέλτες να γκρεμιστεί το τείχος? :)
 

GROM

Μινώταυρος
Λογου χαριν το εθεσα ετσι, για να καταλαβει το παλικαρι το point μου;)
Προφανως και δεν θα κρατουσα τειχος σε κοσμο πολιορκιας, απλα με το που επαιρνα την πολη δεν ηταν το πρωτο μελημα μου αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Εξαρτάται απο το αν είσαι αρκετά έμπειρος με τα επιθετικά ντοτζ και αν έχεις συναγερμό συνέχεια.

Απο την άλλη αν βλέπεις οτι σε πρήζουν οι εχθροί 24/7 τότε λες στην συμμαχία σου να σου βάλουν μόνιμες παίρνεις τείχος 25 και βγάζεις επιθετικά και είσαι κομπλέ!!


Αν εισαι αρκετα εμπειρος με τα επιθετικα ντοτζ, και σου ερθει ποικι με 60υποστηριξεις ιδιο σεκ, θελω να δω τι θα κανει το επιθετικο ντοτζ οταν θα σκασει σε 6000γρηγορα και 8.000διηρια, χαχα
Τα καλα αποικιακα δε σπανε με ντοτζ. Στα καλα αποικιακα ειναι ποιος θα κολλησει πρωτος επιθεσεις/αμυνες στο δευτερολεπτο. Στα καλα αποικιακα το 1ο 5λεπτο μετραει, για το αν σπαει ενα αποικιακο ή οχι.
Το τοιχος ενα σκοπο εχει στην πολιορκεια, αν η πολη ειναι μακρυα απο την συμμαχια, να μεγαλωνει ο χρονος του αντιπαλου αποικιακου ωστε να προλαβαινεις να κολλησεις.
 

DeletedUser18028

Guest
Αν εισαι αρκετα εμπειρος με τα επιθετικα ντοτζ, και σου ερθει ποικι με 60υποστηριξεις ιδιο σεκ, θελω να δω τι θα κανει το επιθετικο ντοτζ οταν θα σκασει σε 6000γρηγορα και 8.000διηρια, χαχα
Τα καλα αποικιακα δε σπανε με ντοτζ. Στα καλα αποικιακα ειναι ποιος θα κολλησει πρωτος επιθεσεις/αμυνες στο δευτερολεπτο. Στα καλα αποικιακα το 1ο 5λεπτο μετραει, για το αν σπαει ενα αποικιακο ή οχι.
Το τοιχος ενα σκοπο εχει στην πολιορκεια, αν η πολη ειναι μακρυα απο την συμμαχια, να μεγαλωνει ο χρονος του αντιπαλου αποικιακου ωστε να προλαβαινεις να κολλησεις.

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά!! Τι εννοείς ακριβώς να μεγαλώνει το χρόνο του αποικιακού το τείχος, μόνο αυτό το σημείο δεν κατάλαβα.Στα άλλα όλα συμφωνώ και επαυξάνω!!!
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Οταν εχεις πολη σε πυρηνα κοκκινων, θες το αποκιακο να ειναι πανω απο 20λεπτα. Αλλιως το σπας με επιθετικο ντοτζ. Βαζεις αμυνες και τοιχος αν δεν εχεις αλλες πολεις κοντα, ωστε τα 21λεπτα/22λεπτα αποικιακο που θα σου στειλουν, να γινουν 30-40+, να προλαβαινεις πιο μακρυνες πολεις.
Σε καλο ποικι πανω απο 20λεπτα τα ντοτζ ειναι αχρηστα. οποτε ειναι ποιος θα κολλησει πρωτος
 
Κορυφή