Πρόβλημα πρόσβασης την 31/01/2017

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser13480
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser13480

Guest
Την Τρίτη 31/01/2017 περίπου από τις 13:05 έως και τις 14:15 σχεδόν όλοι οι παίκτες του κόσμου δεν μπορούσαν να συνδεθούν, δική μου εκτίμηση είναι πως όσοι προσπάθησαν να συνδεθούν εκείνο το διάστημα ή έκαναν refresh τον browser έμειναν κλειδωμένοι εκτός παιχνιδιού.

Κατά το διάστημα αυτό, συμπαίκτης μου είχε σε εξέλιξη κατάκτηση με εισερχόμενες επιθέσεις και η οποία τελικά έσπασε. Αποτέλεσμα της μη πρόσβασής μας ήταν να σπάσουν και τα μεταφορικά των υποστηρίξεων που είχαμε, καθώς ο ιδιοκτήτης της πόλης και όμοροι συμπαίκτες του είχαν πρόσβαση, έδιωξαν τα αμυντικά πλοία και έστειλαν επίθεση για να καταστρέψουν τα μεταφορικά.

Κατόπιν αιτήματός μου, λογικά και άλλων, να αποζημιωθώ εγώ και οι συμπαίκτες μου που αποδεδειγμένα, σύμφωνα με εικόνες που έστειλα στην Ο.Δ., υποστήκαμε ζημία, η εταιρεία προχώρησε σε πίστωση 150 χρυσού των λογαριασμών που παίζουν στον κόσμο.

Αποτέλεσμα
1. Αδιάκριτα ωφελημένοι και αδικημένοι αποζημιωθήκαμε ισόποσα
2. Ενώ ο κανονισμός του παιχνιδιού, παράγραφος 6, αναφέρει πως "Η χρήση ή/και η εκμετάλλευση αυτών των δυσλειτουργιών προς όφελος ενός παίκτη απαγορεύεται" η εταιρεία προχώρησε σε επιπλέον επιβράβευση των παρανομούντων παικτών, αδιαφορώντας για τους κανόνες που η ίδια έχει θέσει.

Ερώτηση προς την Ο.Δ.
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν διαφυλάττεται το κύρος του παιχνιδιού αλλά επιτρέπεται αυτούς τους παραλογισμούς;

Το πρόβλημα δεν είναι τα x μεταφορικά που έχασα αλλά η περιφρόνηση που εισπράττω από την Inno...
 

DeletedUser13480

Guest
Επιπλέον το "event" με το διευρυμένο απόθεμα για κάποιους διήρκησε χτες 24 ώρες και για άλλους 22,5+, δεν θα πρέπει να δοθεί σε όσους δεν είχαν πρόσβαση περίπου 1,5 ώρα κάποια άλλη μέρα, με έγκαιρη ειδοποίηση, για λόγους ισονομίας;
 

Zaitsev

Community Manager
Η ομάδα του Grepolis
Όπως σας απάντησα και στην αίτηση υποστήριξης, αποζημίωση έλαβαν μόνο όσοι είχαν πρόβλημα, όχι όλοι αδιακρίτως.
Όσον αφορά το γεγονός ότι η εκδήλωση διήρκεσε λιγότερο για κάποιους παίχτες, έχετε δίκιο. Δυστυχώς δεν είναι εφικτό να δοθεί παράταση μόνο για κάποιους παίχτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13480

Guest
Δεν ξέρω, ίσως κάτι δεν γράφω καλά, θα το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο.

1. Δόθηκε χρυσός σε όσους δεν είχαν πρόσβαση (όπως διευκρινήσατε), ίδιος ανεξαρτήτως ζημίας ή ωφέλους που ενδεχομένως υπέστησαν. Πάντα, μα πάντα, η αποζημίωση είναι ανάλογη της προκληθείσας ζημίας.
Έχετε αντίρρηση;

2. Ο κανονισμός ισχύει για όλους τους παίκτες, η παράγραφος 6 που σας αναφέρω παραβιάστηκε ή όχι;

3. Όταν λέτε δεν είναι εφικτό, εννοείται πως δεν θέλει η Innogames να το κάνει, σωστά; Γιατί τεχνικά θα μου επετρέψετε να σας διαβεβαιώσω πως μπορεί να συμβεί.
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
2. Ο κανονισμός ισχύει για όλους τους παίκτες, η παράγραφος 6 που σας αναφέρω παραβιάστηκε ή όχι;
Δεν υπάρχει παράβαση του κανόνα που αναφέρετε. Είναι ένα γεγονός που δεν προκλήθηκε από ενέργειες των παικτών αλλά και οι παίκτες δεν μπορούν να το αναπαραγάγουν προς όφελός τους.

Γιατί τεχνικά θα μου επετρέψετε να σας διαβεβαιώσω πως μπορεί να συμβεί.
Αυτό το πράγμα η ελληνική κοινότητα να ξέρει τα πάντα συνεχώς με εκπλήσσει.
 

DeletedUser13480

Guest
@Zarcos
Δεν υπάρχει παράβαση του κανόνα που αναφέρετε. Είναι ένα γεγονός που δεν προκλήθηκε από ενέργειες των παικτών αλλά και οι παίκτες δεν μπορούν να το αναπαραγάγουν προς όφελός τους.
Ο κανονισμός είναι σαφής και δεν περιλαμβάνει αυτά που αναφέρετε, αν θέλετε εφεξής να τα περιλαμβάνει θα πρέπει να ζητήσετε από την Inno να τροποποιήσει το κανονισμό της.

ξέρει τα πάντα

Ως προγραμματιστής χαίρομαι που σας εκπλήσσω, πάντα στη διάθεσή σας

Αυτό το πράγμα όμως η διαχείριση να απαντάει σαν έλληνας πολιτικός ελπίζοντας πως θα κουράσει τους παραπονούντες παίχτες να σταματήσουν να διεκδικούν τα αυτονόητα συνεχώς με εκπλήσσει.
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Ο κανονισμός είναι σαφής και δεν περιλαμβάνει αυτά που αναφέρετε, αν θέλετε εφεξής να τα περιλαμβάνει θα πρέπει να ζητήσετε από την Inno να τροποποιήσει το κανονισμό της.
Ο κανόνας αναφέρει: "Η χρήση ή/και η εκμετάλλευση αυτών των δυσλειτουργιών προς όφελος ενός παίκτη απαγορεύεται"
Πώς μπορεί ένας παίκτης να χρησιμοποιήσει και να εκμεταλλευτεί ένα γεγονός για το οποίο δεν γνωρίζει ότι θα συμβεί;
 

DeletedUser13480

Guest
Δεν χρειάζεται να γνωρίζει ότι θα συμβεί, αρκεί να γνωρίζει πως συμβαίνει τη τρέχουσα χρονική περίοδο, γεγονός το οποίο γνώριζε όλος ο server καθώς το παιχνίδι είναι ομαδικό και τα άτομα αυτά ανήκουν σε συμμαχία, δεν είναι νομάδες.

Αν εννοούσαν αυτό που πιστεύετε στους κανόνες θα ανέφεραν "... εφόσον το πρόβλημα είναι αναπαράξιμο από τον παίκτη".

Η εταιρία όμως το γενικεύει για όλες τις περιπτώσεις, ακριβώς για να συμπεριλάβει και περιπτώσεις σαν αυτές που κάποιος παίκτης κινείται με δόλο, ακόμα κι αν το πρόβλημα δεν το προκάλεσε ο ίδιος ή δεν μπορεί να το επαναλάβει.
 
Κορυφή