Πρόβλημα με Εύνοια

  • Δημιουργός θέματος AliceCooper
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Παίδες ενώ είχα την ίδια Θεότητα σε δύο πόλης άλλαξα στην μια και έχασα την εύνοια που είχα και στις δύο.
Θα μπορούσε πολύ απλά να υπολογιστεί με βάση την διάφορα επιπέδου του ναού
και να αφαιρεί σαν πέναλτι μια ποσότητα ποσοστιαία από την άλλη πόλη, και όχι να το μηδενίζει.

ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Υ.Γ. πιστεύω πως είναι bug αυτό.
 

-PNS-

Άρμα
Φίλε μου, δεν είναι bug αυτό. Έτσι συμβαίνει στο παιχνίδι. Όταν άλλαζεις θεότητα αυτόματα χάνεις όλη την εύνοια του συγκεκριμένου Θεού, μαζί με τα μυθικά στη συγκεκριμένη πόλη βεβαίως. Εφόσον έχεις την ίδια θεότητα σε δύο ή περισσότερες πόλεις, χάνεται σε όλες τις πόλεις η εύνοια.

Πολλοί το θεωρούν άδικο. Εγώ το θεωρώ δίκαιο γιατί θα πρέπει επιτέλους να πάψει αυτή η κοροϊδία με τις αλλαγές θεοτήτων, σε Αθηνά ή Άδη, όταν κάποιος δέχεται επίθεση για να μπορεί να υποστηριχθεί από Πήγασους και Κέρβερους.

Για αυτό, όταν επιλέγουμε θεότητα το κάνουμε πολύ προσεκτικά. Και πριν αλλάξουμε τρώμε όλη την εύνοια για να μην την χάσουμε. Σε κάθε περίπτωση, είναι 100% σίγουρο, και όχι bug, ότι όταν αλλάξεις Θεό και έχεις τον ίδιο σε δύο ή περισσότερες πόλεις, μηδενίζεται όλη η εύνοια σε όλες τις πόλεις...
 

DeletedUser

Guest
Μα το θέμα μου είναι ότι επέλεξα μόλις τώρα θεότητα στην άλλη πόλη ...
Απλά έκανα την βλακεία να επιλέξω πρώτα τον ίδιο θεό και μετά να
αποφασίσω ότι ήθελα άλλον στην 2η πόλη μου.

και μου πήρε μαζί όλη την εύνοια από την άλλη πόλη.

Ούτως η άλλος δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει εύνοια από μια πόλη σε άλλη,
οπότε πού είναι το άδικο αν μηδενίζει σε αυτήν και όχι στις άλλες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

-PNS-

Άρμα
Κάνεις λάθος φίλε μου. Όταν έχεις εύνοια πχ Άδη 320, αυτή η εύνοια είναι κοινή σε όλες τις πόλεις. Όσες περισσότερες πόλεις έχεις με την ίδια Θεότητα τόσο περισσότερο αυξάνεται η παραγωγή εύνοιας ανά ώρα σε όλες τις πόλεις. Όλες αποκτούν πλεονέκτημα και όλες το χάνουν όταν αλλάξεις. Απόλυτα λογικό.

Και ειδικά στο παράδειγμά σου, όταν θα πήγες να βάλεις και στην 2η πόλη την ίδια θεότητα, ξαφνικά από το 0 η εύνοια θα γέμισε στο σημείο που είχε η πρώτη σου πόλη. Επειδή η εύνοια είναι κοινή όπως είπα σε πόλεις για τον ίδιο Θεό, πάντα η 2η πόλη που θα πάει να λατρέψει τον ίδιο Θεό παίρνει αυτόματα την εύνοια της 1ης, η 3η αυτή που έχουν η 1η και η 2η κ.ο.κ.

Το λάθος σου ήταν απλά αυτό που παραδέχθηκες και αντί να βάλεις απευθείας τον Θεό που ήθελες στην 2η έβαλες αυτόν που είχες και στην πρώτη.

Από εκεί και πέρα, δεν βλέπω που μπερδεύεσαι και τι δεν καταλαβαίνεις. Το να έχεις τον ίδιο Θεό σε παραπάνω από μία πόλεις έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Νομίζω τα περισσότερα στα εξήγησα. Και το βασικότερο πλεονέκτημα είναι ότι μπορούν τα μυθικά να πηγαίνουν από πόλη σε πόλη.

Πιστεύω τώρα να σε κάλυψα...
 

DeletedUser

Guest
ναι το έπιασα ως εκεί ... άπλα ... κάλο θα ήταν να το λέει κάπου ξεκάθαρα.
η θα μπορούσε να μην γίνετε μια η εύνοια όταν έχω κοινούς θεούς ...
κάτι το οποίο όντος το πρόσεξα αλλά δεν υπολόγιζα ότι θα χαθεί αν αλλάξω την μια πόλη.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[[8EA]Δεν υφίσταται θέμα δυσλειτουργίας και ως εκ τούτου κλειδώνει. [/8EA]
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή