Προτιμήσεις παικτών για χαρακτηριστικά νέου κόσμου (1)

Ψηφίστε ένα από την κάθε ομάδα χαρακτηριστικών.


  • Σύνολο ψηφοφόρων
    269
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

DeletedUser18136

Guest
Περα απο το περιττο σπαμ που επεσε, εχω απορια να δω, ποσος κοσμος θα μπει, σε αυτον τον τοσο πολυποθητο σερβερ.. Και επεισης αυτες οι γραμμες πανω απο τα ποστ, τι στο καλο ειναι.. Γινεται ταλαιπωρια να διαβασεις ενα απλο ποστ.. Ααα, και σρυ για τα ορθογραφικα..
Ειμαι λιγο Ανορθογραφος.

Πέρα από το περιττό σπαμ, αν είχε χιούμορ ο Θεαγένης θα έβγαινε και θα έλεγε πως το poll είναι προϊόν Πρωταπριλιάς. Προσωπικά ελπίζω να σε δω σε κόσμο εξέγερσης.

*Οι γραμμές που βλέπεις είναι από την υπογραφή του xristosoko. Aς την διαγράψει κάποιος διαχειριστής γιατί εσκεμμένα δημιουργήθηκε αυτό.

Την καλημέρα μου.
 

JimMakos.

Ξιφομάχος
Σιγα μην σκισεις κανενα καλσον Τιμαζ !
- Θα μας τρελανεις ρε ; εισαι σοβαρος; Ειχαμε συνθηκη, αναπτυχθηκατε στην πλατη μας και μετα κανατε και ονειρα για κυριαρχιας και τον φαγατε;
- Η τακτικη σας ποια ηταν; να σπατε τα φαροχωρια σας 10-10-10-10 και να στελνετε 30 επιθεσεις αντι για 1 απλως για να βλεπουμε σπαθακια; Βγαινεις δημοσια και μας κατηγορεις ; Υπηρχαν παικτες που βλεπαν 400 σπαθακια και 700 σπαθακια που ολες οι επιθεσεις ηταν τρολλιες;

Εδω εχετε μπει η ιδια παρεα και κραζετε οσους ψηφησαν κατι διαφορετικο λες και ειστε παικταραδες! ΧΦΤΟΥ!
Η συμμαχια 'Νουμπαδες' αντεξαν περισσοτερο το ξυλο απο εσας που μας φυγατε σε 3 μερες. Κριμα παικταρα!
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
JimMako, γιατι αλλαζεις τα γεγονοτα? Οπως εγινε, κατα γραμμα τα ειπα.. Απλα σε ενοχλει η πραγματικοτητα. Τα σπαστικα τα ξεκινησε ενας δικος σας.. Και μετα εστελνε μνματα οτι εχει παιδια στο σπιτι να σταματησουμε.. Μην το τραβας οταν εχεις αδικο.. Και τα ξεκινησατε τα σπαστικα, και ειχατε υπερ ολο το σερβερ, και οσους δεν ειχατε υπερ τους ειχατε με ατυπη συνθικη. Και εισασταν στον σερβερ μηνες πριν μπω.. Ασε που δε μπηκα με ομαδα, πηρα 5παικτες και ηρθα. Αλλαζεις τα γεγονοτα να πεις οτι καταφερατε κατι, η πραγματικοτητα ειναι, οτι δε θα επρεπε να χανατε ουτε μια πολη και να περνατε πολεις την μια μετα την αλλη. Αντ' αυτου, χασατε 2πολεις με τους παικτες σας μεσα να ζητανε αμυνες και κανατε σπαστικα για να παρετε μια. Εγω παντως δε θα εβγαινα χαρουμενος στο φορουμ, να λεω οτι 5παικτες με το 1/10 των πολεων μας, μας πηρανε 2πολεις στα ισα, και εμεις για να παρουμε πολη, επρεπε να μην παρουν γραμμη οτι παει καπου αποικιακο, γτ αλλιως τρωγαμε σφηνες και μπλουμ με τα τσουβαλια.

Οσον αφορα το διαφορετικο που λες.. Ναι ειμαι κατα της εξεγερσης, γιατι το πορτοφολι εχει βαρυτητα εκει και γιατι ο ογκος νικαει εναντι ποιοτητας.
Οταν καποιος ειναι ημιενεργος για δεδομενα πολιορκειας, στην εξεγερση μπορει να λαμπει, γιατι για τα αποικιακα κλεινετε ραντεβου 12ωρες μετα.
Η ασυνεπεια δε τιμωρειτε στην εξεγερση. Στην πολιορκεια, αν δεν ξυπνησεις στο σπαθακι, ξυπνας με 10αποικιακα στις πολεις σου.
Σε Χ6πολιορκεια, αν δεν ακουσεις σπαθακι, ξυπνας χωρις καν πολεις, καθως η κατακτηση ειναι 4ωρες.
Σε Χ6εξεγερση, ακομα ισχυουν τα 12ωρα. Η μονη διαφορα μεταξυ Χ4 και Χ6, ειναι η παραγωγη και η αναπληρωση.
Καταλαβες γιατι ειναι κριμα, να βγει Χ6εξεγερση, αντι για πολιορκεια?
Κλεινοντας, ολοι οσοι παιζουν εξεγερση ειναι ολοι οσοι δεν θελουν να ξυπνανε το βραδυ, να εχουν επιθεσεις μεσα στην ημερα και γενικα εχουν αλλες προτεραιοτητες, δε μπορουν να εχουν ενα γκρεπο αναμεσα στα ποδια τους. Γιατι λοιπον οι παικτες αυτοι να θελουν να παιξουν σε ενα Χ6? Ποσο μαλλον να το στερησουν απο τους παικτες πολιορκειας.. Αφου το θελατε τοσο και μπηκατε στην διαδικασια να κανετε διπλους να ψηφισουν εξεγερση, παρτε την να την χαρειτε. Τωρα με την κοτα, θα χρειαστουμε χρυσο, στην εξεγερση, θα τον βγαλουμε τουλαχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser18241

Guest
Μιλάει και ο Badwolf που αν δεν ήταν το μποτάκι ούτε στις 10 πόλεις δε θα ήταν η ανενεργάρα. Σπαθάκι σε όλο το σέρβερ δεν σήκωσε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16462

Guest
....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16462

Guest
Πέρα από το περιττό σπαμ, αν είχε χιούμορ ο Θεαγένης θα έβγαινε και θα έλεγε πως το poll είναι προϊόν Πρωταπριλιάς. Προσωπικά ελπίζω να σε δω σε κόσμο εξέγερσης.

*Οι γραμμές που βλέπεις είναι από την υπογραφή του xristosoko. Aς την διαγράψει κάποιος διαχειριστής γιατί εσκεμμένα δημιουργήθηκε αυτό.

Την καλημέρα μου.
τι λες βρε ανιδεε , απλά εχω παλιο υπολογιστή και δεν ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΤΑΙ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω παίξει και τα δύο συστήματα, μ' αρέσει πιο πολύ η κατάκτηση αλλά σε 6άρη κόσμο όχι δεν μπαίνω, ούτε απ' έξω δεν περνάω.
Με ταχύτητα 6 και κάποιους να βγαίνουν παγανιά 3:00-5:00 το πρωί δεν πρέπει να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από Grepolis.
 

DarthVader

Οπλίτης
Μιλησαν ολοι μιλησανε και οι πουθεναδες οι ντεθ... ρε τραβατε να μαθε να παιζετε και μετα θα μας μιλησετε.. νουμπαδες εε νουμπαδες.. 5 ατομα σας πηρανε πολη και σας ΞΕΦΤΙΛΙΣΑΝ. Ηρθαν σας κανανε να κλαψετε και φυγανε κυριοι. Οσο για εσενα badwolf κωλονουμπο που θα βγεις να μιλησεις κιολας βγαλε το μποτ και κρυψου στην αλλη μερια του χαρτη μην και δεις σπαθακι... παιξτε πισω απο τα 25ρια τειχη σας κοταρες.. φανταζομαι ετσι θα ειστε και στην πραγματιμη ζωη θα βαζετε αλλους μπροστα .........................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser18561

Guest
Για αυτούς που ψήφισαν εξέγερση από πεποίθηση:
Ξεκίνησα να παίζω grepolis το '10 κι έκατσα μέχρι το '15. Ποτέ κανένας κόσμος εξέγερσης δεν είχε ενδιαφέρον,ανατροπές και σπάσιμο θαυμάτων στα ίσα (Για όσους είχα πληροφόρηση ή έπαιζα τουλάχιστον).

Για τους ακριβοδίκαιους:
Πρώτον , πρέπει να είσαι λίγο χαζούλης για μην καταλαβαίνεις ότι αυτός ο κόσμος ήταν εκτός πλάνου (οπότε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να είναι εξέγερσης επείδη ο 65 ήταν πολιορκίας). Το έγραφε και στην ανακοίνωση η ιννο ότι πρόκειται για έκτατο κόσμο λόγω της κατάστασης και επειδή είμαστε όλοι σπίτι. Το πιο πιθανό και ο επόμενος μετά το Βύλλις να είναι με εξέγερση μπετά.

Δεύτερον , γι' αυτούς που γράφουν ότι είναι άδικο να είναι πολιορκίας επείδη είχε βγει ήδη 6αρης πολιορκία και ο τελευταίος κόσμος με εξέγερση ήταν αργός κλπ κλπ. ΟΧΙ ΦΙΛΕ. Άδικο είναι να είμαι 24 ώρες σπίτι για τουλάχιστον 1,5 μήνα ακόμα , να τον έχω τον άλλο στα 10' με αποικιακό και να πρέπει να περιμένω 12 ώρες ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ να του πάρω την πόλη γιατί το πιο πιθανό να έχει μπαζωθεί. Ενώ με τις ταχύτητες που μας έδωσαν να διαλέξουμε θα μπορούσα ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΩ σε 4,5 ή 6 ώρες.

Για την κόντρα πολιορκία-εξέγερση:
Καμία κόντρα , απλά γελάω. Μονοδιάσταση η εξέγερση , noob friendly και χωρίς ίχνος σταρτηγικής και ατομικής ικανότητας/σκέψης και φαντασίας. Όσο αναφορά τους παίχτες που προτιμούν τα δύο συστήματα υπάρχει τεράστιο χάσμα. Και μην ακούω για κολλήματαχαχα από τους εξεγερσάκιες ,που σας κάνουμε ντοτζ από το κινητό. Ο μόνος λόγος για να χάσει συμμαχία πολιορκίας σε κόσμο εξέγερσης είναι να βαρεθεί και να πατήσει κουμπί.

Πραγματικά κρίμα που χάσαμε 6άρη κόσμο, με πολιορκία και θαύματα από τους χτίστες,τους άμπαλους και τα νομισματοκοπεία. Λόγω καραντίνας όμως κι επειδή άργησα για τον Απολλώνια θα μπω. Δεν έχω κρατήσει επαφές ,αν μπει κάποια συμμαχία πολιορκίας και χωράει άλλος ένας στείλτε ένα πμ εδώ να μιλήσουμε
 

T0rmentor

Άρμα
Συμφωνω μαζι σου ,κοσμο πολιορκιας με τετοια χαρακτηριστικα θα κανουμε πολυ καιρο να δουμε .Ελπιζω τουλαχιστον απο εδω και περα να εχουμε περισσοτερους κοσμους με θαυαματα !
 

DeletedUser16462

Guest
Μιλησαν ολοι μιλησανε και οι πουθεναδες οι ντεθ... ρε τραβατε να μαθε να παιζετε και μετα θα μας μιλησετε.. νουμπαδες εε νουμπαδες.. 5 ατομα σας πηρανε πολη και σας ΞΕΦΤΙΛΙΣΑΝ. Ηρθαν σας κανανε να κλαψετε και φυγανε κυριοι. Οσο για εσενα badwolf κωλονουμπο που θα βγεις να μιλησεις κιολας βγαλε το μποτ και κρυψου στην αλλη μερια του χαρτη μην και δεις σπαθακι... παιξτε πισω απο τα 25ρια τειχη σας κοταρες.. φανταζομαι ετσι θα ειστε και στην πραγματιμη ζωη θα βαζετε αλλους μπροστα γτ ειστε ενα ματζο γυναικουλες και κοτες. Αντε κωλοζωα

εγώ ε'ιμαι σκέτο κωλος, χωρίς το ζώο.

το τείχος μαλιστα το βαζω 26 και ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ εθνοφρουρά. Με Φάρο εννοείται. Να αράζουν οι στρατιωτες τα βραδια να βλεπουνν θαλασσα
 

DeletedUser18136

Guest
Για τους ακριβοδίκαιους:
Πρώτον , πρέπει να είσαι λίγο χαζούλης για μην καταλαβαίνεις ότι αυτός ο κόσμος ήταν εκτός πλάνου (οπότε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να είναι εξέγερσης επείδη ο 65 ήταν πολιορκίας). Το έγραφε και στην ανακοίνωση η ιννο ότι πρόκειται για έκτατο κόσμο λόγω της κατάστασης και επειδή είμαστε όλοι σπίτι. Το πιο πιθανό και ο επόμενος μετά το Βύλλις να είναι με εξέγερση μπετά.

Εγώ θα συνιστούσα να συγκρίνεις τις ημερομηνίες των σχολίων με εκείνη της ανακοίνωσης της INNO γιατί βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα. Απαντάω γιατί η τοποθέτησή σου αφορά και δικό μου post.

Δεύτερον , γι' αυτούς που γράφουν ότι είναι άδικο να είναι πολιορκίας επείδη είχε βγει ήδη 6αρης πολιορκία και ο τελευταίος κόσμος με εξέγερση ήταν αργός κλπ κλπ. ΟΧΙ ΦΙΛΕ. Άδικο είναι να είμαι 24 ώρες σπίτι για τουλάχιστον 1,5 μήνα ακόμα , να τον έχω τον άλλο στα 10' με αποικιακό και να πρέπει να περιμένω 12 ώρες ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ να του πάρω την πόλη γιατί το πιο πιθανό να έχει μπαζωθεί. Ενώ με τις ταχύτητες που μας έδωσαν να διαλέξουμε θα μπορούσα ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΩ σε 4,5 ή 6 ώρες.

Οι 4,5 - 6 ώρες από που προκύπτουν; Γιατί σε όλες τις κοινότητες (σε εκείνες που παρακολουθώ τουλάχιστον) που έχει ψηφιστεί 6αρης κόσμος στην καλύτερη βλέπω πολιορκίες διάρκειας 8 ωρών. Και προφανώς υπάρχουν και με 10 και με 12 ώρες. Αυτό μόνο και μόνο επειδή το έχετε πάρει σαν δεδομένο αυτό.

Επειδή βλέπω μια τάση στο να αναλωνόμαστε στα ίδια πράγματα θα κλείσω με το εξής: εγώ, ως μη έμπειρος παίχτης αφού δεν παίζω πολιορκία, είμαι τώρα σπίτι μου. Δεν μου αρέσει η πολιορκία σαν σύστημα, όχι σαν στρατηγική. Βγαίνει ένας γρήγορος σέρβερ. Λέτε να καθίσω να σκεφτώ αν θα το χαρίσω στα παλικάρια της πολιορκίας επειδή αλλιώς θα είναι άδικο ή να ψηφίσω τα χαρακτηριστικά που εγώ θα ήθελα να παίξω;

Δεν διαφωνώ με τους περισσότερους σε αυτά που λέτε αλλά στον τρόπο με τον οποίο θέλετε να τα "επιβάλλετε" σε τρίτους.
 

T0rmentor

Άρμα
Οι 4,5 - 6 ώρες από που προκύπτουν; Γιατί σε όλες τις κοινότητες (σε εκείνες που παρακολουθώ τουλάχιστον) που έχει ψηφιστεί 6αρης κόσμος στην καλύτερη βλέπω πολιορκίες διάρκειας 8 ωρών. Και προφανώς υπάρχουν και με 10 και με 12 ώρες. Αυτό μόνο και μόνο επειδή το έχετε πάρει σαν δεδομένο αυτό.



  • Conquest = 24 hours/World Speed
  • Revolt = 12 hours standard; 8 hours on rare occasions
Αρα αν ηταν ο κοσμος πολιορκια θα κρατουσε 24/6= 4 ωρες !

(Οι πληροφοριες ειναι απο εδω : )

Με λιγα λογια η ταχυτητα επιρεαζει την πολιορκια ,ενω την εξεγερση οχι.Επισης αποψη μου ειναι οτι στην πολιορκια μπορεις ποιο ευκολα να παιξεις και επιθετικα αλλα και αμυντικα σπαζοντας αποικικα.Ενω αντιθετα η ξεγερση ειναι κυριολεκτικα υπερ του αμυνομενου ειδικα σε εναν γρηγορο κοσμο οπου περνεις ποιο γρηγορα υλες και κατασκευαζονται ολα ποιο γρηγορα μεσα σε 12 ωρες το τειχον ανεβαινει ευκολα(ειδικα να καποιος εχει και χρυσο)

Επισης να αναφερω οτι θα προτιμουσα την πολιορκια γιατι ειναι με θαυματα ο κοσμος και η κυριαρχια ειναι μια μεγαλη αποτυχεια ,αυτο φανηκε και στην ψηφοφορια.Ελπιζω να ανοιγουν απο εδω και περα περισσοτεροι κοσμοι με θαυματα παρα κυριαρχια(Αν και τωρα που θα ερθει και το νεο συστημα......)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ellippo

Μέδουσα
  • Conquest = 24 hours/World Speed
  • Revolt = 12 hours standard; 8 hours on rare occasions
Αρα αν ηταν ο κοσμος πολιορκια θα κρατουσε 24/6= 4 ωρες !

(Οι πληροφοριες ειναι απο εδω : )
Δεν γνωρίζω για τον 6άρη που άνοιξε στην Ελλάδα τον Πάρο πριν λίγους μήνες, πάντως στον Sandbox 10, πρώτος κόσμος που άνοιξε στο παιχνίδι με κυριαρχία ήταν 6άρης με κατακτήσεις 6ωρες και δεν αναγραφόταν πουθενά στις προδιαγραφές, το καταλάβαμε αφότου μπήκαμε να παίξουμε. Οπότε το 4ωρες κατακτήσεις δεν γνωρίζω κατά πόσον ισχύει. ( αν κάποιος που έπαιξε Πάρο το διαβάσει ας μας πει αν και εκεί ήταν 4ωρες ή 6ωρες )
 

DeletedUser18136

Guest
  • Conquest = 24 hours/World Speed
  • Revolt = 12 hours standard; 8 hours on rare occasions
Αρα αν ηταν ο κοσμος πολιορκια θα κρατουσε 24/6= 4 ωρες !

(Οι πληροφοριες ειναι απο εδω : )
Ναι υποτίθεται το default έτσι είναι αλλά ισχύει σπάνια κατά γράμμα η συγκεκριμένη παράθεση. Δεν χρειάζεται να ανατρέξεις σε ξένες κοινότητες. Μπορείς και στο ελληνικό φόρουμ να βρεις θέματα διαμαρτυρίας γιατί δεν τηρείται το συγκεκριμένο πλαίσιο ανά τα χρόνια. Και όχι απλά δεν τηρείται. Ορισμένες φορές δεν έχει υπάρξει ούτε η σχετική ενημέρωση, οι παίχτες περιμένουν μικρότερο χρόνο πολιορκίας και βρίσκουν μπροστά τους 12ώρο. Και σε δεύτερο πλαίσιο, μιας και η παράθεση είναι από την αγγλική κοινότητα, παραθέτω τα χαρακτηριστικά του τελευταίου κόσμου για να δεις ότι ο τύπος αυτός είναι πλασματικός και είναι στη διακριτική ευχέρεια των υπευθύνων αν θα τον εφαρμόσουν ή όχι.

Dear Players,

On April 7th a new world Oreus will open its gates for battle. We invite you to join the wars on the world with the World Wonder endgame.

World settings:
  • Game speed: 6 -> Ταχύτητα παιχνιδιού 6 ώρες
  • Unit speed: 6
  • Trade speed: 6
  • Beginners protection: 5 Days
  • Alliance limit: 60
  • Conquer system: Conquest
  • Conquest Time: 8 Hours -> Διάρκεια Πολιορκίας 8 ώρες
  • City Foundation Time: 12 Hours
  • Morale: Inactive
  • Endgame: World Wonders
 

GROM

Μινώταυρος
Αφου εχει πεσει ετσι και αλλιως τοσο σπαμαρισμα και απο ενα poll φτασαμε αλλη μια φορα να κανουμε επιδειξη παικτικων ικανοτητων, λεω να βαλω και εγω την δικη μου πινελια. Στην τελικη, παιδι ειμαι, ζηλευω.
Αυτο που με χαλαει κυριως, ειναι οτι υπαρχει μια ταση να ερμηνευετε τα παντα κατα το δοκουν και αναλογα τις περιστασεις ορισμενοι.
Παιρνουμε εμεις τα θαυματα? Ειμαστε παικτες και ειχαμε στρατηγικη. Τα παιρνουν οι αντιπαλοι? Ειναι χτιστες, ενω εμεις θελαμε να πολεμησουμε. Εχασαν οι αντιπαλοι πολη? Ειναι κακοι παικτες. Χασαμε εμεις πολη? Δεν υπηρχαν διαθεσιμες αμυνες ή ο, τι αλλο.
Ετσι και τωρα με τα συστηματα κατακτησης. Ξαφνικα, λες και δεν μας εφταναν οι εκαστοτε γκρινες που ειχαμε τοσα χρονια στο παιχνιδι σε μονιμη βαση απο καποιους, προστεθηκε και το οτι αναλογα με αν προτιμας εξεγερση ή πολιορκια, εισαι νουμπας ή παιχτρονι αντιστοιχα.
Εχω παιξει και με τα δυο συστηματα και προτιμω την πολιορκια με μεγαλη διαφορα, αλλα λογω του οτι αυτα τα λιγα ατομα που εχω κανει φιλους εδω μεσα προτιμουν εξεγερση, πλεον παιζω σχεδον μονιμα με εξεγερση. Συμφωνα με τα λεγομενα σας και εγω ειμαι νουμπας λοιπον. Δεκτο, προσωπικες αποψεις ειναι αυτα.
/ Διαβαζω διαφορα τις τελευταιες μερες. Οτι η πολιορκια ειναι καλυτερη στρατηγικα, οτι η εξεγερση δεν εχει καν στρατηγικη, οτι το ενα συστημα ειναι καθαρα για πορτοφολια ενω το αλλο για ικανοτητα κλπ κλπ. Καλο ειναι να καταλαβετε καποια στιγμη οτι το γεγονος πως ενα συστημα εχει κατα βαση περισσοτερα χαρακτηριστικα στρατηγικης, δεν σημαινει απαραιτητα οτι το "αντιπαλο" συστημα βγαινει και κατ' ευθειαν αχρηστο. Το καθε συστημα εχει την δικη του στρατηγικη και παραμετρους, οσο και αν δεν θελετε καποιοι να το παραδεχτειτε, σε μια προσπαθεια να νιωσετε ξεχωριστοι λογω της επιλογης σας. Οταν μια συμμαχια βαζει ενεργους μεγαλοπαικτες να κανουν αποικιες γυρω απο τα θαυματα για να τα φυλανε ή προχωραει σε υπερ με τις επομενες 9 συμμαχιες του σερβερ, δεν ειναι το τελικο συστημα του κοσμου τρυπιο, η συμμαχια ευθυνεται για την επιλογη της. Οταν ενας παικτης δεν ξερει να κανει σφηνες ή να κολλαει χρονους, το γεγονος δεν σχετιζεται με το αν παιζει εξεγερση ή πολιορκια, αλλα με το οτι δεν ασχοληθηκε ποτε να μαθει πως γινονται οι σφηνες και τα κολληματα.
Οσον αφορα το πορτοφολι τωρα.. Εδω γελασα πολυ. Κοροϊδευομαστε και μεταξυ μας? Το πορτοφολι παιζει ρολο(οχι τον καθοριστικο, αλλα οπως και να εχει μεχρι εκει που φτανει) σε ο, τι συστημα και κοσμο και να παιζεις. Αν θελω να χωσω φραγκα, στην εξεγερση θα τα χωσω για να ανεβαζω 25αρια ντουβαρια στην 1 ωρα αν ειμαι αμυντικος και για να κοβω μαντιχωρες σε 1 μερα αν ειμαι επιθετικος. Στην πολιορκια απο την αλλη, αν θελω να χωσω φραγκα, θα τα χωσω για να βγαζω επιθετικες και αμυντικες σε 1 μερα, να τις καιω και να τις ξαναβγαζω(μην μπειτε στον κοπο να μου αντιπαρατεθειτε, σαν παραδειγμα το αναφερω).
Οποτε λοιπον, λιγο πολυ ολα ειναι θεμα του καθε παικτη και της καθε συμμαχιας μεμονωμενα, οχι του τελικου σταδιου ή του συστηματος κατακτησης. Την λαμογια, την στρατηγικη και την παικτικη ικανοτητα, τα δημιουργει ο καθε παικτης σαν παικτης, οχι τα χαρακτηριστικα του κοσμου. Αν θελει να παιξει εξυπνα και σωστα, μπορει και σε εξεγερση και σε πολιορκια και σε θαυματα και σε κυριαρχια. Αν απο την αλλη ειναι ανιδεος, οπου και να παει ανιδεος θα παραμεινει.
Σε σχεση τωρα με ολα τα αλλα που ειπωθηκαν, οταν γινεται ενα poll ο καθενας ψηφιζει βαση με τα χαρακτηριστικα στα οποια θελει να παιξει, οχι βαση με το αν ειναι δικαιο ή αδικο για τους υπολοιπους. Οποτε οι προσωπικες διενεξεις και προσπαθειες να μειωσουμε καποιον, ψιλοπεφτουν στο κενο. Δεν ειναι κακο να σεβεστε μια αντιθετη αποψη, ουτε σας μειωνει. Αυτο ξερω εγω.

Αυτα λοιπον απο εμενα και σορι για την σεντονα.
Απο μεριας μου την κουβεντα την ληγω εδω και δεν προκειται να απαντησω ξανα, οσο και αν τυχον προκληθω, ειτε σε προσωπικο επιπεδο ειτε εξαιτιας γενικης διατυπωσης.
Καλη συνεχεια να εχετε ολοι και με λιγοτερη κακια, παιχνιδι παιζετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser16462

Guest
Μην μαλώνετε παιδιά μην μαλώνετε.
ΣυμβαΊΝΟΥΝ και στις καλύτερες οικογένειες
 

vourliotis

Οπλίτης
JimMako, γιατι αλλαζεις τα γεγονοτα? Οπως εγινε, κατα γραμμα τα ειπα.. Απλα σε ενοχλει η πραγματικοτητα. Τα σπαστικα τα ξεκινησε ενας δικος σας.. Και μετα εστελνε μνματα οτι εχει παιδια στο σπιτι να σταματησουμε.. Μην το τραβας οταν εχεις αδικο.. Και τα ξεκινησατε τα σπαστικα, και ειχατε υπερ ολο το σερβερ, και οσους δεν ειχατε υπερ τους ειχατε με ατυπη συνθικη. Και εισασταν στον σερβερ μηνες πριν μπω.. Ασε που δε μπηκα με ομαδα, πηρα 5παικτες και ηρθα. Αλλαζεις τα γεγονοτα να πεις οτι καταφερατε κατι, η πραγματικοτητα ειναι, οτι δε θα επρεπε να χανατε ουτε μια πολη και να περνατε πολεις την μια μετα την αλλη. Αντ' αυτου, χασατε 2πολεις με τους παικτες σας μεσα να ζητανε αμυνες και κανατε σπαστικα για να παρετε μια. Εγω παντως δε θα εβγαινα χαρουμενος στο φορουμ, να λεω οτι 5παικτες με το 1/10 των πολεων μας, μας πηρανε 2πολεις στα ισα, και εμεις για να παρουμε πολη, επρεπε να μην παρουν γραμμη οτι παει καπου αποικιακο, γτ αλλιως τρωγαμε σφηνες και μπλουμ με τα τσουβαλια.
TiMazZ
πεστα βρε γιατι τα λεω εγω και με λενε κολωτουμπα και τις μεγαλυτερες κολοτουμπες τις εχουν κανει αυτοι με το να πρασινησουν ολο τον σεβερ...εχουν κανει ολες τις συμαχιες που εχουν μηνει στον sesto υπερ τους πρασινα ολα ακομα και τις συνθηκες μας που ειχαμε απο την αρχη του κοσμου τους εκβιαζουνε να μην μας βοηθανε και παλευουμε μονοι μας ολο τον σεβερ
δειτε εδω να γελασετε ποιοι ειναι οι ντεθ και πως παιζουν απεναντι μας σαν ΜΑΝΙΑΚΟΙ ..
συνθηκη με ΤΑ ΖΑΓΑΡΙΑ FUKUSHIMA ΤΑ ΖΑΓΑΡΙΑ JUNIOR να μας βαρανε κοινα
συνθηκες με τις συνθηκες μας *CRAZY FΑMILY* **CRAZY FΑMILY* * ***CRAZY FΑMILY*** ΜΑΥΡΗ AΡΚΤΟΣ Λευκή Αρκτος
και εμεις μονοι να παλευουμε ολο το σεβερ στο sesto...ετσι θελουν να παρουν τον κοσμο οπως ακριβος τα ειπες
βαζω εδω τον χαρτη να δειτε τα ρεζιλικια τους..τα πρασινα ειναι οιι συνθηκες των ντεθ και τα κιτρινα ειμαστε εμεις οι ΜΑΝΙΑΚΟΙ
jNPMYyWaT9yV-sXLIVdSdQ.png
9jj4SM9HRd_V2k6vUvogLg.png


ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΙ ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Ο παρος, ο 1ος Χ6 στο gr, που ηταν πολιορκεια, ειχε 4ωρες κατακτηση.
 
Κορυφή