"Προστασία της πόλης"

  • Δημιουργός θέματος gatina
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας.
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ξόρκι "προστασία της πόλης" της Αθηνάς.Οι δυνάμεις αυτές αφορούν και τα εχθρικά στρατεύματα ή μόνο ξόρκια?
Ρωτάω γιατί θεωρώντας ότι είναι αμυντικό ξόρκι ,το εξαπέλυσα 5 λεπτά πριν φτάσει ο εχθρικός στρατός στη πόλη μου όμως ο στρατός μου αμύνθηκε κανονικά και υπήρξαν απώλειες.
Ζητώ συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση μου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
Εάν ψάχνετε για μία θεότητα που θα σας προστατέψει από εχθρικούς σεισμούς και κεραυνούς, η Αθηνά είναι αυτή που χρειάζεστε. Με τη Προστασία Πόλης, η πόλη σας δεν μπορεί να επηρεαστεί από τις θεϊκές δυνάμεις άλλων θεοτήτων για 12 ώρες.
 

DeletedUser

Guest
στον Σ το ξορκι εχει διαρκεια 4 ωρες..

ειναι ξορκι που δεν επιτρεπει καμια θεικη δυναμη να περασει..
δεν αποτρεπει ομως τις επιθεσεις...οπως πολυ καλα καταλαβες..

και μια προσωπικη αποψη..
dcp3.png


στην επεξηγηση αντι να λεει <<απο οποιεσδηποτε δυναμεις>> το οποιο ειναι πολυ γενικο και ενδεχομένως μπερδευει κυριως τους νεοτερους παικτες ισως θα επρεπε να λεει <<θεικες δυναμεις>>το οποιο ειναι απολυτα συγκεκριμενο και αλλωστε αυτη ειναι και η δραση του..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ευχαριστώ για την απάντηση!
απλώς,όπως σημειώθηκε και από πάνω, είναι αρκετά ασαφής η διατύπωση του ξορκιού και εξαιτίας αυτού έχασα αρκετό στρατό :ρ

Παρατήρησα επίσης ότι και άλλες δυνάμεις όπως η αυξημένη παραγωγή εύνοιας ή λήψη στρατιωτικών μονάδων που κερδίζονται από αποστολές είναι εξίσου απενεργοποιημένες.Κάνω λάθος?

Και μια απορία ακόμα:επέλεξα την Αθηνά και στα διαθέσιμα ξόρκια εμφανίζονται μόνο δύο απ΄τα τέσσερα που φαίνονται στο ναό.'Εχει να κάνει με το επίπεδο ανάπτυξης του ναού?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
ολα ειναι διαθεσιμα εφ'οσον εχεις την καταλληλη ευνοια..
απλα υπαρχει ενας διαχωρισμος στο που τα βλεπεις διαθεσιμα..
εσυ βλεπεις τωρα αυτα που μπορουν να ακηθουν σε πολη ..δηλαδη την Προστασια πολης και τη θεα προστατιδα..τα αλλα δυο θα τα δεις διαθεσιμα σε επιθεσεις γιατι μονο εκει μπορουν να ασκηθουν...η Σοφια σε εισερχομενη επιθεση για να δεις με τι δυναμεις ερχεται η επιθεση(πλοια στρατο)
ηρωικη δυναμη σε εξερχομενη επιθεση για να αυξησεις τη ισχυ του στρατου που στελνεις για μαχη...

ο ιδιος διαχωρισμος υπαρχει και στις αλλες θεοτητες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
συμπαικτη εαν πραγματικα σε ενδιαφερει να μαθεις το παιχνιδι και θελεις να αφιερωσεις αρκετο χρονο σου προτεινω να βαλεις σκυπε ωστε να συνομιλεις μεσω αυτου με αλλους παικτες για γρηγοροτερα και καλυτερα αποτελεσματα.ευχαριστω.
 

DeletedUser

Guest
απορία πάλι.εκτός από την προστασία της πόλης,ποιο άλλο ξόρκι μπορεί να αποτρέψει τους κεραυνούς και τους σεισμούς?αν δε κάνω λάθος και η πανούκλα δεν εμποδίζει αυτά τα ξόρκια?υπάρχει κάποιο άλλο?
επιπλέον ο σεισμος εχει χρονικό όριο?και να εχει αφορα μονο τον παικτη που το έριξε ή γενικως η πόλη για κάποιες ώρες δε μπορει να δεχτεί κεραυνό/σεισμό?
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Μία πόλη μπορεί να δεχθεί ένα αρνητικό ξόρκι μόνο μία φορά σε ένα χρονικό διάστημα. Το χρονικό διάστημα ορίζεται από την ταχύτητα του κόσμου.[/8ea]
 

DeletedUser

Guest
Σ΄ ευχαριστω θεαγένη
Απλα θα ηθελα μια ακομη επεξηγηση,στον σιγμα καθε τρεις ωρες μπορει να εφαρμοστει ένα συγκεκριμένο επιθετικό ξόρκι και όχι κάθε αρνητικό ξόρκι?
Γιατί η πόλη μου χτυπήθηκε από σεισμό και μία ώρα μετά απο κεραυνό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser11752

Guest
απορία πάλι.εκτός από την προστασία της πόλης,ποιο άλλο ξόρκι μπορεί να αποτρέψει τους κεραυνούς και τους σεισμούς?αν δε κάνω λάθος και η πανούκλα δεν εμποδίζει αυτά τα ξόρκια?υπάρχει κάποιο άλλο?
επιπλέον ο σεισμος εχει χρονικό όριο?και να εχει αφορα μονο τον παικτη που το έριξε ή γενικως η πόλη για κάποιες ώρες δε μπορει να δεχτεί κεραυνό/σεισμό?
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΥΝΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΙ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΕΣ!
 

DeletedUser

Guest
Σ ευχαριστώ και σένα ρε παλικάρι αλλά στη συμμαχία μου είμαστε όλοι νέοι παίκτες και έχοντας διαβάσει οδηγούς όπως μου συστήνεις,προφανώς δε θα απευθυνόμουν στο φόρουμ αν είχα βρει την απάντηση που ψάχνω.
Θα μπορούσες να απαντήσεις στην ερώτηση μου από το να δίνεις γενικές συμβουλές :)
 

8EAGENHS

Forum Leader
Σ΄ ευχαριστω θεαγένη
Απλα θα ηθελα μια ακομη επεξηγηση,στον σιγμα καθε τρεις ωρες μπορει να εφαρμοστει ένα συγκεκριμένο επιθετικό ξόρκι και όχι κάθε αρνητικό ξόρκι?
Γιατί η πόλη μου χτυπήθηκε από σεισμό και μία ώρα μετά απο κεραυνό.

[8ea]Όχι δεν χτυπήθηκε μέσα σε μία ώρα. Το χρονικό κενό ανάμεσα σε 2 αρνητικά ξόρκια στον κόσμο Σίγμα, πρέπει να είναι 1:20'
Για να λαμβάνετε ακριβείς απαντήσεις και βοήθεια με κέφι, οφείλετε να είστε κι εσείς ακριβολόγοι.
Αρνητικά ξόρκια σε πόλη θεωρούνται: ο σεισμός, ο κεραυνός και η πανώλη. [/8ea]
 

DeletedUser

Guest
Φαντάστηκα ότι ήταν τρεις ώρες :p ήταν ακριβής ο τύπάκος,1 ωρα και είκοσι λεπτά ακριβώς :p
Κατα τ' άλλα νομίζω οι πληροφορίες που έδωσα ήταν αρκετές :)
Θεαγένη σ ευχαριστώ,με κάλυψες
 
Κορυφή