Ο Τροχός της Τύχης

Zaitsev

Community Manager
Η ομάδα του Grepolis
Εδώ γράψτε μας τα σχόλια σας για την νέα μας εκδήλωση.
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Προέκυψε ένα τεχνικό θέμα στο forum και η ανακοίνωση της εκδήλωσης δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα.
 

DeletedUser7569

Guest
Κι όπως πάντα το τρυπάκι μεταξύ άμυνας κι επίθεσης καλά κρατεί
κάνοντας την επίθεση στο 1 και την μόνιμη άμυνα στο 0.7
λες κι αν εγώ βάλω χρυσό και τρελαθώ να μαζεύω μπόνους
και βάλω 10 επιθέσεις και 14 άμυνες δν έχει την ίδια δυναμική η πόλη
ή το κάνετε επίτηδες επειδή οι περισσότεροι παίζουν αμυντικά τα τελευταία χρόνια?
Όπως οι πήγασοι από σούπερ μονάδες έχουν καταντήσει μούλοι
αλλά φέρνετε την Αφροδίτη με μονάδες κίνησης;
δλδ δν κατέχω πόσο λαό θέλει κάθε μονάδα αλλά
αν βγάλω 50 μονάδες με το αποικιακό 8α πάει σε χρόνο μηδέν στην πόλη στόχο?
Κι ελπίζω μν δω την συνηθισμένη απάντηση όποιος δεν του αρέσουν οι αναλογίες ή το σύστημα γενικά μπορεί να φύγει αυτό δεν είναι απάντηση συζήτησης αλλά ολιγαρχισμός
Και το 2ο καταργείται τον εαυτό σας ενώ πάντα μιλάτε για δίκαιο παιγχνίδι κά8ε μέρα παίρνω 73 ντ ενώ θέλω 140 να κλείσω ένα πίνακα οπότε με ωθείτε να αγοράσω έξτρα?
Προτιμούσα το ημερολόγιο τουλάχιστον ήταν πιο δίκαιο
 

Ellippo

Μέδουσα
Κι όπως πάντα το τρυπάκι μεταξύ άμυνας κι επίθεσης καλά κρατεί
κάνοντας την επίθεση στο 1 και την μόνιμη άμυνα στο 0.7
λες κι αν εγώ βάλω χρυσό και τρελαθώ να μαζεύω μπόνους
και βάλω 10 επιθέσεις και 14 άμυνες δν έχει την ίδια δυναμική η πόλη
ή το κάνετε επίτηδες επειδή οι περισσότεροι παίζουν αμυντικά τα τελευταία χρόνια?
Όπως οι πήγασοι από σούπερ μονάδες έχουν καταντήσει μούλοι
αλλά φέρνετε την Αφροδίτη με μονάδες κίνησης;
δλδ δν κατέχω πόσο λαό θέλει κάθε μονάδα αλλά
αν βγάλω 50 μονάδες με το αποικιακό 8α πάει σε χρόνο μηδέν στην πόλη στόχο?
Κι ελπίζω μν δω την συνηθισμένη απάντηση όποιος δεν του αρέσουν οι αναλογίες ή το σύστημα γενικά μπορεί να φύγει αυτό δεν είναι απάντηση συζήτησης αλλά ολιγαρχισμός
Και το 2ο καταργείται τον εαυτό σας ενώ πάντα μιλάτε για δίκαιο παιγχνίδι κά8ε μέρα παίρνω 73 ντ ενώ θέλω 140 να κλείσω ένα πίνακα οπότε με ωθείτε να αγοράσω έξτρα?
Προτιμούσα το ημερολόγιο τουλάχιστον ήταν πιο δίκαιο
Θεωρώ ότι η αμυντική ενίσχυση 0,7% με κάθε ιερό της σωτηρίας είναι απλά η αντίστοιχη εκδοχή του Άρη από προηγούμενο event που ενισχύει την επίθεση. Μία επίθεση μπορεί να περιέχει μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό μονάδων λόγω πληθυσμού της πόλης ενώ μια αμυνόμενη πόλη μπορεί να έχει όσες υποστηρίξεις επιθυμεί ο παίκτης με αποτέλεσμα ο αμυντικός όγκος να είναι αρκετά αυξημένος. Για αυτό τον λόγο δίνει μέχρι 7% στο μέγιστο στην άμυνα ενώ στην επίθεση είναι μέχρι 10%, ώστε αν είναι κάπως ισοσταθμισμένο.

Οι σειρήνες επιταχύνουν τις μονάδες που συνοδεύονται μαζί τους, και στο μέγιστο μπορούν απλά να κάνουν το αποικιακό να φτάνει στο μισό χρόνο αν το συνοδέψουν 50 σειρήνες δηλαδή. Δεν είναι φυσικά εφικτό να φτάνει επιτόπου στην πόλη.

Το να συμπληρώσεις πλήρως έναν πίνακα δεν είναι απαραίτητο, όπως και να το γυρίζεις τον χρόνο πολλές φορές κάθε μέρα. Με λίγα λόγια, εννοώ ότι μπορείς να κρατήσεις νομίσματα από προηγούμενη ημέρα/ημέρες ώστε να χτυπήσεις πολλές φορές τον τροχό την ημέρα που το ημερήσιο δώρο σε ικανοποιεί. Προφανώς δεν μπορούν να δίνουν όσα νομίσματα θέλει ο καθένας ειδικά όταν υπάρχει η δυνατότητα (καλώς ή κακώς) να αγοράσεις με χρυσό όσα θες.

Παρόλα αυτά, το event είναι αρκετά πιο χρήσιμο κατά την άποψη μου από τον τροχό γιατί καθημερινά μπορείς να πάρεις 6-7 διαφορετικές αμοιβές και να συμπληρώσεις στρατό ή κάποια ενισχύση σε αρκετές πόλεις σου ενώ με τον τροχό έπαιρνες ένα δώρο την ημέρα και είχες στην διάθεση σου μόνο 5. Τώρα έχεις στην διάθεση σου σχεδόν όλες τις ενισχύσεις και τα τελετουργικά που υπάρχουν συνολικά στο παιχνίδι με την δυνατότητα αντί για 1, να μπορείς να κερδίσεις 6-7 χωρίς την χρήση premium.
 
Κορυφή