[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] Ξόρκι Αθηνάς "Προστασία της πόλης"

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser10148
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser10148

Guest
Μπορεί να διευκρινιστεί εάν σε μια πόλη που έχει εξαπολυθεί και είναι σε ισχύ το ξόρκι της Αθηνάς "Προστασία της πόλης", είναι δυνατό να εξαπολυθεί με επιτυχία ένα άλλο ξόρκι της Αθηνάς και συγκεκριμένα το ξόρκι "Θεά-προστάτιδα"; Ναι ή όχι κι αν ναι σε ποιές περιπτώσεις γίνεται;
Το ρωτάω γιατί αν και πίστευα κατηγορηματικά οτι δεν γίνεται, μόλις πρόσφατα εμφανίστηκαν παίχτες οι οποίοι ισχυρίζονται οτι τους έχει συμβεί και συνεπώς γίνεται...
 

-PNS-

Άρμα
Όταν έχει ασκηθεί το ξόρκι Προστασία της Αθηνάς σε κάποια πόλη, είναι 1000% βέβαιο ότι στην ίδια πόλη δεν μπορεί να ασκηθεί το ξόρκι θεά προστάτιδα. Είτε αυτοί που στο είπαν σε δουλεύουν, είτε πρόκειται για κάποιο bug. Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει το πρώτο...
 

DeletedUser10148

Guest
Κι όμως μόλις το δοκίμασα και έγινε...

Όταν έχει ασκηθεί το ξόρκι Προστασία της Αθηνάς σε κάποια πόλη, είναι 1000% βέβαιο ότι στην ίδια πόλη δεν μπορεί να ασκηθεί το ξόρκι θεά προστάτιδα. Είτε αυτοί που στο είπαν σε δουλεύουν, είτε πρόκειται για κάποιο bug. Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει το πρώτο...
Στην πόλη μου στον κόσμο Omicron έχω θεά Αθηνά. Μόλις τώρα λοιπόν εξαπέλυσα επιτυχώς στην πόλη μου την "Προστασία της πόλης" και εν συνεχεία εξαπέλυσα την "Θεά-προστάτιδα" και το ξόρκι πέρασε. Δοκιμάστε το... Μπορούμε να έχουμε μια επίσημη απάντηση επί του θέματος;
 

DeletedUser10148

Guest
[8EA]Είναι δυσλειτουργία κι έχει αναφερθεί.[/8EA]

Η δυσλειτουργία συνεχίζει να υφίσταται. Σε πόλεις που έχει εξαπολυθεί και είναι σε ισχύ η "Προστασία της πόλης" της Αθηνάς, μπορούν να εξαπολυθούν με επιτυχία ξόρκια όπως η "Θεά-προστάτιδα", ο "Θεϊκός οιωνός" κ.α. Μαρτυρίες συμπαικτών μου, αναφέρουν οτι περνούν όλα τα "θετικά" ξόρκια και αποκρούονται τα "αρνητικά". Είναι 100% σίγουρο οτι πρόκειται για δυσλειτουργία και όχι για κάποια αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας του ξορκιού;
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Το παιχνίδι μετράει 3 γεμάτα χρόνια ύπαρξής του. Από την πρώτη στιγμή η προστασία πόλης είχε τα χαρακτηριστικά που γνωρίζαμε μέχρι πριν λίγες μέρες (πριν την τελευταία αναβάθμιση). Αν λοιπόν τα άλλαξαν ξαφνικά και μάλιστα χωρίς να το αναφέρουν μέσα στα σημεία της αναβάθμισης, εγώ αύριο παρατάω τα πάντα όσα έχουν σχέση με το Grepolis.
Εξ άλλου λίγο δύσκολα να καθορίσεις ποια είναι αρνητικά και ποια θετικά ξόρκια. Το ίδιο ξόρκι μπορεί σε άλλες περιπτώσεις να θεωρηθεί θετικό και σε άλλες αρνητικό.
Το ότι συνεχίζει να υφίσταται η δυσλειτουργία δεν λέει και πολλά πράγματα, υπήρξαν πολύ σοβαρότερες δυσλειτουργίες που μας ταλάνιζαν επί σειρά μηνών.[/8EA]
 

DeletedUser10148

Guest
Θεαγένη συμφωνώ απόλυτα με την αγανάκτιση που εκφράζεις στην πρώτη παράγραφο της απάντησής σου. Όντως μια τέτοια αλλαγή σε ένα τόσο σημαντικό ξόρκι, θα έπρεπε όχι μόνο να αναφερθεί στα σημεία αναβάθμισης, αλλά και να προαναγγελθεί αρκετό καιρό πριν, μιάς και αλλάζει άρδην τα δεδομένα, τόσο στις επιθέσεις-κατακτήσεις, όσο και στις άμυνες.
Στο δεύτερο σκέλος της απάντησής σου όμως θα διαφωνήσω. Θεωρώ οτι τα ξόρκια τα οποία μπορούν να εφαρμοστούν σε ξένες πόλεις, χωρίζονται ξεκάθαρα σε "αρνητικά" και "θετικά". Και εξηγούμαι:

1) Θεϊκός οιωνός: Ξεκάθαρα θετικό.
2) Κεραυνός: Ξεκάθαρα αρνητικό.
3) Δώρο της θάλασσας: Ξεκάθαρα θετικό.
4) Κάλεσμα της θάλασσας: Ξεκάθαρα θετικό.
5) Σεισμός: Ξεκάθαρα αρνητικό.
6) Γάμος: Ξεκάθαρα θετικό.
7) Ευτυχία: Ξεκάθαρα θετικό.
8) Αύξηση πληθυσμού: Ξεκάθαρα θετικό.
9) Θεά-προστάτιδα: Ξεκάθαρα θετικό.
10) Πανούκλα: Ξεκάθαρα αρνητικό.
11) Θησαυροί του κάτω κόσμου: Ξεκάθαρα θετικό.
12) Δώρο της φύσης: Ξεκάθαρα θετικό.
13) Ψευδαίσθηση: Ξεκάθαρα αρνητικό.
Το ξόρκι "Εξαγνισμός" μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε δικές μας πόλεις, συνεπώς δεν εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία.

Κατά συνέπεια αν ισχύουν τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης δυσλειτουργίας, τότε δεν μπορεί να αποκλειστεί η περίπτωση να πρόκειται για εγκεκριμένη αλλά απροειδοποίητη αλλαγή-αναβάθμιση. Αναμένουμε τις εξελίξεις επί του θέματος...
 

8EAGENHS

Forum Leader
Εξ άλλου λίγο δύσκολα να καθορίσεις ποια είναι αρνητικά και ποια θετικά ξόρκια. Το ίδιο ξόρκι μπορεί σε άλλες περιπτώσεις να θεωρηθεί θετικό και σε άλλες αρνητικό.
[8ea]Προφανώς κάνεις προσπάθεια να ακυρώσεις αυτό που έγραψα. Όμως επανέρχομαι. Ο σεισμός κάνει ζημία στο εχθρικό τείχος σωστά; Είναι λοιπόν αρνητικό για τον αμυνόμενο. Αμυνόμενος όμως είναι κι αυτός που έχει εχθρικό αποικιακό στην πόλη του και στέλνουν οι σύμμαχοί του αεροπορία για να το σπάσουν. Αμέσως ο σεισμός γίνεται θετικό για τον αμυνόμενο. Κατά την αυτήν έννοια λειτουργεί και ο Θεϊκός οιωνός και η θεά Προστάτιδα. Λεπτομέρεια θα πει κανείς, αλλά δεν παύει να ισχύει.[/8ea]
 

DeletedUser10148

Guest
Κατ' αρχάς δεν κάνω καμία προσπάθεια να ακυρώσω τα γραφόμενά σου. Αυτό που κάνουμε λέγεται διάλογος με επιχειρήματα και αποτελεί τον θεμέλιο λίθο της διαλεκτικής. Ομολογώ λοιπόν οτι η ορθότητα του τελευταίου επιχειρήματός σου με έπεισε, ενώ ταυτόχρονα δεν αισθάνομαι ούτε οτι με ακυρώνεις ούτε οτι με μειώνεις... Φυσικά το επιχείρημά σου αναφέρεται στους κόσμους με σύστημα κατάκτησης την πολιορκία, στους οποίους δεν έχω παίξει ποτέ και γι' αυτό μου διέφυγε.
Εν κατακλείδι όλος ο παραπάνω διάλογος επιβεβαιώνει την σοβαρότητα αυτής της δυσλειτουργίας και την ανάγκη επίλυσής της. Φυσικά σε αυτό ουδεμία ευθύνη φέρεις εσύ...
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Ίσως ακούστηκε λίγο σκληρό το ρήμα "ακυρώνω" αλλά δεν εννόησα ούτε στιγμή ότι ο μοναδικός σου σκοπός ήταν να με ακυρώσεις. Και φυσικά ο διάλογος έχει αυτήν την ικανότητα, ακυρώνοντας ή μεταλλάσσοντας κάποιες ιδέες να βγάζεις το κοινά αποδεκτό αποτέλεσμα.
Πολύ καλά έκανες και ανέλυσες όλα αυτά περί ξορκίων και είμαι σίγουρος ότι σε κάποιους θα φανούν χρήσιμα. [/8EA]
 
Κορυφή