Μόνο με φάρο τα μεταφορικά θα ντελαπάρω??

  • Δημιουργός θέματος gatina
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Γεια σας πάλι :D

Αυτή τη φορά έχω απορίες σχετικά με τις ναυτικές μονάδες :D
Που λέτε,αφού εξερεύνησα ωραία και καλά τις διήρεις και έφτιαξα ένα μικρό στόλο,φαντάστηκα ότι εφόσον αυτές είναι στο λιμάνι,θα εμποδίζουν την αποβίβαση του στρατού :eek:
Γίνεται που γίνεται που γίνεται κανονικά η μάχη στη ξηρά ,δεν καταστρέφονται και τα μεταφορικά του άλλου :mad:

Μόνο με φάρους??
Και με τους φάρους,και αν υποθέσουμε ότι πεθαίνει όλος ο στρατός,οι φάροι τελικά καταστρέφουν τα μεταφορικά πλοία?


Επίσης ,για την άμυνα επί θαλάσσης (εκτός αποικιακό και Ύδρα) ποια είναι τα πιο αποτελεσματικά πλοία και σε τι αριθμό?

Ευχαριστώ και πάλι αγαπητά μέλη! :d
 

DeletedUser9717

Guest
αναλυεις και σχολιαζεις πολυ τα πραγματα και δεν μπορω να σε καταλαβω.κανε απλες ερωτησεις για να παρεις κι απλες απαντησεις.συνιστω να βαλεις σκυπε και να συνομιλεις με μελη της συμμαχιας σου τα οποια γνωριζουν το παιχνιδι.εαν χαθει ο στρατος της πολης χανονται και τα μετα φορικα εαν τα χτυπησουν φαροι η ακομη και διηρεις.το αποικιακο δεν κανει αμυνα.αμυνα στη θαλασσα κανουν οι διηρεις και τα πυρπολικα τα οποια εχουν ομως καποιες ιδαιτεροτητες και αποφευγονται.
 

DeletedUser11752

Guest
ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥ ΕΡΩΤΗΜΑ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΚΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΗΡΗΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΑΧΗ ΣΤΗΝ ΞΗΡΑ...ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΣΩΣΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΗΡΗΣ ΠΟΥ ΧΕΙΣ ΧΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!!

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΣΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΦΑΡΟΥΣ ΝΑ ΞΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΣΟΥ,ΕΠΕΙΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΠΑΝΤΑ 10-12 ΦΑΡΩΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΞΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ''ΛΕΠΙ'' ΤΟΤΕ ΟΙ 10-12 ΦΑΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ!!
ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΣΠΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΑΝΕΠΑΦΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ!!

ΟΙ ΦΑΡΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΟΝΟΝ ΑΝ Η ΞΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ...!

ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΒΑΣΙΚΟ ''ΟΠΛΟ'' ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΗΡΗΣ...ΚΑΙ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 300 ΔΙΗΡΗΣ...

ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ Η ΤΡΙΗΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΜΕ ΤΙΜΗ ΑΜΥΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΡΗ(250) ΕΝΑΝΤΙ 160 ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΗΡΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΗΡΗ!!

Υ.Γ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΗΝ ΤΡΙΗΡΗ!!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!!
 

DeletedUser

Guest
Ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις :)


ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥ ΕΡΩΤΗΜΑ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΚΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΗΡΗΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΑΧΗ ΣΤΗΝ ΞΗΡΑ...


Nομίζω στο λιμάνι μου υπήρχαν 21 διήρεις και μου ήρθε επίθεση στρατός ξηράς με 14 μεταφορικά,τα οποία δεν χτυπήθηκαν από τις διήρεις :/
 

DeletedUser12392

Guest
Είμαι στις 331 Διήρεις και έχω ακόμα χώρο για λίγες....Με αρκετές μειώσεις κτηρίων όμως....
 

DeletedUser

Guest
Είμαι στις 331 Διήρεις και έχω ακόμα χώρο για λίγες....Με αρκετές μειώσεις κτηρίων όμως....

Jim δε θέλω όμως να φτιάξω διηρούπολη..απλώς δε παίρνω καμιά σαφή απάντηση για το πόσες διήρεις εμποδίζουν τα μεταφορικά μετο στρατό ξηράς να μπει στη πόλη..δηλαδή μόνο ένας τόσος μεγάλος αριθμός από διήρεις (300) είναι αποτελεσματικός?Γιατί αν είναι έτσι τζάμπα αυτές που έφτιαξα :ρ
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Το πόσα μεταφορικά περνάνε είναι συνάρτηση του ποσού των επιθετικών συνοδευτικών πλοίων, του ποσού των αμυντικών που υπερασπίζονται το λιμάνι και των πλεονεκτημάτων των αντιπάλων (καπετάνιος, έρευνες κλπ).
Ακριβείς λύσεις για όλους τους συνδυασμούς θα λάβεις μόνον απ' τον προσομοιωτή.[/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Θεαγένη σ ευχαριστώ :)
έχω μια ερώτηση ακόμα.Αν φτιάξω αποικιακό πλοίο,το οποίο έχει 500 άμυνα,μπορώ να το κρατήσω στο λιμάνι μου σε περίπτωση επίθεσης?η είναι πολύ πιθανό καταστραφεί πχ από φάρους?
 

DeletedUser

Guest
Το αποικιακό εάν είναι μόνο του καταστρέφεται πάρα πολύ εύκολα. Δεν συνίσταται για άμυνα, μόνο για κατάκτηση. :d
 

DeletedUser12270

Guest
Καλό είναι το αποικιακό να μη μένει μέσα στην πόλη σου γιατί είναι '' κόκκινο πανί '' για τους εχθρούς. Επιπλέον έχει τιμή άμυνας 500 που σημαίνει ότι με 2μιση φάρους σπάει . . . ( και με τύχη ). Οπότε δεν έχει νόημα να το αφήνεις μέσα.
Μόνο διήρεις !!:)
 

DeletedUser9991

Guest
Αν φτιάξω αποικιακό πλοίο,το οποίο έχει 500 άμυνα,μπορώ να το κρατήσω στο λιμάνι μου σε περίπτωση επίθεσης?η είναι πολύ πιθανό καταστραφεί πχ από φάρους?

Αν "φας" αποικιακο, κερδιζεις με τη μια και ακοπα, 170 ποντους μαχης (καθως απαιτουνται 170 πληθυσμος για να φτιαχτει), αρα ειναι κραχτης για τους εχθρους ενα αποικιακο στο λιμανι...
Δες τωρα και το συγκριτικο για να καταλαβεις ποσο ασκοπο ειναι να βαλεις το αποικιακο για αμυνα.

170 πληθυσμος, 1 αποικιακο, ναυτικη αμυνα 1*500=500
168 πληθυσμος, 21 διηρεις, ναυτικη αμυνα 21*160=3360

Ολα τα υπολοιπα ειναι περιττα :)
 

DeletedUser

Guest
Καλό είναι το αποικιακό να μη μένει μέσα στην πόλη σου γιατί είναι '' κόκκινο πανί '' για τους εχθρούς. Επιπλέον έχει τιμή άμυνας 500 που σημαίνει ότι με 2μιση φάρους σπάει . . . ( και με τύχη ). Οπότε δεν έχει νόημα να το αφήνεις μέσα.
Μόνο διήρεις !!:)

Επίτρεψε μου να σε διορθώσω με την παρακάτω εικόνα. Η τιμή άμυνας του αποικιακου (500) είναι εικονική και τυπική.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή