Κράτηση πόλης

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Ένα νέο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού που μας δίνει την δυνατότητα να κρατήσουμε (καπαρώσουμε) μια πόλη για μελλοντική κατάκτηση. Ένα εργαλείο και καλό, για να αποφεύγονται οι συγκρούσεις μεταξύ επίδοξων κατακτητών και αδιάφορων που δεν διαβάζουν το φόρουμ της συμμαχίας, αλλά και κακό, μιας και οι κατάσκοποι της αντίπαλης συμμαχίας θα μπορούν να δουν το πρόγραμμα του κάθε κατακτητή.
Πώς λειτουργεί λοιπόν αυτό το εργαλείο; Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να εισέλθουμε στην διαδικασία κράτησης. Κατά τη γνώμη μου ευκολότερος ενδείκνυται ο παρακάτω που συνοδεύεται από εικονογραφημένο οδηγό.
Πηγαίνουμε λοιπόν στον χάρτη και ανοίγουμε την καρτέλα πληροφοριών της πόλης που μας ενδιαφέρει:
screenshot1hk.jpg

Μετά την κράτησή μας βλέπουμε την καρτέλα πληροφοριών της πόλης ως εξής:
screenshot2ud.jpg

και την πόλη πάνω στον χάρτη ως εξής:
screenshot4pzw.jpg

οι δε σύμμαχοί μας βλέπουν την καρτέλα πληροφοριών της πόλης
screenshot6tm.jpg

και πάνω στον χάρτη:
screenshot5at.jpg
.
Αν μεταβούμε στην καρτέλα της Συμμαχίας με το όνομα "Κρατήσεις" βλέπουμε και εμείς αλλά και όλοι οι σύμμαχοι το εξής:
screenshot3lb.jpg
[/8ea]
 

DeletedUser10292

Guest
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΥ ΛΥΘΙΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ!
 

BASKETBOY

Άρμα
Όλα κατανοητά. η ερώτησή μου έχει να κάνει με την ακύρωση κράτησης/διαγραφή. Στην τελευταία εικόνα όπως φαίνεται υπάρχει το κουτάκι Χ που σου λέει Διαγραφή. Το δοκίμασα σε μια διερευνητική κράτηση του έκανα και δεν έπιασε. Από όσο έμαθα (και είδα στην εφαρμογή) χρειάζεται αρχηγικά ή ιδρυτικά δικαιώματα. Και αν κάποιος κατά λάθος ή για πλάκα, αρχίσει να κάνει κρατήσεις πρέπει οι αρχηγοί να τρέχουν από πίσω να διαγράφουν? Γιατί να μη μπορεί ο κάθε ένας που εκανε την κράτηση, από μόνος του να την ακυρώσει?
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Βεβαίως και μπορεί ο καθένας να διαγράψει την κράτησή του: Συμμαχία > Κρατήσεις > πατάμε το Χ και μετά στο αναδυόμενο παραθυράκι "Διαγραφή Κράτησης" (η δεύτερη επιλογή "Διαγραφή ανάθεσης παίκτη" είναι για αρχηγούς και ιδρυτές). http://prntscr.com/mtgsi[/8ea]
 

BASKETBOY

Άρμα
ΟΚ, με παίδεψε αλλά το κατάφερα, ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα και απ εμένα.

Από την στιγμή που όπως διευκρινίζεις φίλε μου, μπορούν να το δουν και οι αντίπαλοι, νομίζω ότι ως εργαλείο δεν θα δουλέψει.
Θα το καταλάβαινα αν υπήρχε η δυνατότητα να βλέπει κάποιος που έχει κάνει μια κράτηση και φαινόταν ΜΟΝΟ για τα μέλη της ίδια συμμαχίας, ή το πολύ πολύ για τα μέλη συμμαχικών συμμαχιών.

Όταν είναι να τα δούνε και μέλη αντίπαλων συμμαχιών, μάλλον εκφοβιστικό ή απειλητικό ρόλο παίζουν, παρά ουσιαστικό.

Να υποθέσω ότι όταν κάποιος κρατάει μια πόλη, δεν σημαίνει και ότι κάποιος άλλος δεν μπορεί να την πάρει και όλας.
Η λειτουργία είναι καθαρά ενδεικτική και όχι παρεμποδιστική σωστά;

Επί την ευκαιρία καλές γιορτές.
 

DeletedUser

Guest
Μπορουν ολοι να κανουν κρατηση πολης ή πρεπει να τους εχει δωθει το αντιστοιχο δικαιωμα απο τη συμμαχια τους;
 

DeletedUser

Guest
και οι κατάσκοποι της αντίπαλης συμμαχίας θα μπορούν να δουν το πρόγραμμα του κάθε κατακτητή.

στους κατασκοπους που πιθανον υπαρχουν μεσα στην καθε συμμαχια αναφερεται..

υπαρχει τροπος να παραμενει η λιστα κρατημενων πολεων κρυφη..??
 

DeletedUser

Guest
Αν εγώ για παράδειγμα κρατήσω μια πόλη εχθρού, αυτός θα δει πως την έχω κρατήσει;
 

-PNS-

Άρμα
Μόνο τα μέλη της ίδια συμμαχίας βλέπουν τις κρατήσεις της συμμαχίας τους και μόνο. Ελληνικά τα γράφουν οι διαχειριστές και όχι κινέζικα. Αυτό που λένε είναι ότι μόνο αν υπάρχει ρουφιάνος μέσα στην συμμαχία μας μπορεί να πληροφορήσει τους εχθρούς για τις κρατημένες πόλεις. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν έχει κρατηθεί η πόλη του από κάποιον αντίπαλο, εκτός αν υπάρχει ρουφιάνος στην αντίπαλη συμμαχία και του το έχει πει. Πόσο πιο ελληνικά να γραφτεί...
 

DeletedUser

Guest
χρησιμότατο εργαλειο και ευτυχως που το ενσωμάτωσαν στο παιχνίδι παρα τον εξωτερικο συνδεσμο που υπήρχε.Οσον αφορα για τους ρουφιάνους,υπάρχει και το skype οπου εκει γίνεται και κανονιζεται η πραγματικη ώρα και στόχος.Ο ρουφιάνος απλά θα βγει ψευτης βλέποντας τις μουφα κρατήσεις και στο τέλος θα τον φάνε λάχανο αυτοι που τον έβαλαν για ρουφιάνο.
 

DeletedUser

Guest
[8ea]Ποιος και πού το λέει αυτό να τον μαλώσουμε; [/8ea]


χα χα χα Φίλε μου χίλια συγνώμη παρανόησα :)\
Όσο για τους κατασκόπους, ναι σωστό, αλλά αυτό εφόσον υπάρχουν, μιας και ευτυχώς (για να ευλογήσουμε τα να γένια μας) υπάρχουν και συμμαχίες που δεν έχουν κατασκόπους :)))
 

DeletedUser13436

Guest
οι κατασκοποι ειναι μερος του παιχνιδιου
οσο και αν δεν ειναι ωραιο υπαρχουν και μπορουν να εχουν προσβαση στις κρατησεις
 

DeletedUser12364

Guest
Υπαρχει χρονικο περιθώριο που μπορει μία πόλη να φαίνεται κρατημένη απο έναν συγκεκριμένο παίχτη;
 
Κορυφή