Κράτηση πόλης

Συζήτηση στο forum 'Οδηγοί / Τακτικές' που ξεκίνησε από το μέλος 8EAGENHS, στις 21. Δεκ 2012.

Μοιραστείτε τη σελίδα

1. 8EAGENHS

8EAGENHS Forum Leader

[8ea]Ένα νέο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού που μας δίνει την δυνατότητα να κρατήσουμε (καπαρώσουμε) μια πόλη για μελλοντική κατάκτηση. Ένα εργαλείο και καλό, για να αποφεύγονται οι συγκρούσεις μεταξύ επίδοξων κατακτητών και αδιάφορων που δεν διαβάζουν το φόρουμ της συμμαχίας, αλλά και κακό, μιας και οι κατάσκοποι της αντίπαλης συμμαχίας θα μπορούν να δουν το πρόγραμμα του κάθε κατακτητή.
    Πώς λειτουργεί λοιπόν αυτό το εργαλείο; Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να εισέλθουμε στην διαδικασία κράτησης. Κατά τη γνώμη μου ευκολότερος ενδείκνυται ο παρακάτω που συνοδεύεται από εικονογραφημένο οδηγό.
    Πηγαίνουμε λοιπόν στον χάρτη και ανοίγουμε την καρτέλα πληροφοριών της πόλης που μας ενδιαφέρει:
    Μετά την κράτησή μας βλέπουμε την καρτέλα πληροφοριών της πόλης ως εξής:
    και την πόλη πάνω στον χάρτη ως εξής: [​IMG]
    οι δε σύμμαχοί μας βλέπουν την καρτέλα πληροφοριών της πόλης [​IMG]
    και πάνω στον χάρτη: [​IMG].
    Αν μεταβούμε στην καρτέλα της Συμμαχίας με το όνομα "Κρατήσεις" βλέπουμε και εμείς αλλά και όλοι οι σύμμαχοι το εξής: [​IMG] [/8ea]

2. renatos

renatos Εκσφενδονιστής

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΥ ΛΥΘΙΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ!

3. BASKETBOY

BASKETBOY Άρμα

Όλα κατανοητά. η ερώτησή μου έχει να κάνει με την ακύρωση κράτησης/διαγραφή. Στην τελευταία εικόνα όπως φαίνεται υπάρχει το κουτάκι Χ που σου λέει Διαγραφή. Το δοκίμασα σε μια διερευνητική κράτηση του έκανα και δεν έπιασε. Από όσο έμαθα (και είδα στην εφαρμογή) χρειάζεται αρχηγικά ή ιδρυτικά δικαιώματα. Και αν κάποιος κατά λάθος ή για πλάκα, αρχίσει να κάνει κρατήσεις πρέπει οι αρχηγοί να τρέχουν από πίσω να διαγράφουν? Γιατί να μη μπορεί ο κάθε ένας που εκανε την κράτηση, από μόνος του να την ακυρώσει?

4. 8EAGENHS

8EAGENHS Forum Leader

[8ea]Βεβαίως και μπορεί ο καθένας να διαγράψει την κράτησή του: Συμμαχία > Κρατήσεις > πατάμε το Χ και μετά στο αναδυόμενο παραθυράκι "Διαγραφή Κράτησης" (η δεύτερη επιλογή "Διαγραφή ανάθεσης παίκτη" είναι για αρχηγούς και ιδρυτές). http://prntscr.com/mtgsi[/8ea]

5. BASKETBOY

BASKETBOY Άρμα

ΟΚ, με παίδεψε αλλά το κατάφερα, ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία: 21. Δεκ 2012
  6. abeness

abeness Τοξότης

Καλησπέρα και απ εμένα.

Από την στιγμή που όπως διευκρινίζεις φίλε μου, μπορούν να το δουν και οι αντίπαλοι, νομίζω ότι ως εργαλείο δεν θα δουλέψει.
    Θα το καταλάβαινα αν υπήρχε η δυνατότητα να βλέπει κάποιος που έχει κάνει μια κράτηση και φαινόταν ΜΟΝΟ για τα μέλη της ίδια συμμαχίας, ή το πολύ πολύ για τα μέλη συμμαχικών συμμαχιών.

Όταν είναι να τα δούνε και μέλη αντίπαλων συμμαχιών, μάλλον εκφοβιστικό ή απειλητικό ρόλο παίζουν, παρά ουσιαστικό.

Να υποθέσω ότι όταν κάποιος κρατάει μια πόλη, δεν σημαίνει και ότι κάποιος άλλος δεν μπορεί να την πάρει και όλας.
    Η λειτουργία είναι καθαρά ενδεικτική και όχι παρεμποδιστική σωστά;

Επί την ευκαιρία καλές γιορτές.

7. 8EAGENHS

8EAGENHS Forum Leader

[8ea]Ποιος και πού το λέει αυτό να τον μαλώσουμε; [/8ea]

8. AcIdPoWeR-7

AcIdPoWeR-7 Μινώταυρος

Μπορουν ολοι να κανουν κρατηση πολης ή πρεπει να τους εχει δωθει το αντιστοιχο δικαιωμα απο τη συμμαχια τους;

9. Vortex.V

Vortex.V Εκσφενδονιστής

στους κατασκοπους που πιθανον υπαρχουν μεσα στην καθε συμμαχια αναφερεται..

υπαρχει τροπος να παραμενει η λιστα κρατημενων πολεων κρυφη..??

10. bgbgbgbgbg

bgbgbgbgbg Ξιφομάχος

Αν εγώ για παράδειγμα κρατήσω μια πόλη εχθρού, αυτός θα δει πως την έχω κρατήσει;

11. -PNS-

-PNS- Άρμα

Μόνο τα μέλη της ίδια συμμαχίας βλέπουν τις κρατήσεις της συμμαχίας τους και μόνο. Ελληνικά τα γράφουν οι διαχειριστές και όχι κινέζικα. Αυτό που λένε είναι ότι μόνο αν υπάρχει ρουφιάνος μέσα στην συμμαχία μας μπορεί να πληροφορήσει τους εχθρούς για τις κρατημένες πόλεις. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν έχει κρατηθεί η πόλη του από κάποιον αντίπαλο, εκτός αν υπάρχει ρουφιάνος στην αντίπαλη συμμαχία και του το έχει πει. Πόσο πιο ελληνικά να γραφτεί...

12. Theogonia

Theogonia Εκσφενδονιστής

χρησιμότατο εργαλειο και ευτυχως που το ενσωμάτωσαν στο παιχνίδι παρα τον εξωτερικο συνδεσμο που υπήρχε.Οσον αφορα για τους ρουφιάνους,υπάρχει και το skype οπου εκει γίνεται και κανονιζεται η πραγματικη ώρα και στόχος.Ο ρουφιάνος απλά θα βγει ψευτης βλέποντας τις μουφα κρατήσεις και στο τέλος θα τον φάνε λάχανο αυτοι που τον έβαλαν για ρουφιάνο.

13. abeness

abeness Τοξότης

χα χα χα Φίλε μου χίλια συγνώμη παρανόησα :)\
    Όσο για τους κατασκόπους, ναι σωστό, αλλά αυτό εφόσον υπάρχουν, μιας και ευτυχώς (για να ευλογήσουμε τα να γένια μας) υπάρχουν και συμμαχίες που δεν έχουν κατασκόπους :)))

14. petrospapatheodorou

petrospapatheodorou Μινώταυρος

ναι θα το δει

15. best2000

best2000 Ξιφομάχος

οι κατασκοποι ειναι μερος του παιχνιδιου
    οσο και αν δεν ειναι ωραιο υπαρχουν και μπορουν να εχουν προσβαση στις κρατησεις

16. irulan26

irulan26 Μινώταυρος

Υπαρχει χρονικο περιθώριο που μπορει μία πόλη να φαίνεται κρατημένη απο έναν συγκεκριμένο παίχτη;

17. andreas toromani

andreas toromani Ξιφομάχος

ναι, αυτό το ρυθμίζουν οι αρχηγοί

18. irulan26

irulan26 Μινώταυρος

οκ ευχαριστώ