ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΦΑ - ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!

  • Δημιουργός θέματος Highpriest.
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
επειδη εγω ειμαι απο αλλο σερβερ μηπωσ μπορει καποιοσ να μου πει ποιεσ ειναι 2 υπερσυμμαχιεσ?
 

DeletedUser

Guest
ο σύμμαχος katalas είχε την εφυέστατη ιδέα να δημιουργήσει μια ΥΠΕΡθαλασσιακή Υπερσυμμαχία.Επειδή έχει κατανοήσει ότι ο πόλεμος δεν κερδίζεται με τους πόντους αλλά με τα μέλη

εισαι ωραιος, ετσι με τα μελη κερδιζονται οι πολεμοι.. παιχταρα μου εσυ, στρατολογηση να γινετε και ας μπαινει και ο μπαρμπα Κωτσος μεσα.. αν ξανα ασχοληθω με καποιο on line game γειτωνες με το σκεπτικο το δικο σου θελω να εχω, ξερεις τι καλα θα περασουμε, παρτακια θα κανουμε :p
 

DeletedUser

Guest
Ακομα αυτο με τις υπερσυμμαχιες...Τελικα δεν εκανα ασχημα που την εκανα με ελαφρα απο τον Κοσμο Α.........:d:d:d:d
 

DeletedUser

Guest
Μα αυτο θα παραμεινει,μην περιμενετε κατι αλλο...
Οι υπερσυμμαχιες θα κατακτησουν με το σπαθι τους τον κοσμο διοτι ειχαν την καλυτερη στρατηγηκη απο ολους και σχεδον κανενας εκτος αν ενωθουν ολοι οι υπολοιποι και τους χτυπησουν,δεν μπορει να τους κερδισει.
Ο κοσμος Αλφα ειναι ενας κοσμος οπου κυριαρχει η Φεουδαρχια λογω της πλεονεξιας καποιων ατομων που θελουν να την επιβαλουν.
Απλα δεν γινεται τιποτα.Α και παιξτε στους αλλους κοσμους,δεν βλαπτει διοτι ο αλφα τελειωσε πλεον,το πλοιο δεν γυρναει πισω
ΥΓ:ρε πρωτε,δεν ειπαμε μην σπαμμαρεις αλλου εκτος απο το <<Τα Παντα Ολα>>;;;;;;;;;;;;;;
 

DeletedUser

Guest
Του τα λεω αλλα δεν καταλαβαινει.( :d )
Παντως πολυ καλα κανουν οι ΥΠΕΡ και εχουν δημιουργησει μια τεραστια συμμαχια και εχει συναψει συνθηκες ειρηνης με αρκετες ακομα διοτι αναγκαζει ολους τους υπολοιπους που ειναι εχθροι να μην μπορουν να τους κανουν τιποτα...
Ο κοσμος αλφα εχει ακομα πολυ ζουμι,αν και πραγματικα ειναι κριμα που αρκετες συμμαχιες διαλυθηκαν και πολλοι εγκατελειψαν το παιχνιδι
Δεν ειμαι ΥΠΕΡικος αλλα απλα επικροτω την κινηση των αρχηγων των συμμαχιων που συμφωνησαν και αποφασισαν την ιδρυση των ΥΠΕΡ.
Τωρα αν θελετε να πιστευετε οτι οι παιχτες των ΥΠΕΡ ειναι ασχετοι με λιγους ποντους και οτι δεν υπαρχει οργανωση,απλα δεν ξερετε τι λετε
Το θεμα ειναι ομως οτι μονοι σας ολοι οι υπολοιποι προσπαθειτε να γινεται κι εσεις μια ενιαια συμμαχια και να υποταχθειτε στην ιδεα της υπερσυμμαχιας.
Παρατηρω οτι αργοναυτες,σκιες,απαραδεκτοι και πολλοι αλλοι εχουν στραφει εναντια στις ΥΠΕΡ και λενε οτι δεν θελουν μαλιστα και υπερσυμμαχιες,ενω οι ιδιοι λειτουργουν σαν υπερσυμμαχια.
Μηπως να μην λεμε πολλα ψεματα μερικοι και να μην υποκρινομαστε;;;
 

DeletedUser

Guest
Κρίση

Και όμως τα περισσότερα προβλήματα σχετικά με αποχώρηση από το παιχνίδι έχουν να κάνουν με την οικονομική κρίση ....

Αν παρατηρήσετε, ο ρυθμός του παιχνιδιού συμβαδίζει με την κρίση που περνάμε....το ίδιο και οι αποχωρίσεις..Όσο βάθαινε η κρίση τόσο πιο πολλά άτομα έφευγαν..


Και μη χειρότερα...
 

DeletedUser

Guest
Γιατί πολλοί από σας λέτε κακά λόγι για τις υπερσυμμαχίες;Δικαίωμά σας είναι να μην θέλετε να είστε σ'αυτές αλλά παραδεχτείτε ότι είναι καλή στρατηγική.
 

DeletedUser3159

Guest
...

ΚΑΘΕΣΕ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΧΤΙΖΕΙΣ, ΦΑΡΜΑΡΕΙΣ, ΕΠΙΤΕΙΘΕΣΑΙ, ΑΠΟΙΚΕΙΣ, ΚΑΤΑΚΤΑΣ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ, ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩ Ι ΝΟ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΝΜ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΑΣ (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΑΡΧΗ ΤΟΥ) ΠΟΥ ΛΕΕΙ " Ή ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Ή ΔΕΣ ΠΥΞΙΔΑ ":
1) ΔΕΧΕΣΑΙ --> ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΠΙΟΝΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΣ
2) ΑΡΝΕΙΣΑΙ -->ΧΑΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ 900 ΠΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΙΚΗΣΕΣ, ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.
 

DeletedUser

Guest
ναι ομως υποτιθετε πως αν εισαι νεος στο παιχνιδι δεν πας σε εναν παλιο κοσμο...αλλα σε ενα καινουργιο.
 

DeletedUser3159

Guest
...

ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ; ΞΕΡΕΙΣ, ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΤΥΠΟΥ: "ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑ", "ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΙΞΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΑΥΡΙΟ ΟΛΗ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ" ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ.ΑΦΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΞΑΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΔΙΑΦΙΜΗΣΗΣ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ FARMERAMA (ΚΑΛΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟ),ΔΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΜΜΑΧΙΕΣ, ΟΠΟΤΕ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ (ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΥΜΠΑΙΧΤΕΣ, ΠΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΕΣ). ΑΜΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ "ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΜΑΣΤΕ 3 ΜΕΡΟΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΗ; ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ;" "ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ;ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΤΟ ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ;". Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ.ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.
 

DeletedUser1540

Guest
Δεν εχεις αδικο. Το θεμα ειναι ομως πως ο σκοπος του παιχνιδιου ειναι να παιξεις να αναπτυχθεις και να απολαυσεις το παιχνιδι. Μετα αν θες μπορεις να ξεκινησεις δικια σου συμμαχια και να παιξεις με αλλους. Λογικα ο προβληματισμος σου ειναι πως δεν μπορεις να ηγηθεις σε μια συμμαχια και να αντεξει ετσι; Με μια καλη διπλωματια μπορεις να αντεξεις μια χαρα και σε καινουριο κοσμο. Κανεις ενωσεις, συμμαχιες ειρηνης και πορευεσαι μια χαρα. Θελει και λιγο τυχη αλλα ενταξει δεν ειναι ακατορθωτο.

Οπως και να εχει χωρις τις συμμαχιες ειρηνης θα αντεχες ακομα λιγοτερο.
 

DeletedUser

Guest
Γιατί πολλοί από σας λέτε κακά λόγι για τις υπερσυμμαχίες;Δικαίωμά σας είναι να μην θέλετε να είστε σ'αυτές αλλά παραδεχτείτε ότι είναι καλή στρατηγική.

ναι, πολυ καλη στρατηγικη για να χασει το ενδιαφερον του ενας κοσμος και να καταστρεψεις το παιχνιδι

εγω φιλε στην υπερ ημουν και τα παρατησα γιατι καταντησαμε στη θαλασσα μου να ταν ολα μπλε και πρασινα απο στρατολογησεις και συμμαχιες με αλλες φυλες, και στα πιο πολλα καφε να μη μας αφηνουν να βαρεσουμε. Αυτο που γινοταν ηταν πως αντι να κανουμε καμια μαχη καναμε στρατοληγησεις υπο απειλων. Αυτο που γινοταν ηταν να ειναι μια κλειστη καστα ασχετων που το παιζαν αρχηγοι και μοιραζανε μεταξυ τους τα "φιλετα" και οταν παιρναν πολη εστελναν κυκλικο η συμμαχια να τους τη γεμισει και ενα τσουρμο παικτων με κανενα κινητρο να μαθουν το παιχνιδι που αντε να χτισουν τπτ, και γενικα κανενα νοημα στο ολο πραγμα για καποιον που θελει να πολεμησει. Ευτυχως την εκανα νωρις και πηγα στο γαμμα γιατι και αλλοι που μειναν απλα ξενερωναν πιο αργα και βασανιστικα με ολα αυτα.

Οποτε φιλε ευχαριστω δε θα παρω, αν ψιλιαστω πως παιζει κατι τετοιο σε καποιο κοσμο που θα μπω, θα την κανω με ελαφρα, ειδικα αν ειμαι στο "νικητηριο" στρατοπεδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Ο/Η ΠΥΘΕΑΣ έγραψε:
ΚΑΘΕΣΕ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΧΤΙΖΕΙΣ, ΦΑΡΜΑΡΕΙΣ, ΕΠΙΤΕΙΘΕΣΑΙ, ΑΠΟΙΚΕΙΣ, ΚΑΤΑΚΤΑΣ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ, ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩ Ι ΝΟ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΝΜ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΥΠΕΡΣΥΜΜΑΧΙΑΣ (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΑΡΧΗ ΤΟΥ) ΠΟΥ ΛΕΕΙ " Ή ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Ή ΔΕΣ ΠΥΞΙΔΑ ":
1) ΔΕΧΕΣΑΙ --> ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΠΙΟΝΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΣ
2) ΑΡΝΕΙΣΑΙ -->ΧΑΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ 900 ΠΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΙΚΗΣΕΣ, ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.

Φίλε ΠΥΘΕΑ ότι θέλεις κάνε. Αν δεν θες να είσαι σε μεγάλη υπερσυμμαχία ας μην είσαι. Δικιά σου επιλογή. Αν δεν επιλέξεις να πας, μην πας και χάσε τις πόλεις σου. Έτσι είναι το παιχνίδι. Αυτοί που έχτισαν τις υπερσυμμαχίες κάτι ήξεραν.

Όπως λέει και ο StyX3 : Όπως στρώσατε θα κοιμηθήτε!
 

DeletedUser

Guest
Φίλε ΠΥΘΕΑ ότι θέλεις κάνε. Αν δεν θες να είσαι σε μεγάλη υπερσυμμαχία ας μην είσαι. Δικιά σου επιλογή. Αν δεν επιλέξεις να πας, μην πας και χάσε τις πόλεις σου. Έτσι είναι το παιχνίδι. Αυτοί που έχτισαν τις υπερσυμμαχίες κάτι ήξεραν.

Όπως λέει και ο StyX3 : Όπως στρώσατε θα κοιμηθήτε!

και αν θες πηγαινε και μετα βαρα μυγες γιατι οπως πηγες εσυ πηγε και η υπολοιπη σου θαλασσα

νομιζω θα βαρεθει και θα πατησει διαγραφη πιο γρηγορα απο οτι θα αντεξει σε μικρη συμμαχια

αλλα ετσι ειναι, καποιοι δεν εχουν μαθει να πολεμανε, εχουν μαθει στις πλατες αλλων να το παιζουν μαγκες, ειδικα αν μιλαμε για νεες θαλασσες που ανοιγουν μετα απο καιρο παιχνιδιου

οπως και στη ζωη, υπαρχουν πολλοι δρομοι που μπορουν να οδηγουν στην επιτυχια και τα κριτηρια των οποιων επιλογων δεν ειναι για ολους ιδια
 

DeletedUser

Guest
μη νομίζεις ότι εκεί που είναι υπέρ δεν υπάρχουν εχθροί
τώρα βεβαία που καταστράφηκαν leonisious και multiattika τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα αλλά δεν τελείωσε
 

DeletedUser1096

Guest
φιλοι μου εγω ειμαι αργοναυτης στον Α κοσμο
θα σας πω τουτο:η ουσια του παιχνιδιου ειναι οι κατακτησεις, ο πολεμος και να περνας καλα τις ελευθερες ωρες σου
χαιρομαι που ειμαι στους αργοναυτες γιατι πολυ απλα ακομα χαιρομαι το παιχνιδι
αν φτιαξετε ενα χαρτη με τις συμμαχιες του Α' θα καταλαβετε
παιζουμε μονοι μας εναντιων ολων
η απραξια και η μαλθακοτητα σε κανουν να ξενερωνεις να μην ευχαριστιεσαι με αποτελεσμα να παρατας το παιχνιδι
μακαρι οι δωριεις και οι υπερ να εβλεπαν την διπλωματια διαφορετικα και οχι να κυνηγουν ποντους και πρωτια αλλα να δουν πως θα ευχαριστηθουν το παιχνιδι
το να εισαι συμμαχος με ολους το μονο που κανουν ειναι να μην ευχαριστιουνται τιποτα.Δειτε τα κατεβατα στα προφιλ με τις συνθηκες και θα καταλαβετε οτι εχει χαθει η ουσια του grepolis.:h:cool
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω με τον d1ogo γτ ετσι ειναι ποια τα πραγματα...
 

DeletedUser

Guest
φιλοι μου εγω ειμαι αργοναυτης στον Α κοσμο
θα σας πω τουτο:η ουσια του παιχνιδιου ειναι οι κατακτησεις, ο πολεμος και να περνας καλα τις ελευθερες ωρες σου
χαιρομαι που ειμαι στους αργοναυτες γιατι πολυ απλα ακομα χαιρομαι το παιχνιδι
αν φτιαξετε ενα χαρτη με τις συμμαχιες του Α' θα καταλαβετε
παιζουμε μονοι μας εναντιων ολων
η απραξια και η μαλθακοτητα σε κανουν να ξενερωνεις να μην ευχαριστιεσαι με αποτελεσμα να παρατας το παιχνιδι
μακαρι οι δωριεις και οι υπερ να εβλεπαν την διπλωματια διαφορετικα και οχι να κυνηγουν ποντους και πρωτια αλλα να δουν πως θα ευχαριστηθουν το παιχνιδι
το να εισαι συμμαχος με ολους το μονο που κανουν ειναι να μην ευχαριστιουνται τιποτα.Δειτε τα κατεβατα στα προφιλ με τις συνθηκες και θα καταλαβετε οτι εχει χαθει η ουσια του grepolis.:h:cool

Εαν εσείς οι εχθροί των υπερ δεν ξέρετε τι σημαίνει διπλωματία τι σας φταίμε εμείς και γκρινιάζετε. Έτσι κι αλλιώς με τα θαύματα θα γίνει εμφύλιος.
 
Κορυφή