ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ

  • Δημιουργός θέματος ANDROID
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser1096

Guest
αν ρωτας πως γινεται να στο εξηγησω
επειδη εχω σχεσεις με τον σοιμπλερ απαιτησα απ την εταιρια να μου δωσει την φορμουλα
αναπτυξης
οταν μου την εδωσαν και αρχισα να την χρεισημοποιω ,,ολοι οσοι τωρα μιλανε για λευτα και πρεμιουμ ελεγαν οτι
εχω διπλους και τριπλους λογαριασμους ,,και βαρουσαν οσαν τα κλαπατζιπανα τις καταγγελιες

τωρα τι θελεις να σου εξηγησω πως γινεται ???
οποιος με ρωτα του λεω οτι οσοι με θαβουν ειναι διπλοι μου λογαριασμοι ,,( και καποιοι απ τους παραπανω )

χαχαχαχαχααχαχ
καταλα δε πιστευω να φυστικωνεις και την μερκελ!!!!!!!(τακτικές γρήγορης ανάπτυξης.)
θα ζηλεψει ο σοιμπελ;) ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser2462

Guest
Συνήθως φαίνεται από τα βραβεία τις 4 πρώτες μέρες.....

Ληστής 50.000 = φάρμερ
Έμπορος 20.000 = ...................
και τα δύο μαζί = άλλαξε νησί - restart.
 

DeletedUser8545

Guest
Καλα καταλα πες τα παραμυθακια σου στα παιδια και παιξτο μας εξυπνακιας...Οτι και αν χρησιμοποιεις ...είτε αυτό λέγεται premium , τακτικες αναπτυξης ή.....hack...καποια στιγμη θα σκονταψεις και θα κλαις τις ωρες και τα λεφτα που χαραμισες τζαμπα...Αν και δεν σε ενοχλει κανενα απο τα δυο! Ολοι καταλαβαινουμε οτι εισαι ενα πλουσιόπαιδο που τον ταϊζει ο πατέρας του ή κανενας κληρονομος μεγαλης περιουσίας και δεν εχεις καν προσωπικη ζωη και το εριξες στο grepolis...αλλα στα χρωσταω απο τον Δοκιμαστικο κοσμο...Δεν την γλιτώνεις αυτη τη φορα!!! Και αν δεν σε τσακισω εδώ θα το κανω αλλου! Δεν γίνεται...Καποια στιγμη θα χρειαστείς ύπνο! Μετά απο 2 χρονια μπροστά απο ένα pc και με μια μπύρα στο χερι έχεις σαπίσει!
 

DeletedUser

Guest
μηπως μπερδευτικες
για ποιον δοκιμαστικο λες ?
σχετικα με τα αλλα που λες φιλε ,,δεν εχω κανεναν πλουσιο μπαμπα , το μονα λευτα που πηρα απ τους
γονεις μου ηταν για να σπουδασω ,,και τα εχω ξεπληρωσει 100 φορες τουλαχιστον
θα πρεπει να καταλαβεις οτι το παιχνιδι ειναι απλα μαθηματικα και τα μαθηματικα ειναι η απολυτη επιστημη η οποια στηριζετε στην λογικη και μονο
πας λοιπον διαβαζεις βλεπεις τις παραμετρους και κρινεις τι πρεπει να κανεις
δεν μπορειτε να κατηγορειτε καποιον ο οποιος βαζει πρεμιουμ ενω παραλληλα βαζετε και η ιδιοι ,,
δεν μπορειτε να θεωρειτε το πρεμιουμ ******** ,,,
δηλαδη επιτρεπετε και επικροτητε να βαζει καποιος πρεμιουμ αλλα ποσο ???
αρα ο ολιγον ******** ειναι καλος ??
σας το επαναλαμβανω λοιπον να το κατανοησετε ολοι οσοι διακρινονται βαζουν πρεμιουμ ,,
αν καποιους πηρε 4 κοσμους χρονο να καταλαβουν το κολπο με τον εμπορα , εγω το ανακαληψα την τριτη μερα της νεας εκδοσης στον κοσμο θητα , δεν σας φταιω
το ποιο απλο πραγμα θα ηταν να σας το εξηγησω ,,αλλα δεν το κανω ,το εχω πει σε αρκετους οι οποιοι ειναι καποιου επιπεδου ευγενειας

[8EA]10 πόντοι ποινής για απρεπείς λέξεις οι οποίες και αφαιρέθηκαν.
8EAGENHS[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1096

Guest
καλα κρασια
τωρα θελεις να μας πεις οτι μονο με το πρεμιουμ αναπτυσεσε?
χαχαχαχααχαχ
εδω ο κοσμος το χει τουμπανο και συ κρυφο καμαρι
ααα ρε καταλα δε θα μεγαλωσεις ποτε
αληθεια ο μπακακης ο λιακαρδος και τοσοι αλλοι τι κανουν?
τους βλεπεις καθολου?
εσυ δεν εισαι που παιρνεις τους λογαριασμους και τους σκας απανω σου γα τους ποντους?
εσυ δεν εισαι που χρησιμοποιεις το τιμ βιουερ ως το δευτερο χερι σου?
ασε λοιπον τα μελοδραματικα κειμενα...
παιξε τιμια και πρεμιουμ οσο γουσταρει η ψυχουλα σου αλλα μην μας την βγαινεις και απο πανω
:p
 

DeletedUser

Guest
λοιπον επιδη κανενας δεν ειναι χαζος και απλα μονο μπαινουν και παιζουν για να σκοτωνουν την ωρα τους η να κανουν χαβαλε και το σεβωμε,απλα σας λεω και θελω να κλεισει κι το θεμα οσο αφορα εμενα δηλαδη με αυτο που ρωτησα στην αρχη ενα θας σας πω, δεν υπαρχει καμια περιπτωση με οσα μεσα και να διαθετεις να κανεις κατακτηση εχθρικης πολης την τριτη ημερα,παρα μονο με αθεμιτα μεσα αν κανω παλι λαθος να με συνχωρεσετε
 

DeletedUser8892

Guest
δεν υπαρχει καμια περιπτωση με οσα μεσα και να διαθετεις να κανεις κατακτηση εχθρικης πολης την τριτη ημερα,παρα μονο με αθεμιτα μεσα αν κανω παλι λαθος να με συνχωρεσετε

Νομιζω πως γινετε,θελει βεβαια αρκετο χρυσο αλλα στους ηρωες γινετε,βοηθαει το γεγονος οτι ηπαρχουν 3 πολεις στην αρχη,αν κανω λαθος διορθωστε με δεν παιζω ακομα εκει.

Οσον αφορα το κατα ποσο καιγετε καποιος στο γκρεπολις,αυτο παιδια αφορα τον ιδιο τον παικτη,αρκετοι μπορουν και παιζουν ολη μερα γιατι το επιτρεπει η δουλεια τους,καποιοι ισως ειναι σε αδεια-ανεργοι,δεν εχουν κοπελα-Γυναικα να τους ζαλιζει και καθονται παραπανω,εχει αλαξει τοσο πολυ ο τροπος ζωης και η διασκεδαση εχει περιοριστει σε τετοιο βαθμο που το μονοπου δε μπορουμε να κανουμε ειναι να κατηγορησουμε καποιον που παιζει πολλες ωρες.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι σχεδον κανενας πλουσιος δε παιζει γκρεπολις,τα λεφτα δεν ερχονται οταν καθεσαι..

ααα ρε καταλα δε θα μεγαλωσεις ποτε
αληθεια ο μπακακης ο λιακαρδος και τοσοι αλλοι τι κανουν?
τους βλεπεις καθολου?

καλα ειναι,ο μπακακης σου στελνει χαιρετισματα..Ελεος ρε φιλε,εχεις παιξει εσυ πολλα παιχνιδια που οι πρωτοι 20 δεν ειχαν καποια στιγμη "παρανομισει " με καποιο τροπο ?Εσυ τι εισαι ? Η οσια Παρθενοπη ? Γιατι συνηθως οσοι ξερουν πολλα,κανουν και πολλα..Το βρηκαμε τωρα το παραμυθι με τον Καταλα,πες μας για τους διπλοτριπλους της συμμαχιας σου και ασε τις σποντες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1096

Guest
καλα ειναι,ο μπακακης σου στελνει χαιρετισματα..Ελεος ρε φιλε,εχεις παιξει εσυ πολλα παιχνιδια που οι πρωτοι 20 δεν ειχαν καποια στιγμη "παρανομισει " με καποιο τροπο ?Εσυ τι εισαι ? Η οσια Παρθενοπη ? Γιατι συνηθως οσοι ξερουν πολλα,κανουν και πολλα..Το βρηκαμε τωρα το παραμυθι με τον Καταλα,πες μας για τους διπλοτριπλους της συμμαχιας σου και ασε τις σποντες..

ξερεις και εσυ τον μπακακη?????
ναι ξερω πολλους που παιζουν χωρις να παρανομουν και απλα βαζουν αρκετα λεφτα(δικαιωμα τους)
εγω ειμαι εγω:)
οσια παρθενοπη δεν ειμαι ! εσυ μηπως εισαι σκυλακι του καταλα?η επειδη εχει σταματησει ο μπακακης κανεις τη λαντζα του καταλα(γιατι αφου ξερεις τον μπακακη θα ξερεις οτι αυτος του εκανε και τη λαντζα στο παιχνιδι):)
εσυ απο διπλους και τριπλους της συμμαχιας μου που το ξερεις?μηπως επειδη ξερεις πολλα κανεις και πολλα...:p
αντε λοιπον φιλαρακο να κανεις κανα θελημα στον καταλα και ασε τα δικα σου παραμυθια
και οσο για αυτα που ειπα δεν ειναι σποντες ειναι καρφια...

υ.γ αν εισαι καλος στα θεληματα εχεις και πολη δωρο
χαχαχαχααχαχαχ


και επειδη πολλους george εχουμε δει μηπως θα μπεις και εσυ στον πινακα του???
http://gr.grepostats.com/world/gr13/player/11891/colonizations
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1106

Guest
νομιζω οτι το παιδι κερδισε επαξια δωρο 10 ευρω σε premioum απο τον καταλα τι λες d10go

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

DeletedUser1096

Guest
μη κανεις τσιγκουνιες... μη κανεις τσιγκουνιες...
το 20αρικο ειναι στη τσεπη:h:d:h:d:h:d:h:d
 

DeletedUser

Guest
Οχι κάνεις λάθος ποιόν είδες να το κάνει;Εγώ το ξερο γιατί ο ξάδελφός μου είναι στον κόσμο των είρώων εδώ και11
μήνες.Οπότε μην μιλάς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser1106

Guest
Εαν ο ξαδερφος σου ειναι στον κοσμο των ηρωων 11 μηνες εγω ειμαι ο παπας προσκυνηστε

χαχαχαχαχαχαχαχα
 

DeletedUser1106

Guest
Φτωχό τ’ αρνί, πλατιά η ουρά του
Άμαθος βρακί εφόρει, κάθε πάτημα το θώρει
Αρχοντικά πορεύεται και γύφτικα περνάει
Ας με λένε βοϊβοντίνα κι ας ψοφώ από την πείνα
Βροντούν όλα τα σίδερα, βροντάει κι η σακοράφα
Γέρος και ξένος για πολλά καυχιέται
Εβγήκε και το τζίτζιφο και παριστάν’ το φρούτο
Είδε η ψείρα αλώνι, περπατεί και καμαρώνει
Είναι και μικρό τ’ αρνί έχει και πλατειά ουρά
Έκαμε η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο
Έκανε κι η μύγα αλώνι και γυρίζει και μαλώνει
Έκανε κι ο κόκορας αυγό και δεν έχει πού να το βάλλει
Εμ φτωχό τ’ αρνί, εμ πλατειά η ουρά
Ένα υπερήφανο μυαλό κι ένα καχεκτικό πορτοφόλι είναι ένας άτυχος συνδυασμός
Έπιασε ο κασίδης μαλλί και πήρε τη σκούφια του στο χέρι [Για όσους θέλουν να επιδεικνύονται όταν κατορθώνουν κάτι]
Η γριά κι αν ερωτεύεται, ο ανήφορος τη δείχνει [Οι αλαζόνες αποκαλύπτονται κάποτε]
Η παδέλα :)πιατέλα) επαινέθη αργυρόπατο πως έχει κι η κουτάλα τσ’ απεκρίθη: “όπως είσ’ εγώ σε ξέρω”
Η υπερήφανη μητέρα σπάνια έχει φρόνιμη θυγατέρα
Η ψείρα μας στον ποταμό κι εμείς στο πανηγύρι
Ήταν καραφλός και μάλωνε για χτένες
Θαρρεί πως βγαίνει ο ήλιος από το κούτελό της
Καθένας τ’ μπουρδή :)πορδή) τ’ μουσκουκύδουνου [Ο καθένας περηφανεύεται για κάτι δικό του, ακόμα κι αν είναι ελάττωμα] [Παροιμία Ευβοίας]
Και τριαντάφυλλο στ’ αυτί και κασίδα στην κορυφή
Κάναμε κι εμείς πανί και τ’ απλώσαμε στο φράχτη
Κάνε πρώτα μια δουλειά κι έπειτα καυχήσου
Καυχιέται σαν ψείρα στο κεφάλι φαλακρού
Κερά εσύ, κερά κι εγώ, ποια θα πάει στο νερό
Κι η μύτη του να πέσει, δεν θα σκύψει να την πιάσει
Κλαίει η αλεπού που πήρε ο αητός την κλώσσα
Κουτσός στον κάμπο έτρεχε να πιάσει καβαλάρη
Κούφια στάχυα και κούφια κεφάλια στέκουν όρθια
Κρατά τον παπά απ’ τα γένια
Λες πως είσαι υψηλός, μα υψηλός δεν είσαι, στο μαχαλά μου κάθεσαι και ξέρω ποίος είσαι
Με λόγια σάκος δεν γεμίζει
Με πορδές αυγά δεν βάφονται
Μέγα να φας, μέγα να πεις, μεγάλο λόγο να μην πεις
Μεγάλη βούτκα τρώγε, μεγάλο λόγο μη λες
Μη (μου) πολυψηλώνεσαι, να μην πολκοντύνεις (ή: παρακοντύνεις)
Μη δένεις γάιδαρο στη θέση του αλόγου
Μη καυχιέσαι για το αύριο, γιατί δεν ξέρεις τι θα γεννήσει η μέρα
Μη μου πολυτεντώνεσαι, γιατί ψηλός δεν είσαι
Μη μου πολυτεντώνεσαι, γιατί ψηλός δεν είσαι, και το χωριό σου είναι κοντάα, και ξέρω γω ποιος είσαι
Μη μου πολυψηλώνεσαι γιατί ψηλός δεν είσαι, και το χωριό σου είναι κοντά και ξέρω τίνος είσαι
Μύγες δεν πιάνει ο αετός
Να φάει δεν έχει και σκλάβο στην πόρτα του θέλει
Νομίζει πως αυτή είναι κι άλλη δεν είναι
Ο Θεός να σε φυλάει από καινούριο άρχοντα κι από φτωχό περήφανο
Ο περήφανος έφυγε καβάλα και γύρισε πεζός
Ο στεκούμενος ψηλά, δε συλλογίζεται να πέσει
 

DeletedUser1096

Guest
Κάποιοι άνθρωποι δεν λογαριάζουν τα λεφτά τους μέχρι να τους τελειώσουν. Κάποιοι άλλοι κάνουν το ίδιο με το χρόνο τους.
Βόλφγκανγκ Γκαίτε, 1749-1832, Γερμανός ποιητής & φιλόσοφος
Ποτέ μη δανείζεις λεφτά σε κανέναν, εκτός αν δεν τα χρειάζεται.
Ogden Nash, 1902-1971, Αμερικανός ποιητής
Κανόνας πρώτος: ποτέ μη χάνεις λεφτά. Κανόνας δεύτερος: ποτέ μην ξεχνάς τον πρώτο κανόνα.
Warren Buffett, 1930-, Αμερικανός επενδυτής
Θα πρέπει να βάζεις λεφτά μόνο σε μια εταιρεία που θα μπορούσε να τη διαχειριστεί ένας ηλίθιος, επειδή τελικά, κάποια στιγμή, θα τη διαχειρίζεται ένας ηλίθιος.
Warren Buffett, 1930-, Αμερικανός επενδυτής
Οι γυναίκες δεν κοιμούνται με άντρες, αλλά με αφηρημένες έννοιες: την εξουσία, τη δύναμη, τη φήμη, τα λεφτά, τη μόδα…
Jean Dutourd, 1920-2011, Γάλλος συγγραφέας
Ποτέ μην επενδύεις τα λεφτά σου σε κάτι που τρώει ή που χρειάζεται επιδιόρθωση.
Billy Rose, 1895-1966, Αμερικανός θεατρικός παραγωγός
Ο μόνος λόγος που είμαι στο Χόλυγουντ είναι ότι δεν έχω το ηθικό θάρρος να αρνηθώ τα λεφτά.
Marlon Brando, 1924-2004, Αμερικανός ηθοποιός
Για να είναι κανείς αρκετά έξυπνος για να πάρει όλα τα λεφτά, πρέπει πρώτα να είναι αρκετά βλάκας για να τα θέλει.
G. K. Chesterton, 1874–1936, Άγγλος συγγραφέας & κριτικός
Δεν έχει λεφτά στην ποίηση, αλλά πάλι και στα λεφτά δεν υπάρχει ποίηση.
Robert Graves, 1895 - 1985, Άγγλος συγγραφέας
Τα λεφτά είναι καλύτερα απ’ τη φτώχεια, αν μη τι άλλο, για οικονομικούς λόγους.
Γούντυ Άλλεν, 1935-, Αμερικανός ηθοποιός & σκηνοθέτης
Αν θέλεις να βγάλεις λεφτά, να πας εκεί που είναι τα λεφτά.
Joseph Kennedy, 1888-1969, Αμερικανός επιχειρηματίας
Όταν παζαρεύεις για λεφτά, ποτέ μην αναφέρεις πρώτος ποσά.
Σεΐχης Γιαμανί, 1930-, Σαουδάραβας υπουργός πετρελαίου
Δεν είχα φιλοδοξία να κάνω περιουσία. Απλά, το να βγάλω λεφτά δεν ήταν ποτέ ο στόχος μου. Εγώ είχα μια φιλοδοξία: Να δημιουργήσω.
John D Rockefeller, 1839-1937, Αμερικανός μεγιστάνας
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν λεφτά και υπάρχουν άνθρωποι που είναι πλούσιοι.
Coco Chanel, 1883-1971, Γαλλίδα σχεδιάστρια μόδας
Το να είσαι πλούσιος δεν σημαίνει να έχεις λεφτά, σημαίνει να τα ξοδεύεις.
Sacha Guitry, 1885-1957, Γάλλος συγγραφέας
Πρέπει να ξοδεύουμε όσο είμαστε νέοι τα λεφτά που θα κερδίσουμε όταν μεγαλώσουμε.
Sacha Guitry, 1885-1957, Γάλλος συγγραφέας
Όταν πρόκειται για λεφτά, όλοι έχουν την ίδια θρησκεία.
Βολταίρος, 1694-1778, Γάλλος φιλόσοφος & συγγραφέας
Μεταξύ 18 και 20 χρονών η ζωή είναι σαν μια αγορά όπου κανείς δεν αγοράζει αξίες με λεφτά, αλλά με πράξεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αγοράζουν τίποτα.
André Malraux, 1901-1976, Γάλλος συγγραφέας & πολιτικός
Δάνεισε λεφτά σ’ έναν εχθρό και τον κέρδισες. Δάνεισε σ’ έναν φίλο και τον έχασες.
Βενιαμίν Φραγκλίνος, 1706-1790, Αμερικανός πολιτικός & συγγραφέας
Ποτέ κανείς δεν έχασε λεφτά βγάζοντας κέρδος.
Bernard Baruch, 1870-1965, Αμερικανός επιχειρηματίας & πολιτικός
Έβγαλα τα λεφτά μου πουλώντας υπερβολικά νωρίς.
Bernard Baruch, 1870-1965, Αμερικανός επιχειρηματίας & πολιτικός
Η Κυβέρνηση πάντα βρίσκει μια ανάγκη για όσα λεφτά παίρνει.
Ρόναλντ Ρήγκαν, 1911-2004, Αμερικανός πρόεδρος [1981-1989]
Αν δεν έχεις λεφτά, πάρε δάνειο. Ποτέ μη ζητάς μικρά ποσά. Ζήτα όσα χρειάζεσαι, και πάντα να τα ξεπληρώνεις το συντομότερο δυνατό.
Αριστοτέλης Ωνάσης, 1900-1975, Έλληνας εφοπλιστής
Αν δεν υπήρχαν γυναίκες, όλα τα λεφτά του κόσμου δεν θα είχαν σημασία.
Αριστοτέλης Ωνάσης, 1900-1975, Έλληνας εφοπλιστής
Μετά από κάποιο σημείο, τα λεφτά δεν έχουν πια σημασία. Παύουν να είναι ο σκοπός. Το παιχνίδι είναι αυτό που μετράει.
Αριστοτέλης Ωνάσης, 1900-1975, Έλληνας εφοπλιστής
Άλλοι έχουν πολλά λεφτά κι άλλοι τίποτα. Είναι σαν κάποιον που δεν βρίσκει νερό ούτε για να ξεδιψάσει και σαν έναν άλλο που ψάχνει να βρει γέφυρα να περάσει το νερό.
Αριστοτέλης Ωνάσης, 1900-1975, Έλληνας εφοπλιστής
Το μόνο που μου αρέσει στους πλούσιους είναι τα λεφτά τους.
Nansy Astor, 1879-1964, Βρετανίδα πολιτικός
Τα λεφτά είναι σαν την κοπριά. Αν τα σκορπίσεις τριγύρω, κάνουν καλό. Αν τα μαζέψεις σ’ ένα σωρό, βρωμάνε απαίσια.
Φραγκίσκος Βάκων, 1561-1626, Άγγλος φιλόσοφος
Δεν έχω ούτε λεφτά, ούτε πόρους, ούτε ελπίδες. Είμαι ο ευτυχέστερος άνθρωπος
Henry Miller, 1891-1980, Αμερικανός συγγραφέας
Ένα κύπελλο νερό θεραπεύει καλύτερα τη δίψα από ένα βαρέλι κρασί. Εφαρμόστε το αυτό στα λεφτά.
Nicolas Chamfort, 1740-1794, Γάλλος συγγραφέας
Όποιος πιστεύει ότι είναι εύκολο να κάνεις λεφτά με τα άλογα, προφανώς ασχολείται με σκυλιά.
Franklin P. Jones, 1853-1935, Αμερικανός χιουμορίστας
Μη μένεις στο κρεβάτι, εκτός αν μπορείς να βγάλεις λεφτά στο κρεβάτι.
George Burns, 1896-1996, Αμερικανός κωμικός (έπαιζε μέχρι 100 χρονών)
Το να δίνεις λεφτά και δύναμη στην κυβέρνηση είναι σαν να δίνεις ουίσκι και κλειδιά αυτοκινήτου σε εφήβους.
P.J. O’ Rourke, 1947-, Αμερικανός αρθρογράφος & συγγραφέας
Είναι καλύτερο να σπαταλήσεις λεφτά σαν να μην υπάρχει αύριο παρά να σπαταλήσεις τη νύχτα σαν να μην υπάρχουν λεφτά.
P.J. O’ Rourke, 1947-, Αμερικανός αρθρογράφος & συγγραφέας
Κάθε πώληση έχει πέντε εμπόδια: δεν υπάρχει ανάγκη, δεν υπάρχουν λεφτά, δεν υπάρχει βιασύνη, δεν υπάρχει επιθυμία, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.
Zig Ziglar, 1926-, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας
Δεν θέλω να βγάλω λεφτά, θέλω μόνο να είμαι υπέροχη.
Marilyn Monroe, 1926-1962, Αμερικανίδα ηθοποιός
Η καριέρα ενός ζωγράφου είναι σαν την καριέρα μιας πουτάνας: στην αρχή το κάνει για τη δική του ευχαρίστηση, μετά για την ευχαρίστηση των άλλων και, στο τέλος, για τα λεφτά.
Marcel Achard, 1899-1974, Γάλλος συγγραφέας
Μπορείς να είσαι νέος χωρίς λεφτά, αλλά δεν μπορείς να είσαι γέρος χωρίς λεφτά.
Tennessee Williams, 1911-1983, Αμερικανός θεατρικός συγγραφέας
Όποτε υπάρχουν στη μέση πολλά λεφτά, δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι κανέναν.
Agatha Christie, 1890-1976, Βρετανίδα συγγραφέας
Αν μπορείς να μετράς τα λεφτά σου, δεν είσαι πραγματικά πλούσιος.
Jean Paul Getty, 1892-1976, Αμερικανός μεγιστάνας πετρελαίου
Οι εγκληματίες δεν είναι ποτέ ενδιαφέροντες. Και αυτό, επειδή είναι αποτυχημένοι. Αυτοί που πραγματικά βγάζουν λεφτά, δεν θεωρούνται εγκληματίες. Αυτό είναι μια ταξική διάκριση, όχι ένα ηθικό πρόβλημα.
Orson Welles, 1915-1985, Βρετανός ηθοποιός & σκηνοθέτης
Όταν κάποιος με πείρα συναντά κάποιον με λεφτά, σύντομα αυτός με την πείρα θα έχει τα λεφτά και αυτός με τα λεφτά θα έχει την πείρα.
Estee Lauder, 1908-2004, Αμερικανίδα επιχειρηματίας
Τι είναι μπίζνες; Ας το πούμε πολύ απλά: τα λεφτά των άλλων.
Αλέξανδρος Δουμάς υιός, 1824-1895, Γάλλος συγγραφέας
Να χαρίζετε λεφτά, να μην δανείζετε. Όταν χαρίζετε, δημιουργείτε ευγνώμονες, όταν δανείζετε δημιουργείτε εχθρούς.
Αλέξανδρος Δουμάς υιός, 1824-1895, Γάλλος συγγραφέας
Λυπηθείτε τους πλούσιους: αν φυλάνε τα λεφτά τους θεωρούνται φιλάργυροι, αν τα σπαταλούν για τον εαυτό τους, εγωιστές, και αν τα μοιράζουν στους φτωχούς, ηλίθιοι.
André Prévot, 1910-, Γάλλος διανοούμενος
Ποτέ μη συζητάς για λεφτά με ανθρώπους που έχουν πολύ λιγότερα ή πολύ περισσότερα από σένα.
H. Jackson Brown, Jr., Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας
Το γράψιμο είναι σαν την πορνεία: Στην αρχή γράφει κανείς για τον εαυτό του. Μετά για τους φίλους και, στο τέλος, για τα λεφτά.
Μολιέρος, 1622-1673, Γάλλος θεατρικός συγγραφέας
Συγγραφέας είναι το μόνο επάγγελμα που δεν θεωρείται γελοίο να μη βγάζεις λεφτά.
George Courteline, 1858-1929, Γάλλος συγγραφέας
Παλαιοπωλείο είναι το μέρος όπου συναντιούνται τα παλιά πράγματα με τα καινούργια λεφτά.
Charles Lecocq, 1832-1918, Γάλλος συνθέτης οπερέτων
Ωριμότητα: Να είσαι σε θέση να επιμένεις σε μια δουλειά μέχρι να τελειώσει. Να μπορείς να υπομένεις μια αδικία χωρίς την ανάγκη να εκδικηθείς. Να μπορείς να έχεις πάνω σου λεφτά χωρίς να τα σπαταλάς. Να κάνεις το καθήκον σου χωρίς να σε επιβλέπει κάποιος.
Ann Landers, 1918-2002, Αμερικανίδα αρθρογράφος
Αν θέλεις τα παιδιά σου να μεγαλώσουν σωστά, να τους αφιερώνεις το διπλάσιο χρόνο και να τους δίνεις τα μισά λεφτά.
Abigail Van Buren, 1918-, Αμερικανίδα αρθρογράφος
Πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι δεν ξέρουν πώς να βγάζουν λεφτά, ενώ αυτό που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν είναι πώς να τα κουμαντάρουν.
Frank A. Clark, 1915-2003, Αμερικανός πολιτικός
Οτιδήποτε απλά κοστίζει λεφτά, είναι φτηνό.
John Steinbeck, 1902-1968, Αμερικανός συγγραφέας, Νόμπελ 1962
Πάρα πολλοί άνθρωποι ξοδεύουν λεφτά που δεν έχουν για να αγοράσουν πράγματα που δεν θέλουν, για να εντυπωσιάσουν ανθρώπους που δεν χωνεύουν.
Will Rogers, 1879-1935, Αμερικανός ηθοποιός
Πετυχημένος άντρας είναι αυτός που βγάζει περισσότερα λεφτά απ’ όσα μπορεί να ξοδέψει η γυναίκα του. Πετυχημένη γυναίκα είναι αυτή που βρήκε έναν τέτοιο άντρα.
Lana Turner, 1920-1995, Αμερικανίδα ηθοποιός
Τα λεφτά πολλοί φθονούν αλλά λίγοι απολαμβάνουν. Την υγεία πολλοί απολαμβάνουν αλλά λίγοι λαχταρούν.
Charles Caleb Colton, 1780-1832, Άγγλος κληρικός & συγγραφέας
Ένα καλό αφεντικό προτιμά να χάσει λεφτά παρά να δώσει λεφτά.
Wolinski, 1934-, Γάλλος σκιτσογράφος
Δύο πράγματα είναι πιο σημαντικά στους ανθρώπους από το σεξ και τα λεφτά: αναγνώριση και έπαινος.
Mary Kay Ash, 1918-2001, Αμερικανίδα επιχειρηματίας
Έχω λεφτά για όλη μου τη ζωή, αν πεθάνω στις τέσσερις τ’ απόγευμα.
Henry Youngman, 1906-1998, Αμερικανός κωμικός
Τα λεφτά θα σου αγοράσουν ένα σκύλο, αλλά όχι το κούνημα της ουράς του.
Josh Billings, 1818-1885, Αμερικανός χιουμορίστας
Αν θέλεις να βγάλεις λίγα λεφτά, γράψε ένα βιβλίο. Αν θέλεις να βγάλεις πολλά λεφτά, δημιούργησε μια θρησκεία.
L.Ron Hubbard, 1911-1986, Αμερικανός συγγραφέας, Ιδρυτής Σαϊεντολογίας
(Ο Hubbard είναι ο ιδρυτής της Σαϊεντολογίας..)
Ένας πλούσιος δεν είναι παρά ένας φτωχός με λεφτά.
W.C. Fields, 1880-1946, Αμερικανός ηθοποιός & συγγραφέας
Η νοοτροπία είναι πιο σημαντική από το παρελθόν, την εκπαίδευση, τα λεφτά, τις συγκυρίες, από αυτά που λένε ή κάνουν οι άνθρωποι. Είναι πιο σημαντική από την εμφάνιση, το χάρισμα, την ικανότητα.
W.C. Fields, 1880-1946, Αμερικανός ηθοποιός & συγγραφέας
Είναι ηθικά λάθος να επιτρέψεις σε ένα κορόιδο να κρατήσει τα λεφτά του.
W.C. Fields, 1880-1946, Αμερικανός ηθοποιός & συγγραφέας
«Με τα λεφτά δεν αγοράζεις την ευτυχία». Αυτό συνήθως το ακούς απ' αυτούς που δεν έχουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Robert Orben, 1927-, Αμερικανός ταχυδακτυλουργός
Στην πολιτική, δύο πράγματα έχουν σημασία: το πρώτο είναι τα λεφτά και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο είναι το δεύτερο.
Mark Hanna, 1837-1904, Αμερικανός πολιτικός
Φιλία και λεφτά: λάδι και νερό.
Mario Puzo, 1920-1999, Αμερικανός συγγραφέας
Το μόνο που ζητάω είναι να μπορέσω να αποδείξω ότι τα λεφτά δεν μπορούν να με κάνουν ευτυχισμένο.
Spike Milligan, 1918-2002, Ιρλανδός κωμικός
Η φορολογία είναι ένας σοφιστικέ τρόπος να απαιτείς λεφτά απειλώντας.
Terry Pratchett, 1948-, Βρετανός συγγραφέας φανταστικών ιστοριών
Ο χρόνος είναι πιο σημαντικός από το χρήμα. Μπορείς να βρεις παραπάνω λεφτά, αλλά δεν μπορείς να βρεις παραπάνω χρόνο.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας
Ο μόνος λόγος για να βγάλεις λεφτά είναι για να μπορείς να πεις σε ένα μεγαλόσχημο καθίκι να πάει στο διάολο.
Humphrey Bogart, 1899-1957, Αμερικανός ηθοποιός
Έχω κάνει τόσο πολλές ταινίες παίζοντας την πόρνη που δεν με πληρώνουν πια κανονικά: αφήνουν τα λεφτά στο κομοδίνο.
Shirley MacLaine, 1934-, Αμερικανίδα ηθοποιός
Ελπίζω όταν πεθάνω οι άνθρωποι να λένε για μένα: «κοίτα να δεις φίλε μου, αυτός ο τύπος μου χρωστούσε ένα σωρό λεφτά».
Jack Handey, 1949-, Αμερικανός κωμικός
Αυτοί που έχουν τον τρόπο τους, θεωρούν ότι το πιο σημαντικό στον κόσμο είναι η Αγάπη. Οι φτωχοί ξέρουν ότι είναι τα λεφτά.
Gerald Brenan, 1894-1987, Βρετανός συγγραφέας
Όλοι πιστεύουν ότι ο Θεός είναι στο πλευρό τους. Αλλά σε τελευταία ανάλυση, ο Θεός είναι στο πλευρό αυτών που έχουν λεφτά και το μεγαλύτερο στρατό.
Jean Anouilh, 1910-1987, Γάλλος θεατρικός συγγραφέας
Κώλοι υπάρχουν, λεφτά δεν υπάρχουν.
Ελληνική παροιμία
Ένας ηλίθιος και τα λεφτά του σύντομα χωρίζουν.
Αγγλική παροιμία
Όσα καντάρια λεφτά, τόσα καντάρια μπογιά.
(ο καντάρ παρά, ό κανταρ μπογιά)
Τουρκική παροιμία
Σε λένε «γενναιόδωρο» για να σου φάνε τα λεφτά, σε λένε «γενναίο» για να σε βάλουν να σκοτωθείς.
Τουρκική παροιμία
Ήταν πολλά τα λεφτά, Άρη.
Σπύρος Καλογήρου στον Νίκο Κούρκουλο στη "Λόλα" (1964)
Ακολούθησε τα λεφτά.
Το βαθύ λαρύγγι στο "Όλοι οι άνθρωποι του Προέδρου"
Η επιρροή είναι σαν τα λεφτά: Όσο πιο λίγο τη χρησιμοποιείς, τόσο πιο πολύ έχεις.
Ανώνυμος
Οποιοσδήποτε ηλίθιος μπορεί να βγάλει λεφτά, αλλά μόνο ένας σοφός ξέρει πώς να τα ξοδέψει.
Ανώνυμος
Απ’ όλα τα κίνητρα για δουλειά, τα λεφτά είναι το πιο δημοφιλές, αλλά το λιγότερο αξιόπιστο.
Ανώνυμος
Αν κάνεις οτιδήποτε μόνο για τα λεφτά, δεν πετυχαίνεις.
Ανώνυμος
Αν έχεις λεφτά, έχεις ανθρώπινα δικαιώματα.
Ανώνυμος
Ψυχίατρος είναι κάποιος που ασχολείται με ανθρώπους που έχουν τα ίδια προβλήματα που έχουμε όλοι μας, αλλά με περισσότερα λεφτά για ξόδεμα.
Ανώνυμος
Εάν ένας άνθρωπος κυνηγάει τα λεφτά, είναι άπληστος, εάν τα φυλάει είναι τσιγκούνης, αν τα ξοδεύει είναι σπάταλος, αν δεν έχει λεφτά τότε είναι ανίκανος, αν δεν θέλει να τα έχει είναι άβουλος. Εάν τα έχει από κληρονομιά είναι χαραμοφάης και αν τα μάζεψε στη διάρκεια της ζωής του είναι κλέφτης.
Ανώνυμος
Σκοπός της τέχνης δεν είναι να βγάζεις πολλά λεφτά. Σκοπός της είναι να σώσεις την ψυχή σου.
Ανώνυμος
Το χθες ήταν μια επιταγή χωρίς αντίκρισμα. Το αύριο είναι μια μεταχρονολογημένη επιταγή. Το σήμερα είναι ζεστά λεφτά.
Ανώνυμος
Πάμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε, όσο πιο σύντομα μπορούμε. Είμαστε σε έναν αγώνα δρόμου με το χρόνο, μέχρι που να μείνουμε από λεφτά.
Jack Nicholson, 1937-, Αμερικανός ηθοποιός
Όταν έχεις λεφτά Ανάργυρε μπορείς να αφήσεις τη συνείδησή σου να κοιμάται μόνη της κι εσύ να κοιμάσαι με την καλύτερη ερωμένη.
Ο Βαγγέλης Πρωτοπαπάς στην «Κάλπικη Λίρα»
Επιτυχία είναι να πρέπει να ανησυχείς και για το παραμικρό πράγμα στον κόσμο, εκτός από τα λεφτά.
Johnny Cash, 1932-2003, Αμερικανός τραγουδιστής
Κάποιοι άνθρωποι νομίζουν ότι αξίζουν πολλά λεφτά, μόνο και μόνο επειδή τα έχουν.
Fannie Hurst, 1889-1968, Αμερικανίδα συγγραφέας
Πληρώνουμε για τα λάθη των προγόνων μας, και μου φαίνεται εντελώς δίκαιο να μας αφήνουν λεφτά για να τα πληρώνουμε με αυτά.
Don Marquis, 1878-1937, Αμερικανός ποιητής & Αρθρογράφος
Αυτό που δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν οι άνθρωποι είναι ότι μπορείς να βγάλεις εξίσου πολλά λεφτά από την καταστροφή ενός πολιτισμού, όσα και από το χτίσιμό του.
Margaret Mitchell, 1900-1949, Αμερικανίδα συγγραφέας
Χωρίς λεφτά, η τιμή είναι μόνο μια αρρώστια.
Ρακίνας, 1639-1699, Γάλλος δραματουργός
Μια κάψουλα καλό LSD αξίζει πέντε δολάρια και μ’ αυτά τα λεφτά μπορείς ν’ ακούσεις την Ουράνια Συμφωνία με τον Θεό να τραγουδάει σόλο και το Άγιο Πνεύμα στα ντραμς.
Hunter S. Thompson, 1937-2005, Αμερικανός συγγραφέας
Η μουσική βιομηχανία είναι ένα απαίσιο και ρηχό λούκι με λεφτά, ένας μακρύς πλαστικός διάδρομος όπου κλέφτες και νταβατζήδες κυκλοφορούν ελεύθεροι, και καλοί άνθρωποι πεθαίνουν σαν τα σκυλιά. Και, επιπλέον, υπάρχει και η αρνητική πλευρά…
Hunter S. Thompson, 1937-2005, Αμερικανός συγγραφέας
Πολιτική είναι η τέχνη να αρπάζεις τα λεφτά των πλουσίων και τις ψήφους των φτωχών, με το πρόσχημα ότι προστατεύεις τους μεν από τους δε.
Jules Michelet, 1798-1874, Γάλλος ιστορικός
Σ' αυτή τη ζωή πρέπει να διαλέξει κανείς αν θα βγάζει λεφτά ή αν θα τα ξοδεύει. Δεν υπάρχει χρόνος και για τα δύο.
Edouard Bourdet, 1887-1945, Γάλλος θεατρικός συγγραφέας
Για να κερδίζεις λεφτά χρειάζεται ταλέντο, αλλά για να ξοδεύεις λεφτά χρειάζεται κουλτούρα.
Alberto Moravia, 1907-1990, Ιταλός συγγραφέας
Ο Πέτρος που κοιμόταν στο τσιμέντο
δίχως φόδρα στο σακάκι
κάθε πρωί μου έκανε τράκα μια καλημέρα στα κλεφτά
γιατί τον είχαν για προδότη
Άρης Αλεξάνδρου, 1922-1978, Έλληνας συγγραφέας
Ένας συγγραφέας ποτέ δεν ξεχνάει την πρώτη φορά που πήρε λίγα λεφτά ή έναν έπαινο σαν αντάλλαγμα για μια ιστορία.
Carlos Ruiz Zafón, 1964 -, Ισπανός συγγραφέας
Το να κερδίζεις λεφτά δεν είναι αυτό καθεαυτό δύσκολο. Αυτό που είναι δύσκολο είναι να τα κερδίζεις κάνοντας κάτι που αξίζει να αφιερώσεις τη ζωή σου σ’ αυτό.
Carlos Ruiz Zafón, 1964 -, Ισπανός συγγραφέας
Λεφτά υπάρχουν!
Γιώργος Παπανδρέου, 1952-, Έλληνας Πρωθυπουργός
(Το Σεπτέμβριο του 2009, προεκλογικώς...)
Μόνο όταν θα έχετε κόψει και το τελευταίο δέντρο. Μόνο όταν θα έχετε δηλητηριάσει και το τελευταίο ποτάμι. Μόνο όταν θα έχετε ψαρέψει και το τελευταίο ψάρι. Μόνο τότε θα καταλάβετε ότι τα λεφτά δεν τρώγονται.
Ινδιάνικη Προφητεία
Ου..ου... μύλος γίνεται στον οργανισμό. Ο κλέψας, του κλέψαντος, τω κλέψαντι, ω παλιοκλέψαντες και παλιοκλεφταρέοι.
Ντίνος Ηλιόπουλος, 1913-2001, Έλληνας ηθοποιός
από την ταινία «Φωνάζει ο Κλέφτης»
Η πόρνη θα εγκαταλείψει έναν πελάτη που δεν έχει λεφτά, ο υπήκοος ένα βασιλιά που δεν μπορεί να τον υπερασπιστεί, τα πουλιά ένα δέντρο που δεν έχει καρπούς και οι μουσαφίρηδες ένα σπίτι όπου τα γεύματα έχουν τελειώσει.
Τσανάκυα, 370-280 π.X., Ινδός σοφός & πολιτικός
Η διαφήμιση είναι τελείως περιττή. Εκτός αν ελπίζεις να κερδίσεις λεφτά.
Jef I. Richards, Αμερικανός θεωρητικός Διαφήμισης
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή